Letošní festival je minulostí, ať žije festival

14.7.

Letošní festival je minulostí, ať žije festival

Letošní festival Smetanova Litomyšl je minulostí , ale organizátoři i návštěvníci pomalu  vyhlížejí nadcházející, v pořadí již 57. ročník Smetanovy Litomyšle. Ta se uskuteční od čtvrtka 11. června do neděle 5. července 2015 a v program  jsou  opět naplánovány více než tři desítky představení a koncertů.

Dramaturgie tradičně připomene některá důležitá výročí, mimo jiné 70 let od skončení druhé světové války (IV. symfonie Bohuslava Martinů z května 1945), 600 let od upálení Jana Husa (premiéra kantáty Jaroslava Krčka Krédo Mistra Jana), 330 let od narození barokních velikánů J. S. Bacha a G. F. Händela (mj. Hudba ke královskému ohňostroji v podání rezidenčního orchestru Česká Sinfonietta pod taktovkou Radka Baboráka) i nedožité osmdesátiny skladatele Luboše Fišera. Z díla Bedřicha Smetany budou například uvedeny Dvě vdovy (Národní divadlo Praha) a v podání České filharmonie zazní také symfonický obraz Macbeth a čarodějnice; tentýž orchestr provede pod taktovkou šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka i 3. symfonii Gustava Mahlera. Ve festivalové premiéře uvede Státní opera Národního divadla Praha zcela novou inscenaci Verdiho Macbetha a týmž souborem bude prvně na festivalu provedena kompletní klasická opereta – Straussův Netopýr. Janáčkova opera Národního divadla Brno se na Smetanově Litomyšli představí s novou inscenací slavné opery Giacoma Pucciniho Tosca a jedná se i o dalším, mimořádně zajímavém titulu. Z Rakouska se na Smetanovu Litomyšl chystá – ve spolupráci s festivalem Grafenegg - prestižní Tonkünstler Orchester a unikátní jistě bude i koncert Sólo pro 100 smyčců pod taktovkou Leoše Svárovského. Zkrátka nepřijdou ani milovníci netradičních a přesahových pořadů.

Koncerty na přání by měly být procházkou po muzikálech z Broadwaye, Dan Bárta se představí s Illustratosphere a filharmonickým doprovodem. Zuzana Lapčíková provede s baletním souborem NDM Ostrava Balady, pořad Hudební zeměkoule aneb Muzikanti na cestách je určen dětem a mládeži, připravuje se i další stagiona na zámku v Nových Hradech. Pokud jste v tomto výčtu zatím nenašli to, co byste chtěli slyšet, vidět a na Smetanově Litomyšli prožít, nemusíte mít obavu: nemůžeme vám přece již nyní prozradit úplně vše! Sledujte prosím naše webové stránky, předběžný program jako již tradičně zveřejníme nejdéle začátkem ledna, v únoru bude program definitivní a opět – jako již řadu let – první březnovou středu, konkrétně 4. 3. 2015, začne předprodej vstupenek. 

Další zprávy z kategorie "Kultura"

23.3.

Litomyšl: Otevřeno!

Princeznovskou atmosféru zkuste společně s pořadateli doplnit i vy princeznovskými převleky.

Kultura celý článek
22.3.

Slovenský zpěvák Juraj Hnilica vydal nové CD. V rámci turné vystoupí také v Hradci Králové!

„Moc sa teším na kopec nových zážitkov a pevne verím, že aj kopec nových, skvelých ľudí, ktorých budem mať možnosť spoznať,“ říká Juraj Hnilica, který se chystá na velké turné po ČR.

Kultura celý článek
26.8.

Východočeské divadlo čeká sezóna plná velkých výzev

Kmenový režisér Východočeského divadla Petr Novotný na sklonku podzimu nazkouší dramatizaci kultovního televizního sitcomu z prostředí britské politiky Jistě, pane ministře, který do podoby divadelního scénáře skvěle převedla Kristina Žantovská. Roli tajemníka ministerstva pohostinsky ztvární Petr Kostka!

Kultura celý článek
30.3.

"Vítězství" s Mariánem Peckem v Pardubicích

Pátou premiérou 97. divadelní sezóny Východočeského divadla Pardubice bude hra Howarda Barkera "Vítězství

Kultura celý článek
24.3.

Karolína Kamberská a Miloš Fic v Divadle Exil

Je to o tom, jak strašné je žít ve dvou.

Kultura celý článek
23.1.

Derniéra potmě!

V hodině Há v domě vypadnou pojistky. Dostaví se osoby očekávané i ty nejvíc neočekávané.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting