Na zámku bude křišťálový betlém

4.10.

Na zámku bude křišťálový betlém

Od neděle 6. října objevíte v rytířských sálech pardubického zámku výjimečný umělecký skvost. Součástí prohlídky rytířských sálů se stane mysteriózní práce světově uznávaného sklářského výtvarníka Jaromíra Rybáka. Monumentální, tři a půl tuny vážící plastika je emotivně působícím dílem, kterým spolu se světlem jako by prostupovala tajemnost duchovního prožitku.


      „Sbírka skla Východočeského muzea v Pardubicích je jedna z nejlepších v naší republice. Nový křišťálový objekt s motivem betlému bude určitě dalším atraktivním táhlem pro návštěvu Zámku Pardubice, a to nejen v předvánočním čase. Navíc má plastika samostatný prostor, kde si s jejími motivy pohrává světlo, a to lidi bezesporu zaujme,“ říká náměstkyně hejtmana pro školství, kulturu a památkovou péči Jana Pernicová.


Exponát je do stálé expozice zámku v Pardubicích zapůjčen ze sbírky mecenášů umění, manželů Petra a Svatoslavy Širokých.


     „Mysteriózní umělecké dílo z bronzu a brazilského křišťálu bylo vytvořeno na objednávku majitelů do bývalé barokní kaple na zámku v Bezdružicích. Nyní získala tato výjimečná plastika své nové místo v gotickém pernštejnském sále na pardubickém zámku se světelně charismatickou atmosférou. Tichý a svými proporcemi pocitově sevřený sál přímo vyzývá k zastavení se a uklidnění myšlenek. Zcela samovolně se zde pohled očí pozvedá od zářícího objektu betlému k potemnělým liniím gotické klenby jako k nebeské klenbě vesmíru. Člověk může prožít pocit  jakési osudové sounáležitosti  s nekonečným prostorem a tajemnou úctu před něčím, co stojí nad lidskými životy.“ říká kurátor sbírky skla Mgr. Ivo Křen.


     Plastika Jaromíra Rybáka je emotivně působivým dílem, kterým prostupuje slavnostní tajemnost duchovního prožitku. Autor ve své práci nezobrazoval pouze tradiční náboženský motiv. Dojemná scéna zrození bezbranného lidského života ve středu kompozice do sebe soustředí obecné vyjádření touhy po lásce a naději. Je ale rámována také motivy starozákonních příběhů, prvky mytologie i kosmologie. V nich jsou obsažena tisíciletí archetypální lidské pokory, tušení čehosi mocného, řídícího naše životy jako nadčasový řád.
     Nabídka na umístění tohoto exkluzivního skleněného díla v pardubickém zámku nebyla náhodná. Nachází se zde stálá expozice moderní české sklářské tvorby ze sbírek Východočeského muzea, která je svým rozsahem i kvalitou zastoupených exponátů oceňována odborníky jako jedna z významných světových prezentací sklářského umění 20. století.


     Stálá expozice skla i sál s betlémem jsou přístupné celoročně.
 
Křišťálový betlém vznikal v letech 2004 – 2006.
Technologie zpracování: sklo tavené do formy, broušené, zlacené, leptané / litý bronz, cizelovaný a patinovaný / mosazná deska prořezávaná vodním paprskem, leptaná
Materiál: tzv. brazilský křišťál s obsahem 49% olova, barvený zlatem a kobaltem / bronz / mosaz / dřevo
Rozměry: v. 245 cm, š. 180 cm, hl. 70 cm
Váha: kolem 3550 kg

Další zprávy z kategorie "Kultura"

9.1.

LA PELÍCULA v únoru představí filmy hvězdných španělských režisérů

V Praze, 8. ledna - Patnáctý ročník festivalu LA PELÍCULA nabídne v únoru v Praze, Brně, Ostravě a Hradci Králové díla oceňovaných předních španělských režisérů, jako jsou například Pedro Almodóvar nebo Pablo Berger. Návštěvníci oblíbené filmové přehlídky se mohou těšit na řadu hereckých hvězd v čele s Penélope Cruzovou a Antoniem Banderasem, na španělskou nezávislou filmovou tvorbu, ale i fokus na filmy z Latinské Ameriky.

Kultura celý článek
6.4.

SDĚLENÍ VĆD

Z důvodu onemocnění v souboru se v pondělí 10. dubna na Malé scéně Východočeského divadla neodehraje původně avizovaný muzikál Jeptišky, ale retrokomedie Normální debil. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti. Za změnu se divadlo omlouvá a děkuje za pochopení!

Kultura celý článek
11.5.

Kult hyeny pokračuje 13. května v Pardubicích

Celorepublikové turné obou kapel nyní pokračuje 13. května v Pardubicích, v klubu Ponorka.

Kultura celý článek
2.3.

Zrušené představení ve VČD v Pardubicích

Východočeské divadlo Pardubice z důvodu onemocnění v souboru musí bohužel zrušit představení Mississippi Blues Ben

Kultura celý článek
18.5.

Divadelní vstupenky bude prodávat i primátor Deml

Při této příležitosti divadlo vyhlašuje zajímavou akci, která proběhne od pondělí 18. do pátku 29. května.

Kultura celý článek
3.11.

Žalman oslaví “čtyřicetiny“ tento čtvrtek v Přelouči

Pavel Žalman Lohonka je prototypem folkového hudebníka, o čemž svědčí jeho láska k lidovým tradicím.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting