Letošní festival je minulostí, ať žije festival

14.7.

Letošní festival je minulostí, ať žije festival

Letošní festival Smetanova Litomyšl je minulostí , ale organizátoři i návštěvníci pomalu  vyhlížejí nadcházející, v pořadí již 57. ročník Smetanovy Litomyšle. Ta se uskuteční od čtvrtka 11. června do neděle 5. července 2015 a v program  jsou  opět naplánovány více než tři desítky představení a koncertů.

Dramaturgie tradičně připomene některá důležitá výročí, mimo jiné 70 let od skončení druhé světové války (IV. symfonie Bohuslava Martinů z května 1945), 600 let od upálení Jana Husa (premiéra kantáty Jaroslava Krčka Krédo Mistra Jana), 330 let od narození barokních velikánů J. S. Bacha a G. F. Händela (mj. Hudba ke královskému ohňostroji v podání rezidenčního orchestru Česká Sinfonietta pod taktovkou Radka Baboráka) i nedožité osmdesátiny skladatele Luboše Fišera. Z díla Bedřicha Smetany budou například uvedeny Dvě vdovy (Národní divadlo Praha) a v podání České filharmonie zazní také symfonický obraz Macbeth a čarodějnice; tentýž orchestr provede pod taktovkou šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka i 3. symfonii Gustava Mahlera. Ve festivalové premiéře uvede Státní opera Národního divadla Praha zcela novou inscenaci Verdiho Macbetha a týmž souborem bude prvně na festivalu provedena kompletní klasická opereta – Straussův Netopýr. Janáčkova opera Národního divadla Brno se na Smetanově Litomyšli představí s novou inscenací slavné opery Giacoma Pucciniho Tosca a jedná se i o dalším, mimořádně zajímavém titulu. Z Rakouska se na Smetanovu Litomyšl chystá – ve spolupráci s festivalem Grafenegg - prestižní Tonkünstler Orchester a unikátní jistě bude i koncert Sólo pro 100 smyčců pod taktovkou Leoše Svárovského. Zkrátka nepřijdou ani milovníci netradičních a přesahových pořadů.

Koncerty na přání by měly být procházkou po muzikálech z Broadwaye, Dan Bárta se představí s Illustratosphere a filharmonickým doprovodem. Zuzana Lapčíková provede s baletním souborem NDM Ostrava Balady, pořad Hudební zeměkoule aneb Muzikanti na cestách je určen dětem a mládeži, připravuje se i další stagiona na zámku v Nových Hradech. Pokud jste v tomto výčtu zatím nenašli to, co byste chtěli slyšet, vidět a na Smetanově Litomyšli prožít, nemusíte mít obavu: nemůžeme vám přece již nyní prozradit úplně vše! Sledujte prosím naše webové stránky, předběžný program jako již tradičně zveřejníme nejdéle začátkem ledna, v únoru bude program definitivní a opět – jako již řadu let – první březnovou středu, konkrétně 4. 3. 2015, začne předprodej vstupenek. 

Další zprávy z kategorie "Kultura"

10.11.

Divadlo v noci a naruby!

Účastníky Noci divadel 2014 čekají představení pro děti i pro dospělé, autorská čtení, workshopy a semináře, koncerty, projekce filmů a inscenací či prohlídky zákulisí. Podrobnější informace o programu naleznete na webových stránkách www.nocdivadel.cz.

Kultura celý článek
17.5.

Až na věky s Ladislavem Frejem ve Východočeském divadle Pardubice

Divadlo, které ví, co chce a umí to říci,“ chválí pardubický stánek Thálie režisér Radovan Lipus a slovy chvály nešetří ani při charakteristice hry Až na věky: „Skvělý milostný text. Pozoruhodná struktura. Chytrá, vtipná i hořká autorská kompozice. Dvě postavy, šest hlavních rolí, co ještě přát si více?“

Kultura celý článek
23.5.

V Litomyšli se bude bojovat s větrnými mlýny!

Na tuhle komedii, myslím, půjdu. Alespoň si k tomu dám pivo.“ směje se Jiří Hlaváček ze Zahájí.

Kultura celý článek
18.5.

Divadelní vstupenky bude prodávat i primátor Deml

Při této příležitosti divadlo vyhlašuje zajímavou akci, která proběhne od pondělí 18. do pátku 29. května.

Kultura celý článek
25.11.

Pardubický zámek se letos už podruhé umístil na čelním místě

Úspěch Zámku Pardubice je o to větší, že v rámci malé skupiny jemu podobných institucí, je nejvýše.

Kultura celý článek
26.6.

Pardubičtí diváci budou na Kuňce naposledy snít svůj Sen noci svatojánské

Zpět ale ke Snu noci svatojánské, v němž v hlavních rolích hrají hostující Jan Konečný, Petra Janečková, Ladislav Špiner, Martina Sikorová, Petra Tenorová, Josef Pejchal a dnes již také hostující Miloslav Tichý. V inscenaci se objevují i profesionální akrobaté z klubu Trampolíny Praha.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting