Mladí houstlisté zahráli v Ústí nad Orlicí, letos už po devětapadesáté

12.5.

Mladí houstlisté zahráli v Ústí nad Orlicí, letos už po devětapadesáté

Více než půl století se mladí houslisté sjíždějí do Ústí nad Orlicí, aby předvedli své umění a soutěžili se svými vrstevníky. Pravidelně se zde totiž koná Kocianova houslová soutěž. Tato prestižní mezinárodní akce je spojená se jménem ústeckého rodáka Mistra Jaroslava Kociana a je určena houslistům do 16 let. Nad letošním 59. ročníkem převzal záštitu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Soutěž je součástí hudebního festivalu Kocianovo Ústí, jehož dvanáctý ročník se konal mezi 1. a 9 květnem. Jeho uměleckým ředitelem byl houslový virtuóz Pavel Šporcl a vystoupila na něm například harfistka Jana Boušková nebo violoncellista Jiří Bárta.

Letošní ročník soutěže, který se uskutečnil od 2. do 6. května, oproti těm minulým přinesl několik novinek. Jednou z nich bylo uspořádání odborného semináře pro hudební pedagogy s názvem Master Class Jiřího Fišera. Poprvé byl součástí také soutěžní orchestr sestavený z účastníků Kocianovy houslové soutěže, kteří nepostoupili do druhých kol, doplněný o členy žákovských orchestrů ze ZUŠ Hradec Králové a Ústí nad Orlicí. Orchestr zahrál část Vivaldiho Čtvero ročních dob na závěrečném koncertu vítězů v čele se sólistou Pavlem Šporclem. Celou soutěž i festivalové koncerty bylo letos možné sledovat online na YouTube.

Na 59. Kocianovu houslovou soutěž přijelo více než pět desítek dětí, z toho zhruba dvě třetiny byly ze zahraničí. Laureátkou se stala italská houslistka Lucilla Rose Mariotti.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

27.2.

S rytířem Toulovcem po stopách Bedřicha Smetany

Letos uplyne 190 let od narození slavného hudebního skladatele. K tomuto výročí rytíř poutníkům vypráví o zlomových okamžicích Smetanova života. O osobní i profesní dráze, kterou hudebník vedl. Toulovec rád předává vědění a s nadšením zájemce provází dvorky a tajemnými uličkami Litomyšle.

Kultura celý článek
18.9.

Pozvánka na výstavu ,,Umělci a Benátky"

Dostaveníčko slavných osobností, které by ve skutečnosti od sebe dělila vzdálenost několika staletí, završuje portrét ruského básníka a spisovatele Josifa Alexandroviče Brodského, který Benátky dvě desetiletí pravidelně v zimě navštěvoval, a jehož vztah k nim byl tak silný, že se zde, na hřbitově na ostrově San Michele, nechal na vlastní přání pohřbít.

Kultura celý článek
20.7.

Polička: Jak se rodí večerníčky…

Neváhejte, přijeďte i s dětmi a vyrobte si své malované minidivadélko z kartonu, ...

Kultura celý článek
8.12.

Rock for People 2016: Hradec, vstupenky, nový web, řada překvapení a... Bullet for My Valentine

Pořadatelé zároveň oznámili jedno z prvních velkých jmen. Po pěti letech se na RfP vrátí přední britská metalová smečka Bullet for My Valentine. Více informací a vstupenky, které jsou v první edici k dispozici za 1100 Kč, na www.rockforpeople.cz.

Kultura celý článek
8.6.

Staň se hvězdou východních Čech!

Dívky, které uspějí i tady, pak čekají přípravy na slavnostní galavečer Miss východní Čechy 2010.

Kultura celý článek
3.4.

Nejoblíbenějšími pardubickými herci roku 2016 byli vyhlášeni Martina Sikorová a Ladislav Špiner

Titul nejpopulárnější pardubické herečky si z plesu potřetí za sebou odnesla MARTINA SIKOROVÁ, která nejvíce hlasů získala za muzikálové role v Cabaretu,

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting