Malé inscenace na Malé scéně ve dvoře VČD

7.10.

Malé inscenace na Malé scéně ve dvoře VČD

Malé inscenace na Malé scéně ve dvoře VČD

Významnou novinkou Východočeského divadla bude v letošní sezóně cyklus scénických čtení „malých inscenací“ – Malé inscenace na Malé scéně, v jehož rámci představíme několik pozoruhodných textů současné dramatiky. Chceme tak rozšířit divácké povědomí o pestrosti aktuálních tendencí v divadelním světě. Zároveň chceme nabídnout stále oblíbenější divadelní formu scénického čtení, která se v divadlech po celém světě objevuje čím dál častěji a získává si stále více příznivců, a to jak ze strany autorů a tvůrců, tak diváků. Herci zpravidla nesedí při čtení jen u stolu, ale po několika zkouškách naznačí také režijní řešení situací, hrají s texty v prostoru. Jedná se tedy o velmi živou scénickou formu, která se někdy také nazývá „scénická skica“ – my jsme se rozhodli pro označení „malá inscenace“, neboť většinu rysů standardní inscenace bude mít (náznak scény, hudební složka a podobně). Dramaturgický výběr je zaměřen především na exkluzivní žhavé novinky, které dosud v českých divadlech nebyly uvedeny, a na hry, které patří k tomu nejlepšímu z posledních let a pozornému pardubickému publiku by neměly uniknout. Směřuje také k tématu letošní sezóny Temperamenty a bude i jinak navazovat na náš stávající repertoár. Na úvod (11. října) jsme zařadili hru švédského dramatika Henninga Mankella Antilopy, která nás zavede do izolovaného domu uprostřed afrických plání, kde se manželský pár chystá po mnoha letech odjet zpět do Švédska. Manželé trpí paranoickým strachem ze všudypřítomných černochů, kteří ve hře hrají zásadní úlohu, ačkoli na scéně se sami neobjeví. Odhodlaný bojovník za lidská práva Mankell strávil v Africe mnoho let a je odborníkem právě na problematiku rozvojové pomoci. Čeští čtenáři mohou znát jeho detektivní romány o detektivu Kurtu Wallanderovi (Vrah bez tváře, Mrtví ve člunu, Číňan a další). Antilopy jsou však zatím jedinou jeho divadelní hrou, která byla do češtiny přeložena. Úspěšně se kromě Švédska hrála například v Německu, Francii či Portugalsku. Východočeské divadlo chce dát také příležitost mladým nastupujícím režisérům, kteří se právě při práci na scénických čteních budou moci seznámit se souborem našeho divadla. Cyklus zahájí režisér a kmenový člen brněnského Buranteatru Jiří Hájek, manželský pár ztvární Dagmar a Pavel Novotní, roli příchozího Lundina Josef Pejchal. Zdeněk Janál, dramaturg VČD

Další zprávy z kategorie "Kultura"

27.12.

Hlinsko má novou Pohádkovou stezku

Příběh dřevěného vojáčka a hravé prvky o přírodě se vinou novou stezkou v Hlinsku. Komiksová pohádka přibližuje dětem tradiční krajovou výrobu dřevěných hraček a mimo jiné také cestu stromu od semenáčku až k dřevěnému výrobku.

Kultura celý článek
15.11.

Popovídejte si on-line s Radkem Žákem

Pokud se Radka Žáka chcete na něco zeptat, navštivte internetové stránky www.scena.cz.

Kultura celý článek
4.11.

Československé komorní duo v Poličce. Zahrají Pavel Burdych a Zuzana Berešová.

Československé komorní duo se vrací do Poličky po pěti letech. Těšit se můžete na hluboký umělecký zážitek. Na housle vám zahraje Pavel Burdych a na klavír Zuzana Berešová. Oba umělci vzdají poctu nejslavnějšímu poličskému rodákovi a jeho žákům.

Kultura celý článek
10.4.

Velikonoce na zámku s rekordní účastí

Téměř šest tisíc lidí zamířilo na Květnou neděli na pardubický zámek, aby zejména dětem představili velikonoční tradice. Zatímco o samotných svátcích se krajské město vylidňuje a mnoho obyvatel odjíždí na venkov, víkend před svátky je zvláště při slunečném počasí ideální pro velikonoční inspiraci.

Kultura celý článek
27.6.

Komentovaná prohlídka přiblížila význam soch

Veřejnost má nvšak na vystavené sochy často odlišné názory. „Každý člověk reaguje na jednotlivá umělecká díla rozdílně, někdo pozitivně, někdo negativně. A to je dobře, to je vlastně ten hlavní smysl – přimět k zamyšlení, vzbudit emoci, i třeba negativní, vytrhnout člověka z běžného režimu.

Kultura celý článek
18.12.

Krásný dárek: grafika od Oty Janečka

Galerie ART Chrudim vystavuje od 15. prosince tohoto roku grafiku zdejšího rodáka Oty Janečka z let 1944 – 1992.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting