Jiří Šlupka Svěrák bude hostit Benjamina Kurase

7.5.

Jiří Šlupka Svěrák bude hostit Benjamina Kurase

V Laskavém večeru s knížkou si bude dnes 7. května od 19.00 hodin v intimním prostoru pardubické Komorní scény Anežky České povídat muzikant Jiří Šlupka Svěrák s dramatikem, prozaikem a publicistou, světoběžníkem Benjaminem Kurasem. Kuras se narodil 4. dubna 1944 ve Zlíně a do třiceti let se jmenoval Miloš Kuraš. V letech 1962 – 1968 studoval češtinu a angličtinu na Filosofické fakultě v Olomouci, v posledním semestru začal pracovat v anglickém vysílání Československého rozhlasu a dva měsíce po srpnovém vstupu vojsk emigroval do Anglie. V nové vlasti se nejprve živil v redakci českého vysílání BBC a překládáním. Brzy se prosadil jako autor rozhlasových a divadelních her, které se postupně hrály nejen v Británii, ale také Německu, Švýcarsku, Rakousku, Itálii a Izraeli. V roce 1974 přijal židovskou víru a jméno Benjamin Kuras. Od roku 1990 publikuje v řadě českých periodik a vyjadřuje se ke kulturním a politickým otázkám současné Evropy. Žije převážně v Anglii, má britské občanství a nazývá se Anglomoravákem. Vydal již řadu knih v češtině: Češi na vlásku (průvodce českými dějinami, vyšel nejprve v Londýně), Anglie je na houby, Jak přežít padouchy (kniha o všudypřítomné lidské nespravedlnosti), Nebýt Golema (vybrané postřehy ze spisů rabína Jehudy Löva), Je na Marxu život? (úvahy o dědictví komunismu ve střední Evropě), Sekl se Orwell o dvacet let? (sarkastické pojednání o svobodě a totalitě ve 21. století), Tao sexu (o obnovování staročínských sexuálních technik a taoistické filosofie), Ciao sexu („aneb jak blaho aspoň předstírat“), Žít všemi údy („Hravý talmud“), Jako psa ke kandelábru (nejen o politicích a novinářích), Evropa snů a skutečnosti (zamýšlení nad budoucností Evropy v souvislosti s imigrační politikou) a další. Všem Kurasovým knihám je společný autorův rozhled, humor, sarkasmus a šarm. Rovněž tentokrát můžete pořad slyšet i v přímém přenosu Českého rozhlasu Pardubice na frekvenci 104,7 FM.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

23.4.

11. Jamrock je plný zajímavostí!

Z Británie přiletí elektro-popoví Monarchy (GB), maďarská irsko-hudební vypalovačka Paddy and the Rats (HU), na které nezůstane nikdo v klidu. V jednání jsou ještě další zahraniční kapely.

Kultura celý článek
14.9.

Netradiční návštěvu měly děti hospitalizované v Pardubické nemocnici, přijel za nimi medvídek Nebojsa s kamarádem Honzou.

Veselý příběh ledního medvídka a jeho kamaráda Honzy se spoustou písniček pobavil nejen děti, ale i jejich rodiče a personál oddělení.

Kultura celý článek
20.2.

Východočeské divadlo Pardubice uvede premiéru hry Mikve

„Text hry otevírá na pozadí tradičního židovského rituálu téma postavení žen ve společnosti a vztahu ortodoxní komunity k běžnému životu. Na osudech osmi žen sledujeme střet tradice s moderním životem. Na hladinu rituální očistné lázně vyplouvají tajemství, která měla být ukryta, a pravda, která měla být zamlčena. Hra má však i přes svou silnou emocionálně-etickou apelaci velkou dávku odlehčujícího nadhledu a humoru, a v závěru poskytne hlubokou katarzi,

Kultura celý článek
17.8.

Pardubický pivovar opět slaví

Na pivovarském nádvoří vystoupí rovněž Pernštejnka, Saturn nebo skupina Hotovo

Kultura celý článek
19.7.

AFI palác hostí jedinečnou výstavu fotografií mladých rotariánů

Přijďte do afi paláce zjistit, jak vidí pardubice zahraniční studenti Všechny fotografie jsou až do 19. července vystaveny v Klubu 29, kde proběhla také vernisáž. Poté se fotografie přemístí do prostor AFI Paláce, kde budou do konce srpna prezentovat Pardubice očima středoškoláků z celého světa. Rotariáni se do Pardubic sjeli z mnoha zemí od USA, přes Brazílii, Turecko, Francii, Dánsko či Polsko až po Egypt.

Kultura celý článek
5.9.

Setkávání podruhé

Zejména mladým lidem chceme ukázat úspěšné vědce, podnikatele, umělce, a mnohé další jako pozitivní vzory.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting