Pardubický GRAND Festival smíchu předznamená premiéra Charleyovy tety

14.2.

Pardubický GRAND Festival smíchu předznamená premiéra Charleyovy tety


Ve Východočeském divadle brzy propukne XIII. ročník GRAND Festivalu smíchu, jehož prologem by mohla být premiéra Thomasovy Charleyovy tety, která se uskuteční o víkendu 16. a 17. února v Městském divadle. Jednu z nejlépe napsaných komedií všech dob patřící do „zlatého fondu“ tohoto žánru pohostinsky nazkoušel Milan Schejbal, který s pardubickým souborem pracoval poprvé.


„Na práci v Pardubicích jsem se hodně těšil, a to z několika důvodů. Za prvé asi proto, že divadelní tvář pardubického divadla je mi velmi blízká. Mám rád interpretační divadlo založené na silném příběhu a výrazných hereckých osobnostech. Je mi také sympatické, že i v takovémto typu divadla je určitý prostor věnován řekněme netradičnímu způsobu inscenování a experimentu, ovšem nikoli za každou cenu. Za druhé obdivuji a vždy jsem obdivoval hrdost pardubických diváků na své divadlo, že si ho váží a hojně je navštěvují. Což samozřejmě s výše řečeným úzce souvisí. A v neposlední řadě jsem při každé návštěvě pardubického divadla okouzlen samotnou budovou – vždy jsem toužil poznat ji zblízka, i tu její část, která je divákům skryta,“ svěřil se režisér Milan Schejbal.


Východočeské divadlo uvede Charleyovu tetu po třiceti letech. V nejnovějším zpracování v hlavních rolích hrají Petr Borovec, Ladislav Špiner, Jan Musil, Dagmar Novotná, Martina Sikorová, Petra Tenorová a další.


V Charleyově tetě využil Brandon Thomas zápletku s převlekem muže za ženu jako hlavní osu celovečerní komedie. „Dva studenti se v ní chtějí oženit se svými vyvolenými, k čemuž jim má dopomoci bohatá teta jednoho z nich, jenže ta má zpoždění a musí přijít do hry náhradní řešení – donutí tedy svého spolužáka Babbse, aby předstíral, že je onou tetou,“ připomíná zápletku známé komedie dramaturg Zdeněk Janál a dále doplňuje: „Tato komedie je vystavěna na brilantních situacích, pověstné anglické konverzaci a těží ze základů ryzí divadelnosti, a především z těchto důvodů se stala nejznámější Thomasovou hrou a přetrvala v zájmu divadelníků a obecenstva nepřetržitě již více než sto let.“
Světovou premiéru měla tato slavná komedie v roce 1892 v Londýně, záhy poté vyprodávala sály také na americké Broadwayi a na čtvrt století držela anglický rekord v počtu repríz a návštěvnosti jedné divadelní inscenace. „Od té doby je stálicí repertoáru řady divadel po celém světě, dokonce i tam, kde se evropské komedie uvádějí poskrovnu. Byla přeložena do velkého množství jazyků, mimo jiné také do čínštiny, japonštiny, afrikánštiny, jazyka zulu či dokonce esperanta. Je totiž stálou zárukou kvality, skvělé zábavy a velkých hereckých příležitostí,“ láká na premiéru Zdeněk Janál.


Před sobotní premiérou se ve foyer uskuteční vernisáž výstavy perokreseb malíře Rudolfa Polláka.
Radek Smetana, 13. února 2013

Další zprávy z kategorie "Kultura"

19.10.

Deska připomíná významného učitele

Desku na domě, v němž žil, nechalo nainstalovat město Pardubice.

Kultura celý článek
25.8.

Nová divadelní sezóna plná velkých výzev!

S režisérem Adamem Doležalem jsme se rozhodli pokračovat v inscenování titulu, který jsme již formou INprojektu načrtli v lednu 2014 – na hře Sexy prádlo kanadské autorky Michele Rimlové.

Kultura celý článek
28.11.

Královské Vánoce si nenechalo ujít přes 250 dětí

V průběhu královského putování děti za zdárně splněné úkoly získávaly razítka, která následně mohly směnit za různé benefity. Jedním z nich je také registrace do knihovny na následující rok zdarma. „Cílem Dne pro dětskou knihu je především zvýšit zájem dětí o knihy, motivovat je k samostatnému čtení a pozvednout tak jejich čtenářskou gramotnost. Bezplatnou registrací do knihovny chceme dosáhnout také toho, aby našich služeb mohly využívat rovněž děti ze sociálně znevýhodněných rodin,“ vysvětluje ředitelka knihovny Radomíra Kodetová.

Kultura celý článek
29.3.

Renesanční Litomyšl má další unikát

Prohlídka je zaměřená více na zážitky, než na letopočty.

Kultura celý článek
25.2.

Pozvánka do Galerie Univerzity Pardubice na výstavu:Jaroslav J. Alt – Obrazy, kresby

Výstava obrazů a maleb Jaroslava Alta v Galerii Univerzity Pardubice je ke zhlédnutí ve vestibulu Univerzitní knihovny a potrvá do 5. dubna. Je otevřena tradičně od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu od 8 do 12 hodin. Vstup je volný.

Kultura celý článek
1.10.

Začíná Týden knihoven se slavnou spisovatelkou i s Wikipedií

Týden knihoven je největší událostí českých knihoven, která probíhá po celé republice. Tradiční knihovnický happening každoročně láká na celou řadu společných i dílčích akcí, které se už 23 let těší stále větší oblibě veřejnosti i samotných knihovníků. Letos připadá na týden 30. září až 6. října

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting