Nábřeží sochařů s vůní orientu

30.7.

Nábřeží sochařů s vůní orientu

Nová originální sochařská díla z hořických sochařských symposií ozdobí znovu Tylovo nábřeží a náměstí Svobody v Hradci Králové. Vernisáž pátého ročníku plenérové výstavy se zde uskutečnila v neděli 29. července. Letošní ročník sochařských symposií přilákal do Hořic umělce z Čech, Kanady, Litvy, ale také Turecka a Egypta. „Právě tvorba autorů, kteří čerpají ze zcela odlišného kulturně historického kontextu bude pro návštěvníky výstavy jistě příjemným osvěžením,“ říká jeden z organizátorů akce Roman Richtermoc. Mezinárodní setkání sochařů jsou v Hořicích pořádána od roku 1966. Autoři vytvářejí v průběhu července sochy z hořického pískovce v nádherném prostředí opuštěného historického lomu Sv. Josefa. Od roku 2003 jsou plastiky vytvořené na Hořickém sochařském symposiu pravidelně zapůjčovány na jeden rok do Hradce Králové. Zde jsou v rámci akce Nábřeží sochařů instalovány v centrální části města - na náměstí Svobody a nábřeží Labe. Po roce jsou plastiky vráceny zpět do Hořic a definitivně instalovány v Sochařském parku II. „Tento podnik se tradičně setkává s vřelými ohlasy Hradečanů i návštěvníků města. Proto bychom rádi spolupráci prohloubili a prodloužili dobu zápůjčky soch na více let. Díla vytvořená v Hořicích by pak mohla zdobit i další části Hradce. Na rozdíl od pevně osazených skulptur bychom je mohli po čase měnit za nová a tím dodali dynamiku jak městu, tak sochám samotným,“ dodal náměstek primátora Ing. Martin Soukup. V rámci nedělního zahájení výstavy zahrála přímo na Pražském mostě v centru města královéhradecká filharmonie pod vedením dirigenta Ondřeje Kukala symfonickou báseň Bedřicha Smetany Vltava a výběr ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Návštěvníci měli rovněž možnost ochutnat tradiční hořické trubičky a občerstvit se zhruba sto litry plzeňského piva. Po setmění pak vernisáž vyvrcholila závěrečným ohňostrojem.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

3.4.

Počátky moderní architektury v Pardubicích

Se vznikem Československa před sto lety byl spjatý velký kulturní rozvoj Pardubic, jenž investory a architekty motivoval k opuštění historizujících slohů a otevřel postupně cesty vyhlášené meziválečné avantgardě.

Kultura celý článek
7.5.

Vysokoškolský Majáles v Pardubicích

Majálesové veselí vyvrcholí v sobotu 10. května velkým koncertem na louce před koupalištěm Cihelna Pardubice, který startuje již v 11:00 hodin dopoledne. Koncert je samozřejmě určen nejen vysokoškolákům, ale i všem ostatním milovníkům dobré hudby a zábavy. Letos je budou bavit hudební skupiny: Divokej Bill, Evelynne, Hokýže Slíže, Mandrage, Mig 21, Sto Zvířat, UDG, Vypsaná Fixa, Wohnout a další. Novinkou bude párty stan s DJs Ladida a Chris Sadler, Michael C. Další novinkou budu i program pro nejmenší s dětským koutkem, skákacím hradem a s dětskými kapelami.

Kultura celý článek
20.11.

Exil provozuje rovněž „bytové divadlo“

Havlova Vernisáž je hra o snobství, manipulaci a lidském odcizení.

Kultura celý článek
18.12.

Drama o aztéckém vladaři v podání vysokoškoláků z Pardubic

Po uplynutí jednoho roku a opět v čase předvánočním (již potřetí) ožívají prostory Rytířského sálu pardubického zámku studentským literárním večerem.

Kultura celý článek
13.8.

Festival se změní ve středověký cirkus

Neváhejte a přijďte se pobavit v sobotu 30. srpna na náměstí. Kulturní program je připraven právě pro Vás!

Kultura celý článek
2.12.

Unikátní soubor divadelních kulis je k vidění ve vestibulu auly Univerzity Pardubice

Celá dochovaná a objevená sbírka čítá celkem 86 divadelních kulis a obsahuje šest kompletních divadelních scén. Neznámí autoři je vytvořili pravděpodobně ve 20. – 30. letech 20. století a malovali temperou na plátno a dřevo. V rámci vesnického ochotnického divadla patří k nejucelenějším souborům divadelních kulis u nás.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting