Obrazy ze zahrady Ivo Jansy

3.4.

Obrazy ze zahrady Ivo Jansy

Obrazy ze zahrady Ivo Jansy

V úterý 3. dubna bude v Galerii Univerzity Pardubice otevřena v pořadí již 72. výstava, tentokrát nazvaná Obrazy ze zahrady od hradeckého umělce Ivo Jansy. Jansa je absolventem Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Vyučuje na Střední uměleckoprůmyslové škole hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové a na Katedře výtvarné kultury Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Realizoval 9 samostatných výstav, účastnil se mezinárodních výstav v Německu, Polsku a řady kolektivních výstav v Čechách. Žije a pracuje v Hradci Králové a v Železných horách. Práci vystavujícího autora komentuje v programu k výstavě kurátor výstav univerzitní galerie Mgr. Lubomír Netušil takto: ,,V obraze převažuje zájem o krajinu nebo spíš o prostor. Ten někdy skutečně navozuje hloubku široce rozevřené krajiny s jasně vymezeným horizontem a s výraznými detaily v popředí. Jindy je to intimnější, malý prostor našeho nejbližšího okolí. Pojítkem obou přístupů je zahrada, místo, kde se daleké i blízké slévá, místo, kde je vše na dohled i na dosah. V obrazech dominuje barva, barevná struktura, která se opírá o čisté bílé plochy - barvy potřebují jas, bílé plochy tuto světelnost navozují. Také pasparta se zapojuje do dění a prostoru obrazu. Okraje nejsou pasivní, stávají se součástí obrazu. To umožňuje věcem vystupovat směrem k divákovi a vést ho prostorem. Zároveň to poskytuje více možností, jak nastavit místo, odkud a kudy divák do obrazu vstupuje. Ve většině prací se také rozšířila škála materiálů lepených do barevných struktur. Nejčastěji je to textilní lemovka pro svou jakost, tvar a barevnou kvalitu. Zahrada je místem proměn, růstu i odumírání. Prostorem plným vůní, světel, barev a tvarů. Právě tyto přírodní struktury viděné zblízka jsou hlavním námětem fotografií. Ty nejsou ani tak záznamem jedinečných okamžiků a nálad, ale spíše průzkumem možností vytvářet prostřednictvím přírodního detailu nový prostor, mikrokrajinu s obdobně bohatým světlostním a barevným rozpětím, jaké můžeme vidět na obrazech. V zahradě lze zaslechnout i slova. Proto výtvarné práce doprovází několik obrazů psaných. Výstavu také představuje soubor ilustrací k vydání Máchova Máje ke dvoustému výročí narození básníka v roce 2010.“ Výstava Galerie Univerzity Pardubice je umístěna ve vestibulu Univerzitní knihovny, začíná v úterý 3. dubna od 17 hodin a potrvá do 30. května. Je otevřena tradičně od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu od 8 do 12 hodin. Vstup je zdarma.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

5.9.

DEN ARCHITEKTURY v září zavítá i do Královéhradeckého kraje, kde představí československou architekturu v běhu století

Pestrý program Dne Architektury nabídne i Královéhradecký kraj. V Hradci Králové se vydáme po stopách tradiční i avantgardní tvorby Oldřicha Lisky, který je autorem například unikátních funkcionalistických lázní. Název procházky Struktura města v zeleni poodhalí nejvýznamnější hradecké moderní stavby postavené po roce 1918.

Kultura celý článek
2.9.

Východočeské divadlo shání nástroje do inscenace Hej, Mistře!

„Hudební nástroje, které hledáme, nemusejí být již funkční, neboť budou především jako hudební atributy součástí scény, nikoli živého orchestru. Za váš dar se odměníme vstupenkami na zmiňovanou inscenaci,“ doplňuje Zdeněk Janál.

Kultura celý článek
18.8.

FLORA Olomouc 2008: „Umění v rozkvetlé zahradě“

S vodní a bažinnou florou i faunou se po dvouleté přestávce v Olomouci opět představí Unie botanických zahrad ČR.

Kultura celý článek
6.2.

Restaurátoři z Litomyšle zvítězili nad finským ledem

26. - 28. ledna 2007 se konal ve Finsku v Helsinkách 5. ročník přehlídky ledových skulptur s názvem Art Meets Ice.

Kultura celý článek
24.1.

Mimořádná šance získat ještě předplatné

Získat vstupenky do Východočeského divadla Pardubice je v poslední době nesnadný úkol.

Kultura celý článek
23.11.

Kraj chce zrovnoprávnit muzea

Dosud Pardubický kraj hradí provoz regionálních muzeí částkou 50 milionů korun.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting