Koktající král a svérázný logoped v oscarovém dramatu poprvé na prknech Východočeského divadla

24.4.

Koktající král a svérázný logoped v oscarovém dramatu poprvé na prknech Východočeského divadla


Po nedávné premiéře Mrzáka inishmaanského na Malé scéně ve dvoře uvede Východočeské divadlo Pardubice další premiéru, která opět nabídne pohled na život za kanálem La Manche. Tentokrát se však premiéroví diváci přenesou do Británie, kde se odehrává hra KRÁLOVA ŘEČ z pera dramatika a filmového a televizního scenáristy Davida Seidlera. Režie osobního dramatu o smyslu lidského poslání na půdorysu královského údělu se chopil Petr Novotný. Hlavní role ztvární Martin Mejzlík a Jiří Kalužný, dále hrají Petra Janečková, Dagmar Novotná, Pavel Novotný, Alexandr Postler, František Švihlík či Petr Dohnal.


Děj hry detailněji přibližuje dramaturgyně Jana Uherová: „Po smrti otce – anglického krále Jiřího V. – a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. je princ Bertie, který se potýká s vadou řeči, nečekaně korunován králem Jiřím VI. Země stojí na prahu druhé světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Králova žena Alžběta (budoucí královna matka) domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem Lionelem Loguem, který má krále zbavit nepříjemného hendikepu. Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády i Winstona Churchilla král překoná koktání a pronese zásadní řeč, která inspiruje a spojí anglický lid a posílí jeho národní sebevědomí.“


Podle hry, která nepostrádá typický britský humor na téma vysoké politiky, vznikl nejúspěšnější film roku 2010 ověnčený mnoha cenami, včetně čtyř Oscarů. „Autor zpracoval scénář teprve po smrti královny matky,“ dodává Jana Uherová.


Martin Mejzlík při zkoušení postavy budoucího krále Jiřího VI. vycházel sám ze sebe. „Myslím si, že mám k Bertiemu dost blízko – k jeho podceňování se a nedůvěře sám v sebe,“ svěřil se před premiérou a k samotné hře ještě podotkl: „Je to krásný text, moc se mi líbí, jak je napsaný. A navíc je to téměř opis skutečnosti. Toho vymyšleného tam není zas až tolik, což mi přijde úžasně zajímavé. Král Jiří, ačkoliv byl takový, jaký byl, a to není divu vzhledem k tomu, jaké prožil dětství a jaké dětství asi prožívají lidé, kteří jsou předurčeni k tomu vládnout, v sobě přesto najde zodpovědnost, sílu a vnitřní kázeň, aby to zvládnul a překonal, i když se vše staví proti němu.“
Premiéra se uskuteční o víkendu 26. a 27. dubna v Městském divadle. Před sobotní premiérou bude ve foyer zahájena výstava fotografií Aleše Formánka s názvem Kapitola o divadle. 

Další zprávy z kategorie "Kultura"

25.8.

Nová divadelní sezóna plná velkých výzev!

S režisérem Adamem Doležalem jsme se rozhodli pokračovat v inscenování titulu, který jsme již formou INprojektu načrtli v lednu 2014 – na hře Sexy prádlo kanadské autorky Michele Rimlové.

Kultura celý článek
22.10.

Chvaletičtí divadelníci ovládli národní přehlídku

Obrovského úspěchu dosáhl v minulém týdnu mladý amatérský divadelní soubor Jen Tak z Chvaletic.

Kultura celý článek
4.1.

Komedie Mezi nebem a zemí je pardubickou inscenací roku 2015

Úspěch o silvestrovském večeru slavila i loňská vítězka ankety, inscenace Králova řeč z pera dramatika a filmového a televizního scenáristy Davida Seidlera, kterou diváci umístili na třetí místo.

Kultura celý článek
16.4.

V sobotu „ to rozbalí“ bubeníci

Již tuto sobotu 19. dubna se v pardubické velké hale ČEZ Areny koná v pořadí 4. ročník festivalu bubeníků.

Kultura celý článek
2.7.

Páni kluci se zabydleli ve Vysokém Mýtě

Určitě, když se bavíme o stavebnicích, nelze zde mezi exponáty přehlédnout rovněž proslulý Merkur.

Kultura celý článek
19.6.

Dětský folklorní soubor Perníček Pardubice je špičkou v České republice!

Již v krajském kole postupové přehlídky soubor výrazně zaujal porotu. Odvezl si domů dvě nejvyšší ocenění: 2. místo pro pásmo „Meleme, meleme“, které tančí nejstarší oddělení – tedy Perníček 3 s muzikou A šmytec, a současně i 1. místo pro pásmo Morana s přímým postupem na celostátní přehlídku získala tentokrát děvčata z Perníčku 2.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting