Nábřeží sochařů s vůní orientu

30.7.

Nábřeží sochařů s vůní orientu

Nová originální sochařská díla z hořických sochařských symposií ozdobí znovu Tylovo nábřeží a náměstí Svobody v Hradci Králové. Vernisáž pátého ročníku plenérové výstavy se zde uskutečnila v neděli 29. července. Letošní ročník sochařských symposií přilákal do Hořic umělce z Čech, Kanady, Litvy, ale také Turecka a Egypta. „Právě tvorba autorů, kteří čerpají ze zcela odlišného kulturně historického kontextu bude pro návštěvníky výstavy jistě příjemným osvěžením,“ říká jeden z organizátorů akce Roman Richtermoc. Mezinárodní setkání sochařů jsou v Hořicích pořádána od roku 1966. Autoři vytvářejí v průběhu července sochy z hořického pískovce v nádherném prostředí opuštěného historického lomu Sv. Josefa. Od roku 2003 jsou plastiky vytvořené na Hořickém sochařském symposiu pravidelně zapůjčovány na jeden rok do Hradce Králové. Zde jsou v rámci akce Nábřeží sochařů instalovány v centrální části města - na náměstí Svobody a nábřeží Labe. Po roce jsou plastiky vráceny zpět do Hořic a definitivně instalovány v Sochařském parku II. „Tento podnik se tradičně setkává s vřelými ohlasy Hradečanů i návštěvníků města. Proto bychom rádi spolupráci prohloubili a prodloužili dobu zápůjčky soch na více let. Díla vytvořená v Hořicích by pak mohla zdobit i další části Hradce. Na rozdíl od pevně osazených skulptur bychom je mohli po čase měnit za nová a tím dodali dynamiku jak městu, tak sochám samotným,“ dodal náměstek primátora Ing. Martin Soukup. V rámci nedělního zahájení výstavy zahrála přímo na Pražském mostě v centru města královéhradecká filharmonie pod vedením dirigenta Ondřeje Kukala symfonickou báseň Bedřicha Smetany Vltava a výběr ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Návštěvníci měli rovněž možnost ochutnat tradiční hořické trubičky a občerstvit se zhruba sto litry plzeňského piva. Po setmění pak vernisáž vyvrcholila závěrečným ohňostrojem.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

3.2.

Cestopisné putování po Francii

Akce se koná se v přednáškovém sále Pardubického kraje v prvním patře.

Kultura celý článek
18.11.

Na jabkance se jezdí do České Třebové

Tradici Jabkancové pouti se nadšencům podařilo obnovit až v 60. letech minulého století.

Kultura celý článek
6.12.

Mikulášská nadílka Rock for People: Rudimental

V hudebním adventním kalendáři na www.rockforpeople.cz čekají jako kousky čokolády další jména, aby byly den po dni až do 24. prosince úderem půlnoci zveřejněny na line-upu jubilejního 25. ročníku festivalu. V kalendáři se skrývají jak zahraniční jména, tak i zástupci domácí scény, jména prověřená i objevy z klubové scény. Jste také zvědaví, co přinesou další dny?

Kultura celý článek
18.3.

Přijďte na jedinečnou gamingovou akci do Paláce Pardubice

Pro všechny fanoušky počítačových her připravilo obchodní centrum Palác Pardubice bohatý program. V pátek 22. a v sobotu 23. března 2019 se můžete těšit na jedinečnou akci zaměřenou na gaming. Kromě celebrit, známých influencerů a cosplayerů se můžete zdarma zapojit do soutěží Fortnite a FIFA.

Kultura celý článek
3.11.

Kraj převzal litomyšlské Portmoneum

Unikátnost Portmonea je především v umělecké hodnotě výmalby dvou místností z 20. let 20. století od Josefa Váchala, která nemá obdoby. „Dnes uznávaný malíř pestrými barvami vypodobnil mnoho duchovních a náboženských témat, která postavil vedle sebe tak, že divákovi přechází zrak a jen s pomocí vysvětlujícího komentáře má šanci se dopátrat Váchalových úmyslů, vycházejících z jeho životních postojů a názorů na výtvarné umění,“ vysvětlil ředitel Regionálního muzea v Litomyšli René Klimeš.

Kultura celý článek
10.11.

GRAND Festival smíchu již brzy v prodeji!

Opět vás čeká sedm nejlepších komedií, které v tomto roce vznikly na jevištích českých a moravskoslezských divadel. Další vynikající komediální představení budete moci zhlédnout v doprovodném programu, v prologu či epilogu festivalu.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting