Mučírna v Moravské Třebové zahájila …

2.4.

Mučírna v Moravské Třebové zahájila …

Mučírna v Moravské Třebové zahájila …

Největší mučírna v republice byla otevřena ve sklepních prostorách zámku v Moravské Třebové a v neděli 1. dubna zpřístupněna veřejnosti. První návštěvníci měli možnost vidět praktickou ukázku práce kata s inkvizitory, ale i soutěže pro děti, dobové ležení, historickou střelnici nebo Bradavickou školu kouzel Harryho Pottera. Mohli rovněž shlédnout scénky o právu útrpném nebo se zaposlouchat do kramářských písní potulných muzikantů. Na své si tak přišly zejména rodiny s dětmi. Po 16. hodině byla v prostorách knihovny, která rovněž sídlí na zámku, zahájena vernisáž výstavy obrazů Zuzany Mičkové a program dále pokračoval slavnostním koncertem žáků a pedagogů základní umělecké školy. Ve stejný den se na zámku otevřela i nová kavárna, která má i v budoucnu turistům zpříjemnit jeho návštěvu. Tady vystavuje fotografie třebovský autor Lumír Moučka . Mučírna bude počtem mučících nástrojů a jejich rozmanitostí největší v zemi. Všechno katovo nářadí jsou funkční repliky vytvořené podle dobových originálů. Návštěvníci zámku uvidí například palečnice, španělskou botu, drtič kostí či popravčí meč. Pro expozici je vyrobil umělecký kovář Oldřich Bartošek z Křenovic podle dostupných materiálů a smolných knih, aby mučící nástroje byly co nejvěrnější. "I taková palečnice, představující jednu z lehčích forem mučení, působí nesnesitelnou bolest," tvrdí kovář, který zařizoval kasematy na brněnském Špilberku a dodává: „K vidění zde ale bude například také stolička pro čarodějnice. Je to nízká trojhranná stolička, posetá kolem dokola kovanými bodlinami. Když nějakou ženu obvinili z čarodějnictví, tak ji kat na ni posadil a přivázal ji za nohy a za ruce vzadu. Nemohla se vůbec pohnout. Takhle ji tam nechal třeba tři dny sedět a pak teprve šla k výslechu. Návštěvníci si mohou vyzkoušet, jak se na takové stoličce sedělo." Součástí mučírny bude také dobová šatlava s tradičními kavalci a odsouzenci čekajícími na trest. Sklepení bude doplněné o zvukové a světelné efekty, autenticitu mučírně dodají plastické figuríny, které pro expozici vytvořili studenti scénografie Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

31.5.

Kdo jsou Východočeši vyznávající larp? A co to je?

Vyznavači larpu hrají sami pro sebe fantasy hr. V přírodě, skryti veřejnosti. Na pardubické abilympiádě udělali výjimku.

Kultura celý článek
4.12.

Andělská Zuzana v Roce české hudby v Poličce

Polička je totiž jedním z osmi míst, kde se hudebníci na turné zastaví. Turné Andělská Zuzana začíná v Ostravě, pokračuje v Brně a Bratislavě. Polička je čtvrtou zastávkou, přičemž následovat budou opět velká města Hradec Králové České Budějovice, Plzeň a nakonec Praha.

Kultura celý článek
20.7.

Řemeslnický trh na hradě Kunětická hora

Hrad se na jednu neděli změní ve velkou dílnu, kde se bude kovat, kroužit hrníčky nebo zdobit perníky.

Kultura celý článek
31.1.

Kdo se chytí do pasti?

Detektivní komedie zaručí divákům zábavnou podívanou plnou intrik, lží a zvratů s nevídaným koncem! V průběhu představení se divák cítí podvedený, protože je jeho pravda v každé následující scéně vyvrácena. Z pera ředitele Městského divadla Zlín: „Detektivka jako víno. Vyzrálá, tajemná, s přívlastkem vtipu a po první sklence si prostě musíte nalít znovu.“

Kultura celý článek
29.9.

Litomyšlské Klášterní zahrady získaly prestižní ocenění

Litomyšl a Praha zde převzaly ocenění Trend Award – Building with Green za Klášterní zahrady a zahradu vily Müller.

Kultura celý článek
21.7.

Hudební festival České hrady

Návštěvník festivalu má možnost prohlídky stálých expozic hradů,

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting