Dnes začíná 57. Smetanova Litomyšl

11.6.

Dnes začíná 57. Smetanova Litomyšl

Desítky koncertů, komponovaných a hudebně tanečních pořadů i několik nadžánrových projektů letos nabídne Mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl, který začíná dnes večer. Slavnostního zahájení se zúčastní ministr kultury Daniel Herman, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, předseda správní rady Smetanovy Litomyšle Roman Línek a řada dalších vzácných hostů.  Pro Pardubický kraj to je jedna z nejvýznamnějších kulturních událostí, kterou každoročně podporuje.

Nádvoří renesančního zámku Litomyšl, který je od roku 1999 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, se promění v koncertní sál skoro na měsíc. Hlavní pořady diváci uslyší na II. nádvoří zámku, ale také v zámecké jízdárně, v zahradním amfiteátru, v litomyšlských chrámech a ve Smetanově domě. Některé produkce umístili pořadatelé na zámek do Nových Hradů nebo do svitavské Fabriky. Letošní 57. ročník festivalu nabídne během 25 dnů 37 pořadů, což je nejvíce v historii festivalu. Přehlídka letos představí hned sedm operních titulů. Několik z nich uvede Smetanova Litomyšl v premiéře. Součástí akce bude i 15 různých výstav v rámci 11. ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle.

Součástí dnešního slavnostního zahájení bude vedle koncertu České filharmonie také křest prvních dvou svazků souborného vydání díla Bohuslava Martinů. Kmotry kritického vydání budou ministr kultury Daniel Herman a šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek.

Program Smetanovy Litomyšle je i letos velmi pestrý. Poprvé se v České republice představí slavná sopranistka Deborah Voigt a tenorista Garrett Sorenson. Pro festival jsou speciálně připraveny komponované pořady Malý princ, Sandová, Chopin a ti druzí, Výlet do Španěl či Il Santo nome di Maria. V české premiéře bude uvedena inscenace jednoaktové opery-ballet z roku 1748 Pygmalion od Jeana-Phillipa Rameaua. V Litomyšli prvně vystoupí rakouský Tonkünstler Orchester Niederösterreich.

V současné době je podle pořadatelů vyprodáno 14 pořadů, ale k dispozici je stále ještě kolem tří tisíc vstupenek.

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice. První ročník se uskutečnil v roce 1949.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

16.8.

Pivní slavnosti se blíží

Kromě toho je již tradičně připraven bohatý hudební program. Určitě je tedy na co se těšit.

Kultura celý článek
12.11.

Studenti nám připomenou události 17. listopadu

Bohatý program začíná v pátek 14. listopadu v 9:00 hodin dopoledne sportovním dnem v tělovýchovném zařízení.

Kultura celý článek
14.4.

Zveme vás do kina na Ozvěny Ekofilmu

Tahákem budou jistě dva oceněné filmy, a to slovenský dokument o kousku divočiny v Evropě Vlčí hory a rakouský dokument z Vápencových Alp Jak se dělá prales.

Kultura celý článek
3.3.

OC Futurum slaví stoupající návštěvnost multikina - za odměnu rozdává tisíce vstupenek do CineStaru

Od 10. do 26. března bude ve Futuru probíhat speciální akce pro návštěvníky Dej si rande s bijákem. Jednu až pět vstupenek může získat každý, kdo v kamenných obchodech tohoto oblíbeného hradeckého centra nakoupí v hodnotě aspoň 500 Kč. Po předložení účtenky pak obdrží k jednomu zakoupenému lístku do multikina CineStar druhý zdarma. Anebo i více, dle výše útraty.

Kultura celý článek
22.5.

Maloskalská noc 2014 – jediný, opravdu rodinný festival

Pro děti bude mj. připravena písečná pláž, kde budou moci stavět hrady a ti menší si hrát třeba s bábovičkami, především kluky všeho věku zaujme nefalšovaná tanková bitva velkých modelů v měřítku 1:10.

Kultura celý článek
9.3.

Divadelní bál tentokrát v rytmu swingu

V sobotu 1. dubna bude Městské divadlo hostit Reprezentační ples města Pardubice, který bude moderovat Alexander Hemala. K poslechu a tanci zahraje PIRATE SWING Band Jiřího Ševčíka, vystoupí i Petr Kotvald a baletní soubor Konsonance. Návštěvníky rovněž čeká barmanská UV a fire show a bohatá tombola.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting