Nostalgické cestování: Rosice, 5. května 2007

2.5.

Nostalgické cestování: Rosice, 5. května 2007

Nostalgické cestování: Rosice, 5. května 2007

Nostalgické cestování: Rosice, 5. května 2007

Již tuto sobotu 5. května 2007 zahajuje svou 7. sezónu Museum železnice v Rosicích nad Labem provozované Pardubickým spolkem historie železniční dopravy. Při této příležitosti jeho členové a fandové pořádají velmi zajímavé doprovodné akce, určené dětem i dospělým. Z Pardubic k rosickému Museu bude ráno vypraven zvláštní motorový historický vlak, který zde svoji jízdu ukončí a zpět na hlavní nádraží se vrací až odpoledne. Rovněž z Pardubic dopoledne vyjede historický motoráček na trase Pardubice-Moravany-Chrudim-Heřmanův Městec-Přelouč-Pardubice-Rosice nad Labem. Během jízdy čeká na výletníky překvapení. Historický trolejbus číslo 353 celkem šestkrát vyrazí na okružní jízdu z Dubiny, projede třídou Míru, kolem hlavního nádraží, přes sídliště Polabiny, podél Grandu a přes ulici Na Drážce se vrátí zpět na Dubinu. Výletní trolejbusová linka číslo 329 zahájí jízdu opět na Dubině a přes třídu Míru, hlavní nádraží, ulici Bělehradskou, Hradeckou a Semtín zakončí svoji nostalgickou jízdu v Lázních Bohdaneč. Středem Pardubic s výjezdem a dojezdem u Musea bude pendlovat autobus Škoda 706 RTO. Tentýž krasavec jako mimořádný přímý autobus z Hradce Králové odjíždí v 9.30 od budovy ČEZ před hlavním nádražím, zpět do Hradce se vrací v 16.00 hodin od Musea Rosice. Ve všech autobusových a trolejbusových spojích je jízdné dobrovolné. Zajímavý program bude ráno i odpoledne k vidění u samotného rosického Musea. Na návštěvníky čekají nové exponáty uvnitř i v jeho okolí. Budou k vidění parní stroje v chodu, zahradní železnička LGB v provozu, minivýstavka automobilů či automobil Praga RN rosických hasičů. Na místě samotném je zajištěno drobné občerstvení, k zakoupení bude spousta upomínkových předmětů. Pardubický spolek historie železniční dopravy, sdružení osob, vznikl na konci roku 1990. Jako hlavní cíl si spolek vytyčil získat nějaký vhodný objekt k renovaci a opravám historických vozidel. Počet drážních exponátů se časem zvětšoval a aktivity spolku se postupně rozšiřovaly i na historii městské dopravy. Protože sbírkových předmětů neustále přibývalo, bylo rozhodnuto získat nějaké prostory k vystavování. Na základě sdělení přednosty železniční stanice Rosice nad Labem byla sdružení doporučena stavba vodárny v tamní stanici. Na konci roku 2000 si spolek vodárnu pronajal a již v září 2001 ji provizorně zpřístupnil. Slavnostní otevření pro veřejnost se uskutečnilo 1. června 2002, kdy byla prvně k vidění stálá expozice železničního muzea. Ta je situována do objektu bývalé vodárny na nádraží v Rosicích nad Labem. K vidění tu je v pěti samostatných místnostech mnoho relikvií z historie železnice a městské dopravy. Budova je prohlášena a požívá ochrany kulturní památky České republiky. Museum je bezbariérově přístupné.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

12.5.

Mladí houstlisté zahráli v Ústí nad Orlicí, letos už po devětapadesáté

Soutěž je součástí hudebního festivalu Kocianovo Ústí, jehož dvanáctý ročník se konal mezi 1. a 9 květnem. Jeho uměleckým ředitelem byl houslový virtuóz Pavel Šporcl a vystoupila na něm například harfistka Jana Boušková nebo violoncellista Jiří Bárta.

Kultura celý článek
18.11.

Sbírka Igráčků bude k vidění v Ústí nad Orlicí

Výstavu Fenomén IGRÁČEK připravila společnost EFKO, český výrobce her a hraček, ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně.

Kultura celý článek
10.6.

Pomozte zachránit varhany v Letohradě

Sbírka pokračuje až do 31. prosince 2008 a kdokoliv z vás ji může podpořit libovolnou částkou.

Kultura celý článek
21.5.

Oáza klidu, tentokrát s podtitulem Příběh lásky

Koncert zavede posluchače i do světa působivých Oskarových filmových i muzikálových melodií a hudebních evergreenů.

Kultura celý článek
15.12.

Kolik měří Genius?

Sádrový model, jenž jistě napomůže k tipům na skutečnou výšku sochy.

Kultura celý článek
21.8.

Taiwanský folklorní soubor zatančí po prvním pivu v životě tanec štěstí

V pátek 21.srpna odpoledne se taneční soubory roztančí do celého Červeného Kostelce. Na tanečníky tak budete moci narazit na náměstí, autobusovém nádraží nebo třeba u radnice. Ale neschováte se před nimi ani v bance, v pekařství nebo kavárně. Možnost kochat se krásou tanečnic i tanečníků, ale i krásou jejich krojů, exotickou barevností a vřelostí, budete mít zítra v Červeném Kostelci kdekoliv. V 18.00 hodin v přírodním areálu J.K.Tyla začíná další festivalový blok.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting