Orlicko - Třebovsko patří mezi evropské excelentní destinace

29.5.

Orlicko - Třebovsko patří mezi evropské excelentní destinace

Orlicko - Třebovsko patří mezi evropské excelentní destinace

V úterý 26. května byly vyhlášeny na slavnostní ceremonii v hotelu Voroněž v Brně výsledky soutěže Evropské Unie - EDEN. Evropské excelentní destinace představil ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. Orlické hory a Podorlicko podaly přihlášku měsíc před svým založením prostřednictvím Regionu Orlicko-Třebovsko a představily jeden z dobře fungujících produktů destinace – Aktivní turistiku na Orlicko Třebovsku. „Skutečně velkou radost nám přinesla nominace mezi tři nejlepší finalisty z 21 přihlášených destinací z celé České republiky, kdy některé z nich mají opravdu zvučná jména. Velké díky patří zakladatelům destinační společnosti za jejich aktivní pomoc při obhajobě. Při oslovení odborné poroty nám totiž hodně pomohl unikátní dopravní systém regionu firmy Audis Bus Rychnov nad Kněžnou, Muzeum řemesel v Letohradě, systém certifikace výrobků Orlických hor a cyklo@in-line stezky v přírodním parku Tiché Orlice. Velkou roli hrála partnerská spolupráce, dlouholeté zkušenosti a nadšení hlavních aktérů,“ říká jednatelka, vedoucí Divize rozvoj regionů Renata Šedová. Soutěž EDEN vyhlašuje od roku 2006 Evropská komise v rámci projektu zaměřeného na rozvoj trvale udržitelného cestovního ruchu. Letos dostali soutěžící za úkol připravit takový turistický produkt, který klade důraz na zvláštnost chráněného území a přináší rozvoj celé společnosti v souladu s principy udržitelného rozvoje. Garantem letošního ročníku pro Českou republiku se stala agentura CzechTourism, která ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj soutěž také zajistila. Své projekty poslalo 21 destinací. Porota kromě samotných turistických produktů hodnotila i to, jak probíhá komunikace s představiteli chráněného území, jak vyspělá je infrastruktura regionu (škála ubytování, informační centra aj.) nebo jak se daří spolupracovat s místní komunitou a podnikateli. „Právě spolupráce byla u některých přihlášek kamenem úrazu – nejviditelnější to bylo v případě, kdy jednu destinaci přihlásily hned dva rozdílné subjekty,“ připomíná Renata Šedová. Historicky prvním nositelem titulu EDEN (European Destination of ExcelleNce) pro Českou republiku se stalo České Švýcarsko. Podle verdiktu odborné poroty právě tato destinace nejlépe dokáže rozvíjet cestovní ruch v podmínkách chráněné přírodní oblasti. Ve finále se kromě Českého Švýcarska rozhodovalo mezi turistickou oblastí Králický Sněžník – Śnieżnik a Orlickými horami – Podorlickem. „Tento výsledek je pro nás obrovským motivem a současně závazkem pro další práci destinace,“ uzavírá vedoucí Divize rozvoj regionů Renata Šedová.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

24.6.

IFAS v Pardubicích již po dvacáté

Jednou z tradičních akcí hudebního dění v Pardubicích je Mezinárodní festival IFAS. První tóny letošního ročníku zazní 2.7.2008

Kultura celý článek
1.12.

V poličském muzeu zachraňovali unikátní notové autografy slavného skladatele Bohuslava Martinů a staré tisky z let 1501 až 1800

Díky podpoře z Pardubického kraje, Ministerstva kultury ČR a města Poličky budou moci v poličském muzeum zachránit nejen unikátní notové autografy slavného skladatele a poličského rodáka či staré tisky z let 1501 až 1800.

Kultura celý článek
13.8.

Kulturní léto na farní zahradě pokračuje i v srpnu

Na pódiu si s ním zazpívali i farář Zbigniew Czendlik nebo místní zpěvačka Markéta Andělová. A týden na to do Lanškrouna zavítalo folkové duo Slávka Janouška a Luboše Vondráka.

Kultura celý článek
21.11.

Jesličky z Poličky

Ale nechceme jenom vystavovat. Chceme připomenout živé a „oživlé“ tradice z minula i dneška. Výstava vám představí minulé i současné tvůrce jesliček, sběratele betlémů i Spolek českých betlemářů pobočku Betlemářů Poličska. Nejstarší tradiční jesličky ze dřeva vyřezávali Jan a Karel Jeřábkovi, Dominik Andrlík a další; František Andrle a Josef Svoboda jsou zároveň autory dřevěných loutek, které také vystavíme.

Kultura celý článek
16.6.

Na Hradě Kunětická hora zazní Smetana, Dvořák i Mozart. Hrad hudebníků začíná!

Pro náročné posluchače budou připraveny židle, pro romantiky ležení na trávě. Kdo by chtěl tančit, tak může u studny s pražskou skupinou Piosenki. A po cestě na hrad vystoupí krkonošský kytarista Petr Pachl.

Kultura celý článek
1.7.

Kapela Kabát uzavře sobotní program na všech zastávkách festivalu Hrady CZ

V pátek fanoušci na dvou stageích zhlédnou Monkey Business, Mandrage, Xindla X nebo speciální hodinový hradní set rapperů Rytmuse a Vladimira 518 a další kapely a interprety.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting