Dům hudby aplaudoval Liboru Peškovi i celému orchestru

11.11.

Dům hudby aplaudoval Liboru Peškovi i celému orchestru

U příležitosti letošních 80. narozenin svého bývalého šéfdirigenta Libora Peška uspořádala Komorní filharmonie Pardubice spolu s Konzervatoří Pardubice slavnostní koncert. Společně připomenuli jubilejní 45. sezónu orchestru a také 35 let od založení jediné hudební střední školy v regionu. Mezi gratulanty byl i 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.


     „Rád bych poděkoval Liboru Peškovi, umělci, který stál u formování prvního profesionálního hudebního tělesa v našem kraji, za jeho obrovský přínos. Dal orchestru tehdy mladých absolventů hudebních škol charakteristický zvuk a tvář. Rodiče mě tehdy začali vodit na koncerty a já viděl to okouzlení. Okouzlení hudbou a konečně i jeho osobou. Jsem rád, že si Libor Pešek zachoval svou schopnost okouzlovat dodnes,“ řekl v úvodu Roman Línek. Popřál Liboru Peškovi, který je mimochodem držitelem titulu Rytíř britského impéria a nositelem nevyššího českého vyznamenávání Za zásluhy, hodně radostných hudebních i životních zážitků, Komorní filharmonii mnoho nových podnětů a konzervatoristům, aby se mohli po absolvování školy setkat s takovou osobností, jako jejich vrstevníci v Pardubicích v 70. letech právě s Liborem Peškem.


     V programu koncertu zazněl slavnostní pochod Josefa Suka V nový život, dále skladba, kvůli které se Libor Pešek začal věnovat hudbě – Gershwinova Rapsodie v modrém a také Symfonie č.8 G dur zvaná Anglická od Antonína Dvořáka. Zcela vyprodaný sál Domu hudby aplaudoval ve stoje spojenému orchestru Komorního filharmonie a Konzervatoře i samotnému dirigentovi. Pro mnohé přítomné pamětníky byl právě Libor Pešek tím, který v kraji zpopularizoval pravidelné abonentní koncerty vážné hudby a naučil je chodit poslouchat klasickou hudbu.
     „Rád bych poděkoval zejména všem, kteří se podílejí na výchově těchto mladých hudebníků. Jejich úroveň je báječná a byli perfektně připraveni,“ komentoval výkony konzervatoristů ve spojeném orchestru dirigent Libor Pešek. Program s orchestrem konzervatoře nastudoval Tomáš Židek, sólistou na klavír byl učitel konzervatoře Daniel Wiesner.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

13.5.

S diváky se rozloučí Maja a Ben

Východočeské divadlo Pardubice na tento týden připravilo hned dvě derniéry. První z nich se uskuteční ve středu 14. května.

Kultura celý článek
16.1.

V Poličce přivítali nový rok netradičně a to letním kinem

„Já jsem přišel vybaven spácákem do mínusových teplot a dobrou náladou, myslím, že akce letní kino v zimě není zase až tak bláznivá, jak zní. Mě osobně se líbila“ podělil se o své dojmy jeden z diváků.

Kultura celý článek
24.4.

Pěší cestovatel se psem navštívil pardubickou radnici

Na své túře navštěvuje radnice a obecní úřady, kde sbírá potvrzení o tom, že byl v daných místech.

Kultura celý článek
22.1.

Pardubice čeká svátek divadelní komedie

Soutěžní komedie ohodnotí odborná porota, která bude zasedat ve složení divadelní recenzentka Jana Paterová, šéfredaktor Divadelních novin Jan Kolář, dramaturg České televize a pedagog DAMU Zdeněk A. Tichý a režiséři Lída Engelová a Otakar Kosek. Alternativou odborné poroty bude stejně jako v minulých ročnících studentská porota. Své hlasy odevzdají i sami diváci. Hlavní cenou festivalu pak bude titul Komedie roku 2013, dále budou předány Ceny odborné a studentské poroty, Cena diváků a Ceny za nejlepší ženský a mužský herecký výkon.

Kultura celý článek
27.3.

Pardubická Lipka oslaví deset let na scéně. 1. dubna předvede The best of

A jak to vlastně celé začalo? „V roce 2007 končila v Dětském folklorním souboru Perníček silná generace tanečníků, tanečnic i muzikantů. A protože jsme byli dobrá "parta", spojoval nás zájem o folklor a bylo nás opravdu tolik, že by to dalo na celý soubor, rozhodli jsme se ho založit.

Kultura celý článek
4.4.

Polička získala korespondenci slavného skladatele a rodáka Bohuslava Martinů

Bohuslav Martinů se znal s varhaníkem a violoncellistou, Frankem Rybkou, od roku 1925. Blízkými přáteli se stali až v pozdějších letech, kdy se setkali v USA.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting