Největší psí hrdinka Lajka na prknech Východočeského divadla Pardubice

1.3.

Největší psí hrdinka Lajka na prknech Východočeského divadla Pardubice

Březnové scénické čtení z cyklu INprojekty, který už od roku 2010 uvádí Východočeské divadlo Pardubice, představí v české premiéře hru Lajka mladého českého autora Davida Košťáka. „Lajku u nás uvedli zatím jen studenti Katedry alternativního divadla pražské DAMU v rámci svých klauzur. V zahraničí byl titul prezentován jako scénické čtení v rámci českého festivalu Na skok do Paříže a nyní ho jako plnohodnotnou inscenaci připravuje rumunské Národní divadlo v Târgu Mureș,“ říká dramaturgyně cyklu Anna Hlaváčková.

Jak název napovídá, večer bude patřit především pejskům a jejich největší hrdince, která roku 1957 předčasně zahynula, když byla na palubě sovětské družice Sputnik 2 vyslána na oběžnou dráhu jako první živý tvor pocházející z planety Země. „Známý příběh odehrávající se v socialistické Moskvě roku 1957 je podáván v novém světle úhlem pohledu jeho hlavní protagonistky, fenky z ulice Lajky. Humorná, ale i velmi dojemná a křehká hra podává zprávu o nespravedlnosti a zradě těch, kteří nemají možnost promluvit za sebe, a zároveň se dotýká zásadních témat a otázek, které si ve svém životě klade každý z nás,“ upřesňuje Anna Hlaváčková.

Text z roku 2016 inscenuje Adam Skala, absolvent oboru herectví na Pražské konzervatoři a student režie činoherního divadla na pražské DAMU, kde uvedl dvě autorské inscenace – krvavou grotesku o školní střelbě a narůstajícím extremismu s názvem Zářez a svoji absolventskou inscenaci Žranice, apokalyptickou sci-fi s komiksovými prvky inspirovanou textem Ministryně výživy Egona Bondyho a filmem Velká Žranice Marca Ferreriho. „Za Žranici získal on a jeho spolužačka, dramaturgyně Kamila Krbcová, která na textu spolupracovala, Cenu Evalda Schorma pro rok 2018. V poslední době spolupracoval jako režisér například s pražskými divadly Progresivní činohra, Spoluhra, s Divadlem LETÍ a výjimečně pouze jako autor s Národním divadlem v Brně. Nyní již podruhé režíruje v Divadle Na Fidlovačce. Kromě toho pracuje také jako scenárista pro různé televizní stanice a občas se, jak říká, „přiživuje“ jako herec v seriálech a filmech,“ doplňuje Anna Hlaváčková.

V inscenaci, jejíž premiéra se koná v pondělí 4. března na Malé scéně ve dvoře, budou účinkovat Veronika Malá, Romana Chvalová, Martina Sikorová, Alexandr Postler a Tomáš Lněnička. Po představení se uskuteční tradiční diskuse s diváky, které se účastní nejen realizační tým s herci, ale také autor David Košťák.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

24.7.

Mezinárodní Flora Olomouc 2007

Nejlepší čeští floristé se budou prezentovat květinovými dekoracemi zahradního posezení a letními kyticemi pro hostitele.

Kultura celý článek
3.4.

Brouk v hlavě se vrací na pardubické jeviště

Do Pardubic vrací i režisérka Lída Engelová, která před pěti lety zabodovala komedií Ten, kdo utře nos.

Kultura celý článek
16.6.

Prezident Klaus zahájil Smetanovu Litomyšl

Prezident uvedl, že festival Smetanova Litomyšl za dobu svého trvání dokázal zcela jednoznačně mimořádnou kvalitu.

Kultura celý článek
26.6.

Festival Trnkobraní oznamuje kompletní line-up s kapelami Kryštof, Chinaski nebo Škwor a dalšími interprety

Kompletní line-up letošního 52. ročníku oznamuje hudebně-švestkový festival Vizovické Trnkobraní, který se koná v pátek a sobotu 16. a 17. srpna v areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích nedaleko Zlína. Návštěvníci se mohou těšit na kapely Kryštof, Chinaski nebo Škwor, ale také No Name, Mirai, Annu K. a další interprety a kapely. Chybět nebude stand-up vystoupení Komiků s.r.o. v čele s Lukášem Pavláskem a Milošem Knorem, tradiční soutěž v pojídání knedlíků budou letos moderovat Láďa Hruška a Michal Kavalčík.

Kultura celý článek
28.4.

Polička: obrazy z pokladnice české spořitelny

Spořitelna osady města Poličky uvnitř hradeb vystavěla v roce 1937 novou budovu dle projektu Jindřicha Freiwalda

Kultura celý článek
16.4.

Sen noci svatojánské jako součást festivalu Svět knih

Hlavními tématy letošního ročníku veletrhu jsou Rozmanité cesty poezie a Čteme jedním dechem aneb Když se řekne bestseller, tudíž naše volba jednoho z nejhranějších dramatiků na světě Williama Shakespeara byla hned jasná.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting