Muzejní noc bude znamení Pernštejnských slavností

7.6.

Muzejní noc bude znamení Pernštejnských slavností

Muzejní noc bude znamení Pernštejnských slavností

Muzejní noc bude znamení Pernštejnských slavností

Pardubická muzejní noc bude ve znamení Pernštejnských slavností pod erbem zubra, otevře se zámek, příhrádek i Dům u Jonáše. Muzejní noc v Pardubicích začne v pátek 8. června na zámku a skončí v sobotu 9. června na Kunětické Hoře, celá akce nese společný název Pernštejnské slavnosti pod erbem zubra 2012. V rámci Pernštejnského roku totiž dochází ke spolupráci Východočeského muzea, které spravuje Zámek Pardubice, a Národního památkového ústavu Pardubice, jenž má ve správě Kunětickou Horu. „Domluvili jsme se s kastelánem Kunětické Hory a společně ještě s dalšími subjekty jsme se rozhodli spojit muzejní noc se slavnostním průvodem Viléma z Pernštejna na Kunětickou Horu. Na pátek je připraven program na zámku, v sobotu vyrazí průvod na Kunětickou Horu,“ vysvětluje Mgr. Jitka Rychlíková, ředitelka Východočeského muzea v Pardubicích. Návštěvníci se mohou po oba dva dny těšit na bohatý program. V rámci pátečního odpoledne ožije zámek postavami v dobových kostýmech a volně přístupné budou všechny expozice. „Vstup do zámku budou hlídat stráže, v rytířských sálech se zase budou procházet italští malíři fresek a pozornost bude jistě budit i žebravý mnich nebo strážní ve věži, kteří vás rádi porazí v kostkách. A zapomenout nesmím ani na oživlé obrazy ze zámeckých stěn, Samsona a Dalilu nebo třeba Fortunu Volubilis, které k nám na chvíli sestoupí,“ vypočítává Rychlíková postavy, jež se na zámku objeví. Na své si ale přijdou i milovníci šatstva – ve 22.00 slavnostně zahájí módní přehlídka historických kostýmů. Zámecký areál bude otevřený až do 23.00. Druhý den se průvod, v čele s družinou Viléma z Pernštejna a jeho manželkou Johankou, vydá na Kunětickou Horu. Z Pardubic vyrazí ve 13.00. „Je v tom také trocha symboliky, před více než pěti sty lety, když se rozhodovali založit si v Čechách sídlo, začali Pernštejnové na Kunětické Hoře a pak se přesunuli do Pardubic, teď je cesta opačná,“ říká Bc. Miloš Jiroušek, kastelán Kunětické Hory. Poutníci, kteří se s průvodem vydají na Kunětickou Horu, rozhodně nepřijdou zkrátka. Celá Vilémova družina je plná kejklířů, a tak bude o zábavu postaráno, stejně tak i o zlatavý mok, protože do průvodu bude zapojen i pivovarský vůz, který poveze jak jinak než pardubický Pernštejn. „Průvod projde obcemi Brozany, Ráby či Kuněticem. A právě v kunětickém kostelíku, jednom z nejstarším v kraji, proběhne okolo půl páté odpoledne malá mše,“ popisuje plány organizátorů Pavel Konvalina z šermířského divadla Zubři. Jak v pátečním, tak v sobotním průvodu bude možné zahlédnout i starokladrubské koně. Kladrubský hřebčín je totiž s Pernštejny také neodmyslitelně spjatý. Pro ty, kteří by se průvodu rádi zúčastnili, ale nechce se jim celou cestu absolvovat pěšky, je připravený speciální autobus, který bude ve 13.00 vyrážet směr parkoviště pod Kunětickou horou. Odjíždět bude z parkoviště za zimním stadionem.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

12.4.

Frankoscény se usadily v Pardubicích

S myšlenkou festivalu francouzského divadla před lety přišel Eric Cénat z divadla Théâtre de l´Imprevu: „ Díky festivalu jezdím od roku 2007 velmi často pracovat do České republiky a po celou tu dobu se snažím zviditelňovat francouzskou kulturu a umění.

Kultura celý článek
4.6.

Vysoké Mýto plné krásných aut

Od 2. června do 1. července bude celkem šest výstav tvořit rámec 1. ročníku automobilového festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto.

Kultura celý článek
7.10.

Plný kapsy šutrů pobaví diváky

Oceňovaná komedie nabízí kromě zábavy i okamžiky k zamyšlení. Hra od irské autorky Marie Jonesové v podání souboru Amadis.

Kultura celý článek
2.2.

Škrabodílny se otevírají. Vstupte

Přihlásit lze i nadále práce ve čtyřech žánrových kategoriích.

Kultura celý článek
10.9.

Dny evropského dědictví opět otevřou i divadelní zákulisí VČD

Česká část letošních Dnů evropského dědictví byla slavnostně zahájena v sobotu 5. září v Českém Krumlově, pardubičtí zájemci se otevření památek dočkají v neděli 13. září, kdy své prostory představí sedmnáct historických objektů.

Kultura celý článek
2.6.

Kuňka opět po roce ožívá divadlem!

Kromě titulů Východočeského divadla si zde nenechte ujít koncerty Lenky Filipové a Jarka Nohavici či výpravnou pohádku s písničkami Brouk Pytlík. Mladé divadelní studio LAIK zde pro školy uvede svou novinku Ze života hmyzu.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting