Pardubice se v říjnu stanou hlavním městem folkloru

10.10.

Pardubice se v říjnu stanou hlavním městem folkloru

Po čtrnácti letech opět Pardubice hostí od 8. do 23. října 2018 mezinárodní festival Děti světa tančí pro mír (Children of the world dance for peace). Ty nejlepší dětské taneční páry z celé Evropy a Latinské Ameriky seznámí s tradicemi, tanci i kroji své země diváky na Pardubicku, v Hradci Králové,  Svitavách či Litomyšli. Rovněž pomohou vytvořit takové Podzimní městské slavnosti, jaké patrně Východočeši nepamatují. Folklorní podtón bude mít díky Dětem svě ta i let ošní Velká pardubická.

Do ulic a na pódia Pardubic, ale také Hradce Králové, Litomyšle, Svitav či Slatiňan vtrhnou tanečníci z Argentiny, Kolumbie, Kostariky, Paraguaye, Peru, Francie, Polska, Slovenska či Srbska. Českou republiku zastupují pardubické dětské folklorní soubory Perníček a Radost a na koncertech v Hradci Králové domácí soubory Peciválek, Červánek a Kvítek.

 

Účastníci festivalu budou slavnostně přijati na pardubické radnici, od čtvrtka se pak rozběhne maraton vystoupení. Hned první koncerty budou ve čtvrtek a pátek patřit mateřským a základním školám z Pardubic a okolí, 11. října v 18 hodin bude moci zavítat do KD Hronovická na zahajovací koncert také širší veřejnost.

 

„Celý festival má hlavní myšlenku ‚děti dětem‘. Naším cílem je na koncertech ukázat nejen taneční páry z různých koutů světa, ale předvést školákům, co nás spojuje a čím se vzájemně lišíme. Chceme jim ukázat, co všechno se dá z národních tanců vyčíst, ať již jde o etnografický původ obyvatelstva, geografické podmínky života v oblasti, historii národa či další etnické vlivy na kulturu. Lidový tanec je kniha, kterou pomůžeme našim divákům číst,“ říká vedoucí dětského folklorního souboru Perníček Lenka Šťastn á .

 

Jihoamerické rytmy roztančí Městské slavnosti, Dny medu a konečně v neděli 14. října i Velkou pardubickou.

 

„Na závodišti budeme mít pódium postavené mezi tribunami A a B a v pauzách mezi závody tu dětští tanečníci mohou neustále tančit,“ říká jedna z hlavních organizátorek akce Blanka Slouková a dodává: „Lidé se mají skutečně na co těšit. Jihoamerický folklor je úplně jiný než náš. Diváky zaujme nejen temperamentním tanečním projevem, pestrými kroji či srdečným prožitkem, ale i tanečním ztvárněním obřadů a zvyků, které jsou pro nás mnohdy velkým překvapením.“

 

Následující týden čekají zahraniční hosty vystoupení v Hradci Králové, Litomyšli, Svitavách či Slatiňanech. Podívají se také do Prahy.

 

V sobotu 20. října od 18 hodin se ve Východočeském divadle Pardubice uskuteční pro širokou veřejnost závěrečný benefiční večer s mottem „Děti pomáhají dětem“.  Během akce proběhne dražba typických předmětů zúčastněných zemí, výtěžek půjde na pomoc některým postiženým dětem z Pardubic.

 

Festival Děti světa tančí pro mír organizátoři pojali i jako jakousi reklamu na východní Čechy, kam většina účastníků zavítá vůbec poprvé. „Je to obrovská příležitost prezentovat Pardubice a Pardubický kraj všem zúčastněným státům. Jedná se o příležitost, jak dát světu vědět o krásách a zajímavostech regionu,“ říká prezident festivalu Pavel Uhlíř. „Této příležitosti jsme si vědomi a nechceme nic podcenit, protože je to velká šance, jak zvýšit zájem zahraničních turistů o náš kraj.“

 

Přehlídka Děti světa tančí pro mír, která se poprvé konala v roce 2002, je unikátní možností seznámit se s živelným jihoamerickým folklorem, ale také s úctou, kterou tyto země chovají ke svým národním tradicím.

 

„Pro nás je přístup jihoamerických zemí, ale i zemí jižní Evropy k jejich vlastnímu folklornímu dědictví velkým vzorem. Odkazy minulosti, lidové zvyky, písně a tance se vyučují na všech stupních škol včetně vysokých. V dětech tak budují silnou národní hrdost, úctu k předkům a vlastní zemi,“ uzavírá jedna z hlavních organizátorek přehlídky Blanka Slouková.

 

Loni se festival konal v Mexiku, po letošní zastávce v Česku se příští rok přesune do Panamy.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

21.3.

Hradečtí Boni pueri zazpívají pro Japonsko

Koncert se uskuteční v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí v úterý 29. března v 18 hodin.

Kultura celý článek
9.3.

TZ – TOUR66: VISACÍ ZÁMEK & ZNOUZECTNOST

Za celou dobu své existence se tyto dvě oblíbené kapely nesetkaly na společném koncertním pódiu, až teď. Visací Zámek a Znouzectnost vyrážejí na společnou TOUR66. Fanoušci tak mají možnost potkat pražskou a plzeňskou hudební legendu v jeden večer na jednom pódiu.

Kultura celý článek
13.4.

Divadlo Exil experimentuje drogami a divadlem

Do svého programu pravidelně zařazuje představení mimo pardubických amatérských souborů. Pořádá výstavy a koncerty.

Kultura celý článek
21.10.

Dánská hra o skutečně neskutečných příšerách

Českou premiéru dánské hry zabývající se aktuální otázkou uprchlické krize, pro vás společně připravíme se začínající režisérkou ALŽBĚTOU BURIANOVOU, čerstvou absolventkou oboru režie pražské DAMU. Těšit se můžete na neobyčejný večer opět doplněný závěrečnou diskuzí s herci Ladislavem Špinerem, Janou Ondruškovou a Petrem Borovcem a překladatelkou hry Janou Michalíkovou.

Kultura celý článek
24.4.

Bez práce nejsou koláče

Zájemci se v roubených chaloupkách budou moci naučit tvarovat takzvané figurální pečivo, ale i různé koláče a buchty.

Kultura celý článek
19.9.

Populární zpěvák Tomáš Klus a jeho Cílová skupina míří do Chrudimi

Návštěvníci koncertu se mohou těšit na intenzivní a jedinečný hudební zážitek. Hudbu Tomáše Kluse, který je mnohými označován za novodobého Karla Kryla a pokračovatele české písničkářské tradice, lze jen stěží zařadit do jednoho žánru. Z jeho písní vyvěrá duchovní i inspirativní síla i jeho vlastní pohled na svět kolem nás. Jeho koncerty v sobě nesou neopakovatelnou atmosféru a energii, která z Tomáše Kluse při vystoupení sálá. Nejinak tomu bude i v Chrudimi.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting