Muzejní noc bude znamení Pernštejnských slavností

7.6.

Muzejní noc bude znamení Pernštejnských slavností

Muzejní noc bude znamení Pernštejnských slavností

Muzejní noc bude znamení Pernštejnských slavností

Pardubická muzejní noc bude ve znamení Pernštejnských slavností pod erbem zubra, otevře se zámek, příhrádek i Dům u Jonáše. Muzejní noc v Pardubicích začne v pátek 8. června na zámku a skončí v sobotu 9. června na Kunětické Hoře, celá akce nese společný název Pernštejnské slavnosti pod erbem zubra 2012. V rámci Pernštejnského roku totiž dochází ke spolupráci Východočeského muzea, které spravuje Zámek Pardubice, a Národního památkového ústavu Pardubice, jenž má ve správě Kunětickou Horu. „Domluvili jsme se s kastelánem Kunětické Hory a společně ještě s dalšími subjekty jsme se rozhodli spojit muzejní noc se slavnostním průvodem Viléma z Pernštejna na Kunětickou Horu. Na pátek je připraven program na zámku, v sobotu vyrazí průvod na Kunětickou Horu,“ vysvětluje Mgr. Jitka Rychlíková, ředitelka Východočeského muzea v Pardubicích. Návštěvníci se mohou po oba dva dny těšit na bohatý program. V rámci pátečního odpoledne ožije zámek postavami v dobových kostýmech a volně přístupné budou všechny expozice. „Vstup do zámku budou hlídat stráže, v rytířských sálech se zase budou procházet italští malíři fresek a pozornost bude jistě budit i žebravý mnich nebo strážní ve věži, kteří vás rádi porazí v kostkách. A zapomenout nesmím ani na oživlé obrazy ze zámeckých stěn, Samsona a Dalilu nebo třeba Fortunu Volubilis, které k nám na chvíli sestoupí,“ vypočítává Rychlíková postavy, jež se na zámku objeví. Na své si ale přijdou i milovníci šatstva – ve 22.00 slavnostně zahájí módní přehlídka historických kostýmů. Zámecký areál bude otevřený až do 23.00. Druhý den se průvod, v čele s družinou Viléma z Pernštejna a jeho manželkou Johankou, vydá na Kunětickou Horu. Z Pardubic vyrazí ve 13.00. „Je v tom také trocha symboliky, před více než pěti sty lety, když se rozhodovali založit si v Čechách sídlo, začali Pernštejnové na Kunětické Hoře a pak se přesunuli do Pardubic, teď je cesta opačná,“ říká Bc. Miloš Jiroušek, kastelán Kunětické Hory. Poutníci, kteří se s průvodem vydají na Kunětickou Horu, rozhodně nepřijdou zkrátka. Celá Vilémova družina je plná kejklířů, a tak bude o zábavu postaráno, stejně tak i o zlatavý mok, protože do průvodu bude zapojen i pivovarský vůz, který poveze jak jinak než pardubický Pernštejn. „Průvod projde obcemi Brozany, Ráby či Kuněticem. A právě v kunětickém kostelíku, jednom z nejstarším v kraji, proběhne okolo půl páté odpoledne malá mše,“ popisuje plány organizátorů Pavel Konvalina z šermířského divadla Zubři. Jak v pátečním, tak v sobotním průvodu bude možné zahlédnout i starokladrubské koně. Kladrubský hřebčín je totiž s Pernštejny také neodmyslitelně spjatý. Pro ty, kteří by se průvodu rádi zúčastnili, ale nechce se jim celou cestu absolvovat pěšky, je připravený speciální autobus, který bude ve 13.00 vyrážet směr parkoviště pod Kunětickou horou. Odjíždět bude z parkoviště za zimním stadionem.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

15.7.

Hudební festival Hrady CZ se po startu na Točníku přesouvá na Kunětickou horu, letos s respektem k památkám i životnímu prostředí

Patnáctý ročník festivalu Hrady CZ se po startu na hradě Točníku představí v pátek a sobotu 19. a 20. července na Kunětické hoře. Jeho dalšími letními zastávkami budou Švihov, Rožmberk nad Vltavou, Veveří, Hradec nad Moravicí, Bouzov a Bezděz.

Kultura celý článek
13.6.

Východočeské divadlo uvede Zojčin byt v režii Janusze Klimszy

Před sobotní premiérou se ve foyer uskuteční vernisáž výstavy obrazů posluchačů výtvarného kurzu pro dospělé při DDM ALFA Pardubice – Polabiny, odloučené pracoviště DELTA.

Kultura celý článek
24.7.

Moravskotřebovský bramborák znovu ožívá

Bramborák se uskuteční v sobotu 28. července na nádvoří zámku v Moravské Třebové a slibuje bohatý žánrový program.

Kultura celý článek
6.4.

Jmenování ředitelky Východočeské galerie v Pardubicích

Rada Pardubického kraje jmenovala ve čtvrtek 5. dubna 2007 ředitelku Východočeské galerie v Pardubicích.

Kultura celý článek
16.7.

Úspěch: Muzeum vsadilo na stará řemesla

Premiéru měla expozice historických vozidel a další prohlídková trasa, která přibližuje mechanické stroje v pohybu.

Kultura celý článek
30.4.

Odhalení pamětní desky Ing. Kašpara

Odhalení provede primátor města Pardubic Jaroslav Deml společně s historikem Pavlem Svitákem.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting