Kyjevské Národní divadlo na jevišti VČD!

27.9.

Kyjevské Národní divadlo na jevišti VČD!

11. října si v Městském divadle nenechte ujít jedinečnou příležitost vidět na pardubických divadelních prknech soubor z Ukrajiny, přesněji herce Národního akademického divadla Ivana Franka z Kyjeva v inscenaci Havlovy hry Asanace. Tragikomedii o skupině architektů připravujících demolici malebného středověkého městečka v podhradí, na jehož místě má být vystavěno panelové sídliště, režíroval Břetislav Rychlík (z repertoáru VČD připomeňme jeho režii Topolovy hry Konec masopustu), jenž hru s kyjevskými kolegy zkoušel sedm intenzivních týdnů – vše v ukrajinštině za pomoci tlumočnic. Premiéra se uskutečnila 10. června.

Asanace jako připomenutí nedožitých osmdesátin Václava Havla

Inscenace vznikla v rámci Roku Václava Havla na Ukrajině, kterým si v současnosti zkoušená východoevropská země připomíná nedožité osmdesáté narozeniny dramatika, disidenta, někdejšího českého prezidenta a nepochybně jednu z nejvýraznějších postav nejen našich novodobých dějin Václava Havla. Iniciátorem a hlavním organizátorem projektu je České centrum v Kyjevě. „Asanace je tragikomedií kritizující byrokratickou aroganci a ničení přirozeného lidského světa. Sice měla hra svou premiéru už před pětadvaceti lety, je ale stále a snad stále více aktuální,“ říká Lucie Řehoříková, ředitelka Českého centra.

Mimořádný projekt je ryze kulturním podnikem, ale v nejlepším slova smyslu kulturu a umění přesahuje do oblasti veřejného života. „Václav Havel za sebou zanechal výjimečné morální a intelektuální dědictví. Byl jednou ze symbolických postav 20. století a jeho práce, nejen spisovatelská, ale i v oblasti lidských práv, demokracie a svobody je inspirací pro nás pro všechny,“ uvedl režisér inscenace Břetislav Rychlík.

Asanace Václava Havla je od června na pravidelném repertoáru NAD Ivana Franka, v říjnu však navštíví Českou republiku a představí se v pražském Národním divadle, v Pardubicích a v Brně, dále jsou naplánovány zájezdy po různých městech Ukrajiny. V Čechách bude hra doprovázena českými titulky.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

8.8.

Janouškovo Ústí alias Muzikanti v Cakli

V sobotu 10. srpna od 16 hodin vezměte i děti. Divadlo Harmonika, jehož duší je Marek Vojtěch - pražský komediant, muzikant a nepřehlédnutelný harmonikář, tentokrát přiváží pohádkové představení nazvané Kouzelný hrnec. Od 17.00 hodin vystoupí Duo na dálku, vítězové Folkového kvítku 2013 na Konopišti. Brněnská skupinaFOLK TEAM, která zanedlouho oslaví 40 let trvání, zahraje písně z nového alba Nebudu.

Kultura celý článek
26.11.

Východočeské divadlo nabízí výhodné předplatné na rok 2014

Při zakoupení kompletního předplatného, které obsahuje představení v Městském divadle i na Malé scéně ve dvoře, obdržíte jako bonus ZDARMA jeden výměnný kupón.

Kultura celý článek
23.3.

Perseus a Medúza 21. století v premiéře ve Východočeském divadle Pardubice

Titul měl premiéru v berlínském Deutsches Theater v červenci roku 2011 a u nás doposud nebyl uveden.

Kultura celý článek
8.11.

Známe vítězky Miss Pardubického kraje 2007

V úterý 6. listopadu 2007 se ve velkém sále Muzea v Chrudimi uskutečnila soutěž Miss Pardubického kraje 2007.

Kultura celý článek
9.6.

Dagmar Novotná on-line

Agnes v komorním dramatu Agnus Dei (1989), Elvíru v Muži jménem Juan po boku Miroslava Horníčka (1993), Paní de Tourvel v Nebezpečných vztazích (1996), titulní hrdinku v Zavraždění svaté Celestiny (1997) či Madam Šubrtovou v Bláznivých nůžkách (2007). Svůj altový hlas vymykající se činohereckému zpěvnímu standardu osvědčila jako Dolly Leviová v muzikálu Hello, Dolly! (1998), Jeanette v Donaha! (2005), Smrt v Malovaném na skle (2006), Máma Morton v Chicagu (2009) či nedávno jako Sestra Mary Huberta v Jeptiškách (2013) a již zmiňovaná Fräulein Schneider v Cabaretu (2014).

Kultura celý článek
20.1.

Lednová dobrodružství v knihovně

Knihovna v lednu také představí zajímavou osobnost české divadelní a výtvarné tvorby – Jana Schmida. Kromě výstavy Divadelních plakátů Jana Schmida pro studio Ypsilon se návštěvníci mohou těšit na setkání se samotným umělcem.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting