Pardubické dechy okouzlily konzervatoře. Z náhradní soutěže se může stát tradice

25.11.

Pardubické dechy okouzlily konzervatoře. Z náhradní soutěže se může stát tradice

Pardubické dechy 2015 vznikly jako náhrada za tradiční interpretační soutěž pořádanou ministerstvem školství. Soutěžní festival ve hře na dechové nástroje zorganizovalo Sdružení přátel konzervatoře v Pardubicích se záštitou Konzervatoře Pardubice a Komorní filharmonie Pardubice.  Zpočátku „náhradní“ akce, která se konala ve dnech 14. – 16. listopadu 2015 v Domě hudby, měla u zúčastněných i u odborné poroty takový ohlas, že zřejmě založila tradici uznávaného celorepublikového klání konzervatoří. V poměřování sil nejlepších českých konzervatoristů ve hře na flétnu, hoboj, klarinet, saxofon, fagot, lesní roh, trubku, trombon a tubu se neztratili ani pardubičtí žáci a získali řadu ocenění. O soutěži Pardubické dechy 2015 jsme si povídali s Mgr. Jaromírem Hönigem, předsedou organizačního výboru, ředitelem soutěže a vedoucím dechového oddělení Konzervatoře Pardubice.

PARDUBICKÝ SVĚT: Soutěž konzervatoristů „Pardubické dechy“ zachraňovala výpadek tradiční interpretační soutěže pořádané ministerstvem školství. Proč se tento rok nekonala? Co se stalo?
JAROMÍR HÖNIG: Soutěže konzervatoří mívají pravidelný cyklus. Jeden rok jsou smyčce, jeden rok dechy, jeden rok klavír, zpěv, akordeon, kytara. Pardubická konzervatoř má na starosti posledně jmenovanou kategorii, pražská konzervatoř smyčce a teplická konzervatoř dechy. Jenže v Teplicích došlo k výměně ředitele a nestihla se žádost o dotace na ministerstvo školství. Hrozilo, že soutěž dechů bude zcela zrušena a že se někteří žáci díky tomuto výpadku za celé studium na tuto soutěž nedostanou.

PARDUBICKÝ SVĚT: Jak se vám podařilo tuto náhradní celorepublikovou soutěž uspořádat – narychlo a bez dotací?
JAROMÍR HÖNIG:  Velice nám vyšla vstříc Konzervatoř Pardubice, pan ředitel nám dal volnou ruku. S pořádáním soutěží máme zkušenosti, děláme je vždy po třech letech, takže jsme jich podnikli již asi sedm. Inspirovali jsme se způsobem organizace vratislavské hudební školy. Museli jsme se totiž vejít do minimálního rozpočtu. Nedostali jsme žádné dotace, vše jsme museli hradit ze „startovného“ žáků.

PARDUBICKÝ SVĚT: Na plakátech jste uváděli, že se jedná o „1. ročník interpretační soutěže dechových nástrojů“. Stane se tedy z Pardubických dechů tradice?
JAROMÍR HÖNIG: Takové myšlenky tu jsou. Máme představu, že bychom křížem navazovali na vratislavskou soutěž. Když by oni dělali dechy, tak my dřeva, a naopak. Ale vše závisí na zájmu našich sesterských škol.  Tentokrát jsme byli velmi mile překvapeni, všechny školy na to velmi pozitivně zareagovaly. Udělali jsme si rozpočet, že se musí přihlásit alespoň 110 žáků, aby se to finančně zvládlo. A přihlásilo se jich 160.

PARDUBICKÝ SVĚT: Jak se tedy povedl první ročník Pardubických dechů?
JAROMÍR HÖNIG: Když se nepochválíte sami, nikdo jiný to za vás neudělá. Ne, ale opravdu si myslím, že se soutěž velmi vydařila. Dva měsíce jsme na ní intenzivně pracovali, celý harmonogram byl rozpočítaný na minuty. Hosté z jiných konzervatoří hráli tak, aby pohodlně stačili vlaky domů. Vše klaplo a zúčastnění byli velmi spokojení. Porota si rovněž pochvalovala oba sály v Domě hudby, z hlediska akustiky je odborníci hodnotili velice vysoko.

PARDUBICKÝ SVĚT: Jak se dařilo pardubickým žákům?
JAROMÍR HÖNIG:  Do soutěže jsme poslali 23 účastníků. Získali jsme jedno první místo, čtyři druhá místa, šest třetích míst a asi šest čestných uznání. To je slušná síla na to, že patříme mezi menší školy v republice a nemůžeme se co do počtu žáků srovnávat s Prahou, Brnem či Ostravou.

-zh-

Další zprávy z kategorie "Kultura"

16.5.

Východočeské divadlo Pardubice uvede derniéru Othella

Děj jedné z nejproslulejších tragédií slavného alžbětince se odehrává v Benátkách a na Kypru, kde právě vypukla válka s Turky. Mouřenín Othello je hrdinský vojevůdce ve službách Benátské republiky.

Kultura celý článek
19.7.

Do Litomyšle přijede Vilém z Rožmberka a předvede se v plné zbroji.

Do nebe volající troufalost herců probudí Viléma, který jim ukáže, co proto. „I když půjde jako vždycky o komedii, o nahlížení historických skutečností s úsměvem, chtěli bychom přinést spolu s pobavením i drobné závažnější poselství.

Kultura celý článek
12.6.

Festival Smetanova Litomyšl zítra začíná

Zítra bude zahájen 56. ročník mezinárodního festivalu Smetanova Litomyšl slavnostním koncertem - České operní gala.

Kultura celý článek
16.9.

Nedělní odpoledne s Bláznivými nůžkami

Jenom vy můžete vypovídat a usvědčit vraha. Věřte, že této bláznivé zábavy se rádi zúčastníte! Ještě nikdy se vám totiž nestalo, že byste mohli ovlivňovat děj hry, mluvit s postavami a dokonce vypátrat vraha! Budete v napětí, ale zároveň se budete skvěle bavit!

Kultura celý článek
14.2.

Ač narození v Čechách a na Moravě, známe je?

„In Böhmen und Mähren geboren – bei uns (un)bekannt?“

Kultura celý článek
10.11.

Univerzita Pardubice zve na výstavu fotografií zachycující představy o budoucnosti rozvojových zemí a spolupráce s nimi

Rok 2015 byl vyhlášen Evropským rokem pro rozvoj. Ve všech členských zemích EU tak po celý rok probíhají různé vzdělávací a osvětové aktivity, jejichž cílem je ukázat, proč je rozvojová spolupráce důležitá, a tímto tématem se zabývá také výstava, která vznikla ze snímků odeslaných do výtvarné a fotografické soutěže pořádané Ministerstvem zahraničních věcí a Českou rozvojovou agenturou.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting