Neděle bude v Pardubicích ve znamení historie

11.9.

Neděle bude v Pardubicích ve znamení historie

Neděle bude v Pardubicích ve znamení historie

Neděle bude v Pardubicích ve znamení historie

Obyvatelé i návštěvníci Pardubic se mohou v neděli 14. září ponořit do historie. Město se již po sedmé přihlásilo k mezinárodní akci Dny evropského dědictví (EHD = European Heritage Days), během níž si lidé v celé Evropě připomínají své kulturní dědictví. V těchto dnech se veřejnosti otvírají jindy uzavřené památky, depozitáře muzeí a podobně. V Pardubicích je většina akcí konaná v rámci EHD bezplatná. Například v muzeu si mohou tuto neděli návštěvníci zdarma prohlédnout všechny expozice a sály pardubického zámku a vystoupat na jinak uzavřenou zámeckou věž. Milovníci historie se také mohou vydat na tradiční procházku po městské památkové zóně s ředitelem muzea, historikem Františkem Šebkem. „Zájem o tyto exkurse do historie našeho města bývá veliký. Začínáme u morového sloupu většinou se zhruba třicítkou lidí a končíme na zámku, kde už nás bývá kolem šedesáti,“ řekl František Šebek. Po trase náměstí Republiky, kostel svatého Bartoloměje, Pernštýnské náměstí, Příhrádek a zámek provede i letos dvě skupiny zájemců. „Chodí pár pravidelných účastníků, ale většinou jsou to vždy noví lidé. A co je velmi sympatické, jsou všech věkových kategorií, mladí, středního věku i senioři,“ dodal historik. Během EHD se v Pardubicích otvírají pro veřejnost také kostely, přístupné běžně jen při bohoslužbách. Kostel svatého Jana Bartoloměje navíc letos poprvé otevře také zvonici kostela, v níž visí jeden původní a dva nové zvony. Návštěvníci budou moci vidět také videozáznam z jejich lití a žehnání. Otevřen bude také kostel svatého Jana Křtitele v ulici Bratranců Veverkových a kostel Zvěstování Panny Marie v Klášterní ulici. Tradičně budou přístupné i prostory pardubické radnice na Pernštýnském náměstí, pardubický zámek, Zelená brána a areál Židovského hřbitova. Podrobný program Dnů evropského dědictví v Pardubicích je na webových stránkách města www.pardubice.eu, informace jsou také na www.ehd.cz Dny evropského dědictví jsou významnou celoevropskou kulturně poznávací, společenskou a výchovnou akcí. V České republice se konají pravidelně od roku 1991, od roku 1998 je jejich hlavním garantem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Při prvním ročníku byly zpřístupněny tři stovky památek, které navštívilo na 50 tisíc lidí. V roce 2007 bylo v rámci EHD otevřeno už 1056 objektů, prohlédnout si je přišlo na 600 tisíc návštěvníků. Národní zahájení se letos uskuteční v sobotu 13. září v Českých Budějovicích.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

10.7.

Magie skla - aneb jedna z legend se uzavřela

Ve Východočeském muzeu v Pardubicích byla otevřena unikátní výstava, která je oslavou „magie sklářského umění“.

Kultura celý článek
18.2.

Commedia finita se vrací na pardubické jeviště, tentokrát do Poedia

V říjnu 2017 uvedlo Východočeské divadlo Pardubice premiéru hry o operní divě Emě Destinnové Commedia finita, kterou na Malé scéně ve dvoře nastudoval režisér Petr Novotný. O rok později se s ní diváci po třiadvaceti reprízách rozloučili. Mezitím však v divadelním klubu vznikla nová scéna Poedium v klubu, jejíž intimní prostor je jako stvořený pro hru s malým hereckým obsazením, proto se vedení divadla rozhodlo „oprášit“ Commedii finitu a obohatit jí repertoár nové nejmenší scény pardubického souboru. Premiéra se zde uskuteční v úterý 19. února.

Kultura celý článek
13.9.

Bookstart – S knížkou do života

Naším cílem je podpořit rozvoj verbálních schopností dětí, jejich představivost a zlepšit vztah ke knize a čtení u nejmladší generace.

Kultura celý článek
18.7.

Pytlácká noc v Chornicích

V sobotu 19. července bude v areálu hřiště a okolí v Chornicích od devíti hodin probíhat zajímavý program.

Kultura celý článek
30.3.

Lukáš Tůma - GRAFIKA, PLASTIKY

V Galerii Univerzity Pardubice se veřejnosti představuje Lukáš Tůma se svojí výstavou grafiky a plastik.

Kultura celý článek
9.3.

VČD dosáhlo rekordu v návštěvnosti

Při prezentování hospodářských výsledků za rok 2006 se ředitel VČD Pardubice Petr Dohnal musel pochválit.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting