Do Opočna se 13. září vrátí středověk

5.9.

Do Opočna se 13. září vrátí středověk

Do Opočna se 13. září vrátí středověk

Opočno pod Orlickými horami zažije v sobotu 13. září na jeden den středověk. Kdo vejde na Trčkovo náměstí, rázem se ocitne v roce 1424, kdy zde vládnul Jan Městecký. Ten však město dovedl ke zkáze – bylo totiž vypáleno husitskými vojsky – což mělo zásadní vliv na jeho další vývoj po několik staletí. Diváci vejdou na náměstí a tím i do historie právě ve chvíli, kdy Městecký prochází se svou družinou městem a obyvatele chlácholí, že jim nic nehrozí. Platí jim jídlo, pití, pořádá šermířské turnaje a všichni se baví. Na vlastní kůži zažijí pocit ohrožení ohněm a nájezdem husitů. Na Trčkově náměstí budou návštěvníci obdivovat šikovné ruce řemeslníků. Mohou být okradeni lapkou nebo žebrákem. Připletou se do manželské hádky nebo opilecké rvačky. Při toulkách starobylými uličkami uvidí trestání podvodného trhovce, udatné šermíře, bláznivého kejklíře, svůdné tanečnice a nelítostné středověké exekutory – katy. Dospělí zájemci si poslechnou historickou hudbu, nakoupí na lidovém trhu a děti se zasmějí loutkové pohádce Žižka u hradu Rabí. Trubadúr se bude dvořit dámám, bude jim klečet u nohou a hrát na loutnu. Jeho famfáry vždy oznámí projev Městeckého, který se uskuteční 4krát za den na Trčkově náměstí. Středověký program s historickými průvody začne v 10 hodin, kdy se otevře lidový trh, a bude pokračovat nepřetržitě do 21 hodin, kdy se nad náměstím rozzáří ohňostroj. Akci Středověké Opočno pořádá sdružení DIVADLO s podporou Města Opočna v rámci oslav 940 let od první písemné zmínky o městě v Kosmově Kronice české. A ještě trochu z historie. Rok 1424, kdy byl majitelem opočenského panství Jan Městecký z Opočna, kdysi věrný stoupenec Husova učení, který se posléze obrátil na víru katolickou, a to z důvodu zištných a pragmatických. Neustále tonul v obavách před pomstou Jana Žižky z Trocnova. Po jeho smrti u Přibyslavi v říjnu 1424 ho však zachvátila neobyčejná radost a cítil se být silným v kolenou. Netušil, že Žižkovi věrní založí ve východních Čechách bratrstvo takzvaných sirotků a on jim bude jako zrádce první na očích. Tak se i stalo, a sirotci vzkvétající město roku 1425 oblehli, zničili a vypálili. To však Jan Městecký o rok dříve ještě netušil a byl sebejistým pánem.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

31.8.

Fakulta restaurování Univerzity Pardubice se podílela na obnově kaple sv. Isidora. Opravená památka je nyní nominována na cenu Národního památkového ústavu

K obnově kaple byla litomyšlská Fakulta restaurování Univerzity Pardubice přizvána již v roce 2012, kdy provedla komplexní průzkum nemovité interiérové výzdoby, jako jsou nástěnné malby a štukatury. V následujících třech letech pak postupně tyto prvky restaurovala.

Kultura celý článek
1.12.

V poličském muzeu zachraňovali unikátní notové autografy slavného skladatele Bohuslava Martinů a staré tisky z let 1501 až 1800

Díky podpoře z Pardubického kraje, Ministerstva kultury ČR a města Poličky budou moci v poličském muzeum zachránit nejen unikátní notové autografy slavného skladatele a poličského rodáka či staré tisky z let 1501 až 1800.

Kultura celý článek
29.7.

Pirátský kanon na pardubickém zámku

Křest pirátské lodi se konal za obrovské pozornosti médií v květnu 2011 v Řecku.

Kultura celý článek
18.3.

Zahrada Hesperidek plná květin

Pořadatelé slibují, že nabídka bude i letos velmi pestrá.

Kultura celý článek
16.3.

Český rozhlas Pardubice slaví 5. narozeniny!

Dnes 16. března bude Český rozhlas Pardubice mezi 10. a 11. hodinou vysílat speciální vydání pořadu „Máme hosty“.

Kultura celý článek
26.6.

Pardubičtí diváci budou na Kuňce naposledy snít svůj Sen noci svatojánské

Zpět ale ke Snu noci svatojánské, v němž v hlavních rolích hrají hostující Jan Konečný, Petra Janečková, Ladislav Špiner, Martina Sikorová, Petra Tenorová, Josef Pejchal a dnes již také hostující Miloslav Tichý. V inscenaci se objevují i profesionální akrobaté z klubu Trampolíny Praha.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting