Motýlí křídla ovládnou pardubický zámek

25.4.

Motýlí křídla ovládnou pardubický zámek

Krása motýlích křídel, tak se jmenuje nová výstava, která na půl roku, od 26. dubna do 13. října 2013, obsadí dva výstavní sály pardubického zámku. Koncept výstavy, jejímiž autory jsou Ján Macek a Vítězslav Kubáň, byl původně vytvořen pro Národní muzeum v Praze. Východočeské muzeum v Pardubicích jej rozšířilo o regionální rozměr a přidalo řadu doprovodných akcí - například komentované přednášky nebo cyklovýlet za výjimečnými přírodními lokalitami východních Čech.

     „Koncept výstavy naši pracovníci rozšířili o zajímavosti z našeho regionu a připravili také řadu doprovodných programů, ze kterých si vybere snad úplně každý. Například hned příští týden - 30. dubna - se pokusíme o zápis do České knihy rekordů,“ poodhaluje plány ředitelka Východočeského muzea v Pardubicích Jitka Rychlíková.
     Návštěvníkům se tito živočichové představí v nejrůznějších aspektech svého života, velká pozornost je věnována i vztahu člověka a motýlů. Motýl je inspirací malířů, fotografů, ale i básníků a hudebních skladatelů.

Naši motýli jsou ovšem v současnosti ohroženi především způsobem intenzivního hospodaření v krajině, a tak se květnatá louka se stovkami barevných motýlů stává stále větší vzácností. „To je také jeden z aspektů, na který bychom v rámci výstavy veřejnost rádi upozornili. K tomuto tématu vznikla řada vzdělávacích přednášek a na měsíc květen chystáme osvětovou akci k ochraně těchto nádherných tvorů,“ říká Jan Dolanský z přírodovědného oddělení Východočeského muzea v Pardubicích.

     Jedním z výstavních lákadel budou bezesporu exotičtí motýli z tropů, jejichž křídla hýří barvami a bizarními obrazci. „Tyto exempláře si bude možné na výstavě prohlédnout naživo. Vybudovali jsme speciální prostor, v němž bude možné pozorovat vývoj motýla od housenky přes kuklu až po dospělého jedince,“ vysvětluje Dolanský a dodává, že po celých šest měsíců bude vždy na co koukat a v každou chvíli zde bude poletovat pět až deset druhů atraktivních motýlů. Housenky známého bource morušového nemohou chybět.

     Pracovníci muzea připravili k výstavě také řadu doprovodných akcí. Zahájí je hned efektivní vernisáží 25. dubna od 16:00 v malém gotickém sále, na níž vystoupí se svým motýlím tancem exotická tanečnice a bude se podávat speciální menu – housenky, brouci a jiná žoužel. Vernisáž je přístupná široké veřejnosti. Po ní následuje 30. dubna již zmíněný pokus o zápis do České knihy rekordů. Sportovně založení přírodní nadšenci by určitě neměli vynechat cyklovýlet za motýly (8. června) nebo komentované přednášky (15. května a 3 října).

Další zprávy z kategorie "Kultura"

14.2.

Festival smíchu chce být průhlednější

Probíhající Grand Festival smíchu chce být po dohadech z loňska ohledně hlasování o Komedii roku průhlednější a objektivnější.

Kultura celý článek
14.2.

Pardubický GRAND Festival smíchu předznamená premiéra Charleyovy tety

Východočeské divadlo uvede Charleyovu tetu po třiceti letech. V nejnovějším zpracování v hlavních rolích hrají Petr Borovec, Ladislav Špiner, Jan Musil, Dagmar Novotná, Martina Sikorová, Petra Tenorová a další.

Kultura celý článek
22.11.

Pernštýnské náměstí se promění v mikulášský jarmark

Celou akci pro Vás připravilo Kulturní centrum Pardubice za finanční podpory Statutárního města Pardubice.

Kultura celý článek
12.11.

Listování v Poličce zahájí turné s knihou Mé dětství v socialismu

Autory povídek tvoří zajímavá směsice osobností, která už sama o sobě stojí za povšimnutí. Jsou mezi nimi herec Tomáš Hanák, novinářka Daniela Drtinová, umělec a podnikatel Michal Horáček, ale třeba i David Gaydečka – pořadatel hudebního festivalu United Islands nebo architekt a herec David Vávra.

Kultura celý článek
11.10.

V CHRUDIMI SE OTEVÍRÁ NOVÉ DISTRIBUČNÍ CENTRUM

Do budoucna navíc počítáme s vytvořením několika desítek nových pracovních míst a posílením pozice jednoho z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v regionu,“ uvádí Karel Klodner, výkonný ředitel Lékárna.cz.

Kultura celý článek
19.7.

Do Poličky zavítá trojice mladých literátů

Literární trio doplní Jan Delong, zakladatel Literárních večerů v Třinci, který je také laureátem Literární ceny Vladimíra Vokolka a Literární soutěže Františka Halase.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting