Festivalovým miláčkem publika se v Červeném Kostelci stalo Peru

23.8.

Festivalovým miláčkem publika se v Červeném Kostelci stalo Peru


23. srpna  2015, Červený Kostelec:  61. ročník Mezinárodního folklorního festivalu v Červeném Kostelci v neděli 23. srpna končí posledním  festivalovým dnem.  Na letošním ročníku vystupovalo  21 tanečních folklorních souborů z  16 zemí světa a třech kontinentů. Festivalové publikum  v sobotu v noci ocenilo svými hlasy  v divácké soutěži o nejzajímavější festivalový soubor jihoamerické  Peru. Na druhém místě  diváky nejvíce nadchnul soubor z dalekého Taiwanu. Překvapením bylo umístění dětského souboru Hadářek z Červeného Kostelce na třetím místě. Cenu starosty města Červený Kostelec  si v poslední festivalový den s sebou domu odváží folklorní soubor ze Srbska.  “ Poprvě za historii 61. Mezinárodního folklorního festivalu v Červeném Kostelci udělujeme i cenu ředitele festivalu. Mne nejvíce nadchl taneční soubor z Kostariky. Jejich dvacetiminutové sobotní vystoupení, kde na podiu přes 25 tanečníků předvedlo smršť letních a slanou vodou nabitých tanců, mne naprosto naladilo na dovolenou v zámoří. Kostarika v sobotu v noci roztančila 3000 přihlížejících diváků, což je obdivuhodné. Cenu ředitele festivalu si tedy zaslouží právem,“ říká ředitel  Mezinárodního folklorního festivalu v Červeném Kostelci Tomáš Šimek. 


Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci zahájil tančení v přírodním areálu J.K.Tyla ve středu 19. srpna 2015 a neděle 23. srpna 2015 je festivalovým dnem posledním. Po celou festivalou dobu, tedy 5 dnů, se předvedlo více jak 600 učinkujících z celého světa. V zákulisí festivalu o jeho průběh pečovalo na 70 pracovníků. Celkově na festival přijelo 6 500 platících návštěvníků, kteřé baví folklor, náš i cizí, exotické země a jejich kultura.


Velmi spontánní bylo také večerní tančení s publikem po ukončení oficiálního festivalého programu v jednotlivých dnech. “ Tančilo se pospolu.  Všechny státy,  veřejnost i pořadatelé byli  za jedno. Bylo to opravdu krásné. Tančení pod širým nebem s živou hudbou a s tanečníky, kterým nedělalo problém  Vás naučit něco nového,” říká ředitel Mezinárodního folklorního festivalu v Červeném Kostelci Tomáš Šimek.


Nyní si Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci  dá zaslouženou dvouměsíční pauzu. V říjnu se stálý tym  5 pracovníků Městského kulturního střediska  vrhne opět do plánování dalšího, již 62. festivalového ročníku.


O Mezinárodním folklorním festivalu Červený Kostelec:
Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci patří mezi nejvýznamnější festivaly v Evropě. Byl oceněn zařazením mezi hlavní festivaly pořádané pod patronací mezinárodní  organizace lidového umění  International Organization of Folk Art patřící statutem B pod organizaci UNESCO.  Koná se každoročně ve druhé polovině srpna v překrásném prostředí přírodního areálu u Divadla J. K. Tyla. Pravidlem jsou tisícové návštěvy pořadů v amfiteátru a tisíce diváků sledují také průvod a vystoupení souborů v různých částech města i regionu. Podvečerní programové bloky jsou zakončeny noční taneční zábavou, při které se na parketu setkávají účinkující s diváky. 

Foto: Tomáš Kábrt, město Červený Kostelec. 
Zdroj: www.cervenykostelec.cz

Další zprávy z kategorie "Kultura"

Hradec Králové čeká příchod dinosaurů - prehistorická monstra obsadí OC Futurum

Základní i mateřské školy si všední dny dopoledne budou moci rezervovat a vydat se na prohlídku spojenou s výukou. Vedle informací k jednotlivým exponátům získají pracovní sešit, zapojí se do vědomostního kvízu či soutěží. Více informací na www.futurumhradec.cz a na Facebooku centra.

Kultura celý článek
30.1.

Ve Východočeském divadle Pardubice byla vyhlášena Komedie roku 2017

Diváci měli během jednoho týdne možnost zhlédnout sedm nejlepších komedií, které v roce 2017 vznikly na jevištích českých profesionálních divadel.

Kultura celý článek
21.5.

Medobraní u Perníkové chaloupky

Plásty bude včelař vyjímat z úlu a obsednuté včelami je bude s komentářem ukazovat. Medové plásty budou potom převezeny do improvizované medárny v budově. Tam si návštěvníci zkusí odvíčkování a vytáčení plástů v medometu. Vytočený med bude potom stočen do sklenic a ještě teplý nabídnut návštěvníkům ke koupi. Zajímavé budou informace o tom, jak uchovávat med v domácnosti, jak ho rozpouštět a k čemu se dá v kuchyni použít.

Kultura celý článek
15.3.

Petr Dohnal dostal medaili města Pardubice

Medaile města obdrželi ředitel Východočeského divadla Petr Dohnal, vysokoškolský profesor Arnošt Pellant, emeritní ředitel pivovaru Ludvík Šťastný a kronikář Zdeněk Veselík.

Kultura celý článek
29.3.

V Pardubicích se brzy bude zpívat a stepovat v dešti…

Don Lockwood a Lina Lamontová natáčí v ateliérech nový historický film.

Kultura celý článek
18.9.

Sál Divadla Exil se promění v Oázu klidu

Seznámíte se souborem snímků zachycujících atmosféru a ducha jednoho z velkých nákupních center v Olomouci.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting