Nostalgické cestování: Rosice, 5. května 2007

2.5.

Nostalgické cestování: Rosice, 5. května 2007

Nostalgické cestování: Rosice, 5. května 2007

Nostalgické cestování: Rosice, 5. května 2007

Již tuto sobotu 5. května 2007 zahajuje svou 7. sezónu Museum železnice v Rosicích nad Labem provozované Pardubickým spolkem historie železniční dopravy. Při této příležitosti jeho členové a fandové pořádají velmi zajímavé doprovodné akce, určené dětem i dospělým. Z Pardubic k rosickému Museu bude ráno vypraven zvláštní motorový historický vlak, který zde svoji jízdu ukončí a zpět na hlavní nádraží se vrací až odpoledne. Rovněž z Pardubic dopoledne vyjede historický motoráček na trase Pardubice-Moravany-Chrudim-Heřmanův Městec-Přelouč-Pardubice-Rosice nad Labem. Během jízdy čeká na výletníky překvapení. Historický trolejbus číslo 353 celkem šestkrát vyrazí na okružní jízdu z Dubiny, projede třídou Míru, kolem hlavního nádraží, přes sídliště Polabiny, podél Grandu a přes ulici Na Drážce se vrátí zpět na Dubinu. Výletní trolejbusová linka číslo 329 zahájí jízdu opět na Dubině a přes třídu Míru, hlavní nádraží, ulici Bělehradskou, Hradeckou a Semtín zakončí svoji nostalgickou jízdu v Lázních Bohdaneč. Středem Pardubic s výjezdem a dojezdem u Musea bude pendlovat autobus Škoda 706 RTO. Tentýž krasavec jako mimořádný přímý autobus z Hradce Králové odjíždí v 9.30 od budovy ČEZ před hlavním nádražím, zpět do Hradce se vrací v 16.00 hodin od Musea Rosice. Ve všech autobusových a trolejbusových spojích je jízdné dobrovolné. Zajímavý program bude ráno i odpoledne k vidění u samotného rosického Musea. Na návštěvníky čekají nové exponáty uvnitř i v jeho okolí. Budou k vidění parní stroje v chodu, zahradní železnička LGB v provozu, minivýstavka automobilů či automobil Praga RN rosických hasičů. Na místě samotném je zajištěno drobné občerstvení, k zakoupení bude spousta upomínkových předmětů. Pardubický spolek historie železniční dopravy, sdružení osob, vznikl na konci roku 1990. Jako hlavní cíl si spolek vytyčil získat nějaký vhodný objekt k renovaci a opravám historických vozidel. Počet drážních exponátů se časem zvětšoval a aktivity spolku se postupně rozšiřovaly i na historii městské dopravy. Protože sbírkových předmětů neustále přibývalo, bylo rozhodnuto získat nějaké prostory k vystavování. Na základě sdělení přednosty železniční stanice Rosice nad Labem byla sdružení doporučena stavba vodárny v tamní stanici. Na konci roku 2000 si spolek vodárnu pronajal a již v září 2001 ji provizorně zpřístupnil. Slavnostní otevření pro veřejnost se uskutečnilo 1. června 2002, kdy byla prvně k vidění stálá expozice železničního muzea. Ta je situována do objektu bývalé vodárny na nádraží v Rosicích nad Labem. K vidění tu je v pěti samostatných místnostech mnoho relikvií z historie železnice a městské dopravy. Budova je prohlášena a požívá ochrany kulturní památky České republiky. Museum je bezbariérově přístupné.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

31.5.

Lázeňská sezóna v Lázních Bohdanči zahajuje

První červnovou sobotu proběhne symbolické otevření lázeňské sezóny se slavnostním spuštěním fontán.

Kultura celý článek
2.12.

Unikátní soubor divadelních kulis je k vidění ve vestibulu auly Univerzity Pardubice

Celá dochovaná a objevená sbírka čítá celkem 86 divadelních kulis a obsahuje šest kompletních divadelních scén. Neznámí autoři je vytvořili pravděpodobně ve 20. – 30. letech 20. století a malovali temperou na plátno a dřevo. V rámci vesnického ochotnického divadla patří k nejucelenějším souborům divadelních kulis u nás.

Kultura celý článek
3.10.

V poličském muzeu můžete meditovat, cvičit jógu nebo vyzkoušet lesní grafiku – nevěříte?

Jóga mezi obrazy Martina Mainera, jenž mohou odkazovat na originalitu okamžiku ale i samotného jedince, opakovanost motivů zase k odříkávaní manter. Akce se koná ve středu 10. října 2018 od 16.00 do 17.30 hod. pod vedením lektorky Jany Střílkové.

Kultura celý článek
17.5.

Nová ředitelka vybuduje z chrudimského muzea laboratoř vědy i kultury

„Muzeum bude pokračovat v dosavadních úspěšných projektech, přičemž bude hledat nové možnosti, jak je obohatit.

Kultura celý článek
15.12.

Kolik měří Genius?

Sádrový model, jenž jistě napomůže k tipům na skutečnou výšku sochy.

Kultura celý článek
15.6.

Hemisféry na Malé scéně

To takhle sedíme po nějakém představení a jen tak mimochodem si říkáme, jestli si nezopakujeme nějakou oslavu v klubu, tradičně po pěti letech. Nadechli jsme se, že tedy ano, ale v tom kde se vzal, tu se vzal Pavel Novotný a svým typickým hlasem povídá: „Udělejte si benefici.“ My jsme se na něj oba udiveně podívali, pak na sebe, nevěřili jsme svým uším, ale nakonec řekli ANO! A od toho okamžiku nastaly starosti: co + proč = jak. A o to „jak“ se nestaráme. (Vzoreček herectví.)

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting