O Štědrovečerním zpívání v divadle se poprvé rozezněl zvon Thálie

28.12.

O Štědrovečerním zpívání v divadle se poprvé rozezněl zvon Thálie


Východočeské divadlo Pardubice otevřelo své brány tradičně i o půlnoci na Štědrý den, kdy v divadle začalo neformální Štědrovečerní zpívání. Diváci si s herci společně zazpívali koledy, ti odvážní si však na jevišti i sami zahráli, za což od divadla dostali na památku drobné dárky.


Během štědrovečerního setkání zatančil a zazpíval také folklórní soubor Lipka, zahrála kapela Kosteam a radost rozdával také pardubický Lions Club, který věnoval 40 tisíc korun na vybavení muzikoterapeutické dílny Dětského rehabilitačního centra Lentilka. Dalších 32 tisíc korun pak věnoval prezident Lions Clubu Martin Dostál divadlu na modernizaci vybavení pracoviště nevidomého Dominika Rumpíka, jenž v divadle pracuje již osm let.
Vyvrcholením večera však bylo slavnostní odhalení Duchovního zvonu bohyně Thálie do zvonice vedle kostela sv. Bartoloměje, který vznikl na základě veřejné sbírky zahájené před třemi roky právě při Štědrovečerním zpívání. Zvon podle výtvarného návrhu Pavla Novotného na Pernštýnském náměstí veřejně odlila a ve své dílně v Brodku u Přerova dokončila uznávaná zvonařka Leticie Vránová-Dytrychová.


Přesně v 1:15 divadelní zvon před zraky vyprodaného hlediště rozezvučel Pavel Novotný, který se svého úkolu zhostil velmi originálně – protože zvon zatím nemá srdce, použil k tomu dřevěnou paličku na maso.
Zvon by měl být umístěn do zvonice na jaře po vybudování přístupového schodiště, na které se během sváteční noci také vybíralo. Diváci byli skutečně štědří, herci mezi nimi vybrali téměř 16 tisíc korun!

Další zprávy z kategorie "Kultura"

19.7.

AFI palác hostí jedinečnou výstavu fotografií mladých rotariánů

Přijďte do afi paláce zjistit, jak vidí pardubice zahraniční studenti Všechny fotografie jsou až do 19. července vystaveny v Klubu 29, kde proběhla také vernisáž. Poté se fotografie přemístí do prostor AFI Paláce, kde budou do konce srpna prezentovat Pardubice očima středoškoláků z celého světa. Rotariáni se do Pardubic sjeli z mnoha zemí od USA, přes Brazílii, Turecko, Francii, Dánsko či Polsko až po Egypt.

Kultura celý článek
29.11.

Ve Východočeském divadle se setká Bach s Händelem

„V Čechách byl titul uveřejněn doposud jen v rozhlasové verzi, divadelního provedení s koncertními vstupy se poprvé dočká až právě v hudbymilovných Pardubicích,“ upozorňuje dramaturgyně Jana Pithartová.

Kultura celý článek
3.10.

V poličském muzeu můžete meditovat, cvičit jógu nebo vyzkoušet lesní grafiku – nevěříte?

Jóga mezi obrazy Martina Mainera, jenž mohou odkazovat na originalitu okamžiku ale i samotného jedince, opakovanost motivů zase k odříkávaní manter. Akce se koná ve středu 10. října 2018 od 16.00 do 17.30 hod. pod vedením lektorky Jany Střílkové.

Kultura celý článek
7.11.

Harfistka Jana Boušková vyjede příští týden na turné s Mou vlastí

Česká hudba má v repertoáru naší přední harfistky zcela výsadní a nezastupitelné místo. V jejím sólovém, komorním i orchestrálním repertoáru najdeme takřka všechna standardní díla pro harfu napříč hudebními dějinami i řadu děl soudobých, která byla v řadě případů zkomponována přímo pro Janu Bouškovou.

Kultura celý článek
30.6.

Kat Roch naposledy odlétne balónem

Přijďte se naposledy podívat na příběh kata, který by mohl být jedním z nás

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting