Magie skla - aneb jedna z legend se uzavřela

10.7.

Magie skla - aneb jedna z legend se uzavřela

Ve Východočeském muzeu v Pardubicích na zámku byla otevřena unikátní výstava, která je oslavou „magie sklářského umění“. Prostřednictvím výjimečné akvizice - kolekce více než 600 exponátů se zde představují historické proměny podob sklářských výrobků ze známé sklárny Beránek ve Škrdlovicích, a to od roku 1940 až do současnosti. Huť pod správou Ústředí uměleckých řemesel stála již v 50. letech u zrodu zcela nové estetiky českého hutně tvarovaného skla. V těchto i následujících letech zde realizovalo své vysoce ceněné návrhy více než 120 českých umělců – sklářů. Produkce sklárny Beránek patří ke zlatému fondu novodobé historie českého skla. Je obrazem fascinující přehlídky možností tvarování žhavé tekoucí hmoty a řemeslného mistrovství sklářů. Přesto, že se výrobky škrdlovické sklárny těšily stálému zájmu milovníků skla, huť byla v roce 2008 nucena definitivně ukončit svou činnost. Na výstavě je instalováno i rozměrné dioráma originálního prostředí škrdlovické huti s množstvím nástrojů a forem. Pro návštěvníky je připravena i výjimečná možnost zakoupit některé z posledních skleněných výrobků ze zrušené vzorkovny. Výstavou jako by se uzavřela jedna z novodobých legend českého hutnicky tvarovaného skla. Výstava je otevřena do 27. září 2009, denně kromě pondělí, od 10 do 18 hodin.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

5.12.

Pardubické divadlo nastudovalo mysteriózní detektivku Jméno růže

. Po tom, zda ona úmrtí s tímto trezorem vzdělanosti souvisí, a dalších možných důvodech tragických událostí začne pátrat františkánský mnich Vilém z Baskervillu, který se nezalekne žádné překážky, aby se dostal až k cíli.“

Kultura celý článek
7.12.

Festival Svojšice presents Christmas Party Pardubice 2017

Pro milovníky housové hudby jsme do Ideonu pozvali ostříleného zakladatele českého housu – DJe Loutku a zástupce „pumping“ energetické housové hudby – Dje Chrise Sadlera. Oba hudebníky na stagei podpoří pardubický Michel C, dále Smoke a nadějný producent Victor Tellagio.

Kultura celý článek
30.1.

Východočeské divadlo zpívalo pro Domov Simeon

Posláním odlehčovací služby Domova Simeon je poskytování sociální péče, ubytování a celodenní stravy dospělým lidem, kteří mají z důvodu věku, zdravotního postižení či dlouhodobé nemoci problém s péčí o sebe. Domov Simeon umožňuje rodině či blízkým osobám, jež o ně běžně pečují, čas na nezbytný odpočinek.

Kultura celý článek
29.12.

Štědronoční zpívání v divadle už popatnácté

. Tentokrát herci losovali čísla sedadel a šťastní výherci si mohli na jevišti vybrat drobný dárek, to vše bylo zarámováno zpěvem a hereckými scénkami.

Kultura celý článek
27.3.

Pardubická Lipka oslaví deset let na scéně. 1. dubna předvede The best of

A jak to vlastně celé začalo? „V roce 2007 končila v Dětském folklorním souboru Perníček silná generace tanečníků, tanečnic i muzikantů. A protože jsme byli dobrá "parta", spojoval nás zájem o folklor a bylo nás opravdu tolik, že by to dalo na celý soubor, rozhodli jsme se ho založit.

Kultura celý článek
12.4.

Pozvánka do Galerie Univerzity Pardubice na výstavu: Jan Černoš – Grafika

V současnosti žije a tvoří v Nechanicích a v Hradci Králové, kde zároveň učí na Gymnáziu Boženy Němcové. Jan Černoš získal i řadu čestných ocenění za grafické práce a v roce 2013 obsadil 1. místo v mezinárodní grafické soutěži Bodio Lomnago (Itálie).

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting