Pardubické dechy okouzlily konzervatoře. Z náhradní soutěže se může stát tradice

25.11.

Pardubické dechy okouzlily konzervatoře. Z náhradní soutěže se může stát tradice

Pardubické dechy 2015 vznikly jako náhrada za tradiční interpretační soutěž pořádanou ministerstvem školství. Soutěžní festival ve hře na dechové nástroje zorganizovalo Sdružení přátel konzervatoře v Pardubicích se záštitou Konzervatoře Pardubice a Komorní filharmonie Pardubice.  Zpočátku „náhradní“ akce, která se konala ve dnech 14. – 16. listopadu 2015 v Domě hudby, měla u zúčastněných i u odborné poroty takový ohlas, že zřejmě založila tradici uznávaného celorepublikového klání konzervatoří. V poměřování sil nejlepších českých konzervatoristů ve hře na flétnu, hoboj, klarinet, saxofon, fagot, lesní roh, trubku, trombon a tubu se neztratili ani pardubičtí žáci a získali řadu ocenění. O soutěži Pardubické dechy 2015 jsme si povídali s Mgr. Jaromírem Hönigem, předsedou organizačního výboru, ředitelem soutěže a vedoucím dechového oddělení Konzervatoře Pardubice.

PARDUBICKÝ SVĚT: Soutěž konzervatoristů „Pardubické dechy“ zachraňovala výpadek tradiční interpretační soutěže pořádané ministerstvem školství. Proč se tento rok nekonala? Co se stalo?
JAROMÍR HÖNIG: Soutěže konzervatoří mívají pravidelný cyklus. Jeden rok jsou smyčce, jeden rok dechy, jeden rok klavír, zpěv, akordeon, kytara. Pardubická konzervatoř má na starosti posledně jmenovanou kategorii, pražská konzervatoř smyčce a teplická konzervatoř dechy. Jenže v Teplicích došlo k výměně ředitele a nestihla se žádost o dotace na ministerstvo školství. Hrozilo, že soutěž dechů bude zcela zrušena a že se někteří žáci díky tomuto výpadku za celé studium na tuto soutěž nedostanou.

PARDUBICKÝ SVĚT: Jak se vám podařilo tuto náhradní celorepublikovou soutěž uspořádat – narychlo a bez dotací?
JAROMÍR HÖNIG:  Velice nám vyšla vstříc Konzervatoř Pardubice, pan ředitel nám dal volnou ruku. S pořádáním soutěží máme zkušenosti, děláme je vždy po třech letech, takže jsme jich podnikli již asi sedm. Inspirovali jsme se způsobem organizace vratislavské hudební školy. Museli jsme se totiž vejít do minimálního rozpočtu. Nedostali jsme žádné dotace, vše jsme museli hradit ze „startovného“ žáků.

PARDUBICKÝ SVĚT: Na plakátech jste uváděli, že se jedná o „1. ročník interpretační soutěže dechových nástrojů“. Stane se tedy z Pardubických dechů tradice?
JAROMÍR HÖNIG: Takové myšlenky tu jsou. Máme představu, že bychom křížem navazovali na vratislavskou soutěž. Když by oni dělali dechy, tak my dřeva, a naopak. Ale vše závisí na zájmu našich sesterských škol.  Tentokrát jsme byli velmi mile překvapeni, všechny školy na to velmi pozitivně zareagovaly. Udělali jsme si rozpočet, že se musí přihlásit alespoň 110 žáků, aby se to finančně zvládlo. A přihlásilo se jich 160.

PARDUBICKÝ SVĚT: Jak se tedy povedl první ročník Pardubických dechů?
JAROMÍR HÖNIG: Když se nepochválíte sami, nikdo jiný to za vás neudělá. Ne, ale opravdu si myslím, že se soutěž velmi vydařila. Dva měsíce jsme na ní intenzivně pracovali, celý harmonogram byl rozpočítaný na minuty. Hosté z jiných konzervatoří hráli tak, aby pohodlně stačili vlaky domů. Vše klaplo a zúčastnění byli velmi spokojení. Porota si rovněž pochvalovala oba sály v Domě hudby, z hlediska akustiky je odborníci hodnotili velice vysoko.

PARDUBICKÝ SVĚT: Jak se dařilo pardubickým žákům?
JAROMÍR HÖNIG:  Do soutěže jsme poslali 23 účastníků. Získali jsme jedno první místo, čtyři druhá místa, šest třetích míst a asi šest čestných uznání. To je slušná síla na to, že patříme mezi menší školy v republice a nemůžeme se co do počtu žáků srovnávat s Prahou, Brnem či Ostravou.

-zh-

Další zprávy z kategorie "Kultura"

30.8.

Východočeské divadlo zahájilo již 109. divadelní sezónu

Současně Městské divadlo ožilo přípravami interiérové verze bláznivě pohádkové veselohry o lásce a touze po moci Král jelenem, kterou režisér Marián Pecko v červnu uvedl na vyhlídce hradu Kunětická hora a která také už tuto sobotu 1. září otevře 109. divadelní sezónu Východočeského divadla.

Kultura celý článek
21.11.

Vánoční tvoření, paličkování, pletení i háčkování – to vše nabídne poličské muzeum

Hrnečky malé nebo velké, buclaté i tenké, barevné či bílé. Vezměte svůj neoblíbenější a přijďte si do poličského muzea vyrobit romantický jehelníček. Vánoce se blíží a předvánoční tvoření je tu.

Kultura celý článek
27.7.

Festival Hrady CZ se po Kunětické hoře přesouvá na hrad Švihov

Návštěvníci festivalu Hrady CZ na Švihově mohou za příplatek stanovat v komfortních VIP Hradních kempech nabízejících ubytování v hlídaném areálu s vlastním sociálním zařízením a sprchami nebo zdarma v tradičním stanovém městečku. V těsné blízkosti areálu bude možnost využít prodejny potravin, úschovny kol a batohů a navýší se sociální zázemí i kapacity parkovišť. Nově letos festival nabídne širší výběr gastronomie a nápojů ve festivalovém areálu. V případě horkého počasí budou v pohotovosti hasičské kropicí vozy a zajištěn dostatek pitné vody.

Kultura celý článek
7.9.

V Litomyšli poteče kaše po náměstí.

Prodej vstupenek je na místě hodinu před začátkem programu a občerstvení je zajištěné.

Kultura celý článek
1.10.

Na farmářských trzích se bude vařit ze Smetanovy zeleniny

Dýně, cukety, zelí, červená řepa, brambory a cibule se stanou součástí kulinářské exhibice.

Kultura celý článek
11.10.

Zdeněk Rumpík získal cenu v Permu!

7. října se na závěrečném galavečeru druhého ročníku soutěžní přehlídky vyhlašovaly ceny a Východočeské divadlo Pardubice bylo mezi jmenovanými – Zdeněk Rumpík v roli Johnyho Pateena Miky získal cenu pro nejlepšího herce festivalu ve vedlejší roli!

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting