Erotická groteska druhou premiérou 98. sezóny VČD

1.11.

Erotická groteska druhou premiérou 98. sezóny VČD

Erotická groteska druhou premiérou 98. sezóny VČD

Po české premiéře interaktivní detektivní komedie Bláznivé nůžky Východočeské divadlo Pardubice nastudovalo další komedii. O víkendu 3. a 4. listopadu se premiérovému publiku představí černá komedie ze současnosti Muž sedmi sester, kterou na motivy skandální prvotiny Jaroslava Havlíčka napsali režisér a umělecký šéf Jihočeského divadla České Budějovice Martin Glaser a tamní dramaturgyně Olga Šubrtová. Důvody přenesení Havlíčkova textu na jeviště upřesnil Martin Glaser slovy: „Můj předchozí šéf v Jihočeském divadle Ivo Krobot přišel před několika lety s koncepcí české sezóny. Takže jsme hledali dobrou českou hru. Protože já, bohužel, nějak nemůžu přijít české klasice na kloub a na chuť, hledali jsme mezi novými texty. Bohužel marně. Takže Olga ze zoufalství začala číst i díla prozaická a objevila tuto útlou a hlavně skoro neznámou novelu, která nás okamžitě nadchla svým potenciálem. V příběhu z českého maloměsta na konci první světové války jsme cítili živý a mnohovrstevnatý námět pro divadelní hru, která by odrážela naše životy - a to tady a teď!“ Martin Glaser s Olgou Šubrtovou sice uvedli Muže sedmi sester již na své domovské scéně v Českých Budějovicích, pardubické provedení však nebude kopií českobudějovické verze. „Liší se jedním přepsaným obrazem, jinak jsou řešeny kostýmy, scéna se přizpůsobila architektuře pardubického divadla, nový je i výběr poněkud temnější hudby z těch nejaktuálnějších CD,“ vysvětluje režisér Glaser. „Chtěl jsem také více akcentovat fakt, že jde o svého druhu moralitu - což neznamená méně legrace, ale spíš více pravdy. Ale nejpodstatnější změnu přinesli pardubické herečky a herci, kteří svým osobnostním vkladem postavy a příběh spoluinterpretují,“ dodává režisér. Diváky čeká příběh čtyř mladých recesistů, kteří zahání nudu svých maloměstských životů tím, že na sebe vymýšlejí šílené kanadské žertíky. Jednoho dne se rozhodnou obrátit svou pozornost na své bližní a objektem jejich zájmu se stane svérázných sedm sester Kostkových. Hlavní hrdina Emil Škvor v podání Martina Mňahončáka se za vydatné pomoci svých kamarádů pouští do grandiózního plánu, největšího žertu svého života – během jediného týdne hodlá svést všech sedm sester. Každý den jednu! Před první premiérou se uskuteční vernisáž výstavy fotografií Karla Horáčka z jeho pobytu v Ugandě.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

7.6.

Pardubická Kráska a zvíře s hudbou Michala Hrůzy

„Při psaní hudby do Krásky a zvířete jsem vycházel hned z prvních pocitů po přečtení Hrubínova textu, který je tak nádherný a silný, že inspirace přicházely okamžitě, bylo to velmi emocionální,“ prozrazuje Michal Hrůza, jenž se s komponováním divadelní hudby setkal poprvé: „Těší mě, že je to právě ve Východočeském divadle, protože jsem v Pardubicích deset let žil a to město mám rád.“

Kultura celý článek
15.12.

Kolik měří Genius?

Sádrový model, jenž jistě napomůže k tipům na skutečnou výšku sochy.

Kultura celý článek
28.4.

Muchovy litografie v polské Olešnici

Regionální muzeum představí v Polsku 41 původních litografií z přelomu 19. a 20. století.

Kultura celý článek
27.3.

Světový den divadla

Při této příležitosti je každoročně vyzvána některá z význačných divadelních osobností, aby se podělila o své úvahy o divadle. To, co je známé jako Mezinárodní poselství, se překládá do více než 20 jazyků a 27. března předčítá pro desítky tisíc diváků před představeními v divadlech na celém světě. Tvůrcem letošního poselství je francouzská divadelní a filmová herečka Isabelle Huppert. Mimochodem v roce 1994 byl autorem tohoto provolání také Václav Havel.

Kultura celý článek
26.11.

Předplatné pro fajnšmekry

Druhou inscenaci s názvem Ucpanej systém přiveze Dejvické divadlo. Drsné obrázky ze společenského života spodiny podle povídek Irvina Welshe – tak by se dalo stručně charakterizovat toto dnes již proslavené představení, které získalo cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2012. Stejnou cenu získal také Ivan Trojan v kategorii mužský herecký výkon za roli Boha a zároveň byl nominován na Cenu Thálie. Vzhledem k velkému počtu vulgárních slov, která jsou nezbytnou součástí dialogů hry, není představení vhodné pro diváky mladší 18 let a diváky citlivé na tento způsob vyjadřování.

Kultura celý článek
26.11.

Program Novohradeckého divadla do konce roku 2015

„Do Budulínku chodím často, protože mám dvě malé dcery. Tady se pořád něco děje. Máme rádi cvičení o pohádky. Hlavně se děti zabaví a já mám čas si kamarádkou vypít kávu a popovídat. Cokoliv se dělá pro děti je dobré. Děkuji.“ Názor sděluje maminka Natálky a Lenky Jana Páralová.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting