Hradec Králové hostí další z vrcholů Švýcarského jara

22.3.

Hradec Králové hostí další z vrcholů Švýcarského jara


Filharmonie Hradec Králové uvede ve čtvrtek 21. března v sále FHK českou premiéru oratoria Arthura Honeggera „Nicolas de Flüe“. Impozantní dramatické dílo bude dirigovat skladatelův krajan, renomovaný švýcarský dirigent Kaspar Zehnder.

Koncert je součástí ojedinělého projektu Švýcarské jaro, jehož prostřednictvím se Švýcarsko v naší republice představuje v nebývalé šíři (viz popis projektu níže). Rozsáhlou březnovou prezentaci odstartoval mimořádně úspěšný zahajovací koncert, který pod taktovkou Kaspara Zehndera proběhl ve zcela vyprodané Dvořákově síni pražského Rudolfina. Po sérii jazzových koncertů v pražském Jazz Docku či po výtečném vystoupení fenomenální písničkářky Sophie Hunger a proslulého Erika Truffaze v divadle Archa nabídne Filharmonie Hradec Králové další z hudebních vrcholů zajímavého švýcarského projektu.

Kaspar Zehnder, který je zároveň autorem dramaturgie hradeckého koncertu, se řadí mezi nejžádanější švýcarské dirigenty současnosti a je dobře znám i našemu publiku – v roce 2005 se stal nástupcem Jiřího Bělohlávka na postu šéfdirigenta Pražské komorní filharmonie.

„Hradeckou Filharmonii, svůj oblíbený orchestr, jsem si pro vystoupení v rámci Švýcarského jara vybral pro její vysoké kvality a mimořádné schopnosti interpretovat díla autorů XX. a XXI. století,“ uvádí Kaspar Zehnder. Na koncertě, na němž společně vystoupí čeští a švýcarští umělci, zazní hudba právě z minulého století. V jednom programu se potkají dva významní skladatelé, přátelé, kteří se sice potkali v Paříži, ale jejich život a tvorba byly se Švýcarskem úzce spjaty: Bohuslav Martinů a Arthur Honegger. Koncert bude, jak se na první jarní den sluší, zářit barvami: v první polovině večera se orchestr představí v komornější sestavě a předvede dvě díla Bohuslava Martinů – Předehru H 345 a Koncert pro cembalo a malý orchestr H 246, ve kterém jako sólistka na cembalo vystoupí Kateřina Chroboková.

Ve druhé části koncertu se Filharmonie předvede naopak v plné síle a v české premiéře zahraje velmi zřídka uváděné oratorium Arthura Honeggera Nicolas de Flüe: „Toto pozoruhodné dílo, které Honegger vytvořil jako sled fantastických dramatických scén, popisuje život svatého Mikuláše de Flüe, středověkého poustevníka, který zachránil naši zemi před občanskou válkou a vnitřním rozvratem a dal našemu státu politické a filozofické základy,“ přibližuje Kaspar Zehnder titulní roli hudební legendy pro recitátora, velký smíšený sbor, dětský sbor a orchestr.
V mluvené roli bratra Mikuláše, řeholníka z XV. století, se představí přední švýcarský herec Gil Pidoux, náročných sborových partů se ujme Pražský filharmonický sbor v nastudování Miriam Němcové a špičkový Český chlapecký sbor BONI PUERI.


Hudební program Švýcarského jara bude v následujících dnech pokračovat dalšími jazzovými lahůdkami v pražském Jazz Docku či olomouckými a libereckými vystoupeními proslulého českého souboru Guarneri Trio, který si ve Švýcarsku získal obdivuhodné renomé. Přehled konkrétních akcí a podrobný kalendář projektu Švýcarské jaro je k dispozici na adrese www.svycarskejaro.cz.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

9.8.

Pivovar Rychtář znovu otevírá dveře

Návštěvníci se mohou těšit na exkurze pivovarem, ochutnávky speciálních várek piva, ohňostroj, soutěže a další aktivity.

Kultura celý článek
30.1.

Josef Vrána v titulní roli Ibsenova Stavitele Solnesse

Režisér a umělecký šéf činohry Moravského divadla Michael Tarant si k nastudování titulní role přizval našeho kolegu Josefa Vránu, jenž postavu významného architekta Halvarda Solnesse alternuje s tamním hercem Petrem Kubesem.

Kultura celý článek
23.4.

Východočeské divadlo nabízí mimořádné abonentní skupiny

Představení předplatitelského cyklu G budou odehrána v pátek nebo v sobotu vždy od 18.00 hodin.

Kultura celý článek
6.10.

Horkýže Slíže slaví čtvrtstoletí na scéně a vyrážejí na podzimní turné s novým CD Pustite Karola

Na samostatných štacích vyprodává kluby, kulturní domy i sportovní haly. Slíže se staly oblíbenou festivalovou stálicí napříč oběma republikami

Kultura celý článek
11.1.

Mimořádná šance získat ještě roční předplatné.

Získat vstupenky do Východočeského divadla Pardubice je v poslední době nesnadný úkol.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting