Koktající král a svérázný logoped v oscarovém dramatu poprvé na prknech Východočeského divadla

24.4.

Koktající král a svérázný logoped v oscarovém dramatu poprvé na prknech Východočeského divadla


Po nedávné premiéře Mrzáka inishmaanského na Malé scéně ve dvoře uvede Východočeské divadlo Pardubice další premiéru, která opět nabídne pohled na život za kanálem La Manche. Tentokrát se však premiéroví diváci přenesou do Británie, kde se odehrává hra KRÁLOVA ŘEČ z pera dramatika a filmového a televizního scenáristy Davida Seidlera. Režie osobního dramatu o smyslu lidského poslání na půdorysu královského údělu se chopil Petr Novotný. Hlavní role ztvární Martin Mejzlík a Jiří Kalužný, dále hrají Petra Janečková, Dagmar Novotná, Pavel Novotný, Alexandr Postler, František Švihlík či Petr Dohnal.


Děj hry detailněji přibližuje dramaturgyně Jana Uherová: „Po smrti otce – anglického krále Jiřího V. – a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. je princ Bertie, který se potýká s vadou řeči, nečekaně korunován králem Jiřím VI. Země stojí na prahu druhé světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Králova žena Alžběta (budoucí královna matka) domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem Lionelem Loguem, který má krále zbavit nepříjemného hendikepu. Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády i Winstona Churchilla král překoná koktání a pronese zásadní řeč, která inspiruje a spojí anglický lid a posílí jeho národní sebevědomí.“


Podle hry, která nepostrádá typický britský humor na téma vysoké politiky, vznikl nejúspěšnější film roku 2010 ověnčený mnoha cenami, včetně čtyř Oscarů. „Autor zpracoval scénář teprve po smrti královny matky,“ dodává Jana Uherová.


Martin Mejzlík při zkoušení postavy budoucího krále Jiřího VI. vycházel sám ze sebe. „Myslím si, že mám k Bertiemu dost blízko – k jeho podceňování se a nedůvěře sám v sebe,“ svěřil se před premiérou a k samotné hře ještě podotkl: „Je to krásný text, moc se mi líbí, jak je napsaný. A navíc je to téměř opis skutečnosti. Toho vymyšleného tam není zas až tolik, což mi přijde úžasně zajímavé. Král Jiří, ačkoliv byl takový, jaký byl, a to není divu vzhledem k tomu, jaké prožil dětství a jaké dětství asi prožívají lidé, kteří jsou předurčeni k tomu vládnout, v sobě přesto najde zodpovědnost, sílu a vnitřní kázeň, aby to zvládnul a překonal, i když se vše staví proti němu.“
Premiéra se uskuteční o víkendu 26. a 27. dubna v Městském divadle. Před sobotní premiérou bude ve foyer zahájena výstava fotografií Aleše Formánka s názvem Kapitola o divadle. 

Další zprávy z kategorie "Kultura"

8.7.

Vedení filharmonie se po devíti letech změní

Od ledna příštího roku bude Komorní filharmonie Pardubice (KFP) fungovat pod vedením nového ředitele. Na základě výsledků konkursu se řízení příspěvkové organizace města ujme Pavel Svoboda a vystřídá tak Jarmilu Zbořilovou, která byla v letech 2011 až 2013 pověřena řízením filharmonie, od roku 2014 zastává funkci ředitelky KFP a rozhodla se již nepřihlásit.

Kultura celý článek
28.11.

Den pro dětskou knihu bude kouzelný!

Na rodiče s dětmi čeká putování po soutěžních stanovištích, na nichž si děti připomenou vybrané pohádky, nebo se s nimi seznámí.

Kultura celý článek
13.9.

Poznej pohádku, namaluj pohádku, napiš pohádku

Kromě obrazů a loutek je ve foyer k vidění i sbírka tučňáků Matěje Kalužného, syna Jiřího Kalužného a Romany Chvalové.

Kultura celý článek
23.2.

Pod Olšovského taktovkou se na lodi odehrají 3 aktovky o nevěře

Zápletky všech tří mikrokomedií o nevěře se diváci dozvědí až na konci.

Kultura celý článek
1.6.

Folklorní festival odstartuje Pernštýnskou nocí.

Měsíc červen bude v Pardubicích ve znamení folklóru.

Kultura celý článek
14.11.

Originální vánoční dárek: předplatné do VČD

Východočeské divadlo prodává abonentní vstupenky na rok 2008, které opět přinášejí jisté výhody a slevy.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting