Neděle bude v Pardubicích ve znamení historie

11.9.

Neděle bude v Pardubicích ve znamení historie

Neděle bude v Pardubicích ve znamení historie

Neděle bude v Pardubicích ve znamení historie

Obyvatelé i návštěvníci Pardubic se mohou v neděli 14. září ponořit do historie. Město se již po sedmé přihlásilo k mezinárodní akci Dny evropského dědictví (EHD = European Heritage Days), během níž si lidé v celé Evropě připomínají své kulturní dědictví. V těchto dnech se veřejnosti otvírají jindy uzavřené památky, depozitáře muzeí a podobně. V Pardubicích je většina akcí konaná v rámci EHD bezplatná. Například v muzeu si mohou tuto neděli návštěvníci zdarma prohlédnout všechny expozice a sály pardubického zámku a vystoupat na jinak uzavřenou zámeckou věž. Milovníci historie se také mohou vydat na tradiční procházku po městské památkové zóně s ředitelem muzea, historikem Františkem Šebkem. „Zájem o tyto exkurse do historie našeho města bývá veliký. Začínáme u morového sloupu většinou se zhruba třicítkou lidí a končíme na zámku, kde už nás bývá kolem šedesáti,“ řekl František Šebek. Po trase náměstí Republiky, kostel svatého Bartoloměje, Pernštýnské náměstí, Příhrádek a zámek provede i letos dvě skupiny zájemců. „Chodí pár pravidelných účastníků, ale většinou jsou to vždy noví lidé. A co je velmi sympatické, jsou všech věkových kategorií, mladí, středního věku i senioři,“ dodal historik. Během EHD se v Pardubicích otvírají pro veřejnost také kostely, přístupné běžně jen při bohoslužbách. Kostel svatého Jana Bartoloměje navíc letos poprvé otevře také zvonici kostela, v níž visí jeden původní a dva nové zvony. Návštěvníci budou moci vidět také videozáznam z jejich lití a žehnání. Otevřen bude také kostel svatého Jana Křtitele v ulici Bratranců Veverkových a kostel Zvěstování Panny Marie v Klášterní ulici. Tradičně budou přístupné i prostory pardubické radnice na Pernštýnském náměstí, pardubický zámek, Zelená brána a areál Židovského hřbitova. Podrobný program Dnů evropského dědictví v Pardubicích je na webových stránkách města www.pardubice.eu, informace jsou také na www.ehd.cz Dny evropského dědictví jsou významnou celoevropskou kulturně poznávací, společenskou a výchovnou akcí. V České republice se konají pravidelně od roku 1991, od roku 1998 je jejich hlavním garantem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Při prvním ročníku byly zpřístupněny tři stovky památek, které navštívilo na 50 tisíc lidí. V roce 2007 bylo v rámci EHD otevřeno už 1056 objektů, prohlédnout si je přišlo na 600 tisíc návštěvníků. Národní zahájení se letos uskuteční v sobotu 13. září v Českých Budějovicích.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

11.11.

Den pro dětskou knihu bude zdobit královská koruna

V sobotu 26. 11. se bude od 9 do 17 hodin konat další ročník akce na podporu čtenářství a čtenářské gramotnosti – Den pro dětskou knihu. Již tradičně budou na malé návštěvníky čekat soutěžní stanoviště, která budou rozmístěna v prostorách knihovny a ve spolupracujících institucích – ve Východočeském muzeu, Východočeské galerii a v Galerii města Pardubic.

Kultura celý článek
21.10.

Nový sbormistrem Boni Pueri je Marek Štryncl

Novým sbormistrem souboru Boni Pueri se stal přední český dirigent Marek Štryncl

Kultura celý článek
23.11.

Pohádka O slepičce potěší děti z Hradce a Dobřenic

Podaří se hodné slepičce zachránit sobeckého kohouta, kterému zaskočilo semínko?

Kultura celý článek
17.10.

Slavnosti světla aneb párty strašidel

Tématem pro letošní rok je párty lesních, lučních, polních i školních strašidel.

Kultura celý článek
1.7.

Letní kino zpět v Tyršových sadech

Úvodní projekce se představila dokumentem Šmejdi, který upozorňuje na manipulaci a zneužívání důvěřivých seniorů. Diváky čeká každý den jiný film a program myslí na děti i dospělé, fanoušky velkofilmů, příznivce české klasiky i artových dokumentů.

Kultura celý článek
6.9.

Zbyšek Sion: život v Poličce, v Praze a ve světě imaginace

Vernisáž proběhne, za účasti autora, ve výstavních sálech Centra Bohuslava Martinů v sobotu 7. září ve 14.00 hod. Výstava potrvá do 20. října.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting