Pardubické hudební jaro zahájí koncert Filharmonie Brno

2.4.

Pardubické hudební jaro zahájí koncert Filharmonie Brno

Pardubické hudební jaro zahájí koncert Filharmonie Brno

Festival Pardubické hudební jaro připravuje a pořádá Komorní filharmonie Pardubice od roku 2010, letos tedy již potřetí. Tato akce má mnohaletou tradici - koná se nejen každoročně od roku 1979, ale navazuje na festivaly stejného zaměření, které v Pardubicích probíhaly ještě daleko dříve. Také letošní 34. ročník, který bude probíhat od 2. dubna do 3. května, přinese pestrou nabídku kvalitních pořadů od koncertů klasické hudby až po projekty jiných žánrů. Hned zahajovací koncert je posluchačsky velmi přitažlivý. V Sukově síni pardubického Domu hudby zazní 2. dubna dvě slavné skladby velkého symfonického repertoáru - suita Šeherezáda Nikolaje Rimského-Korsakova a Osmá symfonie Antonína Dvořáka, které provede špičkový český orchestr Filharmonie Brno se svým šéfdirigentem Aleksandarem Markovićem. Specialitou festivalu bude nepochybně vystoupení legendární undergroundové skupiny The Plastic People of the Universe. Ta společně s Komorní filharmonií Pardubice uvede Pašijové hry velikonoční Milana „Mejly“ Hlavsy. Koncert pod taktovkou šéfdirigenta KFP Marka Ivanoviće se uskuteční 4. dubna v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích. Další pořad zavede 12. dubna návštěvníky do společenského sálu AFI Palace, kde vystoupí multižánrové těleso Clarinet Factory společně se slavným českým perkusionistou Alanem Vitoušem. Tento originální soubor na sebe v posledních letech upozornil vítězstvím v soutěži International Songwriters Competition, spoluprací s Bobbym McFerrinem, s Lenkou Dusilovou či s Janou Koubkovou. Počátky činnosti ansámblu jsou spojeny se studiem všech čtyř jeho hráčů na Konzervatoři Pardubice a posléze na pražské Akademii múzických umění. Repertoár Clarinet Factory je vybraný ze skladeb nejrůznějších epoch a stylů od renesance až po jazz a moderní hudbu, které si členové kvarteta sami upravují. Uvádějí však také vlastní tvorbu a premiéry novinek soudobých autorů. 19. dubna se pardubické hudební veřejnosti poprvé představí Žesťové kvinteto KFP. V kostele sv. Bartoloměje zazní žánrově různorodý program od děl baroka až po hudbu filmovou. Uměleckým vedoucím souboru je první trumpetista Komorní filharmonie Pardubice Michal Chmelař. Festival vyvrcholí 3. května v Sukově síni Domu hudby opět koncertem velkého symfonického tělesa. Ve večeru nazvaném „Hudba českého filmu“ zahraje Moravská filharmonie Olomouc pod vedením mladého dirigenta Jana Kučery výběr slavných melodií z českých filmů i televizních seriálů, mnoho z nich v původním aranžmá dirigenta koncertu. Vstupenky je možné zakoupit v Pardubice Region Tourism na náměstí Republiky

Další zprávy z kategorie "Kultura"

18.4.

11. Jamrock je plný zajímavost!

Letos zde poprvé vystoupí ikona československého pop-rocku Richard Müller (SK), po letech se vrátí Divokej Bill, Horkýže Slíže (SK), uvidíme současnou, cenami Anděl ověnčenou, skupinu Mirai nebo rockové Dymytry, Dogu, BSP či zábavné Waldagang nebo brněnské Poletíme? a desítky dalších.

Kultura celý článek
8.7.

Vedení filharmonie se po devíti letech změní

Od ledna příštího roku bude Komorní filharmonie Pardubice (KFP) fungovat pod vedením nového ředitele. Na základě výsledků konkursu se řízení příspěvkové organizace města ujme Pavel Svoboda a vystřídá tak Jarmilu Zbořilovou, která byla v letech 2011 až 2013 pověřena řízením filharmonie, od roku 2014 zastává funkci ředitelky KFP a rozhodla se již nepřihlásit.

Kultura celý článek
23.4.

11. Jamrock je plný zajímavostí!

Z Británie přiletí elektro-popoví Monarchy (GB), maďarská irsko-hudební vypalovačka Paddy and the Rats (HU), na které nezůstane nikdo v klidu. V jednání jsou ještě další zahraniční kapely.

Kultura celý článek
2.6.

Získejte podpis pilotů

„Na koncertech je běžné, že vystupující dávají divákům své autogramy a ty jsou pak krásnou vzpomínkou na koncert i na osobní setkání s interpretem. Proto jsme se pro náš ‚vzdušný koncert‛ rozhodli připravit také autogramiádu. Pro tento účel jsme připravili jedinečný podpisový sešit s fotografiemi vystupujících letadel a ke snímkům svých strojů se piloti budou podepisovat.

Kultura celý článek
23.8.

Kouzelný hrnec na Kunětické hoře

Prodej vstupenek je na místě hodinu před začátkem programu. Držitelé rodinných pasů mají vstup zadarmo.

Kultura celý článek
17.12.

Východočeské divadlo Pardubice se rozloučí s Kalibovým zločinem

Ke vzniku osobitého divadelního díla přispěla i velice zdařilá nerealistická scénografie Jana Štěpánka a originální hudba, snoubící v sobě folklór s moderními hudebními postupy, jejímž autorem je Jiří Pavlica, umělecký vedoucí Hradišťanu.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting