Muzejní noc bude znamení Pernštejnských slavností

7.6.

Muzejní noc bude znamení Pernštejnských slavností

Muzejní noc bude znamení Pernštejnských slavností

Muzejní noc bude znamení Pernštejnských slavností

Pardubická muzejní noc bude ve znamení Pernštejnských slavností pod erbem zubra, otevře se zámek, příhrádek i Dům u Jonáše. Muzejní noc v Pardubicích začne v pátek 8. června na zámku a skončí v sobotu 9. června na Kunětické Hoře, celá akce nese společný název Pernštejnské slavnosti pod erbem zubra 2012. V rámci Pernštejnského roku totiž dochází ke spolupráci Východočeského muzea, které spravuje Zámek Pardubice, a Národního památkového ústavu Pardubice, jenž má ve správě Kunětickou Horu. „Domluvili jsme se s kastelánem Kunětické Hory a společně ještě s dalšími subjekty jsme se rozhodli spojit muzejní noc se slavnostním průvodem Viléma z Pernštejna na Kunětickou Horu. Na pátek je připraven program na zámku, v sobotu vyrazí průvod na Kunětickou Horu,“ vysvětluje Mgr. Jitka Rychlíková, ředitelka Východočeského muzea v Pardubicích. Návštěvníci se mohou po oba dva dny těšit na bohatý program. V rámci pátečního odpoledne ožije zámek postavami v dobových kostýmech a volně přístupné budou všechny expozice. „Vstup do zámku budou hlídat stráže, v rytířských sálech se zase budou procházet italští malíři fresek a pozornost bude jistě budit i žebravý mnich nebo strážní ve věži, kteří vás rádi porazí v kostkách. A zapomenout nesmím ani na oživlé obrazy ze zámeckých stěn, Samsona a Dalilu nebo třeba Fortunu Volubilis, které k nám na chvíli sestoupí,“ vypočítává Rychlíková postavy, jež se na zámku objeví. Na své si ale přijdou i milovníci šatstva – ve 22.00 slavnostně zahájí módní přehlídka historických kostýmů. Zámecký areál bude otevřený až do 23.00. Druhý den se průvod, v čele s družinou Viléma z Pernštejna a jeho manželkou Johankou, vydá na Kunětickou Horu. Z Pardubic vyrazí ve 13.00. „Je v tom také trocha symboliky, před více než pěti sty lety, když se rozhodovali založit si v Čechách sídlo, začali Pernštejnové na Kunětické Hoře a pak se přesunuli do Pardubic, teď je cesta opačná,“ říká Bc. Miloš Jiroušek, kastelán Kunětické Hory. Poutníci, kteří se s průvodem vydají na Kunětickou Horu, rozhodně nepřijdou zkrátka. Celá Vilémova družina je plná kejklířů, a tak bude o zábavu postaráno, stejně tak i o zlatavý mok, protože do průvodu bude zapojen i pivovarský vůz, který poveze jak jinak než pardubický Pernštejn. „Průvod projde obcemi Brozany, Ráby či Kuněticem. A právě v kunětickém kostelíku, jednom z nejstarším v kraji, proběhne okolo půl páté odpoledne malá mše,“ popisuje plány organizátorů Pavel Konvalina z šermířského divadla Zubři. Jak v pátečním, tak v sobotním průvodu bude možné zahlédnout i starokladrubské koně. Kladrubský hřebčín je totiž s Pernštejny také neodmyslitelně spjatý. Pro ty, kteří by se průvodu rádi zúčastnili, ale nechce se jim celou cestu absolvovat pěšky, je připravený speciální autobus, který bude ve 13.00 vyrážet směr parkoviště pod Kunětickou horou. Odjíždět bude z parkoviště za zimním stadionem.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

26.7.

Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů pro připravily Poličské muzeum opět ovládnou skřítkové

Pokud ještě nebudete unavení, následuje divadélko pro děti. Kdo by neznal klasickou pohádku O kohoutkovi a slepičce, kterak se slepička snaží zachránit chamtivého kohoutka? Není právě lakomost a chamtivost hlavním tématem nejen příběhu, ale i dnešního světa? Dá se vůbec z tohoto příběhu udělat legrace? Dá se z něj poučit? Přijďte a uvidíte sami.

Kultura celý článek
2.11.

Východočeské divadlo přivítalo stotisícího diváka roku 2015

S pardubickým divadlem jsem velmi spokojená. Nejraději mám psychologické hry a dobré muzikály. Poukázky na celoroční předplatné určitě využijeme, pardubickému divadlu zůstaneme i nadále věrní.“

Kultura celý článek
28.5.

Fabrika stála Svitavy 185 milionů

Jedná se o pestrou mozaiku organizací a zájmů, které budou poskytovat služby všem skupinám občanů.

Kultura celý článek
17.5.

Děkuju za optání

Pavel Novotný zve své příznivce a kamarády na neformální večer plný vzpomínání a písniček, který se pod názvem Děkuju za optání uskuteční ve středu 18. května na Malé scéně ve dvoře.

Kultura celý článek
12.4.

Východočeské divadlo naposledy uvede Živý obraz

Živý obraz pojednává o Michaelovi a Vilmě, přepracovaném manželském páru, jehož problémy má vyřešit najatá uklízečka Natalja, jež se postupně stává nepostradatelnou součástí rodiny. Funguje jako trpělivý zpovědník, hromosvod všech konfliktů a zároveň jako vysněná performerka konceptuálního umělce a Vilmina šéfa Serge Haulupy.

Kultura celý článek
28.7.

Futurum bude v srpnu královstvím dinosaurů

V 10 obchodech je umístěna jedna dinosauří kost. Stačí najít 5 těchto kostí, napsat názvy obchodů OC Futurum do soutěžního kupónu a ten vhodit do slosovacího boxu.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting