Hradec Králové hostí další z vrcholů Švýcarského jara

22.3.

Hradec Králové hostí další z vrcholů Švýcarského jara


Filharmonie Hradec Králové uvede ve čtvrtek 21. března v sále FHK českou premiéru oratoria Arthura Honeggera „Nicolas de Flüe“. Impozantní dramatické dílo bude dirigovat skladatelův krajan, renomovaný švýcarský dirigent Kaspar Zehnder.

Koncert je součástí ojedinělého projektu Švýcarské jaro, jehož prostřednictvím se Švýcarsko v naší republice představuje v nebývalé šíři (viz popis projektu níže). Rozsáhlou březnovou prezentaci odstartoval mimořádně úspěšný zahajovací koncert, který pod taktovkou Kaspara Zehndera proběhl ve zcela vyprodané Dvořákově síni pražského Rudolfina. Po sérii jazzových koncertů v pražském Jazz Docku či po výtečném vystoupení fenomenální písničkářky Sophie Hunger a proslulého Erika Truffaze v divadle Archa nabídne Filharmonie Hradec Králové další z hudebních vrcholů zajímavého švýcarského projektu.

Kaspar Zehnder, který je zároveň autorem dramaturgie hradeckého koncertu, se řadí mezi nejžádanější švýcarské dirigenty současnosti a je dobře znám i našemu publiku – v roce 2005 se stal nástupcem Jiřího Bělohlávka na postu šéfdirigenta Pražské komorní filharmonie.

„Hradeckou Filharmonii, svůj oblíbený orchestr, jsem si pro vystoupení v rámci Švýcarského jara vybral pro její vysoké kvality a mimořádné schopnosti interpretovat díla autorů XX. a XXI. století,“ uvádí Kaspar Zehnder. Na koncertě, na němž společně vystoupí čeští a švýcarští umělci, zazní hudba právě z minulého století. V jednom programu se potkají dva významní skladatelé, přátelé, kteří se sice potkali v Paříži, ale jejich život a tvorba byly se Švýcarskem úzce spjaty: Bohuslav Martinů a Arthur Honegger. Koncert bude, jak se na první jarní den sluší, zářit barvami: v první polovině večera se orchestr představí v komornější sestavě a předvede dvě díla Bohuslava Martinů – Předehru H 345 a Koncert pro cembalo a malý orchestr H 246, ve kterém jako sólistka na cembalo vystoupí Kateřina Chroboková.

Ve druhé části koncertu se Filharmonie předvede naopak v plné síle a v české premiéře zahraje velmi zřídka uváděné oratorium Arthura Honeggera Nicolas de Flüe: „Toto pozoruhodné dílo, které Honegger vytvořil jako sled fantastických dramatických scén, popisuje život svatého Mikuláše de Flüe, středověkého poustevníka, který zachránil naši zemi před občanskou válkou a vnitřním rozvratem a dal našemu státu politické a filozofické základy,“ přibližuje Kaspar Zehnder titulní roli hudební legendy pro recitátora, velký smíšený sbor, dětský sbor a orchestr.
V mluvené roli bratra Mikuláše, řeholníka z XV. století, se představí přední švýcarský herec Gil Pidoux, náročných sborových partů se ujme Pražský filharmonický sbor v nastudování Miriam Němcové a špičkový Český chlapecký sbor BONI PUERI.


Hudební program Švýcarského jara bude v následujících dnech pokračovat dalšími jazzovými lahůdkami v pražském Jazz Docku či olomouckými a libereckými vystoupeními proslulého českého souboru Guarneri Trio, který si ve Švýcarsku získal obdivuhodné renomé. Přehled konkrétních akcí a podrobný kalendář projektu Švýcarské jaro je k dispozici na adrese www.svycarskejaro.cz.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

7.12.

Festival Svojšice presents Christmas Party Pardubice 2017

Pro milovníky housové hudby jsme do Ideonu pozvali ostříleného zakladatele českého housu – DJe Loutku a zástupce „pumping“ energetické housové hudby – Dje Chrise Sadlera. Oba hudebníky na stagei podpoří pardubický Michel C, dále Smoke a nadějný producent Victor Tellagio.

Kultura celý článek
23.3.

Perseus a Medúza 21. století v premiéře ve Východočeském divadle Pardubice

Titul měl premiéru v berlínském Deutsches Theater v červenci roku 2011 a u nás doposud nebyl uveden.

Kultura celý článek
26.6.

Pardubičtí diváci budou na Kuňce naposledy snít svůj Sen noci svatojánské

Zpět ale ke Snu noci svatojánské, v němž v hlavních rolích hrají hostující Jan Konečný, Petra Janečková, Ladislav Špiner, Martina Sikorová, Petra Tenorová, Josef Pejchal a dnes již také hostující Miloslav Tichý. V inscenaci se objevují i profesionální akrobaté z klubu Trampolíny Praha.

Kultura celý článek
14.2.

Festival smíchu chce být průhlednější

Probíhající Grand Festival smíchu chce být po dohadech z loňska ohledně hlasování o Komedii roku průhlednější a objektivnější.

Kultura celý článek
29.3.

Renesanční Litomyšl má další unikát

Prohlídka je zaměřená více na zážitky, než na letopočty.

Kultura celý článek
16.10.

Do Houslí a JAMU v Divadle Exil

Společně se podíváme na dva manželské páry, které jsou tak trochu v krizi.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting