Erotická groteska druhou premiérou 98. sezóny VČD

1.11.

Erotická groteska druhou premiérou 98. sezóny VČD

Erotická groteska druhou premiérou 98. sezóny VČD

Po české premiéře interaktivní detektivní komedie Bláznivé nůžky Východočeské divadlo Pardubice nastudovalo další komedii. O víkendu 3. a 4. listopadu se premiérovému publiku představí černá komedie ze současnosti Muž sedmi sester, kterou na motivy skandální prvotiny Jaroslava Havlíčka napsali režisér a umělecký šéf Jihočeského divadla České Budějovice Martin Glaser a tamní dramaturgyně Olga Šubrtová. Důvody přenesení Havlíčkova textu na jeviště upřesnil Martin Glaser slovy: „Můj předchozí šéf v Jihočeském divadle Ivo Krobot přišel před několika lety s koncepcí české sezóny. Takže jsme hledali dobrou českou hru. Protože já, bohužel, nějak nemůžu přijít české klasice na kloub a na chuť, hledali jsme mezi novými texty. Bohužel marně. Takže Olga ze zoufalství začala číst i díla prozaická a objevila tuto útlou a hlavně skoro neznámou novelu, která nás okamžitě nadchla svým potenciálem. V příběhu z českého maloměsta na konci první světové války jsme cítili živý a mnohovrstevnatý námět pro divadelní hru, která by odrážela naše životy - a to tady a teď!“ Martin Glaser s Olgou Šubrtovou sice uvedli Muže sedmi sester již na své domovské scéně v Českých Budějovicích, pardubické provedení však nebude kopií českobudějovické verze. „Liší se jedním přepsaným obrazem, jinak jsou řešeny kostýmy, scéna se přizpůsobila architektuře pardubického divadla, nový je i výběr poněkud temnější hudby z těch nejaktuálnějších CD,“ vysvětluje režisér Glaser. „Chtěl jsem také více akcentovat fakt, že jde o svého druhu moralitu - což neznamená méně legrace, ale spíš více pravdy. Ale nejpodstatnější změnu přinesli pardubické herečky a herci, kteří svým osobnostním vkladem postavy a příběh spoluinterpretují,“ dodává režisér. Diváky čeká příběh čtyř mladých recesistů, kteří zahání nudu svých maloměstských životů tím, že na sebe vymýšlejí šílené kanadské žertíky. Jednoho dne se rozhodnou obrátit svou pozornost na své bližní a objektem jejich zájmu se stane svérázných sedm sester Kostkových. Hlavní hrdina Emil Škvor v podání Martina Mňahončáka se za vydatné pomoci svých kamarádů pouští do grandiózního plánu, největšího žertu svého života – během jediného týdne hodlá svést všech sedm sester. Každý den jednu! Před první premiérou se uskuteční vernisáž výstavy fotografií Karla Horáčka z jeho pobytu v Ugandě.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

24.2.

Smetanova Litomyšl 2009 bude opravdu jubilejní

Smetanova Litomyšl se stala navíc stala oficiální doprovodnou akcí Českého předsednictví Evropské unie.

Kultura celý článek
8.4.

Balada pro banditu jako součást festivalu Svět knihy na jevišti

Východočeské divadlo je na festival Svět knihy na jevišti pravidelně zváno a nejinak tomu je i letos. Pro letošní ročník si organizátoři vybrali naše zpracování legendárního muzikálu Milana Uhdeho a Miloše Štědroně Balada pro banditu.

Kultura celý článek
28.3.

Ladislav Špiner má Thálii

Na vyhlášení výročních divadelních cen ve „zlaté kapličce“ nechyběl ani pardubický herec Josef Vrána.

Kultura celý článek
26.8.

Pardubické divadlo vstupuje do své 99. sezóny

Tento týden budou v divadle zahájeny poprázdninové „oprašovací“ zkoušky jednotlivých inscenací.

Kultura celý článek
8.11.

Pardubice o prodlouženém víkendu centrem cestovatelského dění

V Pardubicích se od čtvrtka 7. do neděle 10. listopadu na 4. ročníku Cestovatelského festivalu v Congress Centre Pardubice, Atrium Palác Pardubice sejdou nejznámější čeští cestovatelé, známé osobnosti, váleční novináři, lékaři a spousta zajímavých hostů

Kultura celý článek
29.11.

Pardubické Mikulášské slavnosti

Máte zájem nakoupit si dárky na historickém trhu, či ochutnat něco ze staročeských jídel?

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting