Muzikály uchované v krabičce

29.12.

Muzikály uchované v krabičce

Muzikály uchované v krabičce

Východočeské divadlo Pardubice před Vánoci doplnilo kolekci svých muzikálových CD. Po Sugar, Pokrevních bratrech, Mississippi Blues Benovi, Princezně se zlatou hvězdou na čele či My Fair Lady se své nahrávky dočkaly i muzikály Muž z kraje La Mancha a Benny Rock´n´Roll Star. Důvody, proč divadla vydávají CD svých muzikálů, vysvětluje dramaturgyně Jana Uherová: „Divadlo se od jiných druhů umění liší především tím, že se hraje „teď a tady“. Každé představení je tedy originál, jedno od druhého se liší jinou atmosférou, napětím, jiným souzněním diváků s herci. Nic kromě vzpomínek ho nedokáže dostatečně zachytit, uchovat. Když se představení takzvaně stáhne z repertoáru, zůstane po něm plakát, tištěný program, pár recenzí a fotografií. Ale nic z toho nemůže představení plnohodnotně přiblížit. Jedna možnost, jak si lépe uchovat představení v paměti, přece jen existuje – je to nahrání písní z představení. A to je podle mě také jeden z důvodů, proč se nahrávají písně z muzikálů na hudební nosiče. Abychom si na chvíli obnovili zážitky z divadla, vybavili si ty neopakovatelné chvíle, kdy herci hráli a zpívali jenom pro nás.“ CD s písněmi z divácky populárního muzikálu Muž z kraje La Mancha divadlo slavnostně pokřtí ve čtvrtek 29. prosince před 31. reprízou inscenace v režii Petra Novotného. Role kmotra se zhostí Petr Kostka. „Pro snazší orientaci v ději jsme se rozhodli natočit písně a části dialogů přímo z představení s diváky, někdy je tedy i slyšet reakce publika. Dílo si proto ponechává svou autentickou divadelní atmosféru,“ říká Jana Uherová. V hlavních rolích příběhu o rytíři Donu Quijotovi hrají a zpívají Ladislav Špiner, držitel Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let, Jiří Kalužný a Kristina Jelínková. Nahrávka autorského minimuzikálu Benny Rock´n´Roll Star uváděného v režii Jiřího Seydlera na Malé scéně ve dvoře bude pokřtěna po novém roce. Rekonstrukcí osudů rock´n´rollového krále jménem Benny Rock´n´Roll Star na CD provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák, kteří k sobě přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a divadelní kapelu Můžete si za to sami! „Všechny rockové a bluesové skladby, které složil Jiří Šlupka Svěrák, jsou svébytné a mají význam i mimo zmíněné představení. Proto i diváci, kteří muzikálek o vzniku rock´n´rollu neviděli, si přijdou na své,“ doplňuje Jana Uherová. Radek Smetana

Další zprávy z kategorie "Kultura"

15.12.

Večer ke 100 letům divadla: filharmonie i herecký bigbít

Oslavy 100 let VČD ozdobily vtip, pamětní medaile, muzikálové melodie, filharmonie i bigbít Jiřího Kalužného s kapelou.

Kultura celý článek
24.11.

....a pozdravujte filosofy!

Vernisáž proběhne v pondělí 24. listopadu v 10 hodin ve vestibulu univerzitní auly

Kultura celý článek
19.12.

O erbu bílého půlkoně

Brožurku lze zakoupit za cenu 20 korun.

Kultura celý článek
13.3.

Pardubický rodák Radek Baborák zahájil Pardubické hudební jaro

Dnes světově uznávaný hornista se spolu s dalšími sólisty vrátil do svého rodného města. Jeho Pardubané mu připravili ovace ve stoje. Doprovodila ho rovněž mezinárodně oceňovaná PKF – Prague Philharmonia.

Kultura celý článek
23.5.

Pardubičtí herci se vrací na Kunětickou horu

Už tento pátek 24. května se soubor Východočeského divadla přestěhuje na Kunětickou horu, kde zahájí letošní sezónu plenérových představení na vyhlídce magického hradu.

Kultura celý článek
14.2.

Ač narození v Čechách a na Moravě, známe je?

„In Böhmen und Mähren geboren – bei uns (un)bekannt?“

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting