Knihovny se budou více orientovat na virtuální služby

11.12.

Knihovny se budou více orientovat na virtuální služby

Rada Pardubického kraje projednala závěrečnou zprávu o výsledku plnění Koncepce rozvoje knihoven.  Těch je v našem kraji celkem 421 a ročně mají přes milion návštěv čtenářů. Lidé si v nich průměrně půjčují 36 knih za rok, ale chodí tam i za informacemi, kulturou a za vzděláním. Cílem koncepce bylo definování podmínek pro služby knihoven v reálném i digitálním prostoru.
„Zásadním úkolem byla podpora stávajících a vznik nových služeb pro veřejnost tak, aby kdokoliv, bez ohledu na to, kde žije, měl z knihovny ve svém městě či obci přístup ke zdrojům informací a službám. Díky práci knihovníků ve 421 knihovnách na území kraje se většinu úkolů podařilo splnit,“ říká Roman Línek, 1. náměstek hejtmana pro majetek investice a kulturu a dodává: „Od roku 2015 se navýšil příspěvek Pardubického kraje na výkon regionálních funkcí knihoven o dva miliony korun. Chceme tak podpořit zkvalitnění služeb a podmínek pro knihovny.“
Mezi další služby knihoven, které se podařilo v rámci plnění úkolů koncepce zavést, patří kupříkladu instalace biblioboxů, možnosti plateb terminálem, vzdálené přístupy pro čtenáře ke knižním databázím a další. Bylo zdigitalizováno více jak 63 tisíc stran regionálních dokumentů. Zvýšila se rovněž možnost přístupu k internetu pro návštěvníky.
Roku 2015 Pardubický kraj jako první v České republice zahájil ve spolupráci s obcemi projekt sdružování finančních prostředků na nákup knih. Za čtyři roky sdružilo 300 obcí celkem tři miliony korun, za něž se nakoupilo přes šestnáct tisíc knih. Aktuálně je v Pardubickém kraji celkem 68 tisíc čtenářů knihoven a počet vypůjčených knih se vyšplhal téměř ke dvěma a půl milionům knih za rok.
„Doposud se však nedaří hlavně u malých knihoven splnit standard počtu studijních míst, což je ovlivněno umístěním knihoven a jejich mnohdy zastaralým vybavením. Problémem je nízký počet metodiků, kteří se o odborné vedení knihoven a dodržování standardů služeb v kraji starají a také věkové složení knihovníků a nedostatečná generační obměna,“ komentuje z jiného hlediska situaci knihoven Radomíra Kodetová, ředitelka Krajské knihovny v Pardubicích.
V současné době byly zahájeny práce na tvorbě nové koncepce, jejímž cílem bude pokračovat v rozvoji služeb pro širokou veřejnost. „Knihovny se budou muset více orientovat na virtuální služby. Vedle toho budou uchovávat tradiční knihovní dokumenty a zlepšovat své vybavení. Měly by nabízet služby, informační zdroje a otevřený prostor pro vzdělávání, kulturu a osobní rozvoj,“ uvádí Roman Línek. Tento cíl je dán postupnou přeměnou knihoven, které se již dnes stávají vzdělávacími, kulturními a komunitními centry svých obcí. Ročně pořádají knihovny v Pardubickém kraji více jak 2500 kulturních akcí, které navštíví až 180 tisíc lidí.
Zdroj: pardubickykraj.cz

Další zprávy z kategorie "Kultura"

15.5.

Bez kostýmu, ale s áriemi z Figarovy svatby

Východočeské divadlo Pardubice uvede ve čtvrtek 16. května další díl zábavného pořadu Bez kostýmu aneb Povídání z herecké šatny, který v komorním prostoru Malé scény ve dvoře připravuje a následně moderuje dramaturgyně Jana Uherová.

Kultura celý článek
10.11.

Na Malou scénu Východočeského divadla zavítá Vladimirova děvka

První INprojekt stávající sezóny nastuduje absolventka oboru činoherní režie brněnské JAMU Hana Marvanová, která si pro své hostování v Pardubicích vybrala černou komedii s lákavým názvem Vladimirova děvka, debut českého pedagoga a literáta Jana Kratochvíla, s nímž pro rok 2011 zvítězil v dramatické soutěži o Cenu Alfréda Radoka.

Kultura celý článek
19.10.

Východočeské divadlo uvede premiéru komedie Z postele do postele

Na scéně se v inscenaci vystřídají i potkají čtyři partnerské páry ve třech bytech, potažmo ložnicích. „Starší manželé Ernest a Sofie se chystají na oslavu výročí svatby, Malcolm a Kate pořádají kolaudaci nového bytu a očekávají hosty, mezi kterými mají být mimo jiné Jane s Nickem a Zuzi s Trevorem.

Kultura celý článek
16.3.

Rock for People hlásí dánskou smršť jménem Volbeat

Rock for People není jen třídenní hudební maraton, na návštěvníky čeká i bohatý doprovodný program od sportu a adrenalinu, přes módu až po vychytané chill out zóny. Samozřejmostí je kvalitní zázemí a servis pro návštěvníky, který čerpá z více než dvaceti let zkušeností.

Kultura celý článek
1.10.

Na farmářských trzích se bude vařit ze Smetanovy zeleniny

Dýně, cukety, zelí, červená řepa, brambory a cibule se stanou součástí kulinářské exhibice.

Kultura celý článek
31.1.

VČD: Laskavý večer s knížkou se ruší

Avizovaný Laskavý večer s knížkou, který se měl konat tento čtvrtek 1. února, se bohužel ruší.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting