Pardubice za První republiky

3.11.

Pardubice za První republiky

Pardubice za První republiky

Letošní kulatá výročí vzniku a zániku první Československé republiky nemůže pominout ani Východočeské muzeum v Pardubicích, které pro své návštěvníky připravilo ojedinělou výstavu věnovanou právě 90. výročí vzniku samostatného Československa. Úvod výstavy připomíná vznik republiky, který byl v Pardubicích a celém okolí spíše velkou slavností. Druhá část expozice je věnována osobnostem. Za prezidentem Tomášem Garrigue Masarykem tak následuje poslanec, ministr, předseda vlády a senátor František Udržal, který se narodil v nedaleké Dolní Rovni a jehož velký obraz muzeu obec zapůjčila Tento portrét je v muzeu vystavován vůbec poprvé. Dobovými obrazy výstava připomíná rovněž všechny pardubické starosty. Také za I. republiky vedly mezi sebou politické strany tvrdý boj. Tuto stránku života našich předků připomíná výběr volebních plakátů. Jsou jiné než dnešní – jestli také lepší, to posuďte sami. Expozice nezapomíná ani na spolky a organizace, neboť lidé se tehdy rádi sdružovali. V muzeu tak potkáte příslušníky masovějšího Sokola, stejně jako členku katolického Orla. Lidé se však především – jak to tak bývá – museli nějak živit a vydělávat si peníze. Československé měně je na výstavě věnována zvláštní vitrína a velká kóje připomíná práci zemědělců, kteří žili na okraji města a v jeho bezprostředním okolí. A protože do života lidí stále více pronikala elektřina, připomíná expozice rovněž tento fenomén. Kdo neviděl hlavní vypínač pardubického veřejného osvětlení z té doby, může ho vidět právě tady. Ale také krásné rozhlasové přijímače, které se vyráběly v pardubické Telegrafii a přeloučské Radiotechně. Život společnosti té doby začala také významně ovlivňovat doprava. A tak zde můžete spatřit krásné modely parních lokomotiv i pravou lopatu pro jejich topiče. Dominantou dopravní vitríny je nádherný motocykl Grizzly, který se vyráběl v Pardubicích, je zde i kolo tehdy známé firmy Bažant ze Sopřeče. Pardubice byly městem živnostníků. Vystavit všechny památky na ně nelze. Tak si alespoň organizátoři výstavy vybrali řemeslo řeznické. Najdete tu jejich náčiní, kroj a krásný prapor. Prvorepubliková prezentace nezapomíná ani na policisty a četníky, kteří chránili řádné občany před všelijakými pobudy. A poněvadž Pardubice byly městem s velkou posádkou (jezdectvo, železniční pluk, dělostřelci, letci), přiměřená část výstavy je věnována i těm, kdo byli na rozdíl od politiků připraveni republiku bránit. Výstava potrvá do 25. ledna 2009, pardubické muzeum je otevřeno denně kromě pondělí od 10.00 do 18.00 hodin.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

17.3.

Veletrh studia v zahraničí ERASMUS DAY

Smyslem akce je poskytnout podrobné informace o širokých možnostech studia.

Kultura celý článek
21.11.

11. Festival francouzského filmu právě začíná

Jedenáctý ročník Festivalu francouzského filmu se v Pardubicích uskuteční ve dnech 21. až 23. listopadu 2008.

Kultura celý článek
30.5.

Čínské hůlky Mariny Richter

Jedná se o premiéru cyklu litografií ruské grafičky, malířky a ilustrátorky Mariny Richter.

Kultura celý článek
31.10.

Jeden průkaz, 12 knihoven a nespočet výhod

Chceme sjednotit nabídku pro čtenáře, udržet vysoký standard poskytovaných služeb. Tyto průkazy budou k mání od 1. listopadu.

Kultura celý článek
3.1.

Inscenací roku je komedie Úžasná svatba

Východočeské divadlo Pardubice zakončilo rok 2006 silvestrovským představením Hawdonovy komedie Úžasná svatba.

Kultura celý článek
6.11.

Peter Nagy přiveze do Pardubic své největší hity

Peter Nagy v letošním roce oslavil jubilejní 60. narozeniny a při této příležitosti se rozhodl vyrazit na turné po Českých a Slovenských zemích. Při těchto koncertech vzpomene tato slovenská popová ikona nejen na notoricky známé hity jeho kariéry, ale i na písně z alb vydaných v posledních letech.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting