Pardubickou inscenací roku 2018 je komedie Z postele do postele

2.1.

Pardubickou inscenací roku 2018 je komedie Z postele do postele

Východočeské divadlo Pardubice zakončilo rok 2018 dvěma do posledního místa vyprodanými představeními. Na Malé scéně ve dvoře se diváci v retrokomedii Normální debil vrátili zpět v čase a s mladým Norbertem Intribusem zavzpomínali na dospívání v socialistickém Československu. Návštěvníci Městského divadla se přesunuli až za kanál La Manche, kam je zavedl děj komedie Z postele do postele, po níž byly vyhlášeny netrpělivě očekávané výsledky tradiční divácké ankety o nejoblíbenější inscenaci roku.

Trefou do černého byl výběr titulu silvestrovského představení v Městském divadle, neboť divácky nejúspěšnější inscenací roku 2018 se stala právě odehraná situační komedie anglického dramatika Alana Ayckbourna Z postele do postele. Příběhy čtyř manželských párů, v nichž se realisticky zrcadlí životy většiny z nás, se staly jasným diváckým hitem už vloni, kdy po pouhém dvouměsíčním uvádění opanovaly druhé místo ankety. Zmatky jedné sobotní noci ve třech bytech, potažmo ložnicích, pod režijní taktovkou Zdeňka Duška skvěle rozehrávají Ludmila Mecerodová, Petra Janečková, Martina Sikorová, Veronika Malá, Martin Mejzlík, Milan Němec, Jan Musil a Petr Borovec.

Komedie Z postele do postele, která bude letos reprezentovat Východočeské divadlo na GRAND Festivalu smíchu, je zároveň i nejnavštěvovanějším titulem divadla, během roku 2018 ji v Pardubicích a na zájezdech zhlédlo 10 442 diváků.

Pomyslnou druhou příčku divácké oblíbenosti obsadila tanečně-herecká inscenace Tančírna v režii Petra Novotného, který pod pseudonymem Petr Abraham napsal i scénář, jehož koncepce vychází ze slavného filmu režiséra Ettore Scoly Le Bal natočeného podle pantomimy divadla Théâtre du Campagnol. Text pardubické verze Tančírny s podtitulem Masopustní obrazy z dějin národa českého vznikl při příležitosti 100. výročí založení Československé republiky, jejíž bohatou historii přibližují herci – téměř celý soubor pardubické scény – beze slov, pouze prostřednictvím pohybu, gest a tance.

Na nejvyšších pozicích divácké oblíbenosti se po dvou předchozích vítězstvích stále drží výpravná rodinná pohádka Kráska a zvíře, která se tentokrát umístila na třetím místě. Titulní role v ní ztvárňují dnes již hostující Veronika Čermák Macková a Josef Láska. Režisér Petr Novotný si k inscenování Hrubínova básnického díla podle starofrancouzské pohádky přizval Michala Hrůzu, jenž do hry složil scénickou hudbu a napsal písně, které sám nazpíval a které divadlo vydalo na CD. Inscenace měla premiéru v červnu 2016 na vyhlídce hradu Kunětická hora, kam se po sezónním uvádění v Městském divadle vrátí i letos v létě.

Možnost zvolit inscenaci roku měli opět i novináři a kritici – Cenu novinářů letos obdrželo pardubické zpracování slavného amerického muzikálu Kvítek z horrroru v režii Petra Gazdíka. V černé komedii o velké lásce a zpívající masožravce, která se postupně stává hrozbou lidstva, hrají a zpívají Martina Sikorová, Petr Borovec, Milan Němec, Zdeněk Rumpík, Tomáš Lněnička a další, které doprovází živý jedenáctičlenný orchestr.

Závěrem statistika – v roce 2018 Východočeské divadlo navštívilo 131 421 diváků, čímž pardubická scéna znovu obhájila titul nejnavštěvovanějšího jednosouborového regionálního divadla. Celkový počet představení spolu s dovozovými akcemi a zájezdy činil 532!

Radek Smetana, 31. prosince 2018 

Další zprávy z kategorie "Kultura"

28.7.

Futurum bude v srpnu královstvím dinosaurů

V 10 obchodech je umístěna jedna dinosauří kost. Stačí najít 5 těchto kostí, napsat názvy obchodů OC Futurum do soutěžního kupónu a ten vhodit do slosovacího boxu.

Kultura celý článek
5.9.

Poslední možnost získat předplatné do VČD

Předplatné opět přináší jisté výhody a slevy, koupí předplatného divák získá své oblíbené místo v hledišti.

Kultura celý článek
11.7.

Vodník je zachránce

Herec Marek Vojtěch se věnuje divadlu i muzice. V pohádkách hraje na akordeon a vyrábí si vlastní kulisy. Pořad je vhodný pro děti od tří let.

Kultura celý článek
17.1.

Pardubice opouští Amadeus

Ve strhující hře o velikánech lidstva i o nás samých v hlavních rolích hrají držitel Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let Ladislav Špiner, Josef Vrána a Petra Tenorová.

Kultura celý článek
29.11.

Jubilejní turné Horkýže Slíže ke čtvrt století na scéně zahájí prosinec v Hradci Králové

Vstupenky jsou k mání v síti GoOut a na zbrusu novém webu kapely www.horkyzeslize.cz kde společně s facebookem kapely najdete i více informací. YouTube kanál s novým CD: http://bit.ly/2ylVIcA.

Kultura celý článek
9.5.

Poslední víkend Agathy Christie už skutečně naposledy

Agatha Christie zkombinovala čechovovské vztahové drama s napínavou detektivkou – ukazuje se tak, že mnohem více než kriminálka je Poslední víkend studií mezilidských vztahů a vnitřně neharmonických jedinců odkázaných k samotě.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting