Na Multikulturním týdnu v Pardubicích, který sblíží Čechy s cizinci, se podílí i Univerzita Pardubice

19.5.

Na Multikulturním týdnu v Pardubicích, který sblíží Čechy s cizinci, se podílí i Univerzita Pardubice


Ve dnech 22. až 29. května se v Pardubicích uskuteční šestý ročník Multikulturního týdne 2015. Cílem festivalu je podpořit setkávání majoritní společnosti s cizinci, kteří žijí právě ve východočeském městě.


Celý týden aktivit pořádá Centrum na podporu integrace cizinců v Pardubickém kraji a kancelář Europe Direct Pardubice. Jedním z partnerů akce je také Univerzita Pardubice, konkrétně Fakulta filozofická (katedry religionistiky a věd o výchově) a katedra tělovýchovy a sportu. Sedmidenní program nabídne výstavy, workshopy, jarmark, koncerty, filmy a další pestré zážitky pro všechny věkové kategorie.


Šestý ročník Multikulturního týdne zahájí v pátek 22. května v Divadle 29 vernisáž výstavy P. Gupta Valentové a přednáška „Stereotypy Evropanů o Indii“. Výstava vznikla ve spolupráci s indickou básnířkou Chandrakalou Jain. Její niterné a citlivé básně pardubická umělkyně, žijící a pracují na pomezí kontinentů, doplnila svými ilustracemi. Součástí vernisáže je rovněž přednáška v anglickém jazyce dr. Sufiya Pathan a doc. Martina Fárka z Katedry religionistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice věnující se stereotypům o Indii, které jsou v současné Evropě bohužel zcela běžné.


„Země kypící násilím páchaným na ženách, země chudoby a svatých krav: takovou si Indii mnoho Evropanů představuje ještě nyní v první třetině 21. století. Tyto stereotypy však realitu neodráží, jsou pokračováním západního pohledu na Indii, který je stovky let starý,“ doplňuje náplň přednášky doc. Mgr. Martin Fárek, Ph.D., vedoucí Katedry religionistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Přednášku pořádá India Platform ve spolupráci s Divadlem 29 a Univerzitou Pardubice.


Páteční zahajovací program obsahuje m.j. i hudebně-taneční vystoupení Jazzbandu Jindřicha Pavlíka, kytarový vstup Predraga Duronjiče a vietnamské písně, které zazní ve společenském sále pardubické radnice.


V sobotu 23. května se uskuteční na sportovištích Univerzity Pardubice „Mezinárodní sportovní den“, v rámci kterého proběhne např. turnaj v malé kopané, volejbalový turnaj, taneční workshopy, další doprovodné sportovní turnaje, soutěže a tvořivé dílny pro nejmenší a mnoho dalšího.


Tím ale program ve spolupráci s Univerzitou Pardubice nekončí.


„V pondělí 25. května proběhne od 9 hodin v kongresovém sálu na rektorátu promítání a následná diskuse k filmu „Zatajené dopisy“. Dokumentární film Tomáše Kudrny o unikátním experimentu, který měl ověřit, zda jsou romské děti „vychovatelné“ a mohou se zařadit do vzdělávacího systému. Následovat bude diskuse se studenty a sociálními pracovníky Amalthea, kteří pracují s ohroženými dětmi,“ upozorňuje na další nabídku z letošního programu Multikulturního týdne Mgr. Adriana Sychrová, Ph.D. z Katedry věd o výchově Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.
Středeční den bude ve znamení Francie. Alliance Française de Pardubice láká všechny bez ohledu na to, zda umí francouzštinu, do svého institutu. Za pomoci rodilých mluvčí si návštěvníci budou moci vytvořit v palačinkové dílně svoji palačinku, právě podle pravé francouzské receptury.


Multikulturní týden zakončí v pátek 29. května jarmark na pardubickém Pernštýnském náměstí. U více jak dvaceti stánků budou moci návštěvníci ochutnat cizokrajnou kuchyni, zakoupit rukodělné výrobky či zhlédnout ukázky řemesel. Výtěžek k prodeje drobných propagačních předmětů občanského sdružení Amalthea poputuje na podporu dětí v rodinách vlastních i náhradních a předcházení umísťování dětí do ústavní péče.


Více informací k festivalu Multikulturní týden a podrobnosti o konání jednotlivých akcí najdete na stránkách http://www.multikulturnityden.cz/cs.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

10.10.

Pardubice se v říjnu stanou hlavním městem folkloru

Do ulic a na pódia Pardubic, ale také Hradce Králové, Litomyšle, Svitav či Slatiňan vtrhnou tanečníci z Argentiny, Kolumbie, Kostariky, Paraguaye, Peru, Francie, Polska, Slovenska či Srbska.

Kultura celý článek
31.8.

Z Kuňky sestoupí Kráska a zvíře na prkna Městského divadla

Na přípravě magické inscenace s řadou působivých kouzel režisér spolupracoval se svým osvědčeným týmem – scénografem Ivo Žídkem a kostýmním výtvarníkem Romanem Šolcem. Šťastnou ruku měl i při výběru autora scénické hudby a písní, jímž se stal skladatel, interpret a textař Michal Hrůza, jehož mohou diváci slyšet nejen v rámci představení, ale také na novém CD, které spatřilo světlo světa při příležitosti slavnostní premiéry na Kunětické hoře.

Kultura celý článek
12.6.

Rock for People začne o den dříve, odstartuje ho už 3. července Večírek pro nedočkavé s Mydy Rabycad

V dalších dnech se návštěvníci Rock for People mohou těšit například na legendární The Prodigy, špičky britské indie rockové scény The Kooks a The Vaccines, hvězdnou Sigmu, opěvované americké rockery Skillet, dánskou heavymetalovou stálici Volbeat, nespoutané Beatsteaks či hrdinu jednoho z nejpozoruhodnějších příběhů historie moderní hudby „Sugar Mana“ Rodrigueze. K tomu přidejme Marmozets, Stick To Your Guns, Sick Puppies, Albert Hammond Jr., Blossoms a další bez mála stovku jmen.

Kultura celý článek
10.6.

Od Pata a Mata až po Cestu do pravěku

Do konce srpna bude otevřena v Regionálním muzeu Litomyšl výstava, která je určena jak malým tak i velkým návštěvníkům.

Kultura celý článek
24.6.

Festival Yanderov 2010 klepe na dveře

Yanderov 2010 začíná 1. a končí 5. července. A jako obvykle na něj bude volný vstup.

Kultura celý článek
18.7.

HISTORICKY DRUHÉ SVÍTÁNÍ Z OCHOZU RODNÉ SVĚTNIČKY BOHUSLAVA MARTINŮ SE BLÍŽÍ

„Bylo to úžasné, opravdu romantický zážitek. Nejdříve jsme nevěděli co čekat, ale když se slunce v dálce vylouplo a začalo pomalu stupat, do toho snídaně a výklad o tom proč vlastně rodina Martinů tady nahoře, v tom malém prostoru žila tolik dlouhých let, říkáte si, zda i oni stáli tam kde teď my a pozorovali východ nebo západ slunce, co si asi povídali a co se jim honilo hlavou, děkujeme za tento hluboký zážitek,“ o své dojmy se podělila návštěvnice věže Jana (48).

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting