Na GRAND Festivalu smíchu byla vyhlášena Komedie roku 2019

28.1.

Na GRAND Festivalu smíchu byla vyhlášena Komedie roku 2019

V pondělí 27. ledna byly ve Východočeském divadle Pardubice slavnostně rozdány ceny jubilejního 20. ročníku GRAND Festivalu smíchu. Závěrečný Galavečer smíchu v režii Jana Brichcína uváděli Miroslav Hanuš a jeho pardubická kolegyně Petra Janečková. Večer opět snímala Česká televize, která ho poté v posunutém přímém přenosu odvysílala na programu ČT art.

V hlavním programu festivalu měli diváci možnost zhlédnout sedm nejlepších komedií, které v sezóně 2018/19 vznikly na jevištích českých profesionálních divadel. Další komediální představení byly uvedeny v bohaté nesoutěžní sekci přehlídky. GRAND Festival smíchu je právě svým zaměřením zcela unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru, jenž je na jiných festivalech často opomíjen.

Mezi nejkvalitnější komediální inscenace, které se v soutěžním klání utkaly o titul Komedie roku 2019, byly vybrány bláznivá veselohra z divadelního prostředí Hra, která se zvrtla Městského divadla Kladno, morbidní komedie o jedné návštěvě Pan Kolpert v podání ústeckého Činoherního studia či kabaretně laděná féerie Městského divadla Brno Osmyčky. Dále se do soutěže zapojily bizarní komedie o hledání smyslu života Naše sebrané trable libereckého Divadla F. X. Šaldy, drsná komedie obnaženého mužství Testosteron z Městského divadla Zlín a původní česká hra pražského Švandova divadla Smrt mu sluší, která nabídla nekompromisní pohled do hloubi divadelních útrob. Pořádající soubor Východočeského divadla do souboje o festivalové ceny vyslal parodickou crazy komedii Velká bankovní loupež.

Soutěžní komedie hodnotila odborná porota, která letos zasedala ve složení – recenzentka a předsedkyně činoherní komise Cen Thálie Jana Paterová, dramaturgyně Divadla v Dlouhé Karola Štěpánová, recenzentka Divadelních novin Anežka Berčíková, dramaturg Divadla F. X. Šaldy Liberec Jiří Janků a dramaturg Městského divadla Brno a pedagog JAMU Miroslav Ondra. Alternativou odborné poroty byla studentská porota sestavená tentokrát studenty Univerzity Karlovy Praha a Masarykovy univerzity Brno. Své hlasy samozřejmě odevzdávali i sami diváci.

Vedle tradičních festivalových cen (titul Komedie roku, cen odborné a studentské poroty, diváků a ocenění za nejlepší režii a herecké výkony) byla podeváté v historii festivalu udělena také Cena Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru. Jejími předchozími laureáty jsou Jiří Suchý, Lubomír Lipský, Jan Borna, David Drábek, Jan Vodňanský, Ivan Trojan, Boleslav Polívka a Hana Burešová.

20. ročník GRAND Festivalu smíchu se konal pod záštitou ministra kultury Lubomíra Zaorálka, hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, primátora města Pardubice Martina Charváta a prezidenta Herecké asociace Ondřeje Kepky.

Výsledky:

Komedie roku 2019

Henry Lewis – Jonathan Sayer – Henry Shields / Hra, která se zvrtla

Režie Jaroslav Slánský

Městské divadlo Kladno

Nejlepší ženský herecký výkon festivalu

Kristýna Hulcová v roli Lucille v komedii Velká bankovní loupež

v režii Roberta Bellana

Východočeské divadlo Pardubice

Nejlepší mužský herecký výkon festivalu

Jiří Š. Hájek v roli Maxe v komedii Hra, která se zvrtla

v režii Jaroslava Slánského

Městské divadlo Kladno

Cena za nejlepší režii

David Šiktanc za režii komedie Pan Kolpert

Činoherní studio Ústí nad Labem

Cena odborné poroty

Henry Lewis – Jonathan Sayer – Henry Shields / Hra, která se zvrtla

Režie Jaroslav Slánský

Městské divadlo Kladno

Cena studentské poroty

Henry Lewis – Jonathan Sayer – Henry Shields / Velká bankovní loupež

Režie Robert Bellan

Východočeské divadlo Pardubice

Komedie diváků 2019

Henry Lewis – Jonathan Sayer – Henry Shields / Velká bankovní loupež

Režie Robert Bellan

Východočeské divadlo Pardubice

Cena Genia smíchu 2020

JAN SCHMID

vůdčí osobnost Studia Ypsilon a tvůrce jeho osobité poetiky založené na kolektivní improvizaci a jevištní montáži

Radek Smetana, 27. ledna 2020

Další zprávy z kategorie "Kultura"

10.6.

Pomozte zachránit varhany v Letohradě

Sbírka pokračuje až do 31. prosince 2008 a kdokoliv z vás ji může podpořit libovolnou částkou.

Kultura celý článek
24.10.

Herci Východočeského divadla budou pátrat po Georgi Kaplanovi

V komedii o jméně, které by mohlo změnit svět, se diváci dozvědí, co spojuje tajnou skupinu aktivistů před rozpadem, tým scenáristů pracujících na novém konceptu televizního seriálu a neviditelnou vládu, která je nejspíš nebezpečnou hrozbou pro zemi. „Hra je rozdělená na tři části a všechny se točí kolem tématu identity záhadného George Kaplana, který představuje dosud neuchopenou hrozbu, příležitost, revoluci.

Kultura celý článek
10.1.

Eliza Doolittleová už zpívá i z CD

Východočeské divadlo Pardubice doplnilo kolekci svých muzikálových CD.

Kultura celý článek
29.6.

Slavnostní open-air večer Arnošta z Pardubic a Thálie

Hlavní část vzpomínkových akcí, které budou v Pardubicích probíhat i na podzim, se uskuteční v pondělí 30. června v kostele sv. Bartoloměje a na prostranství u nedaleké zvonice. „V den Arnoštova úmrtí bude v kostele sv. Bartoloměje renomovaný historik František Šebek přednášet o odkazu Arnošta z Pardubic, následovat pak bude mše svatá, kterou bude celebrovat kardinál Dominik Duka, 36. arcibiskup pražský,“ řekla Jana Fiedlerová z oddělení kultury pardubického magistrátu.

Kultura celý článek
8.6.

Předplatné do Východočeského divadla na jeho 100. sezónu

Koupí předplatného divák získá své oblíbené místo v hledišti divadla a má zaručenu pravidelnou návštěvu představení.

Kultura celý článek
30.6.

Kat Roch naposledy odlétne balónem

Přijďte se naposledy podívat na příběh kata, který by mohl být jedním z nás

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting