Mučírna v Moravské Třebové zahájila …

2.4.

Mučírna v Moravské Třebové zahájila …

Mučírna v Moravské Třebové zahájila …

Největší mučírna v republice byla otevřena ve sklepních prostorách zámku v Moravské Třebové a v neděli 1. dubna zpřístupněna veřejnosti. První návštěvníci měli možnost vidět praktickou ukázku práce kata s inkvizitory, ale i soutěže pro děti, dobové ležení, historickou střelnici nebo Bradavickou školu kouzel Harryho Pottera. Mohli rovněž shlédnout scénky o právu útrpném nebo se zaposlouchat do kramářských písní potulných muzikantů. Na své si tak přišly zejména rodiny s dětmi. Po 16. hodině byla v prostorách knihovny, která rovněž sídlí na zámku, zahájena vernisáž výstavy obrazů Zuzany Mičkové a program dále pokračoval slavnostním koncertem žáků a pedagogů základní umělecké školy. Ve stejný den se na zámku otevřela i nová kavárna, která má i v budoucnu turistům zpříjemnit jeho návštěvu. Tady vystavuje fotografie třebovský autor Lumír Moučka . Mučírna bude počtem mučících nástrojů a jejich rozmanitostí největší v zemi. Všechno katovo nářadí jsou funkční repliky vytvořené podle dobových originálů. Návštěvníci zámku uvidí například palečnice, španělskou botu, drtič kostí či popravčí meč. Pro expozici je vyrobil umělecký kovář Oldřich Bartošek z Křenovic podle dostupných materiálů a smolných knih, aby mučící nástroje byly co nejvěrnější. "I taková palečnice, představující jednu z lehčích forem mučení, působí nesnesitelnou bolest," tvrdí kovář, který zařizoval kasematy na brněnském Špilberku a dodává: „K vidění zde ale bude například také stolička pro čarodějnice. Je to nízká trojhranná stolička, posetá kolem dokola kovanými bodlinami. Když nějakou ženu obvinili z čarodějnictví, tak ji kat na ni posadil a přivázal ji za nohy a za ruce vzadu. Nemohla se vůbec pohnout. Takhle ji tam nechal třeba tři dny sedět a pak teprve šla k výslechu. Návštěvníci si mohou vyzkoušet, jak se na takové stoličce sedělo." Součástí mučírny bude také dobová šatlava s tradičními kavalci a odsouzenci čekajícími na trest. Sklepení bude doplněné o zvukové a světelné efekty, autenticitu mučírně dodají plastické figuríny, které pro expozici vytvořili studenti scénografie Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

3.10.

Bramborová sobota

V sobotu 6.října se na Veselém Kopci u Hlinska bude konat zábavný program s názvem „Bramborová sobota“.

Kultura celý článek
6.6.

Tradiční přehlídka amatérské scény oživí nejen centrum města

Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 8. června od 10 hodin tradičním vypouštěním balónků na Pernštýnském náměstí. „Letošní ročník festivalu bude ve znamení nejen pravidelných účinkujících. Šanci vystoupit dostanou i nové, mladé amatérské kapely, divadelní soubory a další umělci,“ nastiňuje náplň Zrcadla umění Andrea Pavlíková, pověřená řízením Kulturního centra Pardubice, které spolu se ZUŠ Pardubice-Polabiny festival pořádá.

Kultura celý článek
6.3.

Východočeské divadlo zve do Poedia na večer s beatnickou poezií

Východočeské divadlo na počátku minulé divadelní sezóny otevřelo novou komorní scénu, která byla v roce 2018 během divadelních prázdnin vybudována pod jevištěm Městského divadla v těsném sousedství divadelního klubu a která je zasvěcena převážně literárním večerům. Pardubičtí kumštýři ji proto nazvali Poedium v klubu a během jejího krátkého působení v ní již zavzpomínali například na Pavla Šruta, Jiřího Ortena, Ivana Blatného či Jiřího Joska.

Kultura celý článek
16.4.

Sen noci svatojánské jako součást festivalu Svět knih

Hlavními tématy letošního ročníku veletrhu jsou Rozmanité cesty poezie a Čteme jedním dechem aneb Když se řekne bestseller, tudíž naše volba jednoho z nejhranějších dramatiků na světě Williama Shakespeara byla hned jasná.

Kultura celý článek
21.2.

Děti se naposledy projdou pernštejnskou historií

V pohádkové taškařici o tom, co se stane, když se při prohlídce hradu Pernštejn zmocní zlobivý mazaný kluk kouzelného zvonečku a nejhezčí holky na hradě, hrají Ludmila Mecerodová, Martina Sikorová, Petr Borovec a Alexandr Postler.

Kultura celý článek
8.3.

Sto let české státnosti na prknech Východočeského divadla

Choreografie Tančírny se chopila uznávaná tanečnice, pedagožka a choreografka Petra Parvoničová, která s pardubickým divadlem již spolupracovala na realizaci muzikálu Cabaret. Scénu navrhl Ivo Žídek, kostýmy jsou z dílny Romana Šolce. V novince pardubické scény se objeví téměř celý herecký soubor a několik externistů.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting