Muzejní noc bude znamení Pernštejnských slavností

7.6.

Muzejní noc bude znamení Pernštejnských slavností

Muzejní noc bude znamení Pernštejnských slavností

Muzejní noc bude znamení Pernštejnských slavností

Pardubická muzejní noc bude ve znamení Pernštejnských slavností pod erbem zubra, otevře se zámek, příhrádek i Dům u Jonáše. Muzejní noc v Pardubicích začne v pátek 8. června na zámku a skončí v sobotu 9. června na Kunětické Hoře, celá akce nese společný název Pernštejnské slavnosti pod erbem zubra 2012. V rámci Pernštejnského roku totiž dochází ke spolupráci Východočeského muzea, které spravuje Zámek Pardubice, a Národního památkového ústavu Pardubice, jenž má ve správě Kunětickou Horu. „Domluvili jsme se s kastelánem Kunětické Hory a společně ještě s dalšími subjekty jsme se rozhodli spojit muzejní noc se slavnostním průvodem Viléma z Pernštejna na Kunětickou Horu. Na pátek je připraven program na zámku, v sobotu vyrazí průvod na Kunětickou Horu,“ vysvětluje Mgr. Jitka Rychlíková, ředitelka Východočeského muzea v Pardubicích. Návštěvníci se mohou po oba dva dny těšit na bohatý program. V rámci pátečního odpoledne ožije zámek postavami v dobových kostýmech a volně přístupné budou všechny expozice. „Vstup do zámku budou hlídat stráže, v rytířských sálech se zase budou procházet italští malíři fresek a pozornost bude jistě budit i žebravý mnich nebo strážní ve věži, kteří vás rádi porazí v kostkách. A zapomenout nesmím ani na oživlé obrazy ze zámeckých stěn, Samsona a Dalilu nebo třeba Fortunu Volubilis, které k nám na chvíli sestoupí,“ vypočítává Rychlíková postavy, jež se na zámku objeví. Na své si ale přijdou i milovníci šatstva – ve 22.00 slavnostně zahájí módní přehlídka historických kostýmů. Zámecký areál bude otevřený až do 23.00. Druhý den se průvod, v čele s družinou Viléma z Pernštejna a jeho manželkou Johankou, vydá na Kunětickou Horu. Z Pardubic vyrazí ve 13.00. „Je v tom také trocha symboliky, před více než pěti sty lety, když se rozhodovali založit si v Čechách sídlo, začali Pernštejnové na Kunětické Hoře a pak se přesunuli do Pardubic, teď je cesta opačná,“ říká Bc. Miloš Jiroušek, kastelán Kunětické Hory. Poutníci, kteří se s průvodem vydají na Kunětickou Horu, rozhodně nepřijdou zkrátka. Celá Vilémova družina je plná kejklířů, a tak bude o zábavu postaráno, stejně tak i o zlatavý mok, protože do průvodu bude zapojen i pivovarský vůz, který poveze jak jinak než pardubický Pernštejn. „Průvod projde obcemi Brozany, Ráby či Kuněticem. A právě v kunětickém kostelíku, jednom z nejstarším v kraji, proběhne okolo půl páté odpoledne malá mše,“ popisuje plány organizátorů Pavel Konvalina z šermířského divadla Zubři. Jak v pátečním, tak v sobotním průvodu bude možné zahlédnout i starokladrubské koně. Kladrubský hřebčín je totiž s Pernštejny také neodmyslitelně spjatý. Pro ty, kteří by se průvodu rádi zúčastnili, ale nechce se jim celou cestu absolvovat pěšky, je připravený speciální autobus, který bude ve 13.00 vyrážet směr parkoviště pod Kunětickou horou. Odjíždět bude z parkoviště za zimním stadionem.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

24.6.

IFAS v Pardubicích již po dvacáté

Jednou z tradičních akcí hudebního dění v Pardubicích je Mezinárodní festival IFAS. První tóny letošního ročníku zazní 2.7.2008

Kultura celý článek
16.7.

Egypt dar Nilu

Již tuto neděli 19. července končí v Městském muzeu Ústí nad Orlicí výstava s názvem „Egypt dar Nilu“.

Kultura celý článek
3.8.

Legionář se na zvonici vrátí až po rekonstrukci

Z pardubického náměstí Republiky v těchto dnech postupně mizí památník, vybudovaný městem v roce 1931.

Kultura celý článek
12.1.

Hamleta čeká poslední večerní představení

V titulní roli se objevuje Josef Pejchal, Ofelii ztvárňuje dnes již hostující Máša Málková.

Kultura celý článek
18.4.

80 let od výstavy, která proslavila Pardubice

Třešničkou na dortu bude projekce unikátního filmu sestaveného z dobových záběrů natočených přímo na výstavě v roce 1931.

Kultura celý článek
1.4.

Pardubice zdařile předvedly Humor v dešti

VČD zvládlo náročnou inscenaci Zpívání v dešti. Spíše než zpívání ale zaujme humor.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting