Mladí houstlisté zahráli v Ústí nad Orlicí, letos už po devětapadesáté

12.5.

Mladí houstlisté zahráli v Ústí nad Orlicí, letos už po devětapadesáté

Více než půl století se mladí houslisté sjíždějí do Ústí nad Orlicí, aby předvedli své umění a soutěžili se svými vrstevníky. Pravidelně se zde totiž koná Kocianova houslová soutěž. Tato prestižní mezinárodní akce je spojená se jménem ústeckého rodáka Mistra Jaroslava Kociana a je určena houslistům do 16 let. Nad letošním 59. ročníkem převzal záštitu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Soutěž je součástí hudebního festivalu Kocianovo Ústí, jehož dvanáctý ročník se konal mezi 1. a 9 květnem. Jeho uměleckým ředitelem byl houslový virtuóz Pavel Šporcl a vystoupila na něm například harfistka Jana Boušková nebo violoncellista Jiří Bárta.

Letošní ročník soutěže, který se uskutečnil od 2. do 6. května, oproti těm minulým přinesl několik novinek. Jednou z nich bylo uspořádání odborného semináře pro hudební pedagogy s názvem Master Class Jiřího Fišera. Poprvé byl součástí také soutěžní orchestr sestavený z účastníků Kocianovy houslové soutěže, kteří nepostoupili do druhých kol, doplněný o členy žákovských orchestrů ze ZUŠ Hradec Králové a Ústí nad Orlicí. Orchestr zahrál část Vivaldiho Čtvero ročních dob na závěrečném koncertu vítězů v čele se sólistou Pavlem Šporclem. Celou soutěž i festivalové koncerty bylo letos možné sledovat online na YouTube.

Na 59. Kocianovu houslovou soutěž přijelo více než pět desítek dětí, z toho zhruba dvě třetiny byly ze zahraničí. Laureátkou se stala italská houslistka Lucilla Rose Mariotti.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

15.7.

Rumburakův hrad

Od 1. července do 28. září probíhá na hradě Kunětická hora výstava s názvem „Rumburakův hrad.“

Kultura celý článek
7.8.

Vinobraní na Kuksu 2007

Na kaskádovém schodišti poteče pro všechny zdarma víno a zajištěno je rovněž bohaté občerstvení.

Kultura celý článek
25.1.

Jaromír si našel ženu, ale musel pěkně zazpívat.

Akce se koná s podporou Královéhradeckého kraje. Pohádku uvede Dobré divadlo, nezisková organizace z Litomyšle, která organizuje programy

Kultura celý článek
12.1.

Expozici o pravěku mohou v Pardubicích navštívit také lidé s hendikepem

Od lovců mamutů a nejstarších zemědělců se můžete vydat do období Keltů či Germánů až do doby sv. Václava.Vystavených replik z keramiky, kovu nebo kamene se mohou dotýkat všichni zájemci. Lidem se zrakovým hendikepem je tak umožněno vnímat tyto exponáty hmatem, stejně jako ostatním.

Kultura celý článek
8.2.

Moravské Bez nápovědy s výbornou sekanou

Navíc si všichni pochutnali na výborné sekané, kterou speciálně pro tento večer společně upekly obě Jany.

Kultura celý článek
27.1.

Východočeská galerie zažádala ministerstvo o dotace

O peníze, které pomohou výrazně zlepšit podmínky fungování naší krajské galerie, se bojovalo mnoho let.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting