Hradec Králové hostí další z vrcholů Švýcarského jara

22.3.

Hradec Králové hostí další z vrcholů Švýcarského jara


Filharmonie Hradec Králové uvede ve čtvrtek 21. března v sále FHK českou premiéru oratoria Arthura Honeggera „Nicolas de Flüe“. Impozantní dramatické dílo bude dirigovat skladatelův krajan, renomovaný švýcarský dirigent Kaspar Zehnder.

Koncert je součástí ojedinělého projektu Švýcarské jaro, jehož prostřednictvím se Švýcarsko v naší republice představuje v nebývalé šíři (viz popis projektu níže). Rozsáhlou březnovou prezentaci odstartoval mimořádně úspěšný zahajovací koncert, který pod taktovkou Kaspara Zehndera proběhl ve zcela vyprodané Dvořákově síni pražského Rudolfina. Po sérii jazzových koncertů v pražském Jazz Docku či po výtečném vystoupení fenomenální písničkářky Sophie Hunger a proslulého Erika Truffaze v divadle Archa nabídne Filharmonie Hradec Králové další z hudebních vrcholů zajímavého švýcarského projektu.

Kaspar Zehnder, který je zároveň autorem dramaturgie hradeckého koncertu, se řadí mezi nejžádanější švýcarské dirigenty současnosti a je dobře znám i našemu publiku – v roce 2005 se stal nástupcem Jiřího Bělohlávka na postu šéfdirigenta Pražské komorní filharmonie.

„Hradeckou Filharmonii, svůj oblíbený orchestr, jsem si pro vystoupení v rámci Švýcarského jara vybral pro její vysoké kvality a mimořádné schopnosti interpretovat díla autorů XX. a XXI. století,“ uvádí Kaspar Zehnder. Na koncertě, na němž společně vystoupí čeští a švýcarští umělci, zazní hudba právě z minulého století. V jednom programu se potkají dva významní skladatelé, přátelé, kteří se sice potkali v Paříži, ale jejich život a tvorba byly se Švýcarskem úzce spjaty: Bohuslav Martinů a Arthur Honegger. Koncert bude, jak se na první jarní den sluší, zářit barvami: v první polovině večera se orchestr představí v komornější sestavě a předvede dvě díla Bohuslava Martinů – Předehru H 345 a Koncert pro cembalo a malý orchestr H 246, ve kterém jako sólistka na cembalo vystoupí Kateřina Chroboková.

Ve druhé části koncertu se Filharmonie předvede naopak v plné síle a v české premiéře zahraje velmi zřídka uváděné oratorium Arthura Honeggera Nicolas de Flüe: „Toto pozoruhodné dílo, které Honegger vytvořil jako sled fantastických dramatických scén, popisuje život svatého Mikuláše de Flüe, středověkého poustevníka, který zachránil naši zemi před občanskou válkou a vnitřním rozvratem a dal našemu státu politické a filozofické základy,“ přibližuje Kaspar Zehnder titulní roli hudební legendy pro recitátora, velký smíšený sbor, dětský sbor a orchestr.
V mluvené roli bratra Mikuláše, řeholníka z XV. století, se představí přední švýcarský herec Gil Pidoux, náročných sborových partů se ujme Pražský filharmonický sbor v nastudování Miriam Němcové a špičkový Český chlapecký sbor BONI PUERI.


Hudební program Švýcarského jara bude v následujících dnech pokračovat dalšími jazzovými lahůdkami v pražském Jazz Docku či olomouckými a libereckými vystoupeními proslulého českého souboru Guarneri Trio, který si ve Švýcarsku získal obdivuhodné renomé. Přehled konkrétních akcí a podrobný kalendář projektu Švýcarské jaro je k dispozici na adrese www.svycarskejaro.cz.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

5.12.

Roční předplatné do VČD potěší i jako vánoční dárek

Východočeské divadlo nyní nabízí Klasické předplatné (skupiny A, B, C, E, F a H) a Seniorské předplatné (skupiny T, U a X).

Kultura celý článek
13.11.

James Harries v Exilu Pardubické Divadlo Exil čeká událost letošního roku!

Akce Bez šťávy Divadla Exil jsou unikátní svou atmosférou a vyhlášené pečlivým programem přivážející nevšední jména nejen tuzemské hudební scény. V minulých letech se v Exilu s úspěchem představili Monika Načeva s Justinem Lavashem, Tomáš Kočko a Orchestr, Alasdair Bouch nebo Lucie Redlová.

Kultura celý článek
1.12.

V poličském muzeu zachraňovali unikátní notové autografy slavného skladatele Bohuslava Martinů a staré tisky z let 1501 až 1800

Díky podpoře z Pardubického kraje, Ministerstva kultury ČR a města Poličky budou moci v poličském muzeum zachránit nejen unikátní notové autografy slavného skladatele a poličského rodáka či staré tisky z let 1501 až 1800.

Kultura celý článek
23.10.

Noc Grácií školy SVÍTÁNÍ bude plná překvapení

„Akce je věnována všem, co nám v uplynulém školním roce pomáhali a podporovali nás. Díky nim jsme mohli uskutečňovat naše vize, naplňovat naše poslání a pečovat o ty, jimž osud tolik nepřál. Osobně mě velmi těší, že se i v dnešní době stále ještě najdou lidé s otevřeným srdcem, kteří jsou ochotni pomáhat, mnohdy i za cenu nemalých osobních obětí,“ uvedla Miluše Horská, ředitelka Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ, která už 25 let pomáhá dětem a mladým lidem s hendikepem. „Půjde o vyvrcholení oslav čtvrtstoletí existence naší školy,“ dodala Miluše Horská.

Kultura celý článek
14.8.

Arnika na "Východočeském Woodstoku" v Trutnově

Už ve čtvrtek zahraje jeden z taháků festivalu anglická skupina The Subways.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting