Nově zrekonstruovaný zámek v Cholticích - tip na Váš výlet

16.7.

Nově zrekonstruovaný zámek v Cholticích - tip na Váš výlet

Městys Choltice získal na rekonstrukci zámku dotace z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod ve výši 8,6 milionu korun, stát přispěl 759 tisíci. Pardubický kraj pomohl s projektovou dokumentací v hodnotě 576 tisíc korun. Nové prostory pro veřejnost slavnostně otevřeli starosta městyse Choltice Tomáš Bolek, místopředsedkyně Senátu Miluše Horská a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Návštěvníci se nyní mohou těšit na původní renesanční vzhled, nové expozice, pokladny, bezbariérové toalety.     

Renesanční zámek je jednou ze součástí rozlehlého zámeckého areálu. Od roku 2008 byl přístupný veřejnosti pouze omezeně.

     Jak uvedl kastelán zámeckého areálu Lukáš Rychetský, zrekonstruované prostory budou fungovat po celý rok jako multifunkční sál. Novou expozici tvoří předměty, které byly po dlouhé době vytaženy z depozitáře a restaurovány. Každý návštěvník si zde najde to, co ho zajímá. Vstupenka bude platná také pro vstup do hlavní barokní části zámku i do kaple sv. Romedia, která je v České republice zcela unikátní. Na zimu již připravují tematicky laděné přednášky, výstavy, ale i komorní koncerty.

 V současnosti zámek nabízí dva prohlídkové okruhy. První okruh tvoří kaple sv. Romedia a zámek (Sala terrena), kde si lidé mohou prohlédnout jednu z nejstarších barokních lékáren na území České republiky. Součástí prohlídky jsou také regionální obrazárna se zámeckou jídelnou, expozice zbraní a hudebních nástrojů či výstava osobních předmětů rodu Thunů. Letos je expozice rozšířena o panenky v dobových kostýmech, nejdete zde také malého Mozarta za klavírem. Druhý okruh tvoří Muzeum vodníků a černého divadla. 


     V neděli 21. července se můžete přijít na zámek vyzkoušet zaniklá řemesla, vlastnoručně vyrobit šperk, svíčku, vyrazit minci, vyrobit hračky ze slámy, anděla z korálků nebo si zastřílet v dobové lukostřelnici. Prvních 200 návštěvníků obdrží pitný dárek ke vstupence zdarma. Jednotné vstupné je 40 Kč včetně prohlídky zámku a kaple (děti do pěti let mají vstup zdarma).

Další zprávy z kategorie "Kultura"

14.12.

Rock for People chystá divokou jízdu v rytmu The Prodigy

Na divokou jízdu v rytmu The Prodigy se příští léto mohou těšit návštěvníci festivalu Rock for People. Britská partička se po šesti letech vrátí na hradecké letiště a dokáže, že ani s bezmála třiceti křížky na krku neztratili nic ze své pověstné výbušnosti.

Kultura celý článek
1.7.

Červencový COLOUR MEETING ve znamení jedniček

Sobotní program začne ve dvě hodiny prvním ze tří divadelních představení nejen pro děti. Hudební scéna představí polskou vycházející hvězdu MOSAIC a uhrančivé české duo KIESLOWSKI, které připravuje s J. P. Muchowem novou desku Mezi lopatky. Večer rozjedou ve velké stylu hiphopoví bardi s Katem v čele – PRAGO UNION a CHAMPION SOUND následovaní maďarskými SÖNDÖRGÖ, kteří představují to nejlepší, co současná world music nabízí.

Kultura celý článek
22.5.

Výsledky dětí z Litomyšle opravdu potěšily

První květnový víkend se i na mezinárodním poli projevila zvýšená podpora technických oborů v Pardubickém kraji.

Kultura celý článek
19.2.

Diváckou anketu o nejoblíbenější pardubické herce ovládli Petra Janečková a Ladislav Špiner

Na pomyslný herecký trůn se už pojedenácté ve své kariéře usadila PETRA JANEČKOVÁ, jež si nejvíce diváků získala hlavními rolemi v muzikálu Kiss me, Kate a komedii Mezi nebem a zemí.

Kultura celý článek
9.1.

Vydejte se s námi na výlet dějinami hudby

Prostřednictvím divadelního představení to bude jistě pro všechny zajímavější, než může být pouhé školní memorování. Tisíce let hudby aneb Od pravěku k renesanci je vlastně jakousi školou hrou, která poučí i pobaví, ale rozhodně nenudí.

Kultura celý článek
11.12.

Knihovny se budou více orientovat na virtuální služby

Lidé si v nich průměrně půjčují 36 knih za rok, ale chodí tam i za informacemi, kulturou a za vzděláním. Cílem koncepce bylo definování podmínek pro služby knihoven v reálném i digitálním prostoru.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting