Lukáš Tůma - GRAFIKA, PLASTIKY

30.3.

Lukáš Tůma - GRAFIKA, PLASTIKY

Lukáš Tůma - GRAFIKA, PLASTIKY

V úterý 27. března byla v Galerii Univerzity Pardubice otevřena 47. výstava. Ve vestibulu Univerzitní knihovny, kde komorní univerzitní galerie sídlí, se pardubické veřejnosti představuje Lukáš Tůma se svojí výstavou grafiky a plastik. Lukáš Tůma vystudoval na pražské Akademii výtvarných umění v ateliérech Jiřího Lindovského a Jindřicha Zeithammla. V současné době působí v Litomyšli v Ateliéru výtvarné přípravy na Fakultě restaurování Univerzity Pardubice. Od roku 2004 je členem Sdružení grafiků Hollar. Jak napsala k výstavě Martina Faltýnová: „Lukáš Tůma je všestranným umělcem, kterému je stejně blízká kresba a grafické techniky jako práce se sochařským tvarem. V grafických listech vystupuje suverenita kresby, citlivost a spontaneita výrazu, plastiku charakterizuje vyváženost formy a obsahu. Důležitou roli hraje v autorových pracích motiv zvířete, jehož význam je mnohoznačný a proměňuje se. Podoba zvířat, i když zachycená věrně podle skutečnosti, nepředstavuje jen odraz reality, ale odkazuje dále. Oproštěnost a ucelenost tvaru, která nás upoutá u plastik, symbolizuje dokonalost živého tvora v jeho přirozenosti. V sérii grafických listů s názvem Zátiší (2000) vytváří divoký zvířecí element napětí v protikladu s neživým zátiším. Autorem nejčastěji volená technika leptu umožňuje tiskům ponechat si svou dynamičnost. Jemné struktury šrafur, připomínající práce starých mistrů, kontrastují s vymezenými celobarevnými plochami. Dílo Lukáše Tůmy odráží individuálního a inteligentního tvůrce, jehož síla spočívá v citlivosti s jakou vnímá svět okolo sebe. “ Výstava potrvá do 17. května. Galerie Univerzity Pardubice v Univerzitní knihovně je otevřena tradičně od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu od 8 do 12 hodin. Vstup je zdarma.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

22.5.

„Orgasmus bez předsudků“ pobaví v Letohradě a Hradci

Diváci se budou smát neuvěřitelnému milostnému příběhu, který se může stát každému z nás.

Kultura celý článek
29.11.

Ve Východočeském divadle se setká Bach s Händelem

„V Čechách byl titul uveřejněn doposud jen v rozhlasové verzi, divadelního provedení s koncertními vstupy se poprvé dočká až právě v hudbymilovných Pardubicích,“ upozorňuje dramaturgyně Jana Pithartová.

Kultura celý článek
24.1.

Mimořádná šance získat ještě předplatné

Získat vstupenky do Východočeského divadla Pardubice je v poslední době nesnadný úkol.

Kultura celý článek
14.10.

Východočeská galerie dostane 178 milionů

Od roku 2004 bojujeme o peníze, které by pomohly dobudovat galerii na skutečně hodnou krajského jména.

Kultura celý článek
31.5.

Kdo jsou Východočeši vyznávající larp? A co to je?

Vyznavači larpu hrají sami pro sebe fantasy hr. V přírodě, skryti veřejnosti. Na pardubické abilympiádě udělali výjimku.

Kultura celý článek
2.8.

Festival Trnkobraní oznamuje kompletní program s Jarkem Nohavicou, Arakainem a Lucií Bílou, Mig 21 a dalšími interprety

Návštěvníci se dále můžou těšit na Arakain a Lucii Bílou, kapely Divokej Bill, Mig 21, Mandrage, Jelen, Mirai, Wohnout či zpěvačku Ewu Farnou a další interprety a kapely. Chybět nebude stand-up vystoupení Komiků s.r.o. v čele s Lukášem Pavláskem a Milošem Knorem, tradiční soutěž v pojídání knedlíků budou moderovat Patrik Hezucký a Michal Kavalčík, dříve známý pod jménem Ruda z Ostravy.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting