Pardubické hudební jaro zahájí koncert Filharmonie Brno

2.4.

Pardubické hudební jaro zahájí koncert Filharmonie Brno

Pardubické hudební jaro zahájí koncert Filharmonie Brno

Festival Pardubické hudební jaro připravuje a pořádá Komorní filharmonie Pardubice od roku 2010, letos tedy již potřetí. Tato akce má mnohaletou tradici - koná se nejen každoročně od roku 1979, ale navazuje na festivaly stejného zaměření, které v Pardubicích probíhaly ještě daleko dříve. Také letošní 34. ročník, který bude probíhat od 2. dubna do 3. května, přinese pestrou nabídku kvalitních pořadů od koncertů klasické hudby až po projekty jiných žánrů. Hned zahajovací koncert je posluchačsky velmi přitažlivý. V Sukově síni pardubického Domu hudby zazní 2. dubna dvě slavné skladby velkého symfonického repertoáru - suita Šeherezáda Nikolaje Rimského-Korsakova a Osmá symfonie Antonína Dvořáka, které provede špičkový český orchestr Filharmonie Brno se svým šéfdirigentem Aleksandarem Markovićem. Specialitou festivalu bude nepochybně vystoupení legendární undergroundové skupiny The Plastic People of the Universe. Ta společně s Komorní filharmonií Pardubice uvede Pašijové hry velikonoční Milana „Mejly“ Hlavsy. Koncert pod taktovkou šéfdirigenta KFP Marka Ivanoviće se uskuteční 4. dubna v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích. Další pořad zavede 12. dubna návštěvníky do společenského sálu AFI Palace, kde vystoupí multižánrové těleso Clarinet Factory společně se slavným českým perkusionistou Alanem Vitoušem. Tento originální soubor na sebe v posledních letech upozornil vítězstvím v soutěži International Songwriters Competition, spoluprací s Bobbym McFerrinem, s Lenkou Dusilovou či s Janou Koubkovou. Počátky činnosti ansámblu jsou spojeny se studiem všech čtyř jeho hráčů na Konzervatoři Pardubice a posléze na pražské Akademii múzických umění. Repertoár Clarinet Factory je vybraný ze skladeb nejrůznějších epoch a stylů od renesance až po jazz a moderní hudbu, které si členové kvarteta sami upravují. Uvádějí však také vlastní tvorbu a premiéry novinek soudobých autorů. 19. dubna se pardubické hudební veřejnosti poprvé představí Žesťové kvinteto KFP. V kostele sv. Bartoloměje zazní žánrově různorodý program od děl baroka až po hudbu filmovou. Uměleckým vedoucím souboru je první trumpetista Komorní filharmonie Pardubice Michal Chmelař. Festival vyvrcholí 3. května v Sukově síni Domu hudby opět koncertem velkého symfonického tělesa. Ve večeru nazvaném „Hudba českého filmu“ zahraje Moravská filharmonie Olomouc pod vedením mladého dirigenta Jana Kučery výběr slavných melodií z českých filmů i televizních seriálů, mnoho z nich v původním aranžmá dirigenta koncertu. Vstupenky je možné zakoupit v Pardubice Region Tourism na náměstí Republiky

Další zprávy z kategorie "Kultura"

7.4.

O nelehké práci restaurátoru a restaurování Bible Kralické v poličském muzeu

Beseda bude doplněna o prezentaci, kde budete mít možnost porovnat, jak ony výtisky vypadali před a po zásahu zkušených restaurátorů.

Kultura celý článek
21.3.

O Velikonocích do hřebčína

Pokud budete mít štěstí, zahlédnete na pastvinách jedno z právě narozených hříbat. Při vaší návštěvě budete mít i nadále možnost tipnout si, kolik se nám letos celkem hříbat narodí.

Kultura celý článek
29.5.

Už jen pár dní je v AFI paláci k vidění výstava fotografií s názvem „jsem pěstoun“

Pěstounské péči se věnují ženy i muži různých profesí, věku i vzdělání s jediným cílem - zajistit opuštěným dětem život v úplné rodině. Výstava fotografií v AFI Paláci probíhá v rámci kampaně Hledáme rodiče.

Kultura celý článek
4.8.

Homolské schody mají opravdu co nabídnout

Pro milovníky adrenalinu je na programu paintball a airsoft, pro ostatní různé soutěže jako například o nejlepší masku anděla.

Kultura celý článek
11.8.

A je to tady! Dobré divadlo uvádí nejlepší divadelní hru tohoto léta

Přijďte se podívat na dramatický životní příběh dvou hudebních skladatelů - geniálního Mozarta a jeho prvního obdivovatele zatrpklého Salieriho. Lístky budou v předprodeji na místě od 20:00. Za nepříznivého počasí musíme bohužel akci zrušit.

Kultura celý článek
9.2.

U diváků bodovali Jelínková a Špiner

Ples pořádají Statutární město Pardubice, Východočeské divadlo Pardubice (VČD) a Komorní filharmonie Pardubice.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting