Dnes začíná 57. Smetanova Litomyšl

11.6.

Dnes začíná 57. Smetanova Litomyšl

Desítky koncertů, komponovaných a hudebně tanečních pořadů i několik nadžánrových projektů letos nabídne Mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl, který začíná dnes večer. Slavnostního zahájení se zúčastní ministr kultury Daniel Herman, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, předseda správní rady Smetanovy Litomyšle Roman Línek a řada dalších vzácných hostů.  Pro Pardubický kraj to je jedna z nejvýznamnějších kulturních událostí, kterou každoročně podporuje.

Nádvoří renesančního zámku Litomyšl, který je od roku 1999 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, se promění v koncertní sál skoro na měsíc. Hlavní pořady diváci uslyší na II. nádvoří zámku, ale také v zámecké jízdárně, v zahradním amfiteátru, v litomyšlských chrámech a ve Smetanově domě. Některé produkce umístili pořadatelé na zámek do Nových Hradů nebo do svitavské Fabriky. Letošní 57. ročník festivalu nabídne během 25 dnů 37 pořadů, což je nejvíce v historii festivalu. Přehlídka letos představí hned sedm operních titulů. Několik z nich uvede Smetanova Litomyšl v premiéře. Součástí akce bude i 15 různých výstav v rámci 11. ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle.

Součástí dnešního slavnostního zahájení bude vedle koncertu České filharmonie také křest prvních dvou svazků souborného vydání díla Bohuslava Martinů. Kmotry kritického vydání budou ministr kultury Daniel Herman a šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek.

Program Smetanovy Litomyšle je i letos velmi pestrý. Poprvé se v České republice představí slavná sopranistka Deborah Voigt a tenorista Garrett Sorenson. Pro festival jsou speciálně připraveny komponované pořady Malý princ, Sandová, Chopin a ti druzí, Výlet do Španěl či Il Santo nome di Maria. V české premiéře bude uvedena inscenace jednoaktové opery-ballet z roku 1748 Pygmalion od Jeana-Phillipa Rameaua. V Litomyšli prvně vystoupí rakouský Tonkünstler Orchester Niederösterreich.

V současné době je podle pořadatelů vyprodáno 14 pořadů, ale k dispozici je stále ještě kolem tří tisíc vstupenek.

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice. První ročník se uskutečnil v roce 1949.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

30.5.

Magdalena Kožená v úterý se ZUŠkami vyrazí do ulic

Školy využijí pro své akce mnohdy atraktivní lokality. Například ZUŠ Open ve Dvoře Králové nad Labem se uskuteční v místní zoologické zahradě. V Plzni budou moci lidé využít speciálně výtvarně pojatý průchod instalovaný žáky i lavičky v parku. V Dobřanech chystá místí ZUŠ mimo jiné živý houslový klíč ze všech návštěvníků s pokusem o zápis do Guinessovy knihy rekordů. Obě tyto akce navštíví Maxim Velčovský. Na své si přijdou i malé děti, pro které školy chystají tvůrčí dílny přímo ve svých školních budovách či zahradách.

Kultura celý článek
17.6.

Dvě oběti jednoho archivního záznamu StB

Televizní film se bude točit v autentickém prostředí dnes už bývalého archivu Ministerstva vnitra v Pardubicích.

Kultura celý článek
4.6.

Oblíbená Pernštýnská noc odstartuje XXIII. ročník Folklorního festivalu Pardubice – Hradec Králové

V atriu radnice budou probíhat komorní pořady, na prvním nádvoří pardubického zámku poběží doprovodný historický program, který diváky přenese do středověku. Pro milovníky folku je opět připraven koncertní program na Příhrádku.

Kultura celý článek
15.10.

Elektricky, akusticky i s kvartetem. Janek Ledecký letos absolvuje dvaadvacáté vánoční turné

V poslední době Ledeckého kromě koncertování zaměstnává i jeho čtvrtý muzikál IAGO, přepis Shakespearova Othella, jenž se po loňském úspěchu na Slovensku hraje v Divadle Hybernia. Hudebník se netají ani tím, že se mu začínají shromažďovat nové písně: „Budeme je postupně nahrávat. Půjdeme cestou singlů a až budeme mít pocit, že to bude potřeba nějak završit, tak uděláme desku,“ říká. V plánu je také akustické turné na jaře 2019.

Kultura celý článek
30.9.

Kaléšek vstupuje do druhého desetiletí

Za dobu konání festival navštívily tisíce lidí z celé republiky, mezi nimiž byly i významné osobnosti.

Kultura celý článek
3.1.

Pardubičtí diváci zvolili Amadea inscenací roku 2010

Amadeus měl v Pardubicích premiéru 10. dubna 2010 a během roku dosáhl 26 repríz.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting