Kultovní britský sitcom na pardubickém jevišti

3.12.

Kultovní britský sitcom na pardubickém jevišti


Východočeské divadlo na svých prknech uvede divadelní podobu televizního seriálu Jistě, pane ministře z pera dvojice anglických scenáristů Jonathana Lynna a Antonyho Jaye, který pro česká jeviště zdramatizovala Kristina Žantovská. Komedii o tom, jak se dělá vysoká politika, v Pardubicích nastudoval režisér Petr Novotný, jenž do hlavní role obsadil ředitele divadla Petra Dohnala. Jako jeho nejbližší ministerští úředníci se objeví hostující Petr Kostka, Milan Němec a Ladislav Špiner, v úloze ministrovy manželky se představí herečka královéhradeckého Klicperova divadla Helena Plecháčková. Pracovní tým režiséra zůstává nezměněn – scénografii navrhl Ivo Žídek a kostýmy Roman Šolc. Premiéry se v Městském divadle uskuteční o víkendu 5. a 6. prosince.


„Už nějakou dobu jsme obecně uvažovali o tom, že bychom se na divadle rádi podívali do politické sféry. Téma politiky je dnes všudypřítomné, každý z nás se s ním denně setkává, většinou však bohužel v té negativní formě, proto jsme toto téma chtěli trochu zlehčit, udělat si z něho legraci. Sáhli jsme tudíž po sitcomu Jistě, pane ministře, respektive po jeho dramatizaci, která nahlíží do zákulisí politiky, ale zároveň není prvoplánovou politickou satirou. Jde především o výborně napsanou situační komedii o normálním člověku, který se dostane do nejvyšších politických kruhů, a my můžeme sledovat, co to s ním i jeho okolím dělá,“ říká režisér Petr Novotný.


Děj hry sestává ze série jednotlivých situací odehrávajících se na fiktivním ministerstvu pro administrativní záležitosti, kam nastupuje mnohaletý opoziční politik Jim Hacker. Ten doufá, že do zatuchlé atmosféry byrokraticky přebujelého úřadu přinese nový vítr, jeho dychtivost ale zaskočí nejbližší spolupracovníky, především stálého tajemníka ministerstva Sira Humphreyho Applebyho. „Diváci, kteří sledovali britský sitcom, už asi tuší, jak se bude situace vyvíjet. A ti, co dosud tento seriál v televizi neviděli, se můžou těšit na zaručeně fungující britskou hru s nefalšovaným suchým humorem,“ slibuje dramaturgyně Jana Uherová.


Premiéra televizní série z produkce BBC proběhla už před třiceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Spousta těch zákulisních pletich, intrik a malérů jeho hrdinů nám bude připadat důvěrně známá a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde než za kanálem La Manche.


„Britská premiérka Margaret Thatcherová si pořad oblíbila natolik, že na jeho motivy napsala krátký skeč, ve kterém se po boku seriálových herců objevila na Vánoce roku 1984 na televizních obrazovkách, Paulu Eddingtonovi ztvárňujícímu ministra Hackera za jeho roli dokonce udělila Řád britského impéria. Série si však kladný ohlas našla i mezi kritikou. Třikrát vyhrála ocenění Britské televizní akademie (BAFTA) a v roce 2004 se umístila na šestém místě v hlasování o nejlepší britský sitcom všech dob,“ vyčísluje úspěchy seriálu Jana Uherová.


Na populární dvaadvacetidílný seriál Jistě, pane ministře (Yes Minister) volně navazuje šestnáctidílné pokračování s názvem Jistě, pane premiére (Yes Prime Minister). „Tandem Lynn – Jay v roce 2013 realizoval další řadu seriálu s obměněným obsazením, nová verze se však již nesetkala s tak příznivými ohlasy jako původní série,“ doplňuje Jana Uherová.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

16.6.

Moravská Třebová se chystá na oslavy

Kulturní program začne ve 13.00 hodin na náměstí T. G. Masaryka vystoupením swingového orchestru Františka Zeleného.

Kultura celý článek
18.1.

Přebásněné rozhovory opilých žen na Malé scéně Východočeského divadla

Poetickým způsobem přebásněné rozhovory silně opilých žen během pěti zkoušek nastuduje mladá talentovaná režisérka Tereza Říhová, která ke spolupráci přizvala Romanu Chvalovou, Veroniku Mackovou, Janu Ondruškovou, Lídu Vláškovou a coby barmana Josefa Lásku.

Kultura celý článek
2.5.

Knihovníci z Poličky zvou na výstavu malíře Valdemara Sokola

Zabýval se také vytvářením mozaiek do interiérů, malbou miniatur, vyzkoušel různé grafické techniky, ale jeho hlavní náplní práce dodnes zůstává tvorba deskových obrazů, které budou objektem zájmu květnové výstavy v knihovně.

Kultura celý článek
29.8.

Boni pueri čekaly v Pekingu ovace ve stoje

Přímo z pekingského letiště si CCTV odvezla Boni pueri do svého studia, aby s nimi natočila znělku, která byla součástí olympijského vysílání přenášející zprávy z brazilského Ria. Studio bylo ohromné a simulovalo barvami i dekorací brazilské pobřeží. Nejenže televize poslala pro zpěváky autobus na letiště, ale pozvala je také na večeři v přímo v budově CCTV.

Kultura celý článek
22.5.

Studio LAIK při Východočeském divadle nastudovalo další hru

V současnosti finišují přípravy hry o lidských ctnostech a nectnostech Ze života hmyzu, která bude mít premiéru už tuto neděli 25. května od 17.00 hodin v Městském divadle. Reprízy se poté uskuteční i na vyhlídce Kunětické hory.

Kultura celý článek
7.12.

Broumovské kostely oslavily 300leté výročí v Bruselu

„Dlouhodobě se snažím oblast a tamní kostely zviditelnit, protože jsou skutečně jedinečné. Nikde jinde v Čechách totiž nenajdete tolik kostelů blízko sebe, a to ještě od tak uznávaného architekta, jako byl Dientzenhofer.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting