O Štědrovečerním zpívání v divadle se poprvé rozezněl zvon Thálie

28.12.

O Štědrovečerním zpívání v divadle se poprvé rozezněl zvon Thálie


Východočeské divadlo Pardubice otevřelo své brány tradičně i o půlnoci na Štědrý den, kdy v divadle začalo neformální Štědrovečerní zpívání. Diváci si s herci společně zazpívali koledy, ti odvážní si však na jevišti i sami zahráli, za což od divadla dostali na památku drobné dárky.


Během štědrovečerního setkání zatančil a zazpíval také folklórní soubor Lipka, zahrála kapela Kosteam a radost rozdával také pardubický Lions Club, který věnoval 40 tisíc korun na vybavení muzikoterapeutické dílny Dětského rehabilitačního centra Lentilka. Dalších 32 tisíc korun pak věnoval prezident Lions Clubu Martin Dostál divadlu na modernizaci vybavení pracoviště nevidomého Dominika Rumpíka, jenž v divadle pracuje již osm let.
Vyvrcholením večera však bylo slavnostní odhalení Duchovního zvonu bohyně Thálie do zvonice vedle kostela sv. Bartoloměje, který vznikl na základě veřejné sbírky zahájené před třemi roky právě při Štědrovečerním zpívání. Zvon podle výtvarného návrhu Pavla Novotného na Pernštýnském náměstí veřejně odlila a ve své dílně v Brodku u Přerova dokončila uznávaná zvonařka Leticie Vránová-Dytrychová.


Přesně v 1:15 divadelní zvon před zraky vyprodaného hlediště rozezvučel Pavel Novotný, který se svého úkolu zhostil velmi originálně – protože zvon zatím nemá srdce, použil k tomu dřevěnou paličku na maso.
Zvon by měl být umístěn do zvonice na jaře po vybudování přístupového schodiště, na které se během sváteční noci také vybíralo. Diváci byli skutečně štědří, herci mezi nimi vybrali téměř 16 tisíc korun!

Další zprávy z kategorie "Kultura"

29.1.

Jan Knap, obrazy, kresby a grafika

V chrudimské galerii ART bude vystavovat od 1. února do 17. března 2007 chrudimský rodák Jan Knap.

Kultura celý článek
12.2.

Litomyšl nominovala na Mies van der Rohe Award 2007

Cena Evropské unie za současnou architekturu – Cena Miese van der Rohe

Kultura celý článek
10.4.

Velikonoce na zámku s rekordní účastí

Téměř šest tisíc lidí zamířilo na Květnou neděli na pardubický zámek, aby zejména dětem představili velikonoční tradice. Zatímco o samotných svátcích se krajské město vylidňuje a mnoho obyvatel odjíždí na venkov, víkend před svátky je zvláště při slunečném počasí ideální pro velikonoční inspiraci.

Kultura celý článek
26.8.

Polička se vydá za dalšími osudy Bohuslava Martinů

Budu věřit, že se tak nestane ani po čtvrtečním posezení pod širým nebem v muzejní zahrádce, proto si dovoluji pozvat nejen všechny příznivce, ale i ty, kteří by si rádi opravili svůj názor,“ uvedl Jaroslav Novotný, předseda spolku.

Kultura celý článek
27.7.

Jak se stát agentem DIVu a zároveň se dobře pobavit?

V poličském muzeu můžete část mise splnit navštívením interaktivní výstavy Poznávej se!, jejímž mottem je – DOTÝKAT SE EXPONÁTŮ PŘIKÁZÁNO! Budoucí agenti mohou vyzkoušet Braillovo písmo, projít se na chůdách nebo se projet na pedálu. Změří si hlasitost výkřiku, hloubku předklonu, rozpětí rukou či si změří elektrický odpor vlastního těla. Posedí na hřebících jako fakír, pokusí se sestavit lidské tělo, vyzkouší sílu stisku ruky, což se jim jistě v boji proti oživlým spotřebičům může hodit.

Kultura celý článek
25.11.

Univerzita Pardubice vydala rozsáhlou celobarevnou monografii

Dosud velice aktivní umělec, spolupracuje také s řadou českých univerzit na vzniku insignií, medailí a pečetidel.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting