Pardubice se v říjnu stanou hlavním městem folkloru

10.10.

Pardubice se v říjnu stanou hlavním městem folkloru

Po čtrnácti letech opět Pardubice hostí od 8. do 23. října 2018 mezinárodní festival Děti světa tančí pro mír (Children of the world dance for peace). Ty nejlepší dětské taneční páry z celé Evropy a Latinské Ameriky seznámí s tradicemi, tanci i kroji své země diváky na Pardubicku, v Hradci Králové,  Svitavách či Litomyšli. Rovněž pomohou vytvořit takové Podzimní městské slavnosti, jaké patrně Východočeši nepamatují. Folklorní podtón bude mít díky Dětem svě ta i let ošní Velká pardubická.

Do ulic a na pódia Pardubic, ale také Hradce Králové, Litomyšle, Svitav či Slatiňan vtrhnou tanečníci z Argentiny, Kolumbie, Kostariky, Paraguaye, Peru, Francie, Polska, Slovenska či Srbska. Českou republiku zastupují pardubické dětské folklorní soubory Perníček a Radost a na koncertech v Hradci Králové domácí soubory Peciválek, Červánek a Kvítek.

 

Účastníci festivalu budou slavnostně přijati na pardubické radnici, od čtvrtka se pak rozběhne maraton vystoupení. Hned první koncerty budou ve čtvrtek a pátek patřit mateřským a základním školám z Pardubic a okolí, 11. října v 18 hodin bude moci zavítat do KD Hronovická na zahajovací koncert také širší veřejnost.

 

„Celý festival má hlavní myšlenku ‚děti dětem‘. Naším cílem je na koncertech ukázat nejen taneční páry z různých koutů světa, ale předvést školákům, co nás spojuje a čím se vzájemně lišíme. Chceme jim ukázat, co všechno se dá z národních tanců vyčíst, ať již jde o etnografický původ obyvatelstva, geografické podmínky života v oblasti, historii národa či další etnické vlivy na kulturu. Lidový tanec je kniha, kterou pomůžeme našim divákům číst,“ říká vedoucí dětského folklorního souboru Perníček Lenka Šťastn á .

 

Jihoamerické rytmy roztančí Městské slavnosti, Dny medu a konečně v neděli 14. října i Velkou pardubickou.

 

„Na závodišti budeme mít pódium postavené mezi tribunami A a B a v pauzách mezi závody tu dětští tanečníci mohou neustále tančit,“ říká jedna z hlavních organizátorek akce Blanka Slouková a dodává: „Lidé se mají skutečně na co těšit. Jihoamerický folklor je úplně jiný než náš. Diváky zaujme nejen temperamentním tanečním projevem, pestrými kroji či srdečným prožitkem, ale i tanečním ztvárněním obřadů a zvyků, které jsou pro nás mnohdy velkým překvapením.“

 

Následující týden čekají zahraniční hosty vystoupení v Hradci Králové, Litomyšli, Svitavách či Slatiňanech. Podívají se také do Prahy.

 

V sobotu 20. října od 18 hodin se ve Východočeském divadle Pardubice uskuteční pro širokou veřejnost závěrečný benefiční večer s mottem „Děti pomáhají dětem“.  Během akce proběhne dražba typických předmětů zúčastněných zemí, výtěžek půjde na pomoc některým postiženým dětem z Pardubic.

 

Festival Děti světa tančí pro mír organizátoři pojali i jako jakousi reklamu na východní Čechy, kam většina účastníků zavítá vůbec poprvé. „Je to obrovská příležitost prezentovat Pardubice a Pardubický kraj všem zúčastněným státům. Jedná se o příležitost, jak dát světu vědět o krásách a zajímavostech regionu,“ říká prezident festivalu Pavel Uhlíř. „Této příležitosti jsme si vědomi a nechceme nic podcenit, protože je to velká šance, jak zvýšit zájem zahraničních turistů o náš kraj.“

 

Přehlídka Děti světa tančí pro mír, která se poprvé konala v roce 2002, je unikátní možností seznámit se s živelným jihoamerickým folklorem, ale také s úctou, kterou tyto země chovají ke svým národním tradicím.

 

„Pro nás je přístup jihoamerických zemí, ale i zemí jižní Evropy k jejich vlastnímu folklornímu dědictví velkým vzorem. Odkazy minulosti, lidové zvyky, písně a tance se vyučují na všech stupních škol včetně vysokých. V dětech tak budují silnou národní hrdost, úctu k předkům a vlastní zemi,“ uzavírá jedna z hlavních organizátorek přehlídky Blanka Slouková.

 

Loni se festival konal v Mexiku, po letošní zastávce v Česku se příští rok přesune do Panamy.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

3.12.

Kultovní britský sitcom na pardubickém jevišti

Premiéra televizní série z produkce BBC proběhla už před třiceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Spousta těch zákulisních pletich, intrik a malérů jeho hrdinů nám bude připadat důvěrně známá a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde než za kanálem La Manche.

Kultura celý článek
27.12.

Hlinsko má novou Pohádkovou stezku

Příběh dřevěného vojáčka a hravé prvky o přírodě se vinou novou stezkou v Hlinsku. Komiksová pohádka přibližuje dětem tradiční krajovou výrobu dřevěných hraček a mimo jiné také cestu stromu od semenáčku až k dřevěnému výrobku.

Kultura celý článek
23.11.

Soubor Lipka překvapí adventním koncertem napříč žánry. Detaily neprozradíme, říká Vojtěch Línek

„Nemůžu vám pochopitelně přesně říct, jaké žánry budou v našem pořadu použity, právě pro to, aby se mohli diváci těšit na to, čím je překvapíme. Prozradím maximálně to, že vše, co návštěvníci uslyší, jim bude dobře známo. Vybírali jsme ty nejhezčí písně a skladby z každého použitého stylu a vzhledem k tomu, že jich nebude málo, si určitě každý přijde na své.“

Kultura celý článek
25.7.

Srpnové putování Poličského kulturního léta zahájí Leonardo DiCaprio

První srpnové letní kino bude ve znamení oscarového snímku Revenant (Zmrtvýchvstání). Ohromující herecký výkon Leonarda DiCapria v roli lovce Hugha Glasse a jeho syrový příběh o naději a vůli k přežití byl oceněn Oscarem za režii, mužský herecký výkon a překrásnou kameru. V sobotu 13. srpna oprášíme historický 16mm projektor, na kterém bude promítnut kultovní český film Tajemství hradu v Karpatech.

Kultura celý článek
8.4.

Ženský pohled na svět v Domě U Jonáše

Tak jako v životě i ve své tvorbě jí jde o cestu za čistotou mezilidských vztahů a za klidem, které tak moc v dnešním světě chybí. Hana Horská je zároveň autorkou myšlenky a spolu se svojí školou, kde vyučuje výtvarné výchově a českému jazyku, hlavní organizátorkou velmi úspěšné mezinárodní výtvarné soutěže Pod modrou oblohou.

Kultura celý článek
20.10.

Za oponou po premiéře Hej, Mistře!

Ve hře Věry Maškové Hej, Mistře! autora České mše vánoční ztvárnil Tomáš Lněnička, jehož podpořil téměř celý herecký soubor divadla, na jevišti však nechyběly ani Komorní orchestr Bona Nota a Dětský folklorní soubor Radost Pardubice.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting