Komedie Mezi nebem a zemí je pardubickou inscenací roku 2015

4.1.

Komedie Mezi nebem a zemí je pardubickou inscenací roku 2015


Východočeské divadlo Pardubice zakončilo rok 2015 dvěma do posledního místa vyprodanými představeními. Malou scénu roztančily a rozezpívaly svérázné Jeptišky a v Městském divadle bavili dobrosrdeční Lháři, po nichž ředitel divadla Petr Dohnal spolu s náměstkyní primátora Helenou Dvořáčkovou vyhlásili výsledky tradiční divácké ankety o nejoblíbenější inscenaci roku.


Divácky nejúspěšnější inscenací roku 2015 se stala romantická komedie současné britské autorky Pam Valentine Mezi nebem a zemí, kterou nazkoušela režisérka a umělecká šéfka Horáckého divadla v Jihlavě Kateřina Dušková, v Pardubicích známá už svým nápaditým zpracováním Dona Juana. Krásné příležitosti v ní mají Petra Janečková, Petr Dohnal, Martina Sikorová či Petr Borovec. Příběh mladých manželů Simona a Flic, kteří se nastěhují do venkovského domu, v němž však stále ještě přebývají duchové bývalých majitelů, přitahuje diváky nejen výraznou komikou, ale také svým morálním přesahem, neboť poukazuje na důležitost přirozených lidských hodnot, jako jsou láska či rodinné štěstí. Inscenace se stala i nejnavštěvovanějším titulem VČD, během roku 2015 ji zhlédlo 9 791 diváků.


Pomyslnou druhou příčku obsadilo pardubické zpracování známé Brdečkovy hudební parodie Limonádový Joe, kterou v magickém prostoru hradu Kunětická hora na konci minulé sezóny nazkoušel režisér Milan Schejbal, tvůrce divácky velmi úspěšné Charleyovy tety. Neochvějného strážce zákona, milovníka Kolaloky a idola všech žen ztvárňuje Josef Pejchal, jeho milou Winnifred Veronika Macková nebo Martina Sikorová, její ženský protipól Tornádo Lou Jana Ondrušková, Horáce Hogafoga Ladislav Špiner a Douga Badmana v alternaci Petr Dohnal a Milan Němec. Ve hře samozřejmě nechybí ani dívčí taneční a pěvecká company a řada pistolníků. O živý hudební doprovod se stará folk-folklórní skupina Trdlo. Inscenaci nyní pardubická scéna uvádí v Městském divadle, na konci sezóny však Limonádového Joea opět přenese na Kunětickou horu.


Úspěch o silvestrovském večeru slavila i loňská vítězka ankety, inscenace Králova řeč z pera dramatika a filmového a televizního scenáristy Davida Seidlera, kterou diváci umístili na třetí místo. Režie osobního dramatu o smyslu lidského poslání se ujal Petr Novotný. V hlavních rolích budoucího britského krále Jiřího VI., jenž se potýká s vadou řeči, a jeho excentrického logopeda Lionela Logua excelují Martin Mejzlík a Jiří Kalužný. Hru vycházející ze skutečných reálií, která však nepostrádá ani typický britský humor na téma vysoké politiky, proslavilo její filmové zpracování ověnčené mnoha cenami, včetně čtyř Oscarů.


Možnost zvolit inscenaci roku měli opět i novináři a kritici – Cenu novinářů letos obdržela Schnitzlerova tragikomedie Duše – krajina širá, kterou nazkoušel režisér Radovan Lipus, jenž se pardubickému publiku představil poprvé, stejně jako autor textu, významný rakouský dramatik a lékař. V hlavních rolích hry o partnerských vztazích, o manželství, lásce a nevěře, ale také o duši hrají Milan Němec, Petra Janečková, Veronika Macková a Petr Dohnal.


Závěrem statistika – v roce 2015 Východočeské divadlo navštívilo 128 392 diváků, čímž se pardubická scéna znovu řadí mezi nejnavštěvovanější jednosouborová divadla v České republice. Celkový počet akcí uskutečněných na scénách Východočeského divadla činil celkem 562, což je nejvíce v historii divadla!

Další zprávy z kategorie "Kultura"

9.11.

PRVNÍ LETOŠNÍ KONCERT FILHARMONIKŮ PRO DĚTI „SMETANA A FIBICH – ČESKÁ SELANKA?“ ZCELA VYPRODÁN, ALE JIŽ ZA TŘI TÝDNY SE USKUTEČNÍ MIMOŘÁDNÝ KONCERT „TRÁPENÍ PANA BAMBULY, ANEB NEZBEDNÁ KAPELA“

Na nedělním koncertě tak zazní Smetanova Vltava a mimo jiné také Fibichův Poem. Děti i dospělí se mohou těšit na zábavný koncert plný překvapení. Do kouzelného světa hudby je zavede dirigent Marko Ivanović spolu s moderátorem Petrem Kadlecem.

Kultura celý článek
18.7.

Pytlácká noc v Chornicích

V sobotu 19. července bude v areálu hřiště a okolí v Chornicích od devíti hodin probíhat zajímavý program.

Kultura celý článek
7.6.

Pardubická Kráska a zvíře s hudbou Michala Hrůzy

„Při psaní hudby do Krásky a zvířete jsem vycházel hned z prvních pocitů po přečtení Hrubínova textu, který je tak nádherný a silný, že inspirace přicházely okamžitě, bylo to velmi emocionální,“ prozrazuje Michal Hrůza, jenž se s komponováním divadelní hudby setkal poprvé: „Těší mě, že je to právě ve Východočeském divadle, protože jsem v Pardubicích deset let žil a to město mám rád.“

Kultura celý článek
26.4.

Vyšla nová publikace o historii pardubické MHD

Vítaným zpestřením knížky je zejména více jak stovka unikátních barevných a černobílých fotografií a celá řadu nákresů a plánků.

Kultura celý článek
3.2.

Zábavný pořad Bez nápovědy tentokrát v moravském kroji

Krásná moravská příroda, Brno, které je „zlatou lodí“, děti, kočky, rodina, plány do budoucna, radost z divadla i radost z jídla – to budou témata únorového dílu Bez nápovědy.

Kultura celý článek
16.3.

FLORA 2007: využijte slevy

Ve dnech 19. až 22. dubna 2007 bude Výstaviště Flora Olomouc patřit jarní etapě FLORA OLOMOUC 2007.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting