MEZINÁRODNÍ DEN MUZEÍ OSLAVÍ I V POLIČCE

15.5.

MEZINÁRODNÍ DEN MUZEÍ OSLAVÍ I V POLIČCE

Výstava, expozice, přednáška i vernisáž - poličské muzeum nezůstane pozadu a jako všechna muzea na celém světě oslaví 18. května Mezinárodní den muzeí (MDM). Jako již tradičně je pro návštěvníky připraveno zvýhodněné vstupné - do expozic a výstav.
TÉMA LETOŠNÍHO ROKU JE - JAK SDĚLIT NEVYSLOVITELNÉ? MUZEA A TRAGICKÉ DĚJINY 20. STOLETÍ. 
V poličském muzeu se rozhodli vyslovit nevyslovitelné přednáškou o Bohuslavu Martinů: Polní mše (1939), Památník Lidicím (1943), doplněnou o hudební ukázky a představení originálních partitur ze sbírek muzea. Přednášet bude docentka Monika Holá, muzikoložka muzea Polička. „Život a dílo hudebního skladatele Bohuslava Martinů zachycují evropskou pamět 20. století. Československo bylo okupováno fašistickým Německem. Boj proti nesvobodě vystihl Martinů v Polní mši v roce 1939, kterou věnoval českým vojákům, kteří z vlasti uprchli bojovat do zahraničí proti fašismu. Byli to i piloti účastnící se  letecké bitvy o Anglii. Když čeští výsadkáři z Anglie zabili v okupované Praze prominentního nacistu Reinharda Heydricha, bylo to považováno za nejvýznamnější odbojový čin v okupované Evropě. Kruté řádění nacistů, které mělo být odvetou za Heydrichovu smrt, vedlo také k vyvraždění obce Lidice (1942). Martinů v americkém exilu složil skladbu Památník Lidicím (1943),“ uvádí. Přednáška se koná 18. května od 18.00 hodin. 
Na výstavě  KOLONIÁL KARLA BAIZY aneb z historie obchodu a obchodování můžete zavzpomínat na dětská léta, kdy si každý z nás jako dítě hrál někdy na obchod. V „trafice“ a „hokynářství“ budete mít možnost navázat vztah prodávajícího a kupujícího, vyzkoušet smlouvání o ceně, vyzdvihnout novinky a senzace v tisku atd. Seznámíte se s významem neznámých pojmů (např. hokyně, sáh. Seznámíte se s dobovými mírami a váhami, s cenovými poměry a platy, ale mohou získat zručnost také v motání kornoutu, vážení na vahách, měření textilu aj. Zároveň si uvědomíte podobnosti a odlišnosti v obchodování dříve a nyní: jaké to bylo před „digitální dobou“, jak se šířilo zboží a informace. Inspirací ke vzniku výstavy byla knížka Karla Poláčka „Bylo nás pět“.
Pro milovníky ilustrací je to pravé výstava Pohádkový svět Zdeňka Smetany. Výstava představí známého výtvarníka, režiséra, scénáristu a animátora autora podoby Křemílka a Vochomůrky, Rákosníčka i Malé čarodějnice. Ale ukáže také jeho tvorbu, kterou ocení dospělí diváci - soubory suchých jehel, kreseb přísloví a pořekadel. Nechte se vlákat do Pohádkového světa a objevte společně s námi jeho bohatou fantazii a výtvarný rukopis, který se nesmazatelně vtiskl do paměti mnohých z nás. Výstava bude zahájena v sobotu 20. května 2017 ve 14.00 hod. v barokní radnici na Palackého náměstí v Poličce. Vernisáž nebude tentokrát určena pouze dospělému návštěvníkovi, ale především dětem!  Čekat proto můžete nejen známé pohádkové melodie v podání žáků hudebního oboru ZUŠ Bystré, ale také tvořivou dílnu, kterou připraví animátorky z brněnského Studia Scala.
A co takhle vyrazit protáhnout nohy a vystoupat 194 schodů přímo do rodné světničky světoznámého umělce Bohuslava Martinů? Ta se nachází ve věži novogotického kostela sv. Jakuba a zároveň vám skýtá krásný výhled na město a okolní krajinu z výšky 36m.
Dále se můžete těšit i na vystoupání na ochoz městských hradeb, jedněch z nejzachovalejších ve střední Evropě. Hradební zeď má úctyhodnou šířku 2 až 2,25 m, je až 8 m vysoká, zpevněná 19 půlválcovými do města otevřenými baštami. Hradby jsou dodnes zachovány a v délce 1220 m obepínají celé historické jádro města. Procházka kolem je příjemným zpestřením kterékoliv části dne či noci.
Tak vzhůru za dobrodružstvím, poznáním a zážitky.
Víte, že MDM se slaví po celém světě a v každé zemi je slaven po svém. Nejen v ČR je nejrozšířenější, dnes již proslulá muzejní noc, kdy jsou všechna muzea otevřena přes noc a ukazují něco neobvyklého či unikátního. V Poličce se koná 3. 6. 2017 pod názvem Čas pro neobyčejné zážitky a do již tradiční akce se společně s muzeem zapojí mnohé místní instituce: knihovna, farnost, centrum volného času, IC, rodinná centra…, ale také podnikatelé a další. Dohromady je připraveno 15 neobyčejných zastavení. 
Dveře poličského muzea jsou pro vás otevřeny od úterý do neděle, každý den od 9.00 do 17.00 hodin. Do expozic a na výstavy centra můžete očekávat slevu 50% a na Rodnou světničku Bohuslava Martinů a Gotické opevnění města 10% z ceny vstupného. 
Více na www.cbmpolicka.cz

Další zprávy z kategorie "Kultura"

21.6.

Maddox Open Air 2010

Účastníky oslní skvělá laser show, krásné tanečnice a užije si žhavou atmosféru párty v letní noci.

Kultura celý článek
14.1.

Na pardubickou Malou scénu ve dvoře zavítá Kapitán Skvělouš

Cyklus INprojekty (Malé inscenační projekty světových novinek), který už devátou sezónu obohacuje nabídku Malé scény Východočeského divadla Pardubice, v pondělí 14. ledna představí hru současného britského dramatika Alistaira McDowalla Kapitán Skvělouš, kterou formou scénického čtení nastuduje mladá slovenská režisérka Sára Čermáková.

Kultura celý článek
5.6.

Vladimír Mišík: tuto sobotu v Přelouči

Legenda českého rocku Vladimír Mišík slaví své 60. narozeniny speciálním turné za účasti mnoha hostů.

Kultura celý článek
10.9.

A opět jsou tu Pardubické dožínky

Pozornost jistě upoutají rovněž batiky, krajky, chutné výrobky od historického pekaře a perníkáře.

Kultura celý článek
7.10.

Poznejte blíže nejmladší členy souboru VČD

První trojicí, která cyklus Bez nápovědy odstartuje, budou VERONIKA MACKOVÁ, PETR BOROVEC a JOSEF LÁSKA. Pozvala jsem je na úvod, protože jsou nejmladšími členy souboru, a pro všechny tři je Východočeské divadlo prvním angažmá.

Kultura celý článek
21.11.

Vánoční tvoření, paličkování, pletení i háčkování – to vše nabídne poličské muzeum

Hrnečky malé nebo velké, buclaté i tenké, barevné či bílé. Vezměte svůj neoblíbenější a přijďte si do poličského muzea vyrobit romantický jehelníček. Vánoce se blíží a předvánoční tvoření je tu.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting