Kdo jsou Východočeši vyznávající larp? A co to je?

31.5.

Kdo jsou Východočeši vyznávající larp? A co to je?

Kdo jsou Východočeši vyznávající larp? A co to je?

Kdo viděl na pardubické abilympiádě pohádku v podání tzv. „šermířů“, měl celkem štěstí. Tyto lidi jindy a jinde vystupovat neuvidí. O veřejnost nestojí a hrají si hluboko v přírodě sami pro sebe. Nešlo totiž o historické šermíře, kočující se svou produkcí od hradu ke hradu, nýbrž o vyznavače larpu. Larp je spojení divadla s dobrodružnou hrou v přírodě. Jedná se o zkratku anglického označení "live action role-playing game", tedy hraní rolí naživo. Účelem není někomu něco zahrát, nýbrž zahrát si pro vlastní potěšení. V ČEZ aréně vystoupily poprvé a zřejmě i naposled společně a před veřejností čtyři východočeské skupiny Pardubičtí Skoti (překvapivě) z Pardubic, Zorhajm z Letohradu a Kunvaldu, Potkani z Chocně a Řád černé pěsti, který svůj přesný původ neprozradil. „Náš kamarád to tu spolupořádá, tak nás požádal o pomoc. Je to pro nás zcela výjimečné, že vystupujeme před veřejností. Veřejnost baví historičtí šermíři na hradech a zámcích a to my nejsme,“ vysvětluje Pavel Suchý alias Bald. A jak se takový larp hraje? Organizátoři vytvoří imaginární svět, na akci se přihlásí přes internet hráči a přijedou na sjednané místo, hrají nějakou postavu a plní zadané úkoly. „Je to hraní hrdinů na živo. Jedná se buď o hrdiny z fantasy literatury - Dračí doupě, Tolkien, nebo co kdo vymyslí,“ popisuje Filip Appl alias Drirr. Výsledkem hry není vítězství někoho, nýbrž radost a potěšení všech. Nejde o to vyhrát, ale zahrát si. Výjimkou jsou pořádané bitvy, jako třeba bitva pěti armád podle Tolkiena, která se odehrává v Doksech a Krnově. Hry mají různá pravidla, s kterými se účastníci seznámí buď přes internet, nebo až na místě: „Existují třeba pravidla pro kouzlení. Kouzelník řekne slovo, očaruje a člověk má třeba minutu přikovanou nohu k zemi,“ líčí Sangvinar, jenž nechtěl prozradit jiné než své bojové jméno. Bald (na snímku vlevoú, Drirr (uprostřed) i Sangvinar (vpravo) jsou studenti a larpu věnují velkou část volného času. „Padnou na to skoro všechny víkendy,“ dodává Sangvinar. Více o abilympiádě čtěte zde

Další zprávy z kategorie "Kultura"

24.5.

Nová vyhlídka na Lichnici splynula se stěnou hradu

„Lichnice stojí na magickém místě, není určitě náhodou, že si ho původní stavitelé hradu pečlivě vybrali. Věřím, že tu návštěvníky čeká dostatek jasných dní s dobrou viditelností,“ řekl Roman Línek. Při pěkném počasí je totiž vidět nejen nejbližší okolí Železných hor, ale také Čáslav, Kutná Hora, Kolín a někdy dokonce i Bezděz a Milešovka.

Kultura celý článek
14.11.

Čtení divadelní hry AUDIENCE u Lavičky Václava Havla na Univerzitě Pardubice

Je to přesně rok, co Univerzita Pardubice zpřístupnila ve svém kampusu v Polabinách Lavičku Václava Havla. Pamětní místo na prvního polistopadového prezidenta našlo své umístění přímo v srdci atria výukového areálu a jakožto symbol dialogu a porozumění znovu ožije. Nejen při příležitosti prvního výročí otevření Lavičky, ale zároveň jako připomínka nedožitých osmdesátých narozenin Václava Havla se v pondělí 14. listopadu ve 14 hodin uskuteční přímo na Lavičce Václava Havla Společné čteníé divadelní hry Václava Havla AUDIENCE.

Kultura celý článek
15.4.

Tři lidé jedné noci na pozadí čínské revoluce v novém INprojektu Východočeského divadla

Pro květnový díl cyklu INprojekty divadlo vybralo intimní komorní hru Na útěku, kterou Gao Xingjian napsal v roce 1989 v čínštině, ale už za svého pobytu ve Francii, kam byl nucen z Číny emigrovat.

Kultura celý článek
20.6.

Setkání Králíků v Králíkách

Po celou dobu setkání bude návštěvníkům akce na Velkém náměstí hrát živá nebo reprodukovaná hudba.

Kultura celý článek
19.5.

Východočeské divadlo zve na plenérová představení na Kunětické hoře

S oživením divadelních večerů pod hvězdami opět přichází i správa hradu Kunětická hora, která pro zájemce s platnou vstupenkou na některé z uvedených představení připravila mimořádné večerní prohlídky hradu – a k tomu ještě se slevou!

Kultura celý článek
13.1.

Pardubičtí diváci se rozloučí s Višňovým sadem

V hlavních rolích hrají Jindra Janoušková, Kristina Jelínková, Petra Tenorová a Jiří Kalužný.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting