Nově zrekonstruovaný zámek v Cholticích - tip na Váš výlet

16.7.

Nově zrekonstruovaný zámek v Cholticích - tip na Váš výlet

Městys Choltice získal na rekonstrukci zámku dotace z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod ve výši 8,6 milionu korun, stát přispěl 759 tisíci. Pardubický kraj pomohl s projektovou dokumentací v hodnotě 576 tisíc korun. Nové prostory pro veřejnost slavnostně otevřeli starosta městyse Choltice Tomáš Bolek, místopředsedkyně Senátu Miluše Horská a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Návštěvníci se nyní mohou těšit na původní renesanční vzhled, nové expozice, pokladny, bezbariérové toalety.     

Renesanční zámek je jednou ze součástí rozlehlého zámeckého areálu. Od roku 2008 byl přístupný veřejnosti pouze omezeně.

     Jak uvedl kastelán zámeckého areálu Lukáš Rychetský, zrekonstruované prostory budou fungovat po celý rok jako multifunkční sál. Novou expozici tvoří předměty, které byly po dlouhé době vytaženy z depozitáře a restaurovány. Každý návštěvník si zde najde to, co ho zajímá. Vstupenka bude platná také pro vstup do hlavní barokní části zámku i do kaple sv. Romedia, která je v České republice zcela unikátní. Na zimu již připravují tematicky laděné přednášky, výstavy, ale i komorní koncerty.

 V současnosti zámek nabízí dva prohlídkové okruhy. První okruh tvoří kaple sv. Romedia a zámek (Sala terrena), kde si lidé mohou prohlédnout jednu z nejstarších barokních lékáren na území České republiky. Součástí prohlídky jsou také regionální obrazárna se zámeckou jídelnou, expozice zbraní a hudebních nástrojů či výstava osobních předmětů rodu Thunů. Letos je expozice rozšířena o panenky v dobových kostýmech, nejdete zde také malého Mozarta za klavírem. Druhý okruh tvoří Muzeum vodníků a černého divadla. 


     V neděli 21. července se můžete přijít na zámek vyzkoušet zaniklá řemesla, vlastnoručně vyrobit šperk, svíčku, vyrazit minci, vyrobit hračky ze slámy, anděla z korálků nebo si zastřílet v dobové lukostřelnici. Prvních 200 návštěvníků obdrží pitný dárek ke vstupence zdarma. Jednotné vstupné je 40 Kč včetně prohlídky zámku a kaple (děti do pěti let mají vstup zdarma).

Další zprávy z kategorie "Kultura"

14.9.

Východočeské divadlo láká na pohled za oponu

Dny evropského dědictví jsou společnou aktivitou Rady Evropy a Evropské komise s cílem posílení historického povědomí a hledání cest ke kořenům evropské i světové civilizace. Probíhají každoročně v září v mnoha městech a obcích zemí, které přistoupily k Evropské kulturní konvenci. V rámci programu je možné nejen zhlédnout dlouhou řadu kulturních a stavebních památek, které nejsou běžně pro veřejnost přístupné (či jen zčásti), jednotlivá města rovněž pořádají doprovodné kulturní a společenské akce, jako jsou přednášky, koncerty, výstavy či městské slavnosti pod širým nebem.

Kultura celý článek
13.7.

Hrnčíři, dráteníci … a Celtic cross

Nezisková organizace DIVADLO pořádá již tuto sobotu 14. července Mezinárodní řemeslnický trh.

Kultura celý článek
17.5.

Muzejní noc v krematoriu: prohlídky starých prostor i spalovač mrtvol

Kolem míst posledního odpočinku významných pardubických osobností zájemce provede historik Jiří Kotyk," zve k návštěvě akciová společnost Služby města Pardubic, která je majitelem a provozovatelem krematoria. Účast při Pardubické muzejní noci je součástí celoročních oslav 90. výročí pardubického krematoria.

Kultura celý článek
4.11.

Petr Moško představí rumunský Banát

Pardubický fotograf Petr Moško si před lety koupil chalupu v rumunském Banátu,. ve vesničce Rovensko

Kultura celý článek
7.1.

Pardubické jeviště naposledy ovládne jazzové Chicago

Muzikál Chicago však asi nejvíc proslavila jeho filmová verze s Renée Zellweger, Catherine Zeta-Jones a Richardem Gerem.

Kultura celý článek
9.5.

Ve čtvrtek odstartuje v Hradci největší evropská vrtulníková výstava a show

Vyvrcholením akce bude tradičně v sobotu 11. května 2013, kdy ve 12 hodin začíná evropská vrtulníková show. Během ní budou moci návštěvníci spatřit přes čtyřicet letových a záchranářských ukázek a doposud nevídanou zkoušku vlastností vozu nového Škoda při pádu z výšky, který bude zahozen ze speciálního vrtulníku zachraňující životy v Himalájích.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting