Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl skončil, nashledanou opět za rok

3.7.

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl skončil, nashledanou opět za rok

Koncertem pojmenovaným Velké finále byl zakončen program 55. ročníku mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl ve Smetanově rodišti. Poslední tečkou je v tomto týdnu ještě série představení opery Královna víl v přírodním divadle zámku v Nových Hradech. Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický poděkoval v Litomyšli organizátorům za perfektní práci a vynikající hudební zážitky, které připravili pro letošní návštěvníky festivalu.

„Pro Pardubický kraj je Smetanova Litomyšl stěžejní akcí roku a letos byl program opět reprezentativní. Také závěrečný koncert dostál svému jménu a zvláště při poslechu Exodu a Ben Hura doslova mrazilo v zádech,“ svěřil se se svými dojmy bezprostředně po skončení koncertu hejtman. Podle něj je důležité přiblížit hudbu mladé generaci a ukázat jí, že vážná hudba nemusí být zas tak vážná.

Zatímco v loňském roce festival zakončil pořad sestavený z největších symfonických maličkostí, jubilejní 55. ročník Smetanovy Litomyšle naopak vyvrcholil provedením monumentálních symfonických a vokálně-instrumentálních kompozic, které jsou vzhledem k náročnosti na obsazení uváděny spíše výjimečně. Tentokrát se spojily Symfonický orchestr Hlavního města Prahy FOK a Pražská komorní filharmonie s Českým filharmonickým sborem Brno, ti všichni pod taktovkou Rastislava Štúra. Zazněly Symfonické tance z West Side Story a Chichesterské žalmy Leonarda Bernsteina, Exodus pro smíšený sbor a orchestr Wojciecha Kilara a Ben Hur, suita z hudby k historickému velkofilmu Miklóse Rózy.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

21.5.

Medobraní u Perníkové chaloupky

Plásty bude včelař vyjímat z úlu a obsednuté včelami je bude s komentářem ukazovat. Medové plásty budou potom převezeny do improvizované medárny v budově. Tam si návštěvníci zkusí odvíčkování a vytáčení plástů v medometu. Vytočený med bude potom stočen do sklenic a ještě teplý nabídnut návštěvníkům ke koupi. Zajímavé budou informace o tom, jak uchovávat med v domácnosti, jak ho rozpouštět a k čemu se dá v kuchyni použít.

Kultura celý článek
4.11.

S režisérem Šimonem Dominikem o novém INprojektu

Hra v sobě ukrývá konverzační komedii, ale místy až jemně psychologické drama. Každopádně obě postavy se během dialogu poměrně dost obnaží – svěří se vzájemně se svými osudy. Baví tě podobné hry? Baví. Celkem dlouho jsem nečetl text, který by mě do sebe takhle vtáhnul... Hlavní ženská hrdinka je skutečně pozoruhodná osoba, strašně klame tělem. Neustále člověka překvapuje – vždycky, když si myslí, že ji pochopil, přijde nějaká změna a divák musí začít znovu. Je to vlastně taková detektivka.

Kultura celý článek
23.4.

Úspěšného účastníka Heranovy violoncellové soutěže ocenil krajský radní Heranova violoncellová soutěž v Ústí nad Orlicí.

Ústí nad Orlicí – Jubilejní pětadvacátý ročník Heranovy violoncellové soutěže zná vítěze. Stal se jím You Wu z Maďarska. Radní pro školství Bohumil Bernášek ocenil nejlepšího českého zástupce v této soutěži, Petra Hamerského. Jako dar mu věnoval sluchátka SONY.

Kultura celý článek
8.9.

Divadlo Exil vstupuje do své 15. sezony.

K Divadlu Exil neodmyslitelně patří i Divadlo Tří. Nejen, že v našem prostoru zkouší a hrají, ale všichni také hráli v několika exilovských inscenacích. Tato parta zkouší hru s detektivní zápletkou. Bude se jmenovat Queensland a premiéra se chystá na listopad.

Kultura celý článek
2.3.

Zrušené představení ve VČD v Pardubicích

Východočeské divadlo Pardubice z důvodu onemocnění v souboru musí bohužel zrušit představení Mississippi Blues Ben

Kultura celý článek
30.1.

Východočeské divadlo zpívalo pro Domov Simeon

Posláním odlehčovací služby Domova Simeon je poskytování sociální péče, ubytování a celodenní stravy dospělým lidem, kteří mají z důvodu věku, zdravotního postižení či dlouhodobé nemoci problém s péčí o sebe. Domov Simeon umožňuje rodině či blízkým osobám, jež o ně běžně pečují, čas na nezbytný odpočinek.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting