Pardubické dechy okouzlily konzervatoře. Z náhradní soutěže se může stát tradice

25.11.

Pardubické dechy okouzlily konzervatoře. Z náhradní soutěže se může stát tradice

Pardubické dechy 2015 vznikly jako náhrada za tradiční interpretační soutěž pořádanou ministerstvem školství. Soutěžní festival ve hře na dechové nástroje zorganizovalo Sdružení přátel konzervatoře v Pardubicích se záštitou Konzervatoře Pardubice a Komorní filharmonie Pardubice.  Zpočátku „náhradní“ akce, která se konala ve dnech 14. – 16. listopadu 2015 v Domě hudby, měla u zúčastněných i u odborné poroty takový ohlas, že zřejmě založila tradici uznávaného celorepublikového klání konzervatoří. V poměřování sil nejlepších českých konzervatoristů ve hře na flétnu, hoboj, klarinet, saxofon, fagot, lesní roh, trubku, trombon a tubu se neztratili ani pardubičtí žáci a získali řadu ocenění. O soutěži Pardubické dechy 2015 jsme si povídali s Mgr. Jaromírem Hönigem, předsedou organizačního výboru, ředitelem soutěže a vedoucím dechového oddělení Konzervatoře Pardubice.

PARDUBICKÝ SVĚT: Soutěž konzervatoristů „Pardubické dechy“ zachraňovala výpadek tradiční interpretační soutěže pořádané ministerstvem školství. Proč se tento rok nekonala? Co se stalo?
JAROMÍR HÖNIG: Soutěže konzervatoří mívají pravidelný cyklus. Jeden rok jsou smyčce, jeden rok dechy, jeden rok klavír, zpěv, akordeon, kytara. Pardubická konzervatoř má na starosti posledně jmenovanou kategorii, pražská konzervatoř smyčce a teplická konzervatoř dechy. Jenže v Teplicích došlo k výměně ředitele a nestihla se žádost o dotace na ministerstvo školství. Hrozilo, že soutěž dechů bude zcela zrušena a že se někteří žáci díky tomuto výpadku za celé studium na tuto soutěž nedostanou.

PARDUBICKÝ SVĚT: Jak se vám podařilo tuto náhradní celorepublikovou soutěž uspořádat – narychlo a bez dotací?
JAROMÍR HÖNIG:  Velice nám vyšla vstříc Konzervatoř Pardubice, pan ředitel nám dal volnou ruku. S pořádáním soutěží máme zkušenosti, děláme je vždy po třech letech, takže jsme jich podnikli již asi sedm. Inspirovali jsme se způsobem organizace vratislavské hudební školy. Museli jsme se totiž vejít do minimálního rozpočtu. Nedostali jsme žádné dotace, vše jsme museli hradit ze „startovného“ žáků.

PARDUBICKÝ SVĚT: Na plakátech jste uváděli, že se jedná o „1. ročník interpretační soutěže dechových nástrojů“. Stane se tedy z Pardubických dechů tradice?
JAROMÍR HÖNIG: Takové myšlenky tu jsou. Máme představu, že bychom křížem navazovali na vratislavskou soutěž. Když by oni dělali dechy, tak my dřeva, a naopak. Ale vše závisí na zájmu našich sesterských škol.  Tentokrát jsme byli velmi mile překvapeni, všechny školy na to velmi pozitivně zareagovaly. Udělali jsme si rozpočet, že se musí přihlásit alespoň 110 žáků, aby se to finančně zvládlo. A přihlásilo se jich 160.

PARDUBICKÝ SVĚT: Jak se tedy povedl první ročník Pardubických dechů?
JAROMÍR HÖNIG: Když se nepochválíte sami, nikdo jiný to za vás neudělá. Ne, ale opravdu si myslím, že se soutěž velmi vydařila. Dva měsíce jsme na ní intenzivně pracovali, celý harmonogram byl rozpočítaný na minuty. Hosté z jiných konzervatoří hráli tak, aby pohodlně stačili vlaky domů. Vše klaplo a zúčastnění byli velmi spokojení. Porota si rovněž pochvalovala oba sály v Domě hudby, z hlediska akustiky je odborníci hodnotili velice vysoko.

PARDUBICKÝ SVĚT: Jak se dařilo pardubickým žákům?
JAROMÍR HÖNIG:  Do soutěže jsme poslali 23 účastníků. Získali jsme jedno první místo, čtyři druhá místa, šest třetích míst a asi šest čestných uznání. To je slušná síla na to, že patříme mezi menší školy v republice a nemůžeme se co do počtu žáků srovnávat s Prahou, Brnem či Ostravou.

-zh-

Další zprávy z kategorie "Kultura"

23.4.

Úspěšného účastníka Heranovy violoncellové soutěže ocenil krajský radní Heranova violoncellová soutěž v Ústí nad Orlicí.

Ústí nad Orlicí – Jubilejní pětadvacátý ročník Heranovy violoncellové soutěže zná vítěze. Stal se jím You Wu z Maďarska. Radní pro školství Bohumil Bernášek ocenil nejlepšího českého zástupce v této soutěži, Petra Hamerského. Jako dar mu věnoval sluchátka SONY.

Kultura celý článek
20.3.

JEDEN SVĚT 2009 Pardubice

Speciální prostor v programu festivalu mají také zbrusu nové české filmové dokumenty.

Kultura celý článek
4.1.

Komedie Mezi nebem a zemí je pardubickou inscenací roku 2015

Úspěch o silvestrovském večeru slavila i loňská vítězka ankety, inscenace Králova řeč z pera dramatika a filmového a televizního scenáristy Davida Seidlera, kterou diváci umístili na třetí místo.

Kultura celý článek
18.4.

Rajská zahrada: FLORA OLOMOUC 2007

Ve dnech 19. až 22. dubna bude Výstaviště Flora Olomouc patřit jarní etapě mezinárodní zahradnické výstavy a veletrhu.

Kultura celý článek
14.10.

Do Novohradeckého divadla přiletí drak

Jarmila Enochová jezdí se svými loutkami po celé České republice. V každém ročním období má připravený odlišný dračí příběh. V Novohradeckém divadle děti uvidí pohádku O drakovi, který létal.

Kultura celý článek
15.2.

S Petrem Borovcem o derniéře "Vdolečků"

Premiéra v našem divadle se uskutečnila v květnu loňského roku. Hru o jinakosti a xenofobii v nás, která je zároveň metaforou současné společnosti a podobenstvím lidské nesnášenlivosti, provázelo vřelé přijetí publika i kritiky, přesto se ale odehrálo jenom patnáct repríz, podle mě příliš málo…

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting