Dnes začíná 57. Smetanova Litomyšl

11.6.

Dnes začíná 57. Smetanova Litomyšl

Desítky koncertů, komponovaných a hudebně tanečních pořadů i několik nadžánrových projektů letos nabídne Mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl, který začíná dnes večer. Slavnostního zahájení se zúčastní ministr kultury Daniel Herman, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, předseda správní rady Smetanovy Litomyšle Roman Línek a řada dalších vzácných hostů.  Pro Pardubický kraj to je jedna z nejvýznamnějších kulturních událostí, kterou každoročně podporuje.

Nádvoří renesančního zámku Litomyšl, který je od roku 1999 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, se promění v koncertní sál skoro na měsíc. Hlavní pořady diváci uslyší na II. nádvoří zámku, ale také v zámecké jízdárně, v zahradním amfiteátru, v litomyšlských chrámech a ve Smetanově domě. Některé produkce umístili pořadatelé na zámek do Nových Hradů nebo do svitavské Fabriky. Letošní 57. ročník festivalu nabídne během 25 dnů 37 pořadů, což je nejvíce v historii festivalu. Přehlídka letos představí hned sedm operních titulů. Několik z nich uvede Smetanova Litomyšl v premiéře. Součástí akce bude i 15 různých výstav v rámci 11. ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle.

Součástí dnešního slavnostního zahájení bude vedle koncertu České filharmonie také křest prvních dvou svazků souborného vydání díla Bohuslava Martinů. Kmotry kritického vydání budou ministr kultury Daniel Herman a šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek.

Program Smetanovy Litomyšle je i letos velmi pestrý. Poprvé se v České republice představí slavná sopranistka Deborah Voigt a tenorista Garrett Sorenson. Pro festival jsou speciálně připraveny komponované pořady Malý princ, Sandová, Chopin a ti druzí, Výlet do Španěl či Il Santo nome di Maria. V české premiéře bude uvedena inscenace jednoaktové opery-ballet z roku 1748 Pygmalion od Jeana-Phillipa Rameaua. V Litomyšli prvně vystoupí rakouský Tonkünstler Orchester Niederösterreich.

V současné době je podle pořadatelů vyprodáno 14 pořadů, ale k dispozici je stále ještě kolem tří tisíc vstupenek.

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice. První ročník se uskutečnil v roce 1949.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

25.11.

Architektura Pardubic Potravinářská škola

Architektonická soutěž byla vypsána v roce 1929. Porota nakonec vybrala k realizaci kombinaci dvou návrhů a to Pavla Janáka a Karla Řepy. Návrhy jednotlivých pavilonů pak vytvářelo autorské duo Ferdinand Potůček a Karel Řepa.

Kultura celý článek
24.2.

Smetanova Litomyšl 2009 bude opravdu jubilejní

Smetanova Litomyšl se stala navíc stala oficiální doprovodnou akcí Českého předsednictví Evropské unie.

Kultura celý článek
28.1.

Kavárna Universitas aneb Na slovíčko s vědcem v klubu Divadla 29 v Pardubicích: Konec Pražského jara – od srpna 1968 do srpna 1969

PhDr. Bárta se ve své přednášce Konec Pražského jara – od srpna 1968 do srpna 1969 pokusí odpovědět na otázku, proč a jak došlo k tomu, že za rok následující po srpnu 1968, kdy se proti okupaci Československa postavila drtivá většina občanů včetně stranického a státního vedení, proti demonstrantům zasahovaly čs. ozbrojené složky, které si mnohdy počínaly velmi brutálně.

Kultura celý článek
12.3.

Comics Battle aneb "Nás se to (ne)týká"

Krotitel akrylových bubáků s temnou tuší, pracuje analogově, ilustruje knihy, přispívá krátkými komiksy tzv.stripy do měsíčníku Artikl a od jara 2013 ilustracemi do měsíčníku kulturní pecka. spolupracoval s Custom boards. Účastnil se české části SECRET WALLS (Evropská liga ilustrátorů), v této soutěži se dostal až do finále. Představuje se na stránce http://slakinglizard.cz

Kultura celý článek
21.11.

Přijďte na panáka s Leošem Marešem a Patrikem Hezuckým

Speciálním hostem této ojedinělé show je kapela Slza. Tato popová formace dala o sobě vědět v roce 2014 a v dnešní době má za sebou řadu vystoupení a ocenění. Skupina Slza se poprvé veřejnosti představila debutovým singlem Lhůta záruční, který se záhy stal hitem a zařadil se mezi nejúspěšnější videa na YouTube.

Kultura celý článek
8.3.

Východočeské divadlo se oblékne do plesového

Adrenalin do těla dodá vzdušný tanec, který se na plese objeví poprvé. V programu samozřejmě nebude chybět vyhlášení nejoblíbenější herečky a herce VČD roku 2015. Jako půlnoční dárek vystoupí taneční pár Marie Doležalová a Marek Zelinka – vítězové televizní taneční soutěže StarDance. A ještě taková perlička – jestliže někdo netuší, co je „taneční plesání o ceny“, bude možná hodně překvapen…

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting