Letošní festival je minulostí, ať žije festival

14.7.

Letošní festival je minulostí, ať žije festival

Letošní festival Smetanova Litomyšl je minulostí , ale organizátoři i návštěvníci pomalu  vyhlížejí nadcházející, v pořadí již 57. ročník Smetanovy Litomyšle. Ta se uskuteční od čtvrtka 11. června do neděle 5. července 2015 a v program  jsou  opět naplánovány více než tři desítky představení a koncertů.

Dramaturgie tradičně připomene některá důležitá výročí, mimo jiné 70 let od skončení druhé světové války (IV. symfonie Bohuslava Martinů z května 1945), 600 let od upálení Jana Husa (premiéra kantáty Jaroslava Krčka Krédo Mistra Jana), 330 let od narození barokních velikánů J. S. Bacha a G. F. Händela (mj. Hudba ke královskému ohňostroji v podání rezidenčního orchestru Česká Sinfonietta pod taktovkou Radka Baboráka) i nedožité osmdesátiny skladatele Luboše Fišera. Z díla Bedřicha Smetany budou například uvedeny Dvě vdovy (Národní divadlo Praha) a v podání České filharmonie zazní také symfonický obraz Macbeth a čarodějnice; tentýž orchestr provede pod taktovkou šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka i 3. symfonii Gustava Mahlera. Ve festivalové premiéře uvede Státní opera Národního divadla Praha zcela novou inscenaci Verdiho Macbetha a týmž souborem bude prvně na festivalu provedena kompletní klasická opereta – Straussův Netopýr. Janáčkova opera Národního divadla Brno se na Smetanově Litomyšli představí s novou inscenací slavné opery Giacoma Pucciniho Tosca a jedná se i o dalším, mimořádně zajímavém titulu. Z Rakouska se na Smetanovu Litomyšl chystá – ve spolupráci s festivalem Grafenegg - prestižní Tonkünstler Orchester a unikátní jistě bude i koncert Sólo pro 100 smyčců pod taktovkou Leoše Svárovského. Zkrátka nepřijdou ani milovníci netradičních a přesahových pořadů.

Koncerty na přání by měly být procházkou po muzikálech z Broadwaye, Dan Bárta se představí s Illustratosphere a filharmonickým doprovodem. Zuzana Lapčíková provede s baletním souborem NDM Ostrava Balady, pořad Hudební zeměkoule aneb Muzikanti na cestách je určen dětem a mládeži, připravuje se i další stagiona na zámku v Nových Hradech. Pokud jste v tomto výčtu zatím nenašli to, co byste chtěli slyšet, vidět a na Smetanově Litomyšli prožít, nemusíte mít obavu: nemůžeme vám přece již nyní prozradit úplně vše! Sledujte prosím naše webové stránky, předběžný program jako již tradičně zveřejníme nejdéle začátkem ledna, v únoru bude program definitivní a opět – jako již řadu let – první březnovou středu, konkrétně 4. 3. 2015, začne předprodej vstupenek. 

Další zprávy z kategorie "Kultura"

18.10.

Souboj dvou měst, Pardubice versus Hradec

Půjde o velký zábavný pořad, kde se utkají v „souboji“ dvě města v různých disciplínách.

Kultura celý článek
5.3.

Večer s knížkou z Paříže

Host předjarního, již osmadvacátého Laskavého večera s knížkou k nám přicestuje z Francie.

Kultura celý článek
19.6.

Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově

Kozlovská krajina a zdejší obyvatelé mladého malíře inspirovali k celé řadě prací.

Kultura celý článek
24.6.

Festival Yanderov 2010 klepe na dveře

Yanderov 2010 začíná 1. a končí 5. července. A jako obvykle na něj bude volný vstup.

Kultura celý článek
11.12.

Ladislav Špiner na pardubických divadelních prknech naposledy coby Rasputin

Ve čtvrtek 12. prosince se pardubičtí diváci budou moci nechat naposledy unést hereckým výkonem Ladislava Špinera v titulní roli inscenace o legendárním ruském mystikovi Grigoriji Jefimoviči RASPUTINOVI, jehož tajemný život zaujal režiséra Petra Novotného natolik, že o něm napsal a následně i režíroval divadelní hru. Ihned po premiéře, která se uskutečnila 24. června 2017 na velkém jevišti Východočeského divadla, se dramatický příběh z carského Ruska stal diváckým hitem.

Kultura celý článek
19.12.

14. ročník legendární Christmas party proběhne 25.12. v pardubickém výstavišti ABC!

Jak už je dobrým zvykem, přesně den po Štědrém večeru se o slovo i letos přihlásí pro party people velmi dobře známá Christmas party, která rozduní prostory pardubického výstaviště.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting