Pardubický GRAND Festival smíchu předznamená premiéra Charleyovy tety

14.2.

Pardubický GRAND Festival smíchu předznamená premiéra Charleyovy tety


Ve Východočeském divadle brzy propukne XIII. ročník GRAND Festivalu smíchu, jehož prologem by mohla být premiéra Thomasovy Charleyovy tety, která se uskuteční o víkendu 16. a 17. února v Městském divadle. Jednu z nejlépe napsaných komedií všech dob patřící do „zlatého fondu“ tohoto žánru pohostinsky nazkoušel Milan Schejbal, který s pardubickým souborem pracoval poprvé.


„Na práci v Pardubicích jsem se hodně těšil, a to z několika důvodů. Za prvé asi proto, že divadelní tvář pardubického divadla je mi velmi blízká. Mám rád interpretační divadlo založené na silném příběhu a výrazných hereckých osobnostech. Je mi také sympatické, že i v takovémto typu divadla je určitý prostor věnován řekněme netradičnímu způsobu inscenování a experimentu, ovšem nikoli za každou cenu. Za druhé obdivuji a vždy jsem obdivoval hrdost pardubických diváků na své divadlo, že si ho váží a hojně je navštěvují. Což samozřejmě s výše řečeným úzce souvisí. A v neposlední řadě jsem při každé návštěvě pardubického divadla okouzlen samotnou budovou – vždy jsem toužil poznat ji zblízka, i tu její část, která je divákům skryta,“ svěřil se režisér Milan Schejbal.


Východočeské divadlo uvede Charleyovu tetu po třiceti letech. V nejnovějším zpracování v hlavních rolích hrají Petr Borovec, Ladislav Špiner, Jan Musil, Dagmar Novotná, Martina Sikorová, Petra Tenorová a další.


V Charleyově tetě využil Brandon Thomas zápletku s převlekem muže za ženu jako hlavní osu celovečerní komedie. „Dva studenti se v ní chtějí oženit se svými vyvolenými, k čemuž jim má dopomoci bohatá teta jednoho z nich, jenže ta má zpoždění a musí přijít do hry náhradní řešení – donutí tedy svého spolužáka Babbse, aby předstíral, že je onou tetou,“ připomíná zápletku známé komedie dramaturg Zdeněk Janál a dále doplňuje: „Tato komedie je vystavěna na brilantních situacích, pověstné anglické konverzaci a těží ze základů ryzí divadelnosti, a především z těchto důvodů se stala nejznámější Thomasovou hrou a přetrvala v zájmu divadelníků a obecenstva nepřetržitě již více než sto let.“
Světovou premiéru měla tato slavná komedie v roce 1892 v Londýně, záhy poté vyprodávala sály také na americké Broadwayi a na čtvrt století držela anglický rekord v počtu repríz a návštěvnosti jedné divadelní inscenace. „Od té doby je stálicí repertoáru řady divadel po celém světě, dokonce i tam, kde se evropské komedie uvádějí poskrovnu. Byla přeložena do velkého množství jazyků, mimo jiné také do čínštiny, japonštiny, afrikánštiny, jazyka zulu či dokonce esperanta. Je totiž stálou zárukou kvality, skvělé zábavy a velkých hereckých příležitostí,“ láká na premiéru Zdeněk Janál.


Před sobotní premiérou se ve foyer uskuteční vernisáž výstavy perokreseb malíře Rudolfa Polláka.
Radek Smetana, 13. února 2013

Další zprávy z kategorie "Kultura"

9.3.

VČD dosáhlo rekordu v návštěvnosti

Při prezentování hospodářských výsledků za rok 2006 se ředitel VČD Pardubice Petr Dohnal musel pochválit.

Kultura celý článek
25.9.

Sestry Hromadovy – „Textilní kompozice“

V úterý 25. září v 17 hodin bude v Galerii Univerzity Pardubice otevřena v pořadí již 49. výstava.

Kultura celý článek
17.7.

Lesní slavnost Lapků z Drakova

Tradiční událost, jejímž cílem je zviditelnit tento mnohými nepoznaný, půvabný kout Moravskoslezského kraje, jímž ve středověku vedla důležitá obchodní cesta, dnes nahrazená neméně zajímavou naučnou stezkou Územím lapků z Drakova, znovu láká na bohatý a zajímavý program.

Kultura celý článek
27.9.

Východočeské divadlo láká mladé diváky

Divadlo přináší neopakovatelné zážitky, které děti jistě využijí nejen v hodinách češtiny. Nabízené permanentky zaručují jisté místo v jinak často vyprodaném hledišti Východočeského divadla.

Kultura celý článek
30.5.

Návrhy Kašparova památníku budou k vidění v mlýnech

Návštěvníci se tak budou mít příležitost setkat s rozmanitými formami současného uměleckého vyjádření a prací s netradičním prostorem. Jednou z prvních akcí, kterou budou mlýny hostit, bude výstava všech soutěžních návrhů památníku aviatika Jana Kašpara.

Kultura celý článek
18.11.

Sbírka Igráčků bude k vidění v Ústí nad Orlicí

Výstavu Fenomén IGRÁČEK připravila společnost EFKO, český výrobce her a hraček, ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting