Harfistka Jana Boušková vyjede příští týden na turné s Mou vlastí

7.11.

Harfistka Jana Boušková vyjede příští týden na turné s Mou vlastí

Mimořádné turné naší přední harfistky Jany Bouškové s premiérovým uvedením částí Smetanovy Mé vlasti v úpravě pro harfu se uskuteční již v příštím týdnu. Plzeň, České Budějovice, Olomouc, Pardubice, Brno a Praha budou mít možnost od 13. do 19. listopadu posoudit, jak plnohodnotně dokáže harfa nahradit celý orchestr, a zaposlouchat se do úpravy ikonické skladby české hudební literatury v podání královského nástroje. Jana Boušková kromě vlastních úprav Mé vlasti nabídne i Americkou suitu Antonína Dvořáka nebo Letní dojmy Josefa Suka. Jedno ze zastavení se uskuteční 17. listopadu od 19 hod. v Domě hudby v Pardubicích.

Chtěla jsem obohatit harfový repertoár o skladby, které má publikum rádo, o skladby, které mají hodnotu a jsou pokladem české hudby. Zároveň pro mě bylo výzvou, abych mohla, jakožto Češka, tuto hudbu sólově představovat publiku po celém světě a mohla tak být na náš národní poklad pyšná,“ uvádí k motivům svého programového výběru Jana Boušková.

Česká hudba má v repertoáru naší přední harfistky zcela výsadní a nezastupitelné místo. V jejím sólovém, komorním i orchestrálním repertoáru najdeme takřka všechna standardní díla pro harfu napříč hudebními dějinami i řadu děl soudobých, která byla v řadě případů zkomponována přímo pro Janu Bouškovou. V případě skladeb, které tvoří páteř programu výjimečné koncertní řady přední české i světové harfistky, vsadila Jana Boušková s výjimkou populární Fantazie Vltava Hanuše Trnečka na své vlastní úpravy.

Vyšehrad byl největší oříšek. Věděla jsem, že existuje úprava Hanuše Trnečka, a tak jsem s touto verzí i počítala. Jaké však bylo překvapeni, když jsem při studiu této skladby zjistila, že dílo je upraveno špatně, s chybami harmonickými i melodickými a s takovými skoky v tématech, které jsem nechápala. Musela jsem proto přistoupit k úpravě tohoto díla znovu, abych již vydanou edici doplnila a Vyšehrad mohl být alespoň víc podobný původnímu orchestrálnímu znění, než v jakém jsou noty pro harfu psány. Úpravu Šárky jsem volila z partitury a zároveň jsem se někdy inspirovala i klavírním výtahem. Ale protože jsem sama v sobě měla představu a „slyšela jsem“ už, jak bych si skladbu pro harfu představovala, partitura a klavírní výtah mi byly pouze inspirací, finální výsledek je můj osobní,“ upřesňuje Jana Boušková.

Americká Suita Antonína Dvořáka je skladba, kterou jsem vždy nesmírně milovala,“ přiznává Jana Boušková a doplňuje: „Když jsem byla pozvána k účinkování na festivalu v Americe, troufla jsem si převzít klavírní verzi tohoto díla a ve světové premiéře tuto skladbu zařadit na program mého recitálu v Chicagu. Úprav v této skladbě bylo minimálně. Snažila jsem se převážně ponechat klavírní zápis, jen opět bylo nutné některé chromatické postupy harfě a jejím možnostem přizpůsobit. Upřímně lituji, že Dvořák pro sólovou harfu nikdy nic nenapsal, jelikož tato skladba nejen zní na harfu krásně, ale je často napsaná jako by byla našemu nástroji věnována.“

Ambiciózní program sestavila Jana Boušková s jasným cílem: „Hudbou předávat duchovno, které sama obsahuje. Obohacovat duše i srdce posluchačů v tomto uspěchaném světě, který začíná ztrácet povědomí o krásnu. Hudba je dar, který posiluje a naplňuje. Mě určitě a jsem šťastná, když mohu lidi dělat také šťastnými. Je nádherné, když hudba dojme k slzám i když naplní lidi úsměvem,“ uzavírá Jana Boušková.

Jana Boušková se svou Mou vlastí navštíví ve třetím listopadovém týdnu pět krajských měst Čech a Moravy a turné slavnostně vyvrcholí v Sukově síni Rudolfina v neděli 19. listopadu. Vstupenky jsou ještě v prodeji.

13. 11. 2017, 19.30 – Dům hudby, Plzeň
14. 11. 2017, 19.00 – Koncertní sál Otakara Jeremiáše, České Budějovice
15. 11. 2017, 19.00 – Velký sál Reduty, Olomouc

17. 11. 2017, 19.00 – Dům hudby, Pardubice

18. 11. 2017, 19.00 – Sál Milosrdných bratří, Brno
19. 11. 2017, 19.00 – Sukova síň Rudolfina, Praha

Program:

Josef Suk (1874-1935): Letní dojmy, op. 22b (pův. pro klavír)

V poledne, Hra dětí, Večerní nálada

Antonín Dvořák (1841-1904): Suita A Dur „Americká: op. 98 (pův. pro klavír)

Moderato, Molto vivace, Allegretto, Andante, Allegro

***

Bedřich Smetana | Hanuš Trneček (1824-1884) | (1858-1914), úprava Jana Boušková: Vyšehrad

Bedřich Smetana | Hanuš Trneček (1824-1884) | (1858-1914): Fantazie Vltava

Bedřich Smetana (1824-1884) | úprava Jana Boušková: Šárka

Vstupenky je možné od 15. 8. zakoupit v předprodejní síti Ticketportal (s výjimkou koncertu 14. 11.) a v níže uvedených lokálních prodejích.

13. 11. 2017, 19.30 – Vstupenky v prodeji v síti Plzeňská vstupenka a v síti Ticketportal.

14. 11. 2017, 19.00 – Vstupenky v prodeji v síti CBsystem a u Jihočeské komorní filharmonie.

15. 11. 2017, 19.00 – Vstupenky v síti Ticketportal.

17. 11. 2017, 19.00 – Vstupenky v síti Ticketportal.

18. 11. 2017, 19.00 – Vstupenky v síti Ticketportal.

19. 11. 2017, 19.00 – Vstupenky v prodeji v pokladně ČF v Rudolfinu a v síti Ticketportal.

Koncertní turné se uskuteční za laskavé podpory Státního fondu kultury, Nadace Život Umělce, MČ Praha 1, měst Pardubice a Plzeň a společnosti Arcimpex, s.r.o. Mediálními partnery jsou Classic Praha, Harmonie, Operaplus.cz, Týdeník Rozhlas, Pražský přehled kulturních pořadů, Ol4you a portál Scena.cz.

Více informací včetně fotografií v tiskové kvalitě naleznete na:

https://www.bellarte.cz/

www.janabouskova.com

http://www.facebook.com/pages/Jana-Bouskova/345243801165

http://www.youtube.com/user/janabouskova?feature=results_main

Další zprávy z kategorie "Kultura"

27.4.

Bývalý špitální hřbitov v Kuksu změnil majitele

Špitální hřbitov je pokračováním hlavní nosné prostorové osy areálu a z jižní strany těsně navazuje na hospitální zahradu.

Kultura celý článek
7.2.

Videokronika města roku 1997 – 2. část Podél Haldy

Ať to již byly povodně nejen na Pardubicku nebo otevření kostela sv. Bartoloměje po rekonstrukci.

Kultura celý článek
16.11.

Dvoudenní ,,Festival her a hraček pro malé i velké" od 27.listopadu v Paláci Pardubice

Objevte hry, v nichž si děti budují dovednosti v technickém směru, ale i hračky edukativního charakteru. Na festivalu budete pro své předškoláky a školáky moci vybrat i vhodné didaktické herní sestavy, které je hravě zaujmou a přitom díky nim budou rozvíjet své jazykové, malířské, literární a jiné nadání.

Kultura celý článek
27.3.

Východočeské divadlo si připomíná Světový den divadla

Světovému dnu divadla předchází Světový den divadla pro děti a mládež, který se po celém světě slaví 20. března

Kultura celý článek
18.5.

Tajemný VAD v Karpatech, 3 pohádky a …

Divadelní soubor V.A.D. Divadlo Kladno vyjede na východočeskou štaci s novou hrou Tajemný VAD v Karpatech.

Kultura celý článek
12.11.

Listování v Poličce zahájí turné s knihou Mé dětství v socialismu

Autory povídek tvoří zajímavá směsice osobností, která už sama o sobě stojí za povšimnutí. Jsou mezi nimi herec Tomáš Hanák, novinářka Daniela Drtinová, umělec a podnikatel Michal Horáček, ale třeba i David Gaydečka – pořadatel hudebního festivalu United Islands nebo architekt a herec David Vávra.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting