Pardubická Lipka oslaví deset let na scéně. 1. dubna předvede The best of

27.3.

Pardubická Lipka oslaví deset let na scéně. 1. dubna předvede The best of


Folklorní soubor Lipka si pro vyznavače lidových písní a tanců i diváky folklorem netknuté připravil na 1. dubna 2017 svůj další, v pořadí již desátý výroční koncert s vypovídajícím názvem „Oslavme to společně“. Celý pořad by měl vyjadřovat především poděkování všem věrným příznivcům, kteří sledovali vývoj a utváření osobité tváře souboru po celou uplynulou dekádu od samotného založení v roce 2007.


A jak to vlastně celé začalo? „V roce 2007 končila v Dětském folklorním souboru Perníček silná generace tanečníků, tanečnic i muzikantů. A protože jsme byli dobrá "parta", spojoval nás zájem o folklor a bylo nás opravdu tolik, že by to dalo na celý soubor, rozhodli jsme se ho založit. Zvažovali jsme, jaký by měl nést název, když přišla Lenka Šťastná s návrhem, zda se nevrátit k tradicím a se souhlasem původních zakladatelů neobnovit soubor, který v Pardubicích fungoval už od konce 70. let minulého století, tedy právě Lipku,“ vzpomíná vedoucí souboru Michal Doubek.
Muzikanti pro letošek ustoupili od tradice zvát si na výroční koncert hostující soubor a naplnila program těmi nejpozoruhodnějšími kousky, které v souborové dílně vznikly - tance, které vzbudily největší ohlas, písně s nejzajímavějšími hudebními úpravami a choreografie, které publikum nejvíce pobavily. Zaujme tedy určitě i diváky, kteří na koncert Lipky zavítají třeba vůbec poprvé.


„Vybrat to nejlepší z uplynulých deseti let, co chceme publiku předvést, určitě nebylo jednoduché. Každému z nás se vrylo do paměti něco trochu jiného, navíc jsme museli přihlédnout i k aktuálnímu obsazení souboru a v neposlední řadě jsme museli brát v potaz, abychom z jednotlivých čísel poskládali dramaturgicky smysluplný a pro diváky pestrý program. Věřím ale, že se to nakonec podařilo a každý si najde v programu to své,“ říká primáš souboru.
Soubor zapátral také ve svých archivech a návštěvníci tak budou mít možnost pomocí zvukových a obrazových záznamů zavzpomínat na uplynulé roky a nahlédnout do zákulisí života Folklorního souboru Lipka. K účinkování na jevišti také Lipka přizvala další posily - bývalé členy souboru a posily z řad mladších tanečnic.  Desátý výroční koncert Folklorního souboru Lipka Pardubice začíná 1. dubna 2017 v 17 hodin v Kulturním domě Hronovická v Pardubicích. Vstupenky budou k dostání přímo na místě před koncertem.


Lipka rozhodně nemíní končit, i když účinkování je pro její členy vzhledem k přibývajícím pracovním a rodičovským povinnostem stále složitější.


„Pravdou je, že jsme už při zakládání souboru byli upozorňováni folkloristy v našem okolí, že takovýto jednogenerační soubor přináší problémy a komplikace. A měli pravdu. Na počátku působení jsme se prakticky všichni více či méně intenzivně věnovali studiu a na práci v souboru jsme si vždy našli čas. Školní léta ale postupně končila a pracovní povinnosti volný čas omezily. Zanedlouho se začaly přidávat i povinnosti rodičovské. Je pochopitelné, že díky těmto životním situacím soubor procházel menšími i většími krizemi, ale nakonec jsme se vždy utvrdili v tom, že má smysl v našem snažení pokračovat. Právě sdílení těchto životních změn a příjemných starostí je to, co nás ještě více spojuje. Zkrátka si navzájem dokazujeme, že to jde zvládnout,“ uzavírá Michal Doubek.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

11.7.

Festival Hrady CZ startuje na Točníku historicky poprvé s Arakainem a Lucií Bílou

Stanová městečka zdarma i nadále zůstávají, zde bude k dispozici sociální zařízení, pitná voda a koše na odpad. Na hrad Točník bude zavedena autobusová kyvadlová doprava od železniční stanice Hořovice a zpět.

Kultura celý článek
19.2.

Diváckou anketu o nejoblíbenější pardubické herce ovládli Petra Janečková a Ladislav Špiner

Na pomyslný herecký trůn se už pojedenácté ve své kariéře usadila PETRA JANEČKOVÁ, jež si nejvíce diváků získala hlavními rolemi v muzikálu Kiss me, Kate a komedii Mezi nebem a zemí.

Kultura celý článek
19.12.

Koncert Východočeského akademického orchestru se blíží

V Pardubicích právě nyní vzniká zbrusu nové symfonické těleso, které se holá zaměřit kromě klasické hudby též na hudbu filmovou. Východočeský akademický orchestr, který vznikl pod křídly spolku Klasická hudba mladým v součinnosti s Univerzitou Pardubice, se veřejnosti představí již tento čtvrtek na vánočním koncertu.

Kultura celý článek
21.12.

Pardubičtí herci vyjdou před diváky naposledy v Sexy prádle

V inscenaci během 37 repríz partneřili Romana Chvalová a Alexandr Postler. „Romana a Lexa jsou herci, kteří přesně vědí, o čem hrát. Výhodou je, že mají větší životní zkušenosti než já, takže mi v mnohém mohli i poradit. Samozřejmě pro ně bylo náročné naučit se tolik textu, ale oba jsou velmi pracovití a také velmi tvořiví, což vždy vítám, protože herce vnímám v rámci tvůrčího týmu jako nejdůležitější složku,“ říká režisér Adam Doležal.

Kultura celý článek
6.8.

Hudební festival Hrady CZ putuje na Moravu jako Moravské hrady.CZ, představí se na Veveří

Hrady CZ slaví 15 let, letos s respektem k památkám i životnímu prostředí

Kultura celý článek
24.9.

Michael Tarant nejen o Jakubu Janu Rybovi

Zatímco Ryba je typický představitel obrození, představitel emancipace. Je opravdovou osobností, člověkem, který si vytyčil cestu, po které tvrdohlavě i konfliktně šel. Na jedné straně měl plodný a bohatý život, na straně druhé se dostával s okolním prostředím velmi často do konfliktu. Myslím, že ho to vyčerpávalo a vedlo to i k jeho onemocnění, k jeho postupné ztrátě životní energie a elánu, až k jeho konci, kdy asi našel klid.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting