Kultovní britský sitcom na pardubickém jevišti

3.12.

Kultovní britský sitcom na pardubickém jevišti


Východočeské divadlo na svých prknech uvede divadelní podobu televizního seriálu Jistě, pane ministře z pera dvojice anglických scenáristů Jonathana Lynna a Antonyho Jaye, který pro česká jeviště zdramatizovala Kristina Žantovská. Komedii o tom, jak se dělá vysoká politika, v Pardubicích nastudoval režisér Petr Novotný, jenž do hlavní role obsadil ředitele divadla Petra Dohnala. Jako jeho nejbližší ministerští úředníci se objeví hostující Petr Kostka, Milan Němec a Ladislav Špiner, v úloze ministrovy manželky se představí herečka královéhradeckého Klicperova divadla Helena Plecháčková. Pracovní tým režiséra zůstává nezměněn – scénografii navrhl Ivo Žídek a kostýmy Roman Šolc. Premiéry se v Městském divadle uskuteční o víkendu 5. a 6. prosince.


„Už nějakou dobu jsme obecně uvažovali o tom, že bychom se na divadle rádi podívali do politické sféry. Téma politiky je dnes všudypřítomné, každý z nás se s ním denně setkává, většinou však bohužel v té negativní formě, proto jsme toto téma chtěli trochu zlehčit, udělat si z něho legraci. Sáhli jsme tudíž po sitcomu Jistě, pane ministře, respektive po jeho dramatizaci, která nahlíží do zákulisí politiky, ale zároveň není prvoplánovou politickou satirou. Jde především o výborně napsanou situační komedii o normálním člověku, který se dostane do nejvyšších politických kruhů, a my můžeme sledovat, co to s ním i jeho okolím dělá,“ říká režisér Petr Novotný.


Děj hry sestává ze série jednotlivých situací odehrávajících se na fiktivním ministerstvu pro administrativní záležitosti, kam nastupuje mnohaletý opoziční politik Jim Hacker. Ten doufá, že do zatuchlé atmosféry byrokraticky přebujelého úřadu přinese nový vítr, jeho dychtivost ale zaskočí nejbližší spolupracovníky, především stálého tajemníka ministerstva Sira Humphreyho Applebyho. „Diváci, kteří sledovali britský sitcom, už asi tuší, jak se bude situace vyvíjet. A ti, co dosud tento seriál v televizi neviděli, se můžou těšit na zaručeně fungující britskou hru s nefalšovaným suchým humorem,“ slibuje dramaturgyně Jana Uherová.


Premiéra televizní série z produkce BBC proběhla už před třiceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Spousta těch zákulisních pletich, intrik a malérů jeho hrdinů nám bude připadat důvěrně známá a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde než za kanálem La Manche.


„Britská premiérka Margaret Thatcherová si pořad oblíbila natolik, že na jeho motivy napsala krátký skeč, ve kterém se po boku seriálových herců objevila na Vánoce roku 1984 na televizních obrazovkách, Paulu Eddingtonovi ztvárňujícímu ministra Hackera za jeho roli dokonce udělila Řád britského impéria. Série si však kladný ohlas našla i mezi kritikou. Třikrát vyhrála ocenění Britské televizní akademie (BAFTA) a v roce 2004 se umístila na šestém místě v hlasování o nejlepší britský sitcom všech dob,“ vyčísluje úspěchy seriálu Jana Uherová.


Na populární dvaadvacetidílný seriál Jistě, pane ministře (Yes Minister) volně navazuje šestnáctidílné pokračování s názvem Jistě, pane premiére (Yes Prime Minister). „Tandem Lynn – Jay v roce 2013 realizoval další řadu seriálu s obměněným obsazením, nová verze se však již nesetkala s tak příznivými ohlasy jako původní série,“ doplňuje Jana Uherová.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

12.4.

Pozvánka do Galerie Univerzity Pardubice na výstavu: 100 let sdružení českých umělců grafiků Hollar

Výstava Galerie Univerzity Pardubice je umístěna ve vestibulu Univerzitní knihovny a právě zahajovaná výstava v ní potrvá do 31. května. Je otevřena tradičně od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu od 8 do 12 hodin. Vstup je zdarma.

Kultura celý článek
7.8.

60 ročníků Zlaté přilby v Pardubicích

Výstava připomíná tento slavný plochodrážní závod od jeho počátků až po současnost.

Kultura celý článek
19.2.

Diváckou anketu o nejoblíbenější pardubické herce ovládli Petra Janečková a Ladislav Špiner

Na pomyslný herecký trůn se už pojedenácté ve své kariéře usadila PETRA JANEČKOVÁ, jež si nejvíce diváků získala hlavními rolemi v muzikálu Kiss me, Kate a komedii Mezi nebem a zemí.

Kultura celý článek
23.2.

Křest knihy "Smaragdové město"

V pondělí 26. února proběhne v 16 hodin v Univerzitní knihovně křest knihy s názvem „Smaragdové město“

Kultura celý článek
7.12.

Festival Svojšice presents Christmas Party Pardubice 2017

Pro milovníky housové hudby jsme do Ideonu pozvali ostříleného zakladatele českého housu – DJe Loutku a zástupce „pumping“ energetické housové hudby – Dje Chrise Sadlera. Oba hudebníky na stagei podpoří pardubický Michel C, dále Smoke a nadějný producent Victor Tellagio.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting