Pardubická Lipka oslaví deset let na scéně. 1. dubna předvede The best of

27.3.

Pardubická Lipka oslaví deset let na scéně. 1. dubna předvede The best of


Folklorní soubor Lipka si pro vyznavače lidových písní a tanců i diváky folklorem netknuté připravil na 1. dubna 2017 svůj další, v pořadí již desátý výroční koncert s vypovídajícím názvem „Oslavme to společně“. Celý pořad by měl vyjadřovat především poděkování všem věrným příznivcům, kteří sledovali vývoj a utváření osobité tváře souboru po celou uplynulou dekádu od samotného založení v roce 2007.


A jak to vlastně celé začalo? „V roce 2007 končila v Dětském folklorním souboru Perníček silná generace tanečníků, tanečnic i muzikantů. A protože jsme byli dobrá "parta", spojoval nás zájem o folklor a bylo nás opravdu tolik, že by to dalo na celý soubor, rozhodli jsme se ho založit. Zvažovali jsme, jaký by měl nést název, když přišla Lenka Šťastná s návrhem, zda se nevrátit k tradicím a se souhlasem původních zakladatelů neobnovit soubor, který v Pardubicích fungoval už od konce 70. let minulého století, tedy právě Lipku,“ vzpomíná vedoucí souboru Michal Doubek.
Muzikanti pro letošek ustoupili od tradice zvát si na výroční koncert hostující soubor a naplnila program těmi nejpozoruhodnějšími kousky, které v souborové dílně vznikly - tance, které vzbudily největší ohlas, písně s nejzajímavějšími hudebními úpravami a choreografie, které publikum nejvíce pobavily. Zaujme tedy určitě i diváky, kteří na koncert Lipky zavítají třeba vůbec poprvé.


„Vybrat to nejlepší z uplynulých deseti let, co chceme publiku předvést, určitě nebylo jednoduché. Každému z nás se vrylo do paměti něco trochu jiného, navíc jsme museli přihlédnout i k aktuálnímu obsazení souboru a v neposlední řadě jsme museli brát v potaz, abychom z jednotlivých čísel poskládali dramaturgicky smysluplný a pro diváky pestrý program. Věřím ale, že se to nakonec podařilo a každý si najde v programu to své,“ říká primáš souboru.
Soubor zapátral také ve svých archivech a návštěvníci tak budou mít možnost pomocí zvukových a obrazových záznamů zavzpomínat na uplynulé roky a nahlédnout do zákulisí života Folklorního souboru Lipka. K účinkování na jevišti také Lipka přizvala další posily - bývalé členy souboru a posily z řad mladších tanečnic.  Desátý výroční koncert Folklorního souboru Lipka Pardubice začíná 1. dubna 2017 v 17 hodin v Kulturním domě Hronovická v Pardubicích. Vstupenky budou k dostání přímo na místě před koncertem.


Lipka rozhodně nemíní končit, i když účinkování je pro její členy vzhledem k přibývajícím pracovním a rodičovským povinnostem stále složitější.


„Pravdou je, že jsme už při zakládání souboru byli upozorňováni folkloristy v našem okolí, že takovýto jednogenerační soubor přináší problémy a komplikace. A měli pravdu. Na počátku působení jsme se prakticky všichni více či méně intenzivně věnovali studiu a na práci v souboru jsme si vždy našli čas. Školní léta ale postupně končila a pracovní povinnosti volný čas omezily. Zanedlouho se začaly přidávat i povinnosti rodičovské. Je pochopitelné, že díky těmto životním situacím soubor procházel menšími i většími krizemi, ale nakonec jsme se vždy utvrdili v tom, že má smysl v našem snažení pokračovat. Právě sdílení těchto životních změn a příjemných starostí je to, co nás ještě více spojuje. Zkrátka si navzájem dokazujeme, že to jde zvládnout,“ uzavírá Michal Doubek.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

27.1.

Literární soutěž připomíná 120. výročí knihovny

Literární soutěže O pardubický pramínek se každoročně účastní přes 150 mladých literátů ve věku od 10 do 18 let. „Jedná se o soutěž, která má již dlouhou tradici, což dokazuje i to, že se jedná o 23. ročník.

Kultura celý článek
13.9.

Každá ulice má svůj příběh, nechte ho ožít na plátně - vyzývá již potřetí My Street Films

Celoroční vzdělávací program My Street Films podporuje zájemce o audiovizuální tvorbu celostátní soutěží o nejlepší film, ale také mnoha dalšími aktivitami: od dlouhodobých individuálních konzultací přes otevřené semináře až po intenzivní praktické workshopy. Nové znalosti a techniky všem filmovým fanouškům aktuálně nabídne bezplatný seminář s dlouholetým spolupracovníkem režisérky Heleny Třeštíkové Jakubem Hejnou: Filmový střih jako umění zkratky. Seminář se bude konat v Praze v Kině Pilotů 13. září od 20:00 a v Brně v Kině Art 14. září od 20:00.

Kultura celý článek
24.6.

Festival Yanderov 2010 klepe na dveře

Yanderov 2010 začíná 1. a končí 5. července. A jako obvykle na něj bude volný vstup.

Kultura celý článek
1.8.

Poblíž I/35 vznikne stanové městečko

V souvislosti s konáním hudebního festivalu připravuje policie jistá bezpečnostní opatření, do něhož jsou aktivně zapojeni strážníci Městské policie v Moravské Třebové i ve Svitavách, neboť se účastníci festivalu mohou do místa konání festivalu přesouvat z vlakového nádraží ve Svitavách autobusy.

Kultura celý článek
20.6.

Setkání Králíků v Králíkách

Po celou dobu setkání bude návštěvníkům akce na Velkém náměstí hrát živá nebo reprodukovaná hudba.

Kultura celý článek
24.4.

Bez práce nejsou koláče

Zájemci se v roubených chaloupkách budou moci naučit tvarovat takzvané figurální pečivo, ale i různé koláče a buchty.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting