Pardubice se v říjnu stanou hlavním městem folkloru

10.10.

Pardubice se v říjnu stanou hlavním městem folkloru

Po čtrnácti letech opět Pardubice hostí od 8. do 23. října 2018 mezinárodní festival Děti světa tančí pro mír (Children of the world dance for peace). Ty nejlepší dětské taneční páry z celé Evropy a Latinské Ameriky seznámí s tradicemi, tanci i kroji své země diváky na Pardubicku, v Hradci Králové,  Svitavách či Litomyšli. Rovněž pomohou vytvořit takové Podzimní městské slavnosti, jaké patrně Východočeši nepamatují. Folklorní podtón bude mít díky Dětem svě ta i let ošní Velká pardubická.

Do ulic a na pódia Pardubic, ale také Hradce Králové, Litomyšle, Svitav či Slatiňan vtrhnou tanečníci z Argentiny, Kolumbie, Kostariky, Paraguaye, Peru, Francie, Polska, Slovenska či Srbska. Českou republiku zastupují pardubické dětské folklorní soubory Perníček a Radost a na koncertech v Hradci Králové domácí soubory Peciválek, Červánek a Kvítek.

 

Účastníci festivalu budou slavnostně přijati na pardubické radnici, od čtvrtka se pak rozběhne maraton vystoupení. Hned první koncerty budou ve čtvrtek a pátek patřit mateřským a základním školám z Pardubic a okolí, 11. října v 18 hodin bude moci zavítat do KD Hronovická na zahajovací koncert také širší veřejnost.

 

„Celý festival má hlavní myšlenku ‚děti dětem‘. Naším cílem je na koncertech ukázat nejen taneční páry z různých koutů světa, ale předvést školákům, co nás spojuje a čím se vzájemně lišíme. Chceme jim ukázat, co všechno se dá z národních tanců vyčíst, ať již jde o etnografický původ obyvatelstva, geografické podmínky života v oblasti, historii národa či další etnické vlivy na kulturu. Lidový tanec je kniha, kterou pomůžeme našim divákům číst,“ říká vedoucí dětského folklorního souboru Perníček Lenka Šťastn á .

 

Jihoamerické rytmy roztančí Městské slavnosti, Dny medu a konečně v neděli 14. října i Velkou pardubickou.

 

„Na závodišti budeme mít pódium postavené mezi tribunami A a B a v pauzách mezi závody tu dětští tanečníci mohou neustále tančit,“ říká jedna z hlavních organizátorek akce Blanka Slouková a dodává: „Lidé se mají skutečně na co těšit. Jihoamerický folklor je úplně jiný než náš. Diváky zaujme nejen temperamentním tanečním projevem, pestrými kroji či srdečným prožitkem, ale i tanečním ztvárněním obřadů a zvyků, které jsou pro nás mnohdy velkým překvapením.“

 

Následující týden čekají zahraniční hosty vystoupení v Hradci Králové, Litomyšli, Svitavách či Slatiňanech. Podívají se také do Prahy.

 

V sobotu 20. října od 18 hodin se ve Východočeském divadle Pardubice uskuteční pro širokou veřejnost závěrečný benefiční večer s mottem „Děti pomáhají dětem“.  Během akce proběhne dražba typických předmětů zúčastněných zemí, výtěžek půjde na pomoc některým postiženým dětem z Pardubic.

 

Festival Děti světa tančí pro mír organizátoři pojali i jako jakousi reklamu na východní Čechy, kam většina účastníků zavítá vůbec poprvé. „Je to obrovská příležitost prezentovat Pardubice a Pardubický kraj všem zúčastněným státům. Jedná se o příležitost, jak dát světu vědět o krásách a zajímavostech regionu,“ říká prezident festivalu Pavel Uhlíř. „Této příležitosti jsme si vědomi a nechceme nic podcenit, protože je to velká šance, jak zvýšit zájem zahraničních turistů o náš kraj.“

 

Přehlídka Děti světa tančí pro mír, která se poprvé konala v roce 2002, je unikátní možností seznámit se s živelným jihoamerickým folklorem, ale také s úctou, kterou tyto země chovají ke svým národním tradicím.

 

„Pro nás je přístup jihoamerických zemí, ale i zemí jižní Evropy k jejich vlastnímu folklornímu dědictví velkým vzorem. Odkazy minulosti, lidové zvyky, písně a tance se vyučují na všech stupních škol včetně vysokých. V dětech tak budují silnou národní hrdost, úctu k předkům a vlastní zemi,“ uzavírá jedna z hlavních organizátorek přehlídky Blanka Slouková.

 

Loni se festival konal v Mexiku, po letošní zastávce v Česku se příští rok přesune do Panamy.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

14.2.

Změna programu VČD na 14. února

Divadlo se za změnu omlouvá a děkuje za pochopení!

Kultura celý článek
20.12.

Dobrému divadlu se daří!

Ředitel Dobrého divadla mluví o momentální činnost Dobrého divadla v Litomyšli: „V současné době hledáme v Litomyšli stálou scénu, zatím pohádky, koncerty a amatérská divadla pořádáme v Zámecké jízdárně, nebo v klenutém sálu Zámeckého pivovaru. Snažíme se vybírat pořady, které podle nás doplňují kulturní život Litomyšle.“

Kultura celý článek
11.6.

EKG se rozbuší ve středu v Divadle 29

EKG je nová literárně hudební šou, kterou ve spolupráci s Divadlem Archa pořádají Igor Malijevský a Jaroslav Rudiš.

Kultura celý článek
24.2.

Když se někam zavede dřív politika než elektrika

Před sobotní premiérou bude ve foyer zahájena výstava obrazů akademického malíře Martina Velíška.

Kultura celý článek
11.10.

Brňáci dodnes kupujó flósky, oblečó šolnu, potom nastražují ovar a hážó kukačku na Martinů

V Brně poličský rodák nikdy nežil. Přesto měl s moravskou metropolí zejména ve 30. letech 20. století čilé pracovní vztahy a město na skladatele nezapomnělo ani po jeho smrti roku 1959.

Kultura celý článek
6.3.

Skluzavka pro děti a další novinky v Afi paláci

Barevná skluzavka určitě nenechá v klidu žádné dítě. Propojuje prostor pasáže v 1. patře s prostorem 2. patře a zaručuje tak dostatečně dlouhou zábavnou jízdu.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting