Opuštěná Tiny Müller v novém INprojektu Východočeského divadla

6.5.

Opuštěná Tiny Müller v novém INprojektu Východočeského divadla


Východočeské divadlo Pardubice uvádí na Malé scéně cyklus INprojekty (Malé inscenační projekty světových novinek) určený především – ale nejen – mladému divákovi. Jednotlivé díly představují současné dramatické texty, které se přímo dotýkají aktuálních problémů světa, v němž žijeme. INprojekty jsou realizované formou inscenovaného čtení. „Nejedná se však jen o samotné veřejné přečtení textu jako spíše o náčrt inscenace. V mnohém se blížíme k plnohodnotnému inscenačnímu tvaru, pouze s tím rozdílem, že herci hrají situace v prostoru s textem v ruce,“ upřesňuje dramaturg cyklu Zdeněk Janál.


Poslední INprojekt této divadelní sezóny, jenž se uskuteční v pondělí 6. května, nabídne první české uvedení německé hry Opuštěná řešící téma, které se jistě někdy dotklo či dotkne nás všech.


„Hra se věnuje tématu nanejvýš lidskému – přirozenému vývoji, jaký může nastat, když je člověk opuštěn svým partnerem a zůstane sám. Autorka Tina Müller přivádí na scénu tři kamarádky, které společně řeší tento hlavní problém. Nahlédneme tak do ženského světa, do intimit a tajů, které obvykle zůstanou mužům skryty – a právě proto i jim je Opuštěná určena, aby se o svých ženách dozvěděli více,“ láká na nový INprojekt Zdeněk Janál.


Tina Müller patří k nejmladší generaci v německé dramatice. Pochází ze Švýcarska, ale scénické psaní studovala v Berlíně. Už v roce 2003 byla pozvána například na přehlídku nadějných dramatiků do Austrálie World Interplay. V roce 2005 získala několik ocenění za svou hru pro mládež Bikini a v roce 2008 ocenění právě za hru Opuštěná v soutěži dramatických textů v düsseldorfském Schauspielhausu.


Režie Opuštěné se ujala mladá režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová, která ke spolupráci přizvala Kristinu Jelínkovou, Dagmar Novotnou a Martinu Sikorovou.


„Myslím, že Tině Müller šlo především o jasné ukázání bezmocnosti, kterou ženy často pociťují, když zůstanou samy – jsou najednou jak přečtené knihy, byl o ně zájem, ale proč je číst podruhé? Já hru Opuštěná cítím jako názor – jakoby autorka říkala: Ženské, vzpamatujte se, nemůžete všechno obětovat manželovi, a pak se v sebelítosti uondat až k smrti. Hledejte sebe, najdete smysl!“ říká režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová a dodává: „Ve hře se mně líbí chvilkový cynismus „opuštěných“, jejich nadhled a černý humor, kdy si dovedou svou situaci glosovat s takovou razancí, až zamrazí.“

Další zprávy z kategorie "Kultura"

29.5.

Východočeské divadlo zve opět do zákulisí

Další a v této sezóně poslední Den otevřených dveří se uskuteční již tuto neděli 31. května od 14.00 a 15.00 hodin.

Kultura celý článek
7.3.

VČD už nemá Jiráska jen na baráku

30 let se Jiráskova Vojnarka nikde neinscenovala. Až VČD udělalo ten odvážný krok a pustilo se do ní.

Kultura celý článek
18.2.

Alasdair Bouch v Divadle Exil

Jeho tvorba se pohybuje mezi alt-folkem, melodicky silným popem a blue-eyed soulem. Texty Alasdaira Bouche jsou velmi osobní doplněné o citlivý přednes, kvůli kterému se jeho styl dá charakterizovat také jako „zpovědní blues“.

Kultura celý článek
14.12.

Rock for People chystá divokou jízdu v rytmu The Prodigy

Na divokou jízdu v rytmu The Prodigy se příští léto mohou těšit návštěvníci festivalu Rock for People. Britská partička se po šesti letech vrátí na hradecké letiště a dokáže, že ani s bezmála třiceti křížky na krku neztratili nic ze své pověstné výbušnosti.

Kultura celý článek
14.3.

Festival Hrady CZ obhájil potřetí za sebou prvenství v anketě Žebřík a stal se nejlepší akcí roku 2016

Ke třináctému ročníku nadělili organizátoři festivalu fanouškům zase o stupeň vyšší úroveň komfortu. Nově v hradních VIP kempech přibydou splachovací toalety nebo bezpečnější úschovna osobních věcí a cenností do střežených uzamykatelných skříněk.

Kultura celý článek
12.1.

Hamleta čeká poslední večerní představení

V titulní roli se objevuje Josef Pejchal, Ofelii ztvárňuje dnes již hostující Máša Málková.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting