Pardubické Volání sirén tentokrát s Blankou Bohdanovou

6.12.

Pardubické Volání sirén tentokrát s Blankou Bohdanovou

Návraty na místo činu nebo Zpátky na začátek, tak by se daly nazvat pořady Volání sirén, které se od minulé sezóny konají vždy první středu v měsíci na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla Pardubice. V minulém díle dramaturgyně a moderátorka večera Jana Uherová blíže představila Annu Ferencovou, Růženu Merunkovou a Jindřicha Bonaventuru, herce, kteří svou hereckou kariéru zahájili v Pardubicích. Další velkou hereckou osobností, která herecky debutovala v pardubickém divadle, je BLANKA BOHDANOVÁ. „A nebyly to ledajaké začátky; podívejme se jen na výčet hlavních rolí, ve kterých zářila – Desdemona v Othellovi, Máša ve Třech sestrách, Manon Lescaut, Roxana v Cyranovi, Anna Karenina. Ve svém prvním angažmá se paní Bohdanová okamžitě stala miláčkem publika. Ještě i dnes si ji pamětníci vybavují, nejčastěji je pro ně spojena s rolí Manon. A zůstala jí dodnes, titul Manon Lescaut se od roku 1954 na repertoáru pardubického divadla už neobjevil,“ prozrazuje Jana Uherová. Herečka s velkým H a výtvarnice Blanka Bohdanová bude hostem pořadu Volání sirén ve středu 7. prosince od 19.00 hodin na Malé scéně ve dvoře. Blanka Bohdanová se narodila 4. března 1930 v Plzni, odkud v sedmnácti letech odešla na brněnskou JAMU. Po hereckých začátcích v Pardubicích (1951 – 1957) byla členkou Městských divadel pražských a Divadla E. F. Buriana, od roku 1966 se na dlouhých 44 let stala posilou uměleckého souboru Národního divadla. Divadlu se věnuje dodnes – hraje ve dvou hrách v Činoherním klubu a v Divadle Viola s partnery Stanislavem Zindulkou a Josefem Somrem. Svůj herecký um mnohokrát zúročila i před kamerou. V roce 1996 dostala Cenu Františka Filipovského za dabing ve filmu Řidič slečny Daisy, o rok později pak obdržela tutéž cenu za celoživotní mistrovství v dabingu. V roce 2001 získala Cenu Thálie za roli Fonsie v představení Džin (Divadlo Viola). Blanka Bohdanová vydala knihu Josífek z otcovy literární pozůstalosti a dvě knihy vzpomínek a rekapitulací jak osobního, tak společenského poznání od předválečného období až do současnosti – Život jako v pavučince a Život jako takový. Od poloviny 70. let se Blanka Bohdanová věnuje také výtvarnému umění, především olejomalbě a grafice, je členkou Unie výtvarných umělců. Samostatně vystavuje v Praze i po celé republice, zúčastnila se ale i zahraničních výstav ve Španělsku, Řecku, Holandsku, Polsku, Německu, Itálii, Brazílii a Japonsku. „Svět mohl být jiný, než v jakém žijeme. Nemusel být třeba tak barevný, chudší na vůně i tvary. Máme velké štěstí a navíc dar vlastní fantazie. Přesto někdy tvary porušuji s vědomím relativity, ale světlo, které je přítomno, je přiznanou nadějí,“ o své malbě říká Blanka Bohdanová, jejíž obrazy si budou moci prohlédnout i návštěvníci Východočeského divadla, neboť v sobotu 10. prosince před premiérou Trójanek bude ve foyer zahájena výstava jejích děl.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

19.6.

Už po třinácté se rozzářily pardubické ulice festivalem Zrcadlo umění.

Festivalový týden byl zahájen slavnostními průvody třídou Míru. Během prvního festivalového dne se hrála divadelní představení ve dvoře Mázhausu a v atriu radnice na Pernštýnském náměstí. Dnes se bude muzicírovat.

Kultura celý článek
5.6.

Czech Fresh již zná své finalisty. Jsou jimi Thom Artway, Klára & The Pop, Euphonix a Lake Malawi.

Čtyři finalisté zahrají 4.7.2017 v rámci festivalu Rock for People 2017 a vítěze vybere Mark Benett, který bude na Rock for People přítomen. „Z velkého množství talentovaných českých hudebníku, jsem vybral ty, u kterých cítím největší potenciál k mezinárodnímu a komerčnímu úspěchu,“ sděluje Mark, kterého ihned druhý den po finálovém koncertě čeká setkání s vítězem a debata nad další budoucností kapely.

Kultura celý článek
22.10.

Přípravy Jistě, pane ministře jsou zahájeny

Hru nastuduje režisér Petr Novotný, jenž do hlavních rolí obsadil Petra Dohnala, hostujícího Petra Kostku a Milana Němce

Kultura celý článek
29.3.

Kanadští rockeři Three Days Grace se vrací na Rock for People

Tento týden festival zdražuje vstupenky, aktuální edice celofestivalových pasů je do 31. 3. 2017 v prodeji za cenu 1800 Kč. Vstupenky jsou v prodeji na www.rockforpeople.cz.

Kultura celý článek
29.4.

O evropskou helicoptershow v Hradci Králové je obrovský zájem

Největším lákadlem letošního ročníku však je ukázka vrtulníku Cobra Red Bull AH1, který je nejpoužívanějším vojenským vrtulníkem na světě.

Kultura celý článek
18.4.

Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první vlně předprodeje!

Pořadatelé nachystali na všechny tři dny skvělý gastronomický servis. „Zakládáme si na tom, že občerstvení podávané na festivalu bude z čerstvých surovin a kompletně zajištěno týmem restaurací Jachta,“ objasňuje Těšínský.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting