Mučírna v Moravské Třebové zahájila …

2.4.

Mučírna v Moravské Třebové zahájila …

Mučírna v Moravské Třebové zahájila …

Největší mučírna v republice byla otevřena ve sklepních prostorách zámku v Moravské Třebové a v neděli 1. dubna zpřístupněna veřejnosti. První návštěvníci měli možnost vidět praktickou ukázku práce kata s inkvizitory, ale i soutěže pro děti, dobové ležení, historickou střelnici nebo Bradavickou školu kouzel Harryho Pottera. Mohli rovněž shlédnout scénky o právu útrpném nebo se zaposlouchat do kramářských písní potulných muzikantů. Na své si tak přišly zejména rodiny s dětmi. Po 16. hodině byla v prostorách knihovny, která rovněž sídlí na zámku, zahájena vernisáž výstavy obrazů Zuzany Mičkové a program dále pokračoval slavnostním koncertem žáků a pedagogů základní umělecké školy. Ve stejný den se na zámku otevřela i nová kavárna, která má i v budoucnu turistům zpříjemnit jeho návštěvu. Tady vystavuje fotografie třebovský autor Lumír Moučka . Mučírna bude počtem mučících nástrojů a jejich rozmanitostí největší v zemi. Všechno katovo nářadí jsou funkční repliky vytvořené podle dobových originálů. Návštěvníci zámku uvidí například palečnice, španělskou botu, drtič kostí či popravčí meč. Pro expozici je vyrobil umělecký kovář Oldřich Bartošek z Křenovic podle dostupných materiálů a smolných knih, aby mučící nástroje byly co nejvěrnější. "I taková palečnice, představující jednu z lehčích forem mučení, působí nesnesitelnou bolest," tvrdí kovář, který zařizoval kasematy na brněnském Špilberku a dodává: „K vidění zde ale bude například také stolička pro čarodějnice. Je to nízká trojhranná stolička, posetá kolem dokola kovanými bodlinami. Když nějakou ženu obvinili z čarodějnictví, tak ji kat na ni posadil a přivázal ji za nohy a za ruce vzadu. Nemohla se vůbec pohnout. Takhle ji tam nechal třeba tři dny sedět a pak teprve šla k výslechu. Návštěvníci si mohou vyzkoušet, jak se na takové stoličce sedělo." Součástí mučírny bude také dobová šatlava s tradičními kavalci a odsouzenci čekajícími na trest. Sklepení bude doplněné o zvukové a světelné efekty, autenticitu mučírně dodají plastické figuríny, které pro expozici vytvořili studenti scénografie Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

26.6.

VČD k letnímu spánku ještě neuléhá

Teprve od 14. července uléhá VČD k letnímu spánku a nastává čas dovolených.

Kultura celý článek
25.1.

Ladislav Špiner možná získá druhou Cenu Thálie

Kolegium cen oslovil v roli Hendrika Höfgena v dramatu Mefisto v pohostinské režii Petra Kracika.

Kultura celý článek
27.11.

Východočeské divadlo Pardubice láká na pestrou nabídku abonmá

Z bohaté nabídky ročních předplatitelských cyklů si jistě vybere každý, předplatné však kromě cenově zvýhodněných vstupenek navíc obsahuje i řadu atraktivních výhod – například bonusový slevový kupón u kompletního abonmá s představeními jak v Městském divadle, tak na Malé scéně.

Kultura celý článek
8.11.

Známe vítězky Miss Pardubického kraje 2007

V úterý 6. listopadu 2007 se ve velkém sále Muzea v Chrudimi uskutečnila soutěž Miss Pardubického kraje 2007.

Kultura celý článek
3.2.

Festivalové vstupenky jsou stále k mání

Na pokladnách stále zůstávají vstupenky třeba na inscenaci roku 2006, legendární Semafor či na slavnostní závěrečný galavečer.

Kultura celý článek
29.10.

Pošlete hlas pro své město

Připomeňme, že v loňském roce se radovala z překvapivého druhého místa východočeská Litomyšl.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting