Dohnal se zlobí na hejtmana: Naše divadlo ignoruje!

12.11.

Dohnal se zlobí na hejtmana: Naše divadlo ignoruje!

Dohnal se zlobí na hejtmana: Naše divadlo ignoruje!

Pardubice – Východočeské divadlo Pardubice již rok chystá oslavy svého stého výročí. Na pestrou prezentaci stoletého divadla se podařilo sehnat 700 000 Kč, z toho hned 300 000 přišlo od města. Kraj má podle slov ředitele VČD Petra Dohnala (na snímku) k jubileu podstatně rezervovanější postoj. Hejtman Radko Martínek do Městského divadla příliš nechodí a v slavnostní stý rok kraj nemá zájem ani o tradiční objednávku pardubického představení pro zastupitele. „Pan hejtman je pro mě trošičku nedostižný. V našem divadle byl zatím jen dvakrát, a to jednou na GRAND festivalu smíchu a jednou na představení, které si objednal kraj. Víckrát se tu bohužel neobjevil. Mysleli jsme si, že si i letos kraj objedná naše představení, zvláště když máme 100. výročí,“ posteskl si ředitel Dohnal. Pro divadlo by to znamenalo obrovskou možnost prezentovat se krajským zastupitelům a širší veřejnosti, která běžně do divadla nechodí, oslovit potenciální partnery a sponzory. „Pan hejtman se nicméně rozhodl, že si neobjedná naše představení, že si divadlo jen pronajmou a pozvou si do něj na vystoupení zpěváky z Prahy. To má údajně stát dvojnásobek toho, co naše představení,“ pokračuje Dohnal. Tato situace ho podle jeho slov velice zneklidnila. Kromě stého výročí je totiž rok 2009 i ve znamení (celosvětové) hospodářské krize a každý finanční prostředek by se pardubickým divadelníkům hodil. Vyprávění Petra Dohnala končí hořkou pointou: „Kraji jsme dali komerční nájem, který je běžný pro ostatní firmy. Pan hejtman to vyřešil tak, že celou akci přesunul do Chrudimi.“ Na obranu vedení Pardubického kraje nutno dodat, že mu žádný zákon či předpis neukládá přispívat na divadlo, které je zřizované městem, a že tak nečiní i celá řada dalších krajů. Vedení divadla bylo nicméně zvyklé na přístup bývalého hejtmana a vicehejtmana Romana Línka, jehož krédem v této otázce bylo: "i divadlo pomáhá lidem ztotožňovat se se svým krajem“.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

15.8.

Medobraní v Hlinsku

Vybírat se bude i nejlepší medová dobrota. Přineste na Medobraní osvědčenou medovou buchtu nebo zákusek a vyhrajte zajímavé ceny.

Kultura celý článek
27.12.

Východočeské divadlo se loučí s hrou o Jakubu Janu Rybovi

Život hudebního skladatele, básníka, spisovatele a v neposlední řadě vynikajícího učitele přibližuje hra především prostřednictvím jevištních obrazů, v nichž nechybí ani hudební ukázky samotných Rybových skladeb – jednak za přítomnosti živých muzikantů Komorního orchestru Bona Nota a jednak s využitím sborových zpěvů v podání Dětského folklorního souboru Radost Pardubice.

Kultura celý článek
11.2.

VČD slibuje: Konečně se dozvíte, o čem je Netopýr

V klasickém operetním zpracování je prý rozumět každé 75. slovo. Pardubice proto vytvořily činoherní adaptaci.

Kultura celý článek
27.7.

Jak se stát agentem DIVu a zároveň se dobře pobavit?

V poličském muzeu můžete část mise splnit navštívením interaktivní výstavy Poznávej se!, jejímž mottem je – DOTÝKAT SE EXPONÁTŮ PŘIKÁZÁNO! Budoucí agenti mohou vyzkoušet Braillovo písmo, projít se na chůdách nebo se projet na pedálu. Změří si hlasitost výkřiku, hloubku předklonu, rozpětí rukou či si změří elektrický odpor vlastního těla. Posedí na hřebících jako fakír, pokusí se sestavit lidské tělo, vyzkouší sílu stisku ruky, což se jim jistě v boji proti oživlým spotřebičům může hodit.

Kultura celý článek
14.11.

VČD zahájilo prodej abonentních vstupenek na r. 2015

Již tradičně se nabízí možnost zakoupení permanentky buď na všechna představení Východočeského divadla včetně titulů uváděných na Malé scéně ve dvoře, nebo pouze na představení v Městském divadle. Při zakoupení kompletního předplatného, které obsahuje představení v Městském divadle i na Malé scéně ve dvoře, obdržíte jako bonus ZDARMA jeden výměnný kupón. Možnosti využití kupónu naleznete na stránkách www.vcd.cz.

Kultura celý článek
30.5.

Slavný dirigent Sjef de Kort vystupoval i pro nizozemského krále nyní putuje spolu se svým Haagským souborem komorní hudby po stopách Martinů.

Jde o těleso nadšených amatérských hudebníků z Nizozemska, zaměřující se mj. na českou hudbu. Každý rok jezdí na některé z míst, kde žili velcí čeští skladatelé a takto putovali po stopách Antonína Dvořáka či Josefa Suka, letos chtějí nasát atmosféru genia loci v místech, kde žili a tvořili Bohuslav Martinů a Leoš Janáček,“ uvádí muzikoložka muzea Doc. Monika Holá, PhD. ‚

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting