Motýlí křídla ovládnou pardubický zámek

25.4.

Motýlí křídla ovládnou pardubický zámek

Krása motýlích křídel, tak se jmenuje nová výstava, která na půl roku, od 26. dubna do 13. října 2013, obsadí dva výstavní sály pardubického zámku. Koncept výstavy, jejímiž autory jsou Ján Macek a Vítězslav Kubáň, byl původně vytvořen pro Národní muzeum v Praze. Východočeské muzeum v Pardubicích jej rozšířilo o regionální rozměr a přidalo řadu doprovodných akcí - například komentované přednášky nebo cyklovýlet za výjimečnými přírodními lokalitami východních Čech.

     „Koncept výstavy naši pracovníci rozšířili o zajímavosti z našeho regionu a připravili také řadu doprovodných programů, ze kterých si vybere snad úplně každý. Například hned příští týden - 30. dubna - se pokusíme o zápis do České knihy rekordů,“ poodhaluje plány ředitelka Východočeského muzea v Pardubicích Jitka Rychlíková.
     Návštěvníkům se tito živočichové představí v nejrůznějších aspektech svého života, velká pozornost je věnována i vztahu člověka a motýlů. Motýl je inspirací malířů, fotografů, ale i básníků a hudebních skladatelů.

Naši motýli jsou ovšem v současnosti ohroženi především způsobem intenzivního hospodaření v krajině, a tak se květnatá louka se stovkami barevných motýlů stává stále větší vzácností. „To je také jeden z aspektů, na který bychom v rámci výstavy veřejnost rádi upozornili. K tomuto tématu vznikla řada vzdělávacích přednášek a na měsíc květen chystáme osvětovou akci k ochraně těchto nádherných tvorů,“ říká Jan Dolanský z přírodovědného oddělení Východočeského muzea v Pardubicích.

     Jedním z výstavních lákadel budou bezesporu exotičtí motýli z tropů, jejichž křídla hýří barvami a bizarními obrazci. „Tyto exempláře si bude možné na výstavě prohlédnout naživo. Vybudovali jsme speciální prostor, v němž bude možné pozorovat vývoj motýla od housenky přes kuklu až po dospělého jedince,“ vysvětluje Dolanský a dodává, že po celých šest měsíců bude vždy na co koukat a v každou chvíli zde bude poletovat pět až deset druhů atraktivních motýlů. Housenky známého bource morušového nemohou chybět.

     Pracovníci muzea připravili k výstavě také řadu doprovodných akcí. Zahájí je hned efektivní vernisáží 25. dubna od 16:00 v malém gotickém sále, na níž vystoupí se svým motýlím tancem exotická tanečnice a bude se podávat speciální menu – housenky, brouci a jiná žoužel. Vernisáž je přístupná široké veřejnosti. Po ní následuje 30. dubna již zmíněný pokus o zápis do České knihy rekordů. Sportovně založení přírodní nadšenci by určitě neměli vynechat cyklovýlet za motýly (8. června) nebo komentované přednášky (15. května a 3 října).

Další zprávy z kategorie "Kultura"

4.11.

Dětské folklorní soubory z Evropy míří na Pardubicko

Od 8. do 12. 11. se v Pardubicích, Chrudimi a Slatiňanech koná folklorní festival Tradice Evropy.

Kultura celý článek
1.8.

Festival Brod 1995 zve na Michala Prokopa, Lenny a další nálož skvělé muziky

I letos v létě se v Českém Brodě sejde vybraná hudební společnost. V sobotu 17. srpna na zdejším stadionu na Kutilce proběhne již šestý ročník oblíbeného rodinného festivalu Brod 1995.

Kultura celý článek
1.11.

Pardubické Studio LAIK se rozloučí s pohádkou Strašidla a loupežníci

Nejmladší členy Mladého divadelního studia LAIK, působícího od roku 2013 při Východočeském divadle Pardubice, čeká v neděli 3. listopadu derniéra pohádky Strašidla a loupežníci, kterou dětským hercům přímo na tělo napsala dramaturgyně souboru Kristýna Plešková.

Kultura celý článek
27.9.

Kyjevské Národní divadlo na jevišti VČD!

Inscenace vznikla v rámci Roku Václava Havla na Ukrajině, kterým si v současnosti zkoušená východoevropská země připomíná nedožité osmdesáté narozeniny dramatika, disidenta, někdejšího českého prezidenta a nepochybně jednu z nejvýraznějších postav nejen našich novodobých dějin Václava Havla. Iniciátorem a hlavním organizátorem projektu je České centrum v Kyjevě. „Asanace je tragikomedií kritizující byrokratickou aroganci a ničení přirozeného lidského světa. Sice měla hra svou premiéru už před pětadvaceti lety, je ale stále a snad stále více aktuální,“ říká Lucie Řehoříková, ředitelka Českého centra.

Kultura celý článek
3.11.

Taneční víření na pardubickém zámku slavnostně odstartovalo

Součástí výstavy s názvem Pardubice ve výru tance je také bohatý doprovodný program.

Kultura celý článek
11.2.

Pozvánka do Galerie Univerzity Pardubice na výstavu: Ivan Baborák – Obrazy, pastely, kresby a dvě židle

Práci vystavujícího autora popisuje kurátor výstav pardubické univerzitní galerie Mgr. Lubomír Netušil takto: ,,Autor se do roku 1993 živil různým zaměstnáním. V té době se začal rozvíjet jeho originální výtvarný svět. Cykly vznikající v 70. a 80. letech (Dialogy, Hlavy, Pomníky padlým na hlavu) nebyly veřejně prezentovány.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting