Lukáš Tůma - GRAFIKA, PLASTIKY

30.3.

Lukáš Tůma - GRAFIKA, PLASTIKY

Lukáš Tůma - GRAFIKA, PLASTIKY

V úterý 27. března byla v Galerii Univerzity Pardubice otevřena 47. výstava. Ve vestibulu Univerzitní knihovny, kde komorní univerzitní galerie sídlí, se pardubické veřejnosti představuje Lukáš Tůma se svojí výstavou grafiky a plastik. Lukáš Tůma vystudoval na pražské Akademii výtvarných umění v ateliérech Jiřího Lindovského a Jindřicha Zeithammla. V současné době působí v Litomyšli v Ateliéru výtvarné přípravy na Fakultě restaurování Univerzity Pardubice. Od roku 2004 je členem Sdružení grafiků Hollar. Jak napsala k výstavě Martina Faltýnová: „Lukáš Tůma je všestranným umělcem, kterému je stejně blízká kresba a grafické techniky jako práce se sochařským tvarem. V grafických listech vystupuje suverenita kresby, citlivost a spontaneita výrazu, plastiku charakterizuje vyváženost formy a obsahu. Důležitou roli hraje v autorových pracích motiv zvířete, jehož význam je mnohoznačný a proměňuje se. Podoba zvířat, i když zachycená věrně podle skutečnosti, nepředstavuje jen odraz reality, ale odkazuje dále. Oproštěnost a ucelenost tvaru, která nás upoutá u plastik, symbolizuje dokonalost živého tvora v jeho přirozenosti. V sérii grafických listů s názvem Zátiší (2000) vytváří divoký zvířecí element napětí v protikladu s neživým zátiším. Autorem nejčastěji volená technika leptu umožňuje tiskům ponechat si svou dynamičnost. Jemné struktury šrafur, připomínající práce starých mistrů, kontrastují s vymezenými celobarevnými plochami. Dílo Lukáše Tůmy odráží individuálního a inteligentního tvůrce, jehož síla spočívá v citlivosti s jakou vnímá svět okolo sebe. “ Výstava potrvá do 17. května. Galerie Univerzity Pardubice v Univerzitní knihovně je otevřena tradičně od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu od 8 do 12 hodin. Vstup je zdarma.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

16.6.

Prezident Klaus zahájil Smetanovu Litomyšl

Prezident uvedl, že festival Smetanova Litomyšl za dobu svého trvání dokázal zcela jednoznačně mimořádnou kvalitu.

Kultura celý článek
23.8.

Festivalovým miláčkem publika se v Červeném Kostelci stalo Peru

Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci zahájil tančení v přírodním areálu J.K.Tyla ve středu 19. srpna 2015 a neděle 23. srpna 2015 je festivalovým dnem posledním. Po celou festivalou dobu, tedy 5 dnů, se předvedlo více jak 600 učinkujících z celého světa. V zákulisí festivalu o jeho průběh pečovalo na 70 pracovníků. Celkově na festival přijelo 6 500 platících návštěvníků, kteřé baví folklor, náš i cizí, exotické země a jejich kultura.

Kultura celý článek
24.7.

Mezinárodní Flora Olomouc 2007

Nejlepší čeští floristé se budou prezentovat květinovými dekoracemi zahradního posezení a letními kyticemi pro hostitele.

Kultura celý článek
7.9.

Svátek památek opět dvoudenní a opět soutěžní

Stejně jako v loňském roce bude akce dvoudenní a návštěvníci během soboty 15. a neděle 16. září mohou navštívit 16 historických objektů, nebo se v doprovodu historika Františka Šebka vydat po nejzajímavějších pardubických památkách.

Kultura celý článek
25.4.

Poslední víkend Agathy Christie poprvé na českém jevišti

Některé z nich však poutá víc než jen přátelství, vztahy mezi nimi jsou opravdu velmi spletité, a proto ani o konflikty během jejich setkání není nouze. Už tak dost komplikovaný víkendový pobyt se nečekaně zvrtne. A jak jinak – dojde k vraždě, po které následuje napínavé vyšetřování případu.“

Kultura celý článek
27.9.

Východočeské divadlo láká mladé diváky

Divadlo přináší neopakovatelné zážitky, které děti jistě využijí nejen v hodinách češtiny. Nabízené permanentky zaručují jisté místo v jinak často vyprodaném hledišti Východočeského divadla.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting