Na Malou scénu Východočeského divadla se vrací Pokusní králíci

7.2.

Na Malou scénu Východočeského divadla se vrací Pokusní králíci


Východočeské divadlo Pardubice tento víkend 9. a 10. února uvede na Malé scéně ve dvoře premiéry absurdní komedie Sébastiena Thiéryho Pokusní králíci. Režie se ujala Anna Petrželková, která tento titul s pardubickými herci nazkoušela již před dvěma lety v rámci cyklu scénických čtení současné dramatiky Malé inscenace na Malé scéně, jenž divadlo i nadále rozvíjí pod názvem INprojekty.

„Díky ověřeným kvalitám Pokusných králíků jsme se je nyní rozhodli začlenit i do našeho repertoáru. Ve výběru nás také podpořil zájem diváků, kteří v anketě s otázkou, jakou hru by z uvedených scénických čtení rádi viděli v podobě ucelené inscenace, nejčastěji uváděli právě tuto groteskní komedii,“ říká dramaturg Zdeněk Janál.

Ke spolupráci si režisérka přizvala stejné herce jako v roce 2011, diváci se tedy mohou těšit na Josefa Pejchala, dnes již hostujícího Miloslava Tichého, Lídu Vláškovou a Ludmilu Mecerodovou. Výjimkou je role ředitele banky, kterou namísto Jiřího Kalužného nastudoval Pavel Novotný.

„Pokusní králíci začínají úplně nevinně. Zbohatlík Alain Kraft si jde jako obvykle vybrat peníze, což roztočí kolotoč nedorozumění a podivných situací. Nikdo s Alainem nemluví narovinu. Je až k neuvěření, jaké nástrahy se na něj chystají. Francouzskou banku totiž odkoupila tajuplná banka indická a rázem v ní platí jiné zákony, které jsou pro Alaina značně nepříznivé. Hlavní hrdina nakonec nedobrovolně uvízne v bance, ale ani tato zkušenost ho nedokáže změnit,“ naznačuje děj Zdeněk Janál a dodává: „Thiéry nazírá mnohokrát zpracovaná témata nově, neotřele a v humorném hávu komentuje podstatu světové humanity. Za tuto hru dokonce získal prestižní Molièrovu cenu pro nejlepší francouzskou komedii roku 2009!“

Režisérka Anna Petrželková doplňuje: „Thiéry je velmi přesným pozorovatelem a glosátorem principů naší dnešní společnosti. Hra má proto velmi neotřelý humor a skvěle budované situace. Velmi přesně charakterizuje dnešní – poněkud odtažitou – dobu. Vybízí také k neopakovatelným jevištním atmosférám. Pohrává si mimo jiné s nekonečností byrokratického aparátu, což probouzí přímo kafkovské ladění některých scén.“

Pokusné králíky uvádí Východočeské divadlo v překladu Nory Obrtelové, hudbu složil Mario Buzzi a scénografie je dílem výtvarnice Lenky Odvárkové. 

Další zprávy z kategorie "Kultura"

18.2.

Commedia finita se vrací na pardubické jeviště, tentokrát do Poedia

V říjnu 2017 uvedlo Východočeské divadlo Pardubice premiéru hry o operní divě Emě Destinnové Commedia finita, kterou na Malé scéně ve dvoře nastudoval režisér Petr Novotný. O rok později se s ní diváci po třiadvaceti reprízách rozloučili. Mezitím však v divadelním klubu vznikla nová scéna Poedium v klubu, jejíž intimní prostor je jako stvořený pro hru s malým hereckým obsazením, proto se vedení divadla rozhodlo „oprášit“ Commedii finitu a obohatit jí repertoár nové nejmenší scény pardubického souboru. Premiéra se zde uskuteční v úterý 19. února.

Kultura celý článek
3.12.

Východočeské divadlo nabízí předplatné na rok 2010

Kupóny jsou přenosné a jsou vyměňovány za vstupenky na představení vždy pouze do vyčerpání kapacity sálu.

Kultura celý článek
3.4.

Obrazy ze zahrady Ivo Jansy

Pojítkem obou přístupů je zahrada, místo, kde se daleké i blízké slévá, místo, kde je vše na dohled i na dosah.

Kultura celý článek
9.8.

Tradiční Týden hudby letos v novém

Opět se jedná o žánrově laděné večery a na tom prvním zahraje česká folková stálice Poutníci, před kterou vystoupí Trilobajt z Litomyšle. Druhý večer bude v duchu rockové muziky a vystoupí na něm baskytarista a zpěvák Pražského Výběru, Vilém Čok s kapelou Bypass.

Kultura celý článek
26.7.

Maddox Open Air 2011/II

Stanování není organizováno ani zpoplatněno.

Kultura celý článek
16.7.

Nově zrekonstruovaný zámek v Cholticích - tip na Váš výlet

Renesanční zámek je jednou ze součástí rozlehlého zámeckého areálu. Od roku 2008 byl přístupný veřejnosti pouze omezeně.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting