„Dnes naposledy“ pro Kavkazský křídový kruh

23.11.

„Dnes naposledy“ pro Kavkazský křídový kruh


KAVKAZSKÝ KŘÍDOVÝ KRUH výjimečného německého dramatika Bertolta Brechta letos končí, ve středu 25. listopadu ho čeká derniéra. Režisér Petr Novotný hru upravil, zbavil dobových nánosů a divákům připravil vysloveně aktuální pohled na válečné události na Blízkém východě, na jejich brutalitu i na ostrůvky naděje, lásky a spravedlnosti, to vše s mrazivě humorným nadhledem. Inscenace nabídla velké příležitosti dvěma mladým hercům, čerstvým absolventům Pražské konzervatoře, a nutno podotknout, že Veronika Macková i Josef Láskase jich chopili s velkou vervou a pracovali nesmírně zodpovědně. Pepa často dává k dobru, že Simon Chachava byla jeho nejoblíbenější role, protože byla první. „Ale to představení jsem měl rád i kvůli jeho úžasnému příběhu,“ dodává.

Veronika říká, že se jí bude po Kavkazském křídovém kruhu moc stýskat, hlavně po vztahu s dítětem, nejen situačně, ale i po obou chlapcích – dětskou roli malého Micheila ztvárnili Jan Milata a Antonín Němec, kteří v ní během zkoušení našli velkou kamarádku. Toníka Němce(syna herce Milana Němce a tanečnice Moniky Němcové, která často v našem divadle hostuje – pozn. red.) jsem se při jednom z posledních představení zeptala, jestli mu bude tato role chybět. Nutno podotknout, že v této inscenaci stál na jevišti poprvé. „Bude mi smutno a nikdy na to nezapomenu, ale jsem i šťastnej…“ „A proč jsi šťastnej?“ zeptala jsem se. „No, protože doufám, že mě zase do něčeho obsadíte. Když se na mě byl podívat starší bratr Vašek, tak jsem byl velmi nervózní a asi jsem se tvářil smutně, protože můj výkon ocenil a řekl, že to prý vypadalo, že opravdu brečím. A věřil mi to. Takže jsem byl nakonec nadšenej.“ 

A co znamenal „Kavkazák“ pro herce Ladislava Špinera, který ztvárnil postavu Azdaka? „Pro mne to byla velká výzva a postupem času jsem se do Azdaka velmi zamiloval, takže se mi po inscenaci bude stýskat. Práce byla výjimečná, ta postava taky, ještě jsem se s něčím takovým na jevišti nepotkal a doufám, že si ještě někdy zahraju roli, ve které se snoubí humor a vážnost.“

Jak je vidět, práce na této složité hře naplnila hned několik herců a cosi zcela zásadního pro ně znamenala. Doufám, že i pro diváky, alespoň jejich části, přinesla zajímavou a poučnou či vtipnou podívanou. Příběh, který se opírá o starou legendu o síle lásky k dítěti, si návštěvníci divadla jistě vybaví i po letech.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

20.11.

Pěvissimo!

Jak jinak nazvat vystoupení, při kterém během unikátního hudebního večera můžete z jednoho jeviště vyslechnout pěveckou legendu Dagmar Peckovou, skvělý baryton Lukáše Hacka, něžný soprán Kristýny Vylíčilové a Markéty Böhmové, společně se zástupci elity nastupující pěvecké generace, Danielem Matouškem a Marií Svobodovou.

Kultura celý článek
16.11.

Pardubická Noc divadel s derniérou komedie A je to v pytli!

Noc divadel koordinuje Institut umění – Divadelní ústav. Dnem otevřených večerních či nočních divadel a jedinečných zážitků se letos stane sobota 19. listopadu. Účastníky Noci divadel opět čekají představení pro děti i pro dospělé, autorská čtení, workshopy a semináře, koncerty, projekce filmů a inscenací či prohlídky zákulisí. Podrobnější informace o programu naleznete na webových stránkách www.nocdivadel.cz.

Kultura celý článek
14.11.

Pardubická Noc divadel s aktivní účastí diváků

Východočeské divadlo Pardubice se i letos zapojí do akce Noc divadel, jež je součástí celoevropského projektu European Theatre Night, který se od roku 2008 vždy třetí listopadovou sobotu snaží netradiční a originální formou více zpřístupnit divadelní svět. Česká divadla se k této jedinečné akci připojila až v roce 2013, ale hned následující rok se česká část Noci divadel svým rozsahem stala největší divadelní událostí v rámci zúčastněných států.

Kultura celý článek
22.10.

Divadlo si připomene své jubileum i výročí revoluce

Pardubičtí divadelníci pořádají akce na oslavu 100. výročí VČD i 20 let od revoluce

Kultura celý článek
28.4.

Muchovy litografie v polské Olešnici

Regionální muzeum představí v Polsku 41 původních litografií z přelomu 19. a 20. století.

Kultura celý článek
4.3.

Cyklus INprojekty tentokrát představí severskou dramatiku

Režisér Josef Kačmarčík je přesvědčen, že hra by rozhodně měla zaujmout dnešního diváka: „Mezilidské vztahy jsou totiž v současné době často podobně chladné a neosobní jako v Norénových hrách. Myslím si, že je dokonce určitým trendem vztahům nevěřit a raději se do nich úplně nepokládat, aby se člověk vyhnul zklamání. A já mám pocit, že je to nepříjemný fenomén, o kterém by se mělo mluvit.“

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting