Letošní festival je minulostí, ať žije festival

14.7.

Letošní festival je minulostí, ať žije festival

Letošní festival Smetanova Litomyšl je minulostí , ale organizátoři i návštěvníci pomalu  vyhlížejí nadcházející, v pořadí již 57. ročník Smetanovy Litomyšle. Ta se uskuteční od čtvrtka 11. června do neděle 5. července 2015 a v program  jsou  opět naplánovány více než tři desítky představení a koncertů.

Dramaturgie tradičně připomene některá důležitá výročí, mimo jiné 70 let od skončení druhé světové války (IV. symfonie Bohuslava Martinů z května 1945), 600 let od upálení Jana Husa (premiéra kantáty Jaroslava Krčka Krédo Mistra Jana), 330 let od narození barokních velikánů J. S. Bacha a G. F. Händela (mj. Hudba ke královskému ohňostroji v podání rezidenčního orchestru Česká Sinfonietta pod taktovkou Radka Baboráka) i nedožité osmdesátiny skladatele Luboše Fišera. Z díla Bedřicha Smetany budou například uvedeny Dvě vdovy (Národní divadlo Praha) a v podání České filharmonie zazní také symfonický obraz Macbeth a čarodějnice; tentýž orchestr provede pod taktovkou šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka i 3. symfonii Gustava Mahlera. Ve festivalové premiéře uvede Státní opera Národního divadla Praha zcela novou inscenaci Verdiho Macbetha a týmž souborem bude prvně na festivalu provedena kompletní klasická opereta – Straussův Netopýr. Janáčkova opera Národního divadla Brno se na Smetanově Litomyšli představí s novou inscenací slavné opery Giacoma Pucciniho Tosca a jedná se i o dalším, mimořádně zajímavém titulu. Z Rakouska se na Smetanovu Litomyšl chystá – ve spolupráci s festivalem Grafenegg - prestižní Tonkünstler Orchester a unikátní jistě bude i koncert Sólo pro 100 smyčců pod taktovkou Leoše Svárovského. Zkrátka nepřijdou ani milovníci netradičních a přesahových pořadů.

Koncerty na přání by měly být procházkou po muzikálech z Broadwaye, Dan Bárta se představí s Illustratosphere a filharmonickým doprovodem. Zuzana Lapčíková provede s baletním souborem NDM Ostrava Balady, pořad Hudební zeměkoule aneb Muzikanti na cestách je určen dětem a mládeži, připravuje se i další stagiona na zámku v Nových Hradech. Pokud jste v tomto výčtu zatím nenašli to, co byste chtěli slyšet, vidět a na Smetanově Litomyšli prožít, nemusíte mít obavu: nemůžeme vám přece již nyní prozradit úplně vše! Sledujte prosím naše webové stránky, předběžný program jako již tradičně zveřejníme nejdéle začátkem ledna, v únoru bude program definitivní a opět – jako již řadu let – první březnovou středu, konkrétně 4. 3. 2015, začne předprodej vstupenek. 

Další zprávy z kategorie "Kultura"

4.1.

Novoroční Volání sirén s Petrem Kostkou

Nová hra a nová role se mu jeví jak bazén se studenou vodou, do které musí hupsnout.

Kultura celý článek
4.1.

Komedie Mezi nebem a zemí je pardubickou inscenací roku 2015

Úspěch o silvestrovském večeru slavila i loňská vítězka ankety, inscenace Králova řeč z pera dramatika a filmového a televizního scenáristy Davida Seidlera, kterou diváci umístili na třetí místo.

Kultura celý článek
26.5.

NetHovory: tentokrát s Ladislavem Špinerem

Virtuální divadelní pořad NetHovory na kulturním portálu www.scena.cz se ve středu 28. května opět navrátí do Pardubic.

Kultura celý článek
4.12.

Andělská Zuzana v Roce české hudby v Poličce

Polička je totiž jedním z osmi míst, kde se hudebníci na turné zastaví. Turné Andělská Zuzana začíná v Ostravě, pokračuje v Brně a Bratislavě. Polička je čtvrtou zastávkou, přičemž následovat budou opět velká města Hradec Králové České Budějovice, Plzeň a nakonec Praha.

Kultura celý článek
19.5.

Vyšla nová publikace o Janu Kašparovi

Autorem je redaktor časopisu Letectví a kosmonautika Pavel Sviták, který v publikaci popisuje počátky zájmu o létání.

Kultura celý článek
1.10.

Začíná Týden knihoven se slavnou spisovatelkou i s Wikipedií

Týden knihoven je největší událostí českých knihoven, která probíhá po celé republice. Tradiční knihovnický happening každoročně láká na celou řadu společných i dílčích akcí, které se už 23 let těší stále větší oblibě veřejnosti i samotných knihovníků. Letos připadá na týden 30. září až 6. října

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting