Památky v Pardubickém kraji otevírají brány

29.3.

Památky v Pardubickém kraji otevírají brány

Památky v Pardubickém kraji otevírají brány

S příchodem jara otevírají památky ve správě Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Pardubicích své brány. Návštěvníci se tak mohou těšit na celou řadu zajímavých akcí. Zámek v Litomyšli uvítal první návštěvníky již v sobotu 24. března. Pro tuto sezonu byla představena nová prohlídková trasa Byl jednou jeden domeček, která ukazuje nejen historické pokojíčky a domečky pro panenky, ale také to, jakým způsobem se měnila výstavba na zámeckém návrší prostřednictvím 3D modelů. Stejně jako v minulém roce bude otevřená prohlídková trasa Komu straší ve věži, nyní však inovovaná, s novými strašidly od tvůrců filmu Kuky se vrací a do 31. května 2012 potrvá na zámku výstava Odkrývání dobře utajených houslí aneb Miroslav Horníček: člověk, herec, spisovatel, výtvarník. Podobně i zámek ve Slatiňanech uvítal první návštěvníky již o víkendu 24. a 25. března. Na zámecké prohlídkové trase byla nově otevřena reinstalovaná lodžie, na niž se vrátily vídeňské veduty z přelomu 18. a 19. století a další dobové zařízení, a dále byla návštěvníkům zpřístupněna pracovna kněžny. Slatiňanský zámek má v dubnu otevřeno o víkendech a svátcích. Hrad Kunětická hora zahájí sezonu v pátek 30. března lampionovým průvodem z parkoviště na hrad a večerními prohlídkami. Sraz účastníků s lampiony v 19:30hodin na parkovišti pod hradem. Hrad Litice otevře své brány v sobotu 31. března. Na tento den i na neděli 1. dubna připravil spolu s firmou Povodí Labe Dny otevřených dveří na vodní elektrárně Litice nad Orlicí pod hradem. V rámci 80. výročí od spuštění vodní elektrárny Litice nad Orlicí, která je unikátním technickým dílem, se budou konat od 10:00 do 16:00 hodin prohlídky elektrárny zdarma s odborným výkladem. V expozici lidového stavitelství na Veselém Kopci bude zahájena jubilejní, 40. návštěvnická sezona v sobotu 7. dubna programem Velikonoce na Veselém Kopci. Od Bílé soboty 7. dubna do Pondělí velikonočního 9. dubna budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si interiéry roubenek doplněné o ukázky velikonočního pečiva, zdobených vajíček a dalších tradičních předmětů. Připraven bude také doprovodný program – v sobotu 7. dubna vystoupí folklorní soubor Baldrián z Pardubic a v neděli 8. dubna dětský soubor Vysočánek z Hlinska. Památková rezervace Betlém v Hlinsku je pro návštěvníky otevřena celoročně, ale od soboty 31. března navíc ožije programem Velikonoce na Betlémě. V roubených domcích návštěvníci naleznou expozice připomínající tradiční obyčeje postního předvelikonočního období. V domku číslo popisné 362 si příchozí budou moci zblízka prohlédnout ukázky zdobených kraslic typických pro oblast Hlinecka, tradičního pečiva a dalších předmětů provázejících velikonoční svátky v minulosti. Prohlídku expozic na Betlémě si každý návštěvník může zpříjemnit nákupem velikonočních dárků v prodejně s upomínkovými předměty, kam své výrobky dodávají lidoví řemeslníci. K příjemnému zakončení výletu mezi roubenými chaloupkami zvou také kavárna, cukrárna nebo restaurace.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

10.4.

AUTO-MOTO show v ČEZ Areně

Ta se uskuteční v moderní multifunkční pardubické ČEZ ARENĚ v termínu 11. – 13. dubna 2008.

Kultura celý článek
18.7.

Divoké kytary zazní středověkým mlýnem.

Na dvoře si všichni zazpívají a přitom ochutnají korbel chmeloviny. Středověký Sajdlův mlýn rozezní kytary a provoní rožněné jehně. Kdo bude o půlnoci zmožen, najde místo ke spaní.

Kultura celý článek
11.7.

Rock for People oslavil narozeniny s 27 tisíci fanoušky, skvělými výkony headlinerů i mnohými překvapeními

A aby nebylo těch zaoblených čísel málo, přes 300 minut museli čekat fanoušci na Stevena Seagala, jenž hrál o 30 minut déle, než bylo původně uvedeno. Naopak Lucie natáhla délku svého setu na 120 minut. A vzhledem k neplánovaným, utajeným koncertům (například Kašpárek v rohlíku nebo produkce v Live Jukeboxu) skončila celková bilance vystoupení kapel, DJs a dalších performance na počtu 200. Jinými slovy, své sety odehrály všechny kapely.

Kultura celý článek
15.10.

Elektricky, akusticky i s kvartetem. Janek Ledecký letos absolvuje dvaadvacáté vánoční turné

V poslední době Ledeckého kromě koncertování zaměstnává i jeho čtvrtý muzikál IAGO, přepis Shakespearova Othella, jenž se po loňském úspěchu na Slovensku hraje v Divadle Hybernia. Hudebník se netají ani tím, že se mu začínají shromažďovat nové písně: „Budeme je postupně nahrávat. Půjdeme cestou singlů a až budeme mít pocit, že to bude potřeba nějak završit, tak uděláme desku,“ říká. V plánu je také akustické turné na jaře 2019.

Kultura celý článek
27.2.

Skončil VIII. ročník GRAND Festivalu smíchu

Ve Východočeském divadle Pardubice slavnostně rozdány ceny VIII. ročníku GRAND Festivalu smíchu.

Kultura celý článek
6.10.

Horkýže Slíže slaví čtvrtstoletí na scéně a vyrážejí na podzimní turné s novým CD Pustite Karola

Na samostatných štacích vyprodává kluby, kulturní domy i sportovní haly. Slíže se staly oblíbenou festivalovou stálicí napříč oběma republikami

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting