Koktající král a svérázný logoped v oscarovém dramatu poprvé na prknech Východočeského divadla

24.4.

Koktající král a svérázný logoped v oscarovém dramatu poprvé na prknech Východočeského divadla


Po nedávné premiéře Mrzáka inishmaanského na Malé scéně ve dvoře uvede Východočeské divadlo Pardubice další premiéru, která opět nabídne pohled na život za kanálem La Manche. Tentokrát se však premiéroví diváci přenesou do Británie, kde se odehrává hra KRÁLOVA ŘEČ z pera dramatika a filmového a televizního scenáristy Davida Seidlera. Režie osobního dramatu o smyslu lidského poslání na půdorysu královského údělu se chopil Petr Novotný. Hlavní role ztvární Martin Mejzlík a Jiří Kalužný, dále hrají Petra Janečková, Dagmar Novotná, Pavel Novotný, Alexandr Postler, František Švihlík či Petr Dohnal.


Děj hry detailněji přibližuje dramaturgyně Jana Uherová: „Po smrti otce – anglického krále Jiřího V. – a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. je princ Bertie, který se potýká s vadou řeči, nečekaně korunován králem Jiřím VI. Země stojí na prahu druhé světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Králova žena Alžběta (budoucí královna matka) domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem Lionelem Loguem, který má krále zbavit nepříjemného hendikepu. Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády i Winstona Churchilla král překoná koktání a pronese zásadní řeč, která inspiruje a spojí anglický lid a posílí jeho národní sebevědomí.“


Podle hry, která nepostrádá typický britský humor na téma vysoké politiky, vznikl nejúspěšnější film roku 2010 ověnčený mnoha cenami, včetně čtyř Oscarů. „Autor zpracoval scénář teprve po smrti královny matky,“ dodává Jana Uherová.


Martin Mejzlík při zkoušení postavy budoucího krále Jiřího VI. vycházel sám ze sebe. „Myslím si, že mám k Bertiemu dost blízko – k jeho podceňování se a nedůvěře sám v sebe,“ svěřil se před premiérou a k samotné hře ještě podotkl: „Je to krásný text, moc se mi líbí, jak je napsaný. A navíc je to téměř opis skutečnosti. Toho vymyšleného tam není zas až tolik, což mi přijde úžasně zajímavé. Král Jiří, ačkoliv byl takový, jaký byl, a to není divu vzhledem k tomu, jaké prožil dětství a jaké dětství asi prožívají lidé, kteří jsou předurčeni k tomu vládnout, v sobě přesto najde zodpovědnost, sílu a vnitřní kázeň, aby to zvládnul a překonal, i když se vše staví proti němu.“
Premiéra se uskuteční o víkendu 26. a 27. dubna v Městském divadle. Před sobotní premiérou bude ve foyer zahájena výstava fotografií Aleše Formánka s názvem Kapitola o divadle. 

Další zprávy z kategorie "Kultura"

13.10.

Falk Richter na Malé scéně Východočeského divadla

S nápadem spojit dva tematicky příbuzné tituly v jeden celek přišel režisér Adam Svozil, červnový absolvent režie na Katedře činoherního divadla pražské DAMU,

Kultura celý článek
19.4.

Jana Pernicová se setkala s Českou Miss World

Úspěch Lindy Bartošové je skvělou propagací našeho kraje. Zcela určitě se tím této sympatické dívce otevírá svět.

Kultura celý článek
22.12.

V Pardubicích se představí výstava fotografií děvčat s vzácným Rettovým syndromem

Výstava se skládá z 28 fotografií, nafocených je celkem 14 dívek s touto nemocí. Jedna fotka je vždy detailní a portrétní, druhá zobrazuje kontakt a interakce dívky s někým blízkým - rodičem, asistentkou, či sourozencem. Rodiče k fotografiím vždy připojili krátkou charakteristiku svých dcer.

Kultura celý článek
2.11.

MARTINŮ NAPŘÍČ POLIČKOU KRESLÍCÍ A SOUTĚŽÍCÍ

Všechny užité obrázky, které v Poličce můžete najít, se váží ke stávající výstavě Martinů obrázky kreslící. Ta byla zahájena 13. 10. 2018 ve výstavních sálech poličského muzea (MMG) a koná se pod záštitou Ministerstva kultury ČR. Představuje skladatele jako autora vtipných kreseb, pomocí kterých zachycoval dění kolem sebe a přístupná bude do 31. 12. 2018.

Kultura celý článek
20.10.

Za oponou po premiéře Hej, Mistře!

Ve hře Věry Maškové Hej, Mistře! autora České mše vánoční ztvárnil Tomáš Lněnička, jehož podpořil téměř celý herecký soubor divadla, na jevišti však nechyběly ani Komorní orchestr Bona Nota a Dětský folklorní soubor Radost Pardubice.

Kultura celý článek
12.4.

Pozvánka do Galerie Univerzity Pardubice na výstavu: Jan Černoš – Grafika

V současnosti žije a tvoří v Nechanicích a v Hradci Králové, kde zároveň učí na Gymnáziu Boženy Němcové. Jan Černoš získal i řadu čestných ocenění za grafické práce a v roce 2013 obsadil 1. místo v mezinárodní grafické soutěži Bodio Lomnago (Itálie).

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting