O Štědrovečerním zpívání v divadle se poprvé rozezněl zvon Thálie

28.12.

O Štědrovečerním zpívání v divadle se poprvé rozezněl zvon Thálie


Východočeské divadlo Pardubice otevřelo své brány tradičně i o půlnoci na Štědrý den, kdy v divadle začalo neformální Štědrovečerní zpívání. Diváci si s herci společně zazpívali koledy, ti odvážní si však na jevišti i sami zahráli, za což od divadla dostali na památku drobné dárky.


Během štědrovečerního setkání zatančil a zazpíval také folklórní soubor Lipka, zahrála kapela Kosteam a radost rozdával také pardubický Lions Club, který věnoval 40 tisíc korun na vybavení muzikoterapeutické dílny Dětského rehabilitačního centra Lentilka. Dalších 32 tisíc korun pak věnoval prezident Lions Clubu Martin Dostál divadlu na modernizaci vybavení pracoviště nevidomého Dominika Rumpíka, jenž v divadle pracuje již osm let.
Vyvrcholením večera však bylo slavnostní odhalení Duchovního zvonu bohyně Thálie do zvonice vedle kostela sv. Bartoloměje, který vznikl na základě veřejné sbírky zahájené před třemi roky právě při Štědrovečerním zpívání. Zvon podle výtvarného návrhu Pavla Novotného na Pernštýnském náměstí veřejně odlila a ve své dílně v Brodku u Přerova dokončila uznávaná zvonařka Leticie Vránová-Dytrychová.


Přesně v 1:15 divadelní zvon před zraky vyprodaného hlediště rozezvučel Pavel Novotný, který se svého úkolu zhostil velmi originálně – protože zvon zatím nemá srdce, použil k tomu dřevěnou paličku na maso.
Zvon by měl být umístěn do zvonice na jaře po vybudování přístupového schodiště, na které se během sváteční noci také vybíralo. Diváci byli skutečně štědří, herci mezi nimi vybrali téměř 16 tisíc korun!

Další zprávy z kategorie "Kultura"

13.9.

Výstava fotografa Josefa Hníka Fotografie My lidé v pražské galerii Nová síň představí brutální tvář současných válečných konfliktů

My lidé je nejaktuálnější projekt fotografa Josefa Hníka, inspiraci pro jednotlivé fotografie přitom čerpá na internetu ve formě videí.

Kultura celý článek
29.5.

Východočeské divadlo zve opět do zákulisí

Další a v této sezóně poslední Den otevřených dveří se uskuteční již tuto neděli 31. května od 14.00 a 15.00 hodin.

Kultura celý článek
2.4.

Divadlo Exil bodovalo

Pardubický amatérský soubor má za sebou festivalový maratón, ve kterém se utkal s dalšími divadelníky našeho kraje o ceny.

Kultura celý článek
10.5.

Blbec k večeři v sobotu poprvé pobaví pardubické diváky

Při udílení francouzských filmových cen César obdržel Blbec k večeři celkem šest nominací.

Kultura celý článek
9.3.

Kdo se může pyšnit titulem Čtenář roku 2018?

„Pepa naši knihovnu pravidelně navštěvuje. Je zapojený do čtenářské hry Lovci perel a ve své kategorii zvítězil. Za loňský rok s maminkou přečetl 14 knih, odpověděl na otázky k jejich obsahu a namaloval obrázky,“ doplnila vedoucí dětského oddělení Jitka Kyclová

Kultura celý článek
24.4.

Koktající král a svérázný logoped v oscarovém dramatu poprvé na prknech Východočeského divadla

Podle hry, která nepostrádá typický britský humor na téma vysoké politiky, vznikl nejúspěšnější film roku 2010 ověnčený mnoha cenami, včetně čtyř Oscarů. „Autor zpracoval scénář teprve po smrti královny matky,“ dodává Jana Uherová.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting