Dům hudby aplaudoval Liboru Peškovi i celému orchestru

11.11.

Dům hudby aplaudoval Liboru Peškovi i celému orchestru

U příležitosti letošních 80. narozenin svého bývalého šéfdirigenta Libora Peška uspořádala Komorní filharmonie Pardubice spolu s Konzervatoří Pardubice slavnostní koncert. Společně připomenuli jubilejní 45. sezónu orchestru a také 35 let od založení jediné hudební střední školy v regionu. Mezi gratulanty byl i 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.


     „Rád bych poděkoval Liboru Peškovi, umělci, který stál u formování prvního profesionálního hudebního tělesa v našem kraji, za jeho obrovský přínos. Dal orchestru tehdy mladých absolventů hudebních škol charakteristický zvuk a tvář. Rodiče mě tehdy začali vodit na koncerty a já viděl to okouzlení. Okouzlení hudbou a konečně i jeho osobou. Jsem rád, že si Libor Pešek zachoval svou schopnost okouzlovat dodnes,“ řekl v úvodu Roman Línek. Popřál Liboru Peškovi, který je mimochodem držitelem titulu Rytíř britského impéria a nositelem nevyššího českého vyznamenávání Za zásluhy, hodně radostných hudebních i životních zážitků, Komorní filharmonii mnoho nových podnětů a konzervatoristům, aby se mohli po absolvování školy setkat s takovou osobností, jako jejich vrstevníci v Pardubicích v 70. letech právě s Liborem Peškem.


     V programu koncertu zazněl slavnostní pochod Josefa Suka V nový život, dále skladba, kvůli které se Libor Pešek začal věnovat hudbě – Gershwinova Rapsodie v modrém a také Symfonie č.8 G dur zvaná Anglická od Antonína Dvořáka. Zcela vyprodaný sál Domu hudby aplaudoval ve stoje spojenému orchestru Komorního filharmonie a Konzervatoře i samotnému dirigentovi. Pro mnohé přítomné pamětníky byl právě Libor Pešek tím, který v kraji zpopularizoval pravidelné abonentní koncerty vážné hudby a naučil je chodit poslouchat klasickou hudbu.
     „Rád bych poděkoval zejména všem, kteří se podílejí na výchově těchto mladých hudebníků. Jejich úroveň je báječná a byli perfektně připraveni,“ komentoval výkony konzervatoristů ve spojeném orchestru dirigent Libor Pešek. Program s orchestrem konzervatoře nastudoval Tomáš Židek, sólistou na klavír byl učitel konzervatoře Daniel Wiesner.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

20.10.

Online s Petrem Borovcem

Ke vzrůstající oblibě absolventa DAMU původem ze Strážnice přispívají dobře zvládnuté velké herecké příležitosti.

Kultura celý článek
22.4.

Arnoštek bude i letos lákadlem letní sezony

Loď, která byla v březnu kvůli prohlídce vytažena na břeh, je už opět na vodě.

Kultura celý článek
8.10.

Ministr slíbil dva miliony na Smetanovu Litomyšl

Vazba Litomyšle na Švédsko je dána i osobou Bedřicha Smetany, který ve Švédsku prožil důležitou část svého života.

Kultura celý článek
16.11.

Dvoudenní ,,Festival her a hraček pro malé i velké" od 27.listopadu v Paláci Pardubice

Objevte hry, v nichž si děti budují dovednosti v technickém směru, ale i hračky edukativního charakteru. Na festivalu budete pro své předškoláky a školáky moci vybrat i vhodné didaktické herní sestavy, které je hravě zaujmou a přitom díky nim budou rozvíjet své jazykové, malířské, literární a jiné nadání.

Kultura celý článek
28.2.

Kapela Vložte kočku odehraje v březnu první pardubický koncert v klubu Žlutý pes

Hudební večer od 19. hodiny zahájí personálně spřízněná indie post rocková skupina UFAJR, na který plynně navážou Vložte kočku se svým setem k novému albu SEAT.

Kultura celý článek
24.3.

Knihovna si v březnu své čtenáře obzvlášť hýčká

Díky této nové službě mohou registrovaní čtenáři získávat potřebné informace z odborných databází 24 hodin denně, 7 dní v týdnu z pohodlí svého domova. Od března lze také na recepci knihovny zakoupit pro své blízké dárkový poukaz na roční registraci zdarma. Krajská knihovna rovněž nabízí novou variantu hry pro čtenáře, jejímž prostřednictvím dává návštěvníkům možnost prohlédnout si architektonické zajímavosti knihovny formou questingu a proměnit se v lovce pokladů.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting