Pardubické dechy okouzlily konzervatoře. Z náhradní soutěže se může stát tradice

25.11.

Pardubické dechy okouzlily konzervatoře. Z náhradní soutěže se může stát tradice

Pardubické dechy 2015 vznikly jako náhrada za tradiční interpretační soutěž pořádanou ministerstvem školství. Soutěžní festival ve hře na dechové nástroje zorganizovalo Sdružení přátel konzervatoře v Pardubicích se záštitou Konzervatoře Pardubice a Komorní filharmonie Pardubice.  Zpočátku „náhradní“ akce, která se konala ve dnech 14. – 16. listopadu 2015 v Domě hudby, měla u zúčastněných i u odborné poroty takový ohlas, že zřejmě založila tradici uznávaného celorepublikového klání konzervatoří. V poměřování sil nejlepších českých konzervatoristů ve hře na flétnu, hoboj, klarinet, saxofon, fagot, lesní roh, trubku, trombon a tubu se neztratili ani pardubičtí žáci a získali řadu ocenění. O soutěži Pardubické dechy 2015 jsme si povídali s Mgr. Jaromírem Hönigem, předsedou organizačního výboru, ředitelem soutěže a vedoucím dechového oddělení Konzervatoře Pardubice.

PARDUBICKÝ SVĚT: Soutěž konzervatoristů „Pardubické dechy“ zachraňovala výpadek tradiční interpretační soutěže pořádané ministerstvem školství. Proč se tento rok nekonala? Co se stalo?
JAROMÍR HÖNIG: Soutěže konzervatoří mívají pravidelný cyklus. Jeden rok jsou smyčce, jeden rok dechy, jeden rok klavír, zpěv, akordeon, kytara. Pardubická konzervatoř má na starosti posledně jmenovanou kategorii, pražská konzervatoř smyčce a teplická konzervatoř dechy. Jenže v Teplicích došlo k výměně ředitele a nestihla se žádost o dotace na ministerstvo školství. Hrozilo, že soutěž dechů bude zcela zrušena a že se někteří žáci díky tomuto výpadku za celé studium na tuto soutěž nedostanou.

PARDUBICKÝ SVĚT: Jak se vám podařilo tuto náhradní celorepublikovou soutěž uspořádat – narychlo a bez dotací?
JAROMÍR HÖNIG:  Velice nám vyšla vstříc Konzervatoř Pardubice, pan ředitel nám dal volnou ruku. S pořádáním soutěží máme zkušenosti, děláme je vždy po třech letech, takže jsme jich podnikli již asi sedm. Inspirovali jsme se způsobem organizace vratislavské hudební školy. Museli jsme se totiž vejít do minimálního rozpočtu. Nedostali jsme žádné dotace, vše jsme museli hradit ze „startovného“ žáků.

PARDUBICKÝ SVĚT: Na plakátech jste uváděli, že se jedná o „1. ročník interpretační soutěže dechových nástrojů“. Stane se tedy z Pardubických dechů tradice?
JAROMÍR HÖNIG: Takové myšlenky tu jsou. Máme představu, že bychom křížem navazovali na vratislavskou soutěž. Když by oni dělali dechy, tak my dřeva, a naopak. Ale vše závisí na zájmu našich sesterských škol.  Tentokrát jsme byli velmi mile překvapeni, všechny školy na to velmi pozitivně zareagovaly. Udělali jsme si rozpočet, že se musí přihlásit alespoň 110 žáků, aby se to finančně zvládlo. A přihlásilo se jich 160.

PARDUBICKÝ SVĚT: Jak se tedy povedl první ročník Pardubických dechů?
JAROMÍR HÖNIG: Když se nepochválíte sami, nikdo jiný to za vás neudělá. Ne, ale opravdu si myslím, že se soutěž velmi vydařila. Dva měsíce jsme na ní intenzivně pracovali, celý harmonogram byl rozpočítaný na minuty. Hosté z jiných konzervatoří hráli tak, aby pohodlně stačili vlaky domů. Vše klaplo a zúčastnění byli velmi spokojení. Porota si rovněž pochvalovala oba sály v Domě hudby, z hlediska akustiky je odborníci hodnotili velice vysoko.

PARDUBICKÝ SVĚT: Jak se dařilo pardubickým žákům?
JAROMÍR HÖNIG:  Do soutěže jsme poslali 23 účastníků. Získali jsme jedno první místo, čtyři druhá místa, šest třetích míst a asi šest čestných uznání. To je slušná síla na to, že patříme mezi menší školy v republice a nemůžeme se co do počtu žáků srovnávat s Prahou, Brnem či Ostravou.

-zh-

Další zprávy z kategorie "Kultura"

14.7.

Letošní festival je minulostí, ať žije festival

Koncerty na přání by měly být procházkou po muzikálech z Broadwaye, Dan Bárta se představí s Illustratosphere a filharmonickým doprovodem. Zuzana Lapčíková provede s baletním souborem NDM Ostrava Balady, pořad Hudební zeměkoule aneb Muzikanti na cestách je určen dětem a mládeži, připravuje se i další stagiona na zámku v Nových Hradech.

Kultura celý článek
22.5.

Výsledky dětí z Litomyšle opravdu potěšily

První květnový víkend se i na mezinárodním poli projevila zvýšená podpora technických oborů v Pardubickém kraji.

Kultura celý článek
15.8.

Medobraní v Hlinsku

Vybírat se bude i nejlepší medová dobrota. Přineste na Medobraní osvědčenou medovou buchtu nebo zákusek a vyhrajte zajímavé ceny.

Kultura celý článek
5.6.

Zábavný pořad Bez nápovědy uzavírá svou divadelní pouť

Dvouletým cyklem prošla už většina souboru, proto oblíbené Bez nápovědy čeká derniéra. „Budu však moc ráda, když takováto netradiční setkání budou pokračovat v jakékoliv formě dál. O podobném typu pořadu už dokonce uvažujeme, takže diváky pravděpodobně na Malou scénu brzy znovu pozveme,“ prozrazuje Jana Uherová, jež si do posledního dílu, který se uskuteční v pondělí 5. června, pozvala Jana Musila, Josefa Pejchala a Radka Žáka.

Kultura celý článek
23.1.

Derniéra potmě!

V hodině Há v domě vypadnou pojistky. Dostaví se osoby očekávané i ty nejvíc neočekávané.

Kultura celý článek
8.12.

Divadlo slaví 105. narozeniny!

Stavitel Josef Doller zahájil stavbu podle projektu architekta Antonína Balšánka. Na vzhledu moderní divadelní budovy se významně podílel také sochař českého symbolismu a secese Bohumil Kafka, autor sochy Genia na střeše budovy. Tvůrcem opony a vlysů na průčelí divadla byl akademický malíř František Urban.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting