Památky v Pardubickém kraji otevírají brány

29.3.

Památky v Pardubickém kraji otevírají brány

Památky v Pardubickém kraji otevírají brány

S příchodem jara otevírají památky ve správě Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Pardubicích své brány. Návštěvníci se tak mohou těšit na celou řadu zajímavých akcí. Zámek v Litomyšli uvítal první návštěvníky již v sobotu 24. března. Pro tuto sezonu byla představena nová prohlídková trasa Byl jednou jeden domeček, která ukazuje nejen historické pokojíčky a domečky pro panenky, ale také to, jakým způsobem se měnila výstavba na zámeckém návrší prostřednictvím 3D modelů. Stejně jako v minulém roce bude otevřená prohlídková trasa Komu straší ve věži, nyní však inovovaná, s novými strašidly od tvůrců filmu Kuky se vrací a do 31. května 2012 potrvá na zámku výstava Odkrývání dobře utajených houslí aneb Miroslav Horníček: člověk, herec, spisovatel, výtvarník. Podobně i zámek ve Slatiňanech uvítal první návštěvníky již o víkendu 24. a 25. března. Na zámecké prohlídkové trase byla nově otevřena reinstalovaná lodžie, na niž se vrátily vídeňské veduty z přelomu 18. a 19. století a další dobové zařízení, a dále byla návštěvníkům zpřístupněna pracovna kněžny. Slatiňanský zámek má v dubnu otevřeno o víkendech a svátcích. Hrad Kunětická hora zahájí sezonu v pátek 30. března lampionovým průvodem z parkoviště na hrad a večerními prohlídkami. Sraz účastníků s lampiony v 19:30hodin na parkovišti pod hradem. Hrad Litice otevře své brány v sobotu 31. března. Na tento den i na neděli 1. dubna připravil spolu s firmou Povodí Labe Dny otevřených dveří na vodní elektrárně Litice nad Orlicí pod hradem. V rámci 80. výročí od spuštění vodní elektrárny Litice nad Orlicí, která je unikátním technickým dílem, se budou konat od 10:00 do 16:00 hodin prohlídky elektrárny zdarma s odborným výkladem. V expozici lidového stavitelství na Veselém Kopci bude zahájena jubilejní, 40. návštěvnická sezona v sobotu 7. dubna programem Velikonoce na Veselém Kopci. Od Bílé soboty 7. dubna do Pondělí velikonočního 9. dubna budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si interiéry roubenek doplněné o ukázky velikonočního pečiva, zdobených vajíček a dalších tradičních předmětů. Připraven bude také doprovodný program – v sobotu 7. dubna vystoupí folklorní soubor Baldrián z Pardubic a v neděli 8. dubna dětský soubor Vysočánek z Hlinska. Památková rezervace Betlém v Hlinsku je pro návštěvníky otevřena celoročně, ale od soboty 31. března navíc ožije programem Velikonoce na Betlémě. V roubených domcích návštěvníci naleznou expozice připomínající tradiční obyčeje postního předvelikonočního období. V domku číslo popisné 362 si příchozí budou moci zblízka prohlédnout ukázky zdobených kraslic typických pro oblast Hlinecka, tradičního pečiva a dalších předmětů provázejících velikonoční svátky v minulosti. Prohlídku expozic na Betlémě si každý návštěvník může zpříjemnit nákupem velikonočních dárků v prodejně s upomínkovými předměty, kam své výrobky dodávají lidoví řemeslníci. K příjemnému zakončení výletu mezi roubenými chaloupkami zvou také kavárna, cukrárna nebo restaurace.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

2.1.

Zrušení představení VČD - dnes!

Bližší informace ohledně vstupného získáte na obchodním oddělení Východočeského divadla na tel. č. 466 616 432.

Kultura celý článek
17.6.

Dvě oběti jednoho archivního záznamu StB

Televizní film se bude točit v autentickém prostředí dnes už bývalého archivu Ministerstva vnitra v Pardubicích.

Kultura celý článek
30.9.

Dům bratří Čapků v Budislavi získává novou tvář

Dům bratří Čapků v Budislavi byl postaven v roce 1938 z podnětu Karla Čapka podle projektu architekta Stanislava Tobka, který byl žákem Josefa Gočára.

Kultura celý článek
11.9.

Východočeské divadlo Pardubice zve na Den otevřených dveří

Východočeské divadlo se i letos zapojuje do programu Dnů evropského dědictví (European Heritage Days), které po celé Evropě otevírají brány nejzajímavějších památek. VELKÝ NÁVŠTĚVNÍ DEN se v divadle uskuteční v sobotu 14. září, kdy zájemci budou moci nahlédnout do zázemí nádherné secesní budovy, která už 110 let zdobí centrum Pardubic.

Kultura celý článek
10.7.

Perníček uspěl na festivalu ve Strážnici

Perníček tímto svým výkonem reprezentoval nejen Základní uměleckou školu Havlíčkova, pod kterou působí, ale i město a celý Pardubický kraj.

Kultura celý článek
6.10.

Horkýže Slíže slaví čtvrtstoletí na scéně a vyrážejí na podzimní turné s novým CD Pustite Karola

Na samostatných štacích vyprodává kluby, kulturní domy i sportovní haly. Slíže se staly oblíbenou festivalovou stálicí napříč oběma republikami

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting