Pardubická stopa na EXPO 2015

1.10.

Pardubická stopa na EXPO 2015


Uskupení Tesla a Východočeské divadlo Pardubice vás zvou do českého pavilonu EXPO 2015 Milano na experimentální vystoupení Pardubice @ EXPO 2015, které se uskuteční 28. října v rámci oslav založení ČR. 

Pardubice @ EXPO 2015 je kreativní art-sci (umělecko-vědecká) guerilla Uskupení TESLA, která na jeden den promění český pavilon v atraktivní multimediální prezentaci kulturně industriálního charakteru Pardubic v oblasti chemického výzkumu, vývoje a inovací. Věda skrze umění návštěvníkům českého pavilonu zprostředkuje unikátní zážitek a umožní nový pohled na téma EXPO 2015 – potraviny pro planetu, energie pro život očima chemie.

Spojení s výročím založení ČSR, které bylo klíčovým impulsem pro rozvoj chemického průmyslu v Pardubicích, významově akcentuje i letošní 95. výročí založení pardubických společností Explosia a Synthesia a 65. výročí vzniku vysokého školství (VŠCHT) v Pardubicích. Tato výročí jsou příležitostí upozornit v rámci EXPO 2015, že Pardubice byly, jsou a budou významným a zároveň ojedinělým průmyslovým centrem nejen v rámci východních Čech, ale celé ČR, kterému dominuje hig-tech chemie, jež je stále více a více orientována na čisté životní prostředí, bezpečnost, medicínu, zdravé a dostupné potraviny, čistou energii a moderní průmyslové technologie 21. století (nanotechnologie, fotonika a biotechnologie).

Program Pardubice @ EXPO 2015 je multižánrově a mezioborově vyprávěný příběh, který zároveň pracuje i s rovinou site-specific, když se odkazuje na legendu o vzniku znaku města Pardubic – půlky koně v červeném poli – při obléhání Milána před 957 lety.

Základní osa programu je postavena na performujících vědcích – Chemical Agents of Pardubice, kteří – v souladu se základní myšlenkou EXPO 2015 – návštěvníkům českého pavilonu srozumitelně komentují a reinterpretují vystavené expozice a díla a skrze ně přibližují skryté chemické procesy, které tiše a neviditelně pracují pro život na planetě. Performance se střídají s audiovizuálními projekcemi, kterým dominují dva fenomény – industrie a příroda – úrodná a malebná kulturní krajina pardubického Polabí a industriální historie a současnost. Pardubice jsou zobrazovány skrytě a nepřímo skrze schikanederovsky laděné obrazy Parobotů – pardubických robotů vynořujících se z divoké přírody lužního lesa a industriální zóny Explosia /Synthesia.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

22.10.

Žalman, který je na folkové scéně půl století, splnil v Pardubicích sen nevidomému hudebníkovi

Jak v mém osobním životě, tak i v tom muzikantském,“ konstatoval oslavenec, který se svým Spolem dorazil v sobotu večer do pardubického Kulturního domu Hronovická.

Kultura celý článek
8.3.

Východočeské divadlo se vydá na další výlet dějinami hudby

Pokud nás neuchvátí dokonalý hlas Farinelliho, tak zcela jistě božská hudba Johanna Sebastiana Bacha – ale to už budeme v Německu, odkud vyrazíme do Londýna, kde nás oslní Georg Friedrich Händel…

Kultura celý článek
10.10.

LEGO® dny zaplaví královéhradecké OC Futurum tisíci kostičkami

Mistr Yoda v životní velikosti, herny, soutěže a hlavně záplava LEGO® kostek. Nadcházející víkend bude v obchodním a zábavním centru Futurum Hradec Králové barevný a hranatý.

Kultura celý článek
23.11.

Kraj chce zrovnoprávnit muzea

Dosud Pardubický kraj hradí provoz regionálních muzeí částkou 50 milionů korun.

Kultura celý článek
10.9.

Dny evropského dědictví opět otevřou i divadelní zákulisí VČD

Česká část letošních Dnů evropského dědictví byla slavnostně zahájena v sobotu 5. září v Českém Krumlově, pardubičtí zájemci se otevření památek dočkají v neděli 13. září, kdy své prostory představí sedmnáct historických objektů.

Kultura celý článek
16.7.

Úspěch: Muzeum vsadilo na stará řemesla

Premiéru měla expozice historických vozidel a další prohlídková trasa, která přibližuje mechanické stroje v pohybu.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting