Pardubická stopa na EXPO 2015

1.10.

Pardubická stopa na EXPO 2015


Uskupení Tesla a Východočeské divadlo Pardubice vás zvou do českého pavilonu EXPO 2015 Milano na experimentální vystoupení Pardubice @ EXPO 2015, které se uskuteční 28. října v rámci oslav založení ČR. 

Pardubice @ EXPO 2015 je kreativní art-sci (umělecko-vědecká) guerilla Uskupení TESLA, která na jeden den promění český pavilon v atraktivní multimediální prezentaci kulturně industriálního charakteru Pardubic v oblasti chemického výzkumu, vývoje a inovací. Věda skrze umění návštěvníkům českého pavilonu zprostředkuje unikátní zážitek a umožní nový pohled na téma EXPO 2015 – potraviny pro planetu, energie pro život očima chemie.

Spojení s výročím založení ČSR, které bylo klíčovým impulsem pro rozvoj chemického průmyslu v Pardubicích, významově akcentuje i letošní 95. výročí založení pardubických společností Explosia a Synthesia a 65. výročí vzniku vysokého školství (VŠCHT) v Pardubicích. Tato výročí jsou příležitostí upozornit v rámci EXPO 2015, že Pardubice byly, jsou a budou významným a zároveň ojedinělým průmyslovým centrem nejen v rámci východních Čech, ale celé ČR, kterému dominuje hig-tech chemie, jež je stále více a více orientována na čisté životní prostředí, bezpečnost, medicínu, zdravé a dostupné potraviny, čistou energii a moderní průmyslové technologie 21. století (nanotechnologie, fotonika a biotechnologie).

Program Pardubice @ EXPO 2015 je multižánrově a mezioborově vyprávěný příběh, který zároveň pracuje i s rovinou site-specific, když se odkazuje na legendu o vzniku znaku města Pardubic – půlky koně v červeném poli – při obléhání Milána před 957 lety.

Základní osa programu je postavena na performujících vědcích – Chemical Agents of Pardubice, kteří – v souladu se základní myšlenkou EXPO 2015 – návštěvníkům českého pavilonu srozumitelně komentují a reinterpretují vystavené expozice a díla a skrze ně přibližují skryté chemické procesy, které tiše a neviditelně pracují pro život na planetě. Performance se střídají s audiovizuálními projekcemi, kterým dominují dva fenomény – industrie a příroda – úrodná a malebná kulturní krajina pardubického Polabí a industriální historie a současnost. Pardubice jsou zobrazovány skrytě a nepřímo skrze schikanederovsky laděné obrazy Parobotů – pardubických robotů vynořujících se z divoké přírody lužního lesa a industriální zóny Explosia /Synthesia.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

3.4.

Flora Olomouc oslaví letos zjara „padesátiny“

K oslavám jubilea je směřována i letošní jarní soutěž v aranžování květin „Oslava padesátin“.

Kultura celý článek
6.2.

Miroslav Sychra - Zátiší fabrická aneb Návrat

Dnes v 17 hodin bude v Galerii Univerzity Pardubice otevřena 46. výstava.

Kultura celý článek
21.11.

Jesličky z Poličky

Ale nechceme jenom vystavovat. Chceme připomenout živé a „oživlé“ tradice z minula i dneška. Výstava vám představí minulé i současné tvůrce jesliček, sběratele betlémů i Spolek českých betlemářů pobočku Betlemářů Poličska. Nejstarší tradiční jesličky ze dřeva vyřezávali Jan a Karel Jeřábkovi, Dominik Andrlík a další; František Andrle a Josef Svoboda jsou zároveň autory dřevěných loutek, které také vystavíme.

Kultura celý článek
15.2.

Pardubice se stanou hlavním městem smíchu

Pardubice hlásí: od 15. do 21. února se staneme hlavním městem smíchu! Koná se totiž X. ročník Grand Festivalu smíchu.

Kultura celý článek
4.9.

Do Lanškrouna dorazí lidoví řemeslníci z celé země

Výrobci zde předvedou od 12 hodin svůj um, nabídnou k prodeji originální výrobky a zvídavé děti zapojí do tvůrčí práce.

Kultura celý článek
13.10.

Malá scéna přivítala první premiérové diváky sezóny

Hra o vztahu partnerů, kteří spolu žijí už moc dlouho, stojí především na mimořádném hereckém výkonu Zdeny Bittlové, jíž skvěle sekunduje Martin Mejzlík.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting